Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by i Have no Equal View Post
    Καλες ηταν του Burton(Ειδικα το returns) αλλα πλεον ειναι περισσοτερο "cult" παρα καλες ταινιες, η σημερινη σκηνοθεσια με τις ταινιες του Νόλαν απλα δεν μπορει να συγκριθει..

    Επισης ο Michael Keaton απλα δεν εκανε για batman, μικροσωμος και αγυμναστος καμια σχεση με τον batman στα Comics.. Ο Bale ταιριαζε περισσοτερο και εδωσε τον καλυτερο Batman ever..

    Exactly!
    Carpe diem

    Comment


    • Εμένα μου αρέσουν και οι 4 ταινίες Μπατμαν που έχουν βγει . Είναι πολύ διαφορετικές εκδοχές