Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sub_zero View Post
    Κυριε Somari μπορεί να κατηγορείτε τον bay αλλά αυτός μία χαρά σας έφτιαξε... Γιατί αν δεν ήταν αυτός πως θα είχατε φτιάξει το ποιο γνωστό σας video στο youtube?
    Πραγματικά παίζει να μου τον εχουν δείξει 3-4 τελείως άσχετοι με το g-o

    Μα δεν είπα ούτε τον κατηγόρησα. Αυτό που κάνει μια χαρά το κάνει. Απλά δεν είναι ούτε σοβαρό ούτε συγκινησιακό, μη χέσω, μια χαρά ταινίες δράσης είναι.

    (εμένα να δεις-μιλάμε έχει γίνει viral)
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Originally posted by Somari View Post
      Εμ, εντάξει, τι κι αν ο Kieslowski έγραφε ταινιες όπως η διπλή ζωή της Βερόνικας που μέσω αλληγορίας του θανάτου και της αναγέννησης δείχνει το seperation anxiety που βιώνει ένας Ευρωπαίος μετανάστης αλλά και ταυτόχρονα θίγει το θέμα της ελευθερίας της βούλησης (ύπαρξη ή όχι, και κατά πόσο η ανθρώπινη νόηση λειτουργεί σαν δέκτης και μεταφραστής απλά των περιβαντολογικών ερεθισμάτων), ο Bay διαθέτει τη σοβαρή απόγνωση και συγκίνηση, για το αν ο Shia-από-τέτοιος θα πηδήξει ή όχι τη βυζαρού που πλένει αμάξια με ξώβυζα. (και εννοείται ο KK είναι από τους εμπορικούς του Ευρωπεηκού (χαχαχ μα πόσο fail) κινηματογράφου, αν σε πάω πιο "βαθειά" θα νομίζεις ότι μιλάω κινέζικα)

      Αλλά ναι μωρέ, αυτά είναι ψευτοκουλτούρα, απλά για να ρίχνουμε γκόμενες, τι κι αν υπάρχει ολόκληρο κινηματογραφικό ρεύμα από πίσω, καμάκια είναι αυτοί μωρέ λιγούρια. (αλήθεια πότε μίλησες για ταινίες τελευταία φορά σε γκόμενες, αυτές ξενερώνουν με σινεφίλ προτάσεις, μάλλον το αντίθετο γίνεται, αυτές να ψάχνονται για να χτυπάνε τεκνά).

      Αλλά συνέχισε να μιλάς για πράγματα που κρίνεις χωρίς να έχεις δει καν ρε παντογνώστη, τα ποστ σου από ότι βλέπεις προσφέρουν αρκετό θέαμα.

      ΥΓ: Το παραπάνω ποστ αναφέρεται σε άτομα που μπορούν να καταλάβουν την απλή λογική και γνωρίζουν δύσκολες λέξεις όπως "αλληγορία". Οποιος άλλος θέλει, του στέλνω με pm την μετάφραση από το αλφαβητάρι.


      Α επίσης ο Altair έχει σπίτι του φωτογραφίες του Ron Jeremy. Δεν με ενδιαφέρει να το δω, απλά το ξέρω.
      Πω πω μας θάμπωσες τώρα.
      Όλο μαλακίες είσαι.Μου έμαθες και τον Ron Jeremy.Κάτι μου λέει ότι έχεις υγρά όνειρα μαζί του.Παντογνώστης δεν είμαι αλλά τουλάχιστον δεν το παίζω δήθεν ξερόλας όπως μερικοί μερικοί που με την παραμικρή ευκαιρία τρολλάρουν.Και μιας και το όλο θέμα ξεκίνησε με το TF3,την ταινία την είδες ή απλά μπαίνεις και γράφεις ότι μαλακία σου'ρθει,απλά για να το παίζεις μάγκας.Άντε δες την ταινία και μετά έλα να ξαναμιλήσεις.Μέχρι τώρα είσαι συνέχεια offtopic.Οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου απαντήσω ξανά.Τράβα πίσω στην τρύπα από την οποία πετάχτηκες,πορδή.
      Carpe diem

      Comment


      • LOL

        Την ταινία την είδα.
        Αλλά νόμιζα ότι μπορώ να το παίζω ξερόλας με ταινίες που δεν έχω δεί.Όχι;ΌΧΙ;
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Α την είδες;Πάσο.Παίζε το ξερόλας με ότι θες.Δεν με αφορά.Όμως αν με ξαναπροσβάλλεις δε θα είμαι τόσο ευγενικός.Αυτά.
          Carpe diem

