Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είδα το Route Irish του Ken Loach.

    Καταρχάς είναι μια ταινία γεμάτη Ιρλανδούς και αυτό από μόνο του ήταν αρκετός λόγος να τη δω. Το σενάριο έχει να κάνει με δυο φίλους που ο ένας ψήνει τον άλλο να δουλέψουν στο Ιράκ, σε μια εταιρία παροχής προστασίας - ήγουν μισθοφόροι στην υπηρεσία υψηλών προσώπων". Κάποια στιγμή ο ένας από τους δύο αποχωρεί από την εταιρία, γυρίζει πίσω και μαθαίνει ότι ο φίλος του σκοτώθηκε σε ενέδρα στο δρομολόγιο Βαγδάτη - αεροδρόμιο (αλλιώς Route Irish, γιατί πρέπει να είσαι mad as an Irish για να κάνεις αυτή τη διαδρομή, την πιο επικίνδυνη στον κόσμο). Δεν τρώει τη φόλα όμως, για μια σειρά λόγους, και αρχίζει και ξετυλίγει ένα κουβάρι που είναι η αφορμή για το Loach να μιλήσει για τους μισθοφορικούς στρατούς και τη νοοτροπία τους, την ψυχοσύνθεση και τρόπο σκέψης των στρατιωτών και των διευθυντών - επιχειρηματιών, και, ασφαλώς, το ευρύτερο θέμα του πολέμου στο Ιράκ και τα ιδανικά του (κοινώς για το πώς μπατίρηδες πηγαίνουν και σκοτώνονται για 10.000 δολλάρια το μήνα αφορολόγητα).

    Δε φτάνει τα επίπεδα του "Γη κι ελευθερία" ή του "Γλυκά 16" μα παραμένει κλασσικός Ken Loach, με κάποιες αστοχίες όχι στη δραματουργία και τους χαρακτήρες μα στο ρυθμό. Είναι λιγάκι άνευρη στα σημεία. Παραμένει όμως πολλά περισσότερα από μια απλή ταινία καταγγελίας και ΠΟΛΛΑ περισσότερα από μια πολεμική ταινία, οπότε συστήνεται ανεπιφύλακτα!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • The Tourist:7/10
      Angelina και Βενετία,τι να λέμε.Αναγνώριζα περιοχές από το Assassin's Creed 2.Άσε που σε μια σκηνή ο Ντεπ μιμείται τον Ezio.Bart,Somari σπεύσατε.
      Carpe diem

      Comment


      • Το The Tourist το βρήκα μέτριο πολύ, τίποτα το ιδιαίτερο, ακόμα και κάπως... παιδικό.

        Comment


        • Αν δεν έχεις παίξει Assassin's Creed 2 δεν μπορείς να το δεις όπως εγώ.Συμφωνώ ότι είναι μέτριο.Προβλέψιμο φινάλε,ελάχισατη δράση,όμως ακόμα κι έτσι το 90λεπτο πέρασε αρκετά ευχάριστα.
          Carpe diem

          Comment


          • Ειδα με την παρεα μου το Sucker Punch. Μου αρεσε αν και δεν θα το πρoτεινα ευκολα . Αν παντως θελετε να δειτε post apocalyptic Zombi Nazi,καστρα με Δρακους και ορκ,Ρομποτ , ιπταμενα Mechs και Τεραστιους σαμουραϊ με machine gun να σφαγιαζοντε απο κοριτσακια ντυμενα μαθητριουλες και γενικα αν θελετε να δειτε μπουτια,δραση και απειρο slow mo, ριξτε της μια ματια .

            Επειδη στην προηγουμενη σελλιδα αναφερθηκαν τα
            Machete και Black Dynamite

            Εγω ενα εχω να πω . Μια ειναι η απολυτη (αυθεντικη) Grindhouse εμπειρια : Η τριλογια Street fighter (The Street Fighter, Return of the Street Fighter, The Street Fighter's Last Revenge)
            με τον υπερμεγιστο Sonny Chiba .

            "If you've got to fight, fight dirty!"



            Comment


            • Kala to Black Dynamite den anoikei sta Grindhouse, Blaxploitation legetai to eidos
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Grindhouse ηταν τα σινεμα που εδειχναν exploitation ταινιες. Και τα Blaxploitation ειναι ενα sub-genre και ανηκει στα exploitation

                Εγω ειμαι φαν και εχω ασχοληθει αρκετα με το ειδος και αυτο χρωσταω στον Ταραντινο και τα παρακατω site http://www.grindhousedatabase.com/index.php/Main_Page

                Comment


                • Lol ok respect tote
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • REC 1:Επιτέλους το είδα και ήταν τόσο καλό όσο το περίμενα,ίσως και περισσότερο.Σύντομα θα δω και τη συνέχεια,ενώ κάποια στιγμή θα ρίξω και μια ματιά στο αμερικλάνικο remake ονόματι Quarantine.9/10

