Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν ποτέ δε με εντυπωσιάζει ή έστω με ενθουσιάζει ταινία (και γενικά οτιδήποτε εδώ που τα λέμε). Ειδικά όταν ακούω κάτι του στυλ καλύτερη ταινία όλων των εποχών κλπ ίσως και από αντίδραση μου έρχεται αυτόματα να το πω αφού τις περισσότερες φορές μου φαίνεται σαν ακόμα μια ταινία... Τις περισσότερες φορές απλά τη βρίσκω ευχάριστη χωρίς κάτι παραπάνω.

    Παραδείγματα ταινιών που μου προκάλεσαν κάτι παραπάνω από "it's OK" είναι το Prestige και Η διπλή ζωή της Βερόνικας. Η πρώτη επειδή αυτό που έκανε ο πρωταγωνιστής μου φαινόταν ασύλληπτο και η δεύτερη γιατί απλά η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι μαγική, πραγματικά μοναδική και δεν έχω δει κάτι που έστω να την πλησιάζει στο συγκεκριμένο τομέα. Σίγουρα δεν είναι οι μόνες αλλά είναι οι πρώτες που μου ήρθαν στο μυαλό.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Originally posted by Ground_zero View Post
      Oso poio poly epimeneis toso poio poly den thelw na thn dw lol
      Mallon den exeis to talento na pernas ton enthousiasmo sou den kserw.

      Oi 2 grammes tou Ramparter poio poly me epeisan.
      Τι? Ο Ramparter δεν είχε σκοπό να σε ενθουσιάσει, απλά σου είπε λίγο την περίληψη.

      Εγώ γενικά είμαι ενθουσιασμένος με την ταινία, δεν είναι ανάγκη να περάσω τον ενθουσιασμό και σε σένα. Όμως ok, προτιμώ σίγουρα να μην έχω ταλέντο να περνώ τον ενθουσιασμό μου στον άλλον και να μην μπορώ να κάνω καριέρα σαν πωλητής, παρα να λέω ότι μου αρέσει το cinema και ταυτόχρονα να κρίνω μια υπέρ-ταινία μονο από την υπόθεση. Δεν σε πιέζει κανεις να την δεις, απλά σου εκφράζω ποσο υπεροχη την βρίσκω, στην προτείνω με ενθουσιασμό, και αν δεν την δεις τότε εσύ χάνεις, εγώ την έχω δει 2-3 φορες έτσι κίαλλιώς και σκοπεύω να την ξαναδώ.
      Originally posted by straier View Post
      Για να καταλάβεις Ζήρο περί τίνος πρόκειται σκέψου πως κάθε 5 λεπτά υπάρχει κάποια ανατροπή (συνήθως του στυλ πισώπλατα μαχαιρώματα)
      Πάρτε και ένα τέλειο τραγουδάκι από την ταινία:
      Όντως αν η ανατροπή ήταν άτομο, τότε αυτή η ταινία θα ήταν η βιογραφία της. Χωρίς βεβαια αυτό να σημαίνει κάτι κακό ή να αλλοιώνει τον οποιονδήποτε ρεαλισμό και την ποιότητα. Η υπερένταση στα όπα τις, και η ψυχολογία να κάνει τούμπες. Ψυχολογικά με επηρέασε πολύ περισσότερο από Shutter Island και Inception, πολύ περισσότερο και από πολλές άλλες ταινίες.

      Το soundtrack power.
      Originally posted by straier View Post
      Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν ποτέ δε με εντυπωσιάζει ή έστω με ενθουσιάζει ταινία (και γενικά οτιδήποτε εδώ που τα λέμε). Ειδικά όταν ακούω κάτι του στυλ καλύτερη ταινία όλων των εποχών κλπ ίσως και από αντίδραση μου έρχεται αυτόματα να το πω αφού τις περισσότερες φορές μου φαίνεται σαν ακόμα μια ταινία... Τις περισσότερες φορές απλά τη βρίσκω ευχάριστη χωρίς κάτι παραπάνω.
      Εγώ σχετικά με άλλους δεν ενθουσιάζομαι παρα πολύ, εκτος και αν κάποια ταινία μου αρέσει πραγματικά και με αρπάξει και μένα μαζί της, τότε γιατί να μην το δείξω? Έτσι κίαλλιώς αν δεν ενθουσιαζόμουν σχεδόν ποτε τότε θα ασχολούμουν με αλλα πράγματα, ή θα πήγαινα σε κάποιον ειδικό.

      Comment


      • Originally posted by straier View Post
        Η αλήθεια είναι ότι σχεδόν ποτέ δε με εντυπωσιάζει ή έστω με ενθουσιάζει ταινία
        Άτεχνε άνθρωπε.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • straier thanks, με καλυψες :xp:

          Ειδικά όταν ακούω κάτι του στυλ καλύτερη ταινία όλων των εποχών κλπ ίσως και από αντίδραση μου έρχεται αυτόματα να το πω αφού τις περισσότερες φορές μου φαίνεται σαν ακόμα μια ταινία...
          Καλα αυτο ειναι λογικο, το εχω και εγω σε ενα βαθμο . Πολλες φορες ακομα και αν ισχυουν αυτα που λεγονται, γινομαι και hater οχι απαραιτητα σε ταινιες μονο.


          Λιγος ενθουσιασμος δεν βλαπτει παντως που και που αλλιως δεν παλευετε η παλιοζωη

          Comment


          • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
            straier thanks, με καλυψες :xp:
            Μίζεροι άνθρωποι.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • To lathos pou kaneis Aion einai oti nomizeis pws krinw thn tainia, den thn krinw, aplws pistevw (kai kserw) oti den einai apo aftes pou vlepw kai ara den thelw na thn dw etsi poly apla.
              To "Osa pernei o anemos" einai apo tis kalyteres tainies evar, parola afta afto den me kanei na thelw na th n dw perisostero kai oute pistevw pws xanw epeidh den thelw na thn dw.

              Afta, understood?
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Σου έδωσα 2 παραδείγματα με ταινίες του style που δεν μου αρέσει, και στο εξήγησα ήδη, και σε αυτό το θέμα, αλλα και σε ένα άλλο. Να σου δώσω κίάλλο, δεν μου αρέσουν τα GTA με τίποτα αν και θεωρούνται παιχνιδάρες. Παρολαυτά, μιας και ασχολούμαι με το hobby και θέλω να έχω άποψη, προσπάθησα να παίξω λίγο μαζί τους, να τους δώσω μια ευκαιρία ρε παιδί μου, για να διαμορφώσω την εικόνα μου, και που ξέρεις, μπορεί και να τα έβρισκα ενδιαφέρον. Αν δεν δώσω μια ευκαιρία σε κάτι που είναι μέσα στον τομέα που μου αρέσει, τότε πως θα ξέρω ότι πράγματι δεν μου αρέσει?

                Γενικά η σειρά Fast And The Furious δεν μου αρέσει, την βρίσκω πατάτα, και παιδιάστικη. Το Fast 5 είναι μια ταινία τίγκα στις υπερβολές με αδιάφορους από άποψη ερμηνείας ηθοποιούς και με 4 ταινίες πίσω του που τις θεωρώ το λιγότερο σάχλες (το πρώτο μονο είναι μετριουτσικο. ΟΜΩΣ επειδή θεωρείτε πολύ πετυχημένο στο είδος του, και άκουσα ότι stands out από τις προηγούμενες, δεν θα πληρώσω να το δω για να το τιμωρήσω για τους προγόνους του, όμως θα του δώσω την ευκαιρία να το κατεβάσω. Μου αρέσει ο κόσμος του cinema, τίποτα δεν είναι απόλυτο, είμαι άνθρωπος, και δεν είμαι τόσο busy σε σημείο που να μην έχω ώρα ούτε να παο τουαλέτα, άρα αν μια ταινία θεωρείτε πολύ καλή, γιατί να μην την δω?

                Δεν έχω κώλυμα με τον χορό, δεν θα δω μια μαλακια σαν το Street Dance 3D, όμως θα δω το Black Swan (ok κάπως ντροπιαστικό παράδειγμα αλλα, whatever).

                Comment


                • H diafora einai pws egw den exw thn anagh na exw apopsh gia thn sygekrimenh tainia.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Βασικά τώρα λες παπαριές ή απλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω, όμως ok άμα σου κάνει κέφι γιατί όχι.

                    Comment


                    • Δεν έχεις ξανακούσει την φράση "Ridiculously hard" π.χ για ένα VideoGame που είναι απίστευτα δύσκολο? Σε σημείο που να καταντά αστείο το ποσο δύσκολο είναι? Το λέμε για να χαραχτηρίσουμε κάτι πολύ έντονο. Google it. Κυρίως μεταφορικά το έθεσα, καθώς οι ερμηνείες είναι πράγματι απίστευτες.
                      Και ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιείται για να εκφράσει το υπερβολικό με ΑΡΝΗΤΙΚΟ τρόπο, άρα όπως είπα, δε βγάζει νόημα. Το να πεις πως ένα παιχνίδι είναι γελοιωδώς (και όχι γελοία ή γέλια (ΛΟΛ) ) δύσκολο βγάζει νόημα επειδή ακριβώς, το χρησιμοποιείς αρνητικά. Το να θες να δώσεις έμφαση σε κάτι θετικό και να πεις "είναι γελοία τρισμέγιστο", τότε είναι, απλά ηλίθιο.

                      Άντε ρε σου 'φεξε κλπ κλπ κλπ...
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • LOL δε το πιστευω οτι εγινε ολοκληρηση συζητηση γι αυτο...
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Originally posted by Somari View Post
                          Και ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιείται για να εκφράσει το υπερβολικό με ΑΡΝΗΤΙΚΟ τρόπο, άρα όπως είπα, δε βγάζει νόημα. Το να πεις πως ένα παιχνίδι είναι γελοιωδώς (και όχι γελοία ή γέλια (ΛΟΛ) ) δύσκολο βγάζει νόημα επειδή ακριβώς, το χρησιμοποιείς αρνητικά. Το να θες να δώσεις έμφαση σε κάτι θετικό και να πεις "είναι γελοία τρισμέγιστο", τότε είναι, απλά ηλίθιο.

                          Άντε ρε σου 'φεξε κλπ κλπ κλπ...
                          Μα μεταφορικά το έθεσα, το είπα έτσι για να του δώσω ακόμα πιο έντονο "ενθουσιασμό". Συνήθως λέγεται για αρνητικό σκοπό ναι, όμως το έθεσα έτσι σαν να είναι insane.

                          Blah blah blah... Ξέρεις.
                          Originally posted by Ramparter View Post
                          LOL δε το πιστευω οτι εγινε ολοκληρηση συζητηση γι αυτο...
                          Κάποιοι έχουν μεγάλες ανάγκες... Τι να πεις.;)

                          Comment


                          • Eίναι που γουστάρω να σε τρολάρω ανελέητα.Ανελέητα όμως.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Είναι επειδή έχεις issues, και δεν έχω πρόβλημα να "παίζουμε"

                              PLUS

                              Comment


                              • Originally posted by Aion View Post
                                Είναι επειδή έχεις issues, και δεν έχω πρόβλημα να "παίζουμε"

                                PLUS

                                Έτσι, ο σωστός ο e-Freud.
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X