Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σοβαρά τώρα βάζεις τον Βέντερς και τον Χέρτζογκ δίπλα σε όλα αυτά τα ονόματα;

    Comment


    • Αντικειμενικά όχι (δε γουστάρω το Βέντερς παρεπιπτόντως) αλλά τα παρακάτω ονόματα δείξανε ότι ο γερμανικός κινηματογράφος δεν είχε μόνο παρελθόν αλλά και μέλλον. Ταινιάρες το "Φιτζκαράλντο", "Αγκίρε η μάστιγα του Θεού" ή και για να σε κάψω τελείως το "Μπερλίν Αλεξάντερπλατς" του Φασμπίντερ, αλλά μήπως είχαν παραπιάσει ναφθαλίνη?
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Σίγουρα είναι θετικό να υπάρχουν νέες τάσεις και οι ταινίες που ανέφερες είναι αρκετά σημαντικές για το σύγχρονο Γερμανικό κινηματογράφο, απλώς διέκρινα, λανθασμένα από ότι φαίνεται, έναν τόνο ειρωνείας στο προηγούμενό σου post. Ο Herzog συνεχίζει ακόμα και σήμερα να παράγει ταινίες και ντοκιμαντέρ βέβαια, ενώ ο Wenders πιστεύω ότι είναι περισσότερο σύγχρονος παρά κλασσικός. Θα μου πεις, ταινίες που βγαίνουν στην εποχή μας θα τις θεωρήσουμε κλασσικές και θα τις βάλουμε στην υψηλή θέση που έχουμε ήδη τοποθετήσει ταινίες 20ετίας όταν γεράσουν και αυτές τόσο... W/e κινηματογραφική παραγωγή να υπάρχει και τις ταμπέλες τις αφήνουμε για μετά .

        Δε σου άρεσε το Wings of Desire;

        Και μας και σου αρέσει ο Herzog, το Fitzcaraldo δεν ήταν απίστευτο; Το τι έκανε σε αυτήν την ταινία είναι πέρα για πέρα απερίγραπτο, η μετακίνηση του καραβιού πάνω στη στεριά και η τελευταία σκηνή μου έμειναν χαραγμένες. Αξέχαστη ταινία. Δες και το Encounters at the End of the World αν έχεις όρεξη και χρόνο. Από τους πολύ αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Και όσο σκέφτομαι ρε γαμώτο ότι στο περσινό φεστιβάλ δεν πήγα στο masterclass του...

        Comment


        • Είδα το Ι4 Λούφα και Απαλλαγή.
          Την πρώτη φορά που το είδα,ήμουν στο φυλάκιο και είχα χάσει το τελευταίο δεκάλεπτο.Όχι ότι έπαιξε κάποιο ρόλο βέβαια στο να μου φανεί μια στην καλύτερη,μέτρια ταινία.
          Τώρα μου φάνηκε πολύ καλύτερη.Μέχρι και αστεία μπορώ να πω.Όταν τα έχεις περάσει κι εσύ,κάποιες καταστάσεις τις βλέπεις εντελώς διαφορετικά.
          Carpe diem

          Comment


          • Mia malakia kai misi epipedou 80's. Xoris tin cultila
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Ean ksexasw to geloio telos kai merikes xazes faseis (opws to PC tou dioikith as poume) tote polla apo ta asteia einai petyxhmena, den mporw na pw oti mou arese alla einai eth fwtos mprosta apo thn defterh tainia (seirines sto Aigaio).
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Ακριβώς αυτό Ground.Καμία σχέση με την πατάτα το Σειρήνες στο Αιγαίο.
                Carpe diem

                Comment


                • Έβανς το Wings of Desire μου άρεσε αλλά...έχω δει και καλύτερα στο είδος. Ο Βέντερς για μένα είναι κλασσική περίπτωση σκηνοθέτη που έδωσε ό,τι είχε να δώσει και συνεχίζει αναπαυόμενος στις δάφνες του, ενώ ακόμα και οι κλασσικές του ταινίες έχουν αρχίσει και γίνονται δυσκοίλιες. Το "Φιτζκαράλντο" είναι καταπληκτικό, η σκηνή που περιγράφεις μου έχει μείνει κι εμένα, αλλά προτιμώ το Αγκίρε. Η επιτομή της τρέλας, της εμμονής, της ανθρωποφαγίας και της ιδεοληψίας, σπαραχτική ταινία. Και ο Κλάους Κίνσκι δεν έχει υπάρξει ποτέ άλλοτε τόσο τρελαμένος.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Είδα το ink.

