Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Bartman View Post
    Θεος.

    Αν μπορεις , πες μου απο που την πήρες καθως και αν ειχε ελληνικους υποτιτλους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
    Παντού μπορείς να το βρεις. Εγώ από seven το αγόρασα αλλά κυκλοφόρησε επίσημα παντού. Με ελληνικούς υπότιτλους κανονικά.

    Τα making of είναι απίστευτα. Έχουν για τον ίδιο τον Tolkien και το LOTR σαν βιβλίο και τα πάντα για τις ταινίες. Από την προσπάθεια του Jackson να βρει εταιρεία παραγωγής, ντοκιμαντέρ για κοστούμια, art direction, σκηνικά, μινιατούρες, ειδικά εφέ, μουσική, ηχητικά εφέ, μοντάζ, μιξάζ, κάστινγκ, μέρη για τα γυρίσματα, b-rolls, εκατοντάδες φωτογραφίες και σκίτσα μέχρι και τα πάρτι που κάναν όταν τελείωσαν επιτέλους τα γυρίσματα. Εγώ στο τέλος συγκινήθηκα.
    Επίσης κάθε ταινία έχει 4 διαφορετικά commentaries. Έπος μιλάμε.

    Comment


    • Originally posted by deus_d0pe View Post
      Tα Alien είδα πάλι. Τη τριλογία, το 4ο το έχω κάνει delete. Mετά από τόσο καιρό η σειρά παραμένει Alien>Alien3>Aliens. Tαινιάρες όμως.
      Aliens κατω απο την υπερμουφα 3?? wtf is wrong with you...

      Comment


      • To Aliens είναι ταινιαρα και για εμένα είναι και το ιδανικό σικουελ για ένα τέτοιο franchise, γιατί διατήρησε την ποιότητα του πρωτότυπου αλλά ταυτόχρονα ήταν όσο διαφορετικό έπρεπε για να "δικαιολογήσει" την ύπαρξη του ως ταινία (και όχι απλά ως σικουελ) και να αποτελεί όσο τον δυνατών πιο φρέσκια εμπειρία για τον θεατή .

        Το Alien3 ήταν η ταινία αρχή της κατηφόρας για την σειρά που συνεχίστηκε με το 4 και (κατά το ήμισυ) στα δυο AVP.

        Έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα του Alien3 (έχω μάλιστα και early scripts) και το συμπέρασμα είναι ότι οι παραγωγοί κατέστρεψαν την ταινία η οποία πέρασε από πολλά σταδία με διαφορετικούς σεναριογράφους και τελείως διαφορετικά σενάρια . Τα βασικά είναι τρία, αυτό του William Gibson και τα λεγόμενα Wooden Monastery και Prison Planet. Στο τέλος έφτασε να υπάρχει ένα σενάριο Φρανκενστάιν,συνονθύλευμα και των 3 σεναρίων, και τον Φιντσερ (στο ντεμπούτο του ) να προσπαθεί να κάνει την δικιά του εκδοχή με μηδενική ελευθεριά από τους παραγωγούς, με αποτέλεσμα μια ταινία χωρίς συνοχή και συγκεκριμένο πλάνο για το τι ήθελε να είναι.

        Comment


        • OK, εγώ μια χαρά τη βρίσκω πάντως την τρίτη ταινία. Και το χαρακτήρα/look της Ripley γούσταρα και το concept στη φυλακή και την σχέση της Ripley με το Alien και το ίδιο το Alien που έσφαζε αβέρτα και το τέλος που αυτοκτονεί η Ripley. Δε με χάλασε καθόλου.

          Το γιατί το προτιμώ λίγο περισσότερο απ'τη ταινία του Cameron το εξήγησα. Πιο πολύ μου κάνει το σκηνικό του 3 παρά τα κομάντα του Aliens. Όχι ότι δε γούσταρα που πέφτανε σαν μύγες αλλά οκ. Και όχι, δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με τη μητρική στοργή στο χαρακτήρα της Replay με το κοριτσάκι όσο αυτή με το Alien στο 3ο.

          Και σε τελική ανάλυση βρίσκω το ύφος της 3ης πιο κοντά στο πρωτότυπο που είναι και το καλύτερο της σειράς.
          sigpic

          Comment


          • Please , μείνετε μακριά από το Horibble Bosses , θα με ευγνωμονείτε...

            Comment


            • Τζαμπα το κατεβασα δηλαδη

              Περι Alien που λεγαμε πιο πανω, να υπενθυμισω οτι αυτον τον καιρο γυριζεται η νεα ταινια του Ridley Scott με τιτλο PROMETHEUS. Στην αρχη προοριζοταν για prequel του πρωτου Alien αλλα τελικα θα ειναι κατι πιο γενικο και αοριστο μεσα στο συμπαν της σειρας παντα. Κατα πασα πιθανοτητα θα εχει να κανει με τους space jockeys

              Prometheus



              Σκηνοθετης:Ridley Scott
              Σεναριογραφος: Damon Lindelof (Lost)

              Cast:
              Noomi Rapace
              Charlize Theron
              Michael Fassbender
              Guy Pearce
              Idris Elba
              Michelle Yeoh
              Ben Foster

              Comment


              • Originally posted by Bartman View Post
                Please , μείνετε μακριά από το Horibble Bosses , θα με ευγνωμονείτε...
                Είχα σκοπό να το δω,αλλά με έβαλες σε σκέψεις.Μετά βέβαια διάβασα την κριτική του Enternity και λέω να σε γράψω.
                Carpe diem

                Comment


                • The man from earth.

                  Ένας άνθρωπος 14.000 ετών λέει την ιστορία του.
                  Απο τις καλύτερες ταινίες που εχω δει.
                  I'm back bitches... Version 2.0

                  Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                  Comment


                  • Πολύ καλή ταινία indeed.
                    Τεράστιο Highlight όταν έπιασαν να μιλάνε για την ιστορία του Χριστού. Πόσο epic ήταν διάολε...

                    Comment


                    • Originally posted by Bartman View Post
                      Please , μείνετε μακριά από το Horibble Bosses , θα με ευγνωμονείτε...
                      Please,μη λάβετε κατά νου το παραπάνω ποστ.
                      Μόλις το είδα και είναι γαμηστερότατο.
                      Θυμάμαι διάβασα μια κριτική που το έβαζε στο ίδιο επίπεδο με το Hangover 2.
                      Στο ΗΟ2 γέλαγα ελάχιστα κι αυτό επειδή ήμασταν 7 άτομα κι ένιωθα ότι έπρεπε να γελάσω.
                      Στο ΗΒ το γέλιο έβγαινε αβίαστα,ήμασταν μόνο 2 άτομα και πραγματικά μπορώ να πω ότι το καταευχαριστήθηκα.Φοβερές ερμηνείες,απίστευτα σκηνικά και μια Jennifer Aniston hotter than ever.
                      10/10 για μένα,λόγω Jennifer.Για σας 8/10.
                      Στο ΗΟ2 βάζω ένα 6/10 επειδή είμαι στις καλές μου.Απλά για να έχετε μέτρο σύγκρισης.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Καλα δε συγκρινονται, Horrible Bosses >>>>> Hangover 2. Οπως ειπε και ο Altair στο πρωτο γελας ανετα, στο δευτερο ελαχιστα.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Τι σας αρεσε απο το HB ; η απιστευτα σπαστικια φωνη τους ενος εκ των τριων ; το απιστευτης ηληθιοτητας και χυδαιοτητας χιουμορ ; :kill:
                          Καλα ο Altair οτι βλεπει 10/10 βαζει , απο Hostel μεχρι Barbie...

                          Comment


                          • Και εμένα μου άρεσε πολύ το horrible bosses.Πολύ καλή κωμική ταινία με άφθονο γέλιο περισσότερο απ'το hangover 2.Γενικά πάντως θα έβαζα και στις δυο ταινίες ένα 8/10.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Βάζω 10/10 σε ότι πληρεί τις προϋποθέσεις μου.Αυτό σημαίνει 2 πράγματα.Να περάσω καλά κατά τη διάρκεια της ταινίας και παράλληλα να μου μεταδώσει έντονα συναισθήματα,και το δεύτερο να με κάνει να θέλω να το ξαναδώ.Στο Hostel βάζω 7 btw.Με barbie και τέτοια δεν ξέρω,είναι ο δικός σου τομέας.
                              Πάντως πολύ μ'αρέσει που σε όλους μας άρεσε,εκτός από σένα.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Kατάφερα επιτέλους και είδα το Inception. Μπόμπα η ταινία.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X