          Comment


          • Μια δική μου παρέμβαση οσων αφορα τα προηγουμενα ποστς.
            Το γεγονος οτι καποιοι σκηνοθετες μεσω του εργου τους θελουν να προσφερουν κατεγηστικη δραση,γκομενακια,γρηγορα αυτοκινητα κτλ. και κάποιοι προτιμουν τα αργά πλανα , κοινωνικοπολιτικά μυνηματα,ελαχστους διαλογους κτλ εχει να κανει με το πως ο κάθε σηνοθετης θελει να εκφραστει και να τον θυμουνται οι ανθρωποι ανά το πέρασμα των χρόνων...

            Τις ταινιες του πρωτου σκηνοθετη ολοι θα τις δουμε , θα περασουμε καλά , θα γουσταρουμε αλλά θα τις εχουμε ξεχασει απο ενα σημειο και μετά.
            Με τις ταινίες του δευτέρου ανάλογα με την παιδεία του καθενός και γενικά το μορφωτικό επιπεδο που βρισκεται θα πάρει διαφορετικά ερεθισματα και θα του διμηουργηθουν διαφορετικα ερωτηματα απο τον διπλανο του ο οποιος ενδεχομενος να εχει αλλο τροπο σκεψης.

            Χρειάζονται και οι δύο αυτές σχολές στον κινηματογράφο για να καλυψουν διαφορετικές πτυχές της προσωπικοτητας του ανθρωπου κάθε φορά.
            Το να βλέπει κάποιος ταινίες ΜΟΝΟ του ενός ή του άλλου αυτομάτος λέγεται μονόπλευρος και αυτομάτος δεν μπορεί να συμμετέχει σε καμία συζητηση που αφορά δημιουργιες της μιας ή της άλλης σχολής.

            It's all about common sense , imo .

            Comment


            • Το να βλέπει κάποιος ταινίες ΜΟΝΟ του ενός ή του άλλου αυτομάτος λέγεται μονόπλευρος και αυτομάτος δεν μπορεί να συμμετέχει σε καμία συζητηση που αφορά δημιουργιες της μιας ή της άλλης σχολής.
              that
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Black Swan,Johnie got his gun,Antichrist,Amelie και σίγουρα έχω δει κι άλλες ταινίες σε στυλ μακριά από τα γούστα μου.Και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ήταν όλες booooooooooring.
                Όμως από που κι ως που μονόπλευρος;Εφόσον δεν με γεμίζει,μπορώ κάλλιστα να εκφέρω γνώμη.Period.
                Για να σας δω τώρα τσακάλια μου.Πόσοι έχετε δει Zombie Flesh Eaters,The Beyond,House at the Cemetery,Demons και άλλες gore movies και τις εκτιμήσατε;Είμαι σίγουρος,ελάχιστοι.Όμως όλοι εκφέρετε γνώμη για ταινίες του στυλ αυτού,λέγοντας ότι είναι μαλακίες,αρρωστημένες κλπ.Το ότι ίσως δεν το γράψατε εδώ,δεν πάει να πει ότι δεν σκέφτεστε έτσι.
                Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν κι εγώ δεν γουστάρω Κισλόφσκι (τυχαίο παράδειγμα μιας και αναφέρθηκε,άλλο που κάποια στιγμή θέλω να δω την τριλογία των χρωμάτων από περιέργεια και μόνο εδώ και χρόνια) και λοιπές κουλτουρόφατσες.
                Αν σας αρέσει καλώς,αν δεν μπορείτε να το χωνέψετε σκμ.
                Carpe diem

                Comment


                • Anyway egw afthn thn stigmh katevazw to Princess Bride pou einai tainiara kai skopevw na to dw shmera.
                  Thelei kaneis allos na kanei join?
                  Skefteite to osoi endiafereste!
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Το ειδα και εγω το Transformers, γενικα μ' αρεσε η υποθεση και η γενικοτερη ιδεα αλλα στην εκτελεση μετρια πραγματα. Πολυ βαση στους ανθρωπους και στο love story, πλατιαζει στην αρχη με ανουσια πραγματα και στο τελος που τρεχει και δε φτανει οι σκηνες ειναι εντελως ασυνεδετες μεταξυ τους και η τελικα μαχη θα πρεπε να ταν πιο επικη. Μας εδειξε μια ωρα τους μαλακιες να παλευουν πανω σε ενα κτηριο που ειχε κοπει στη μεση αλλα παρ'ολα αυτα δεν ηθελε να πεσει και στο ακυρο μετα μας δειχνει οτι οι μισοι autobot ειναι αιχμαλωτοι.