                    Δείχνει πόσο καλά μπορεί να ξοδέψει κάποιος ένα budget 250.000$.

                    Πιστεύω ότι η βαθμολογία στο IMDB την αδικεί. Ένα 8 από εμένα.
                    I'm back bitches... Version 2.0

                    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                    Comment


                    • Resident Evil Afterlife.
                      Χίλιες φορές καλύτερο από το εμετικό Extinction,κάπως καλύτερο από το Apocalypse και λόγω του ότι πλέον δεν έχεις προσδοκίες για πιστή μεταφορά,καλύτερο και από το πρώτο.
                      Ποζεριά,αίμα,βία,διαμελισμοί,Bosses,γνωστοί χαρακτήρες.Μια χαρά.δε βάζω βαθμό γιατί θα φάω τρελό κράξιμο.

                      Υ.Γ. Θέλω sequel,κάτι το οποίο δεν ίσχυε μετά που είδα τα Apocalypse & Extinction.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • The Hangover,How to train your Dragon,Crank High Voltage.
                        Θα εντιτάρω σχόλια και βαθμολογίες όταν ξυπνήσω.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Hey molis extes eida kai egw to How to train your Dragon lol!
                          To meiwnekthma htan oti to eida sta Ellhnika giati sta Agglika htan off o hxos, alou o stomas alou h kouventa... :/

                          PARA poly provlepsimo senario, alla eixe poly gelio kai ekseraitiko animation to diaskedasa.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Μόλις είδα το Machete.

                            Ξεπερνάει κάθε όριο, σύμβαση και φαντασία. Πολλαπλασιάστε το τρέιλερ επί 100 και πάλι δε θα έχετε προετοιμαστεί πλήρως για αυτό που θα δείτε.

                            ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΤΕ??!!
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Τα έλεγα εγώ πριν κάτι μήνες,αλλά κανείς μα κανείς δεν έδωσε σημασία.Φλώροι.
                              Είδα τα Monsters and Aliens & Man On Fire.
                              Κάποια στιγμή που δε θα βαριέμαι θα γράψω εντυπώσεις γι'αυτά καθώς και για τα άλλα 3 στο πιο πάνω ποστ.Τώρα βαριέμαι απίστευτα.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • To Machete το ειδε κανεις; Πολυ μου αρεσε, η ταινια ο,τι ηταν να κανει το εκανε πολυ καλα και σωστα.
                                Η μουσικη, το cast, οι ατακες ολα κορυφαια.
                                Η Alba εκανε τη Lohan να φανταζει φολα, η αλλη η τυπισα που επαιζε ηταν κορυφαια - δεν την ειχα ξαναδει αν και απ οτι εμαθα επαιζε και στο Lost.
                                Στον αντιποδα De Niro, Seagal και ο Machete (οποιος και αν ηταν αυτος ο τυπας ) ηταν μια χαρα.

                                H ταινια τα χε ολα, νοσοκομες, καλογριες, οπλα, εκρηξεις, σεξ με μανες και κορες, καγκουρεμενα αμαξια, και θανατους με πολλους και διαφορετικους τροπους. Ματια βγηκαν, εντερα βγηκαν, ολα καλως λοιπον.

                                Chignon σε ενα σεβαστο μερος του OST (θυμησε Kill Bill σιγουρα) το οποιο εδενε μια χαρα με την ταινια.

                                Πολυ καλη δουλεια απο τον Rodriguez, ισως και να ταν πιο ενδιαφερουσα η ταινια απο το Grindhouse.
                                Machete don't text. Machete improvises - τελος.

                                Comment

                                Working...
                                X