                    Law Abiding Citizen:Μου είχαν προτείνει κάτι φίλοι εδώ και καιρό να τη δω,διάβασα και την υπόθεση,ψιλοβαρετό μου φάνηκε.Δε βαριέσαι λέω.Το είδα.Καθ'όλη τη διάρκεια ήμουν κάπως έτσι: "Μα πόσο γαμάτο","Τι ταινιάρα" κλπ.MUST see 10/10.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Το "Onion Movie" είχε τις στιγμές του μερικά σκηνικά όπως τον καμμένο DnDα πέθανα αν και για να πω την αλήθεια αν δεν έχει κάποιο ρυθμό μια ταινία δεν την ευχαριστιέμαι, αυτό το στυλ με τα κλιπάκια δεν με απορρόφησε και απλά έβλεπα.

                      Το "Soul Kitchen" ήταν φοβερό. Το κατέβασα για "κωμωδία" αλλά τελικά ήταν τόσο πολλά περισσότερα από αυτό, είχε και σχέση με Ελλάδα πράγμα που δεν το ήξερα και την απόλαυσα ακόμα περισσότερο. Η μουσική επίσης ήταν αιφνιδιαστικά καλή σε μερικές περιτπώσεις. Πολύ κεφάτη ταινία, προτείνεται ανεπιφύλακτα.
                      sigpic

                      Comment


                      • Καταρχάς θα ήθελα να σημειώσω την επικίλα του Star Channel, που την Κυριακή του Πάσχα μεσημεριάτικά έπαιζε το Top Gun...Αυτό το κανάλι απλά δεν υπάρχει!

                        Αυτές τις μέρες έβλεπα, όσο μπορούσα, το "The pillars of the earth" στον Alpha. Ψηνόμουν να αγοράσω το βιβλίο κάποια περίοδο αλλά αφού δεν το είχα κάνει, λέω "για να δω τι παίζει". Δεν ενθουσιάστηκα. Καλή παραγωγή αν και εντελώς ακαδημαϊκή σκηνοθεσία, καλό casting (ο θεός που παίζει τον Τομ το Χτίστη έπαιζε και στο "Τριστάνος και Ιζόλδη", μια εξαιρετική μεταφορά του μύθου - http://www.imdb.com/title/tt0375154/ , αυτός που έκανε το Lucius στα Underworld και έπαιζε και στο 13ο Πολεμιστή και ήταν το τρελαμένος Ιρλανδός στο Braveheart, και ασφαλώς ο Ντόναλντ Σάδερλαντ με μούσια σε δεύτερο ρόλο), μετριότατο σενάριο. Ίσως να οφείλεται στη διασκευή για την τηλεόραση, αλλά μου φάνηκε σα σαπουνόπερα το μεσαίωνα. Προβλέψιμο σενάριο, εντελώς κλισέ, επίπεδοι χαρακτήρες, και κυρίως πολλοί εκτός εποχής μοραλισμοί και συναισθηματικά τετριμμένα. Highlight η σκηνή που ένας ρουφιάνος μαυρόψυχος μοναχός εξομολογείται σε μια πρώην καλόγρια που κατηγορείται για μαγεία (?) πως κάποτε ήταν ερωτευμένος με έναν άντρα (??), το είπε στον εξομολόγο του (???) και αυτός τον έβαλε πρώτα να καρφώσει τον εραστή του και να εκτελεστεί δημόσια και μετά να την κόψει για να μην ξανακάνει τα ίδια (????). Η ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΗ ατάκα της μάγισσας ήταν "Πρέπει να καταγγείλεις τον εξομολόγο σου" (?????????). Δικαιώματα. Των γκέι. Ευνούχων. Καλόγερων. Στο Μεσαίωνα. Μετά καταγγελίας.

                        Τέλος πάντων. Καλή για να περάσει η ώρα, αρκετές γνώριμες φάτσες αλλά εντελώς προσωποκεντρική ιστορία στα πλαίσια "Δυναστείας" αλλά με άπλυρους νηστικούς άγγλους χωριάτες.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Είδα το Thor, έπαθα πλάκα...Δεν το περίμενα, άνετα η καλύτερη από τις "avengers" ταινίες που έχουν βγει ως τώρα
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Πότε πρόλαβες ρε;28 βγαίνει.Παλιοπειρατή.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Δεν υπάρχει ούτε σε πειρατικό. Μερικοί από μας είμαστε Σομάρι, για όλους τους υπόλοιπους υπάρχει η Μάστερκαρντ.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Kalytero apo Iron man kai Hulk?
                                Dyskolo to kovw, makari, tha to dw kai egw kai tha pw thn gnwmh mou!
                                Apo oles tis tainies me hrwes pou einai na vgoun twra pantws einai aneta h kalyterh, Prasinos Fanos kai America deixnoun na einai epika fails.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X