                    Τελικα το concept μπορω να πω οτι μ' αρεσει, οχι αισθητικα (θελουμε τα παλια transformers), αλλα τουλαχιστον δε προκειται για απλα ρομποτ αλλα για εξωγηινους με εναν πολιτισμο απο πισω - οχι πως δειχνει πολλα πραματα εκει αλλα καταφερνει να σου δωσει αυτη την αισθηση. Καταφερε να με εντυπωσιασει απλα πολλα πραγματα μπορουσαν να γινουν πολυ καλυτερα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Eida to Princess Bride.
                      Gamw tis tainies
                      Deite thn.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • ο Kieslowski έγραφε ταινιες όπως η διπλή ζωή της Βερόνικας που μέσω αλληγορίας του θανάτου και της αναγέννησης δείχνει το seperation anxiety που βιώνει ένας Ευρωπαίος μετανάστης αλλά και ταυτόχρονα θίγει το θέμα της ελευθερίας της βούλησης (ύπαρξη ή όχι, και κατά πόσο η ανθρώπινη νόηση λειτουργεί σαν δέκτης και μεταφραστής απλά των περιβαντολογικών ερεθισμάτων)
                        Την έχω δει την ταινία και μου άρεσε πολύ αλλά πραγματικά δεν είδα τίποτα από αυτά που λες. Πάει καιρός από τότε αλλά ειδικά αυτό με τον Ευρωπαίο μετανάστη δε μπορώ να το συνδέσω με τίποτα με αυτά που συμβαίνουν στην ταινία.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Αλταιρ δεκτό το ότι δεν γουστάρεις ευρωπαικό κινηματογράφο αλλά το ότι χαρακτηρίζεις ψευτοκουλτουριάρηδες την αντίθετη μεριά δεν σε τιμάει και πολύ.Αν έμενες απλώς στο ότι δεν γουστάρεις και δεν βλέπεις όλα θα ήταν οκ,κανείς δεν θα μπορούσε να σου πει τίποτα,όμως τώρα δικαιώνεις όσους σου επιτέθηκαν.

                          Σωστός ο μπαρτ.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Originally posted by straier View Post
                            Την έχω δει την ταινία και μου άρεσε πολύ αλλά πραγματικά δεν είδα τίποτα από αυτά που λες. Πάει καιρός από τότε αλλά ειδικά αυτό με τον Ευρωπαίο μετανάστη δε μπορώ να το συνδέσω με τίποτα με αυτά που συμβαίνουν στην ταινία.
                            Για αυτό έγραψα ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ.O Kieslowski ήταν Πολωνός μετανάστης στη Γαλλία, (λόγω της παρακμής από του κομμουνιστικού καθεστώτος νομίζω) και είχε φτάσει σε σημείο να θεωρεί και τις 2 χώρες "τόπο του" - "πατρίδα του". Σκέψου τώρα λίγο τα γεγονότα της ταινίας. Η Weronika (Πολωνή) στο πρώτο "act" της ταινίας πεθαίνει στη σκηνή, προσπαθώντας να τελειώσει το κομμάτι της (σκοπός/όνειρο)



                            και στο 2ο act+ ύστερα σου συστήνεται η Veronique (Γαλλίδα), (η οποία είχε γνωρίσει μέσω μιας στιγμιαίας ματιάς νωρίτερα τη Weronika --> αλλαγή/μετάβαση)



                            η οποία ζει μια παραπλήσια ζωή με την Weronika...


                            Τώρα για το κομμάτι της ελεύθερης βούλησης / ερεθίσματα / αποδεσμευση δες αυτό:



                            Και σκέψου ότι αυτός ήταν και από τους πιο "εμπορικούς" και "εύπεπτους"σκηνοθέτες. Αν σου άρεσε αρτιστικά πάντως (σκηνοθεσία/στησιμο/διευθ φωτογραφίας) θα σου πρότεινα την μπλέ από την τριλογία.

                            Αλλά είπαμε, όλα αυτά είναι μαλακίες ψευτοκουλτουριάρηδων για να θαμπώνουν γκόμενες.
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Πάρε και το main theme της μπλε (Preisner --> o σταθερός του συνθέτης και φίλος)

                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Deus δέχτηκα επίθεση από το πρώτο μου σχετικό ποστ,οπότε δεν τίθεται θέμα δικαίου και αδίκου.
                                Ground δώσε λινκς με υπότιτλους και το κατεβάζω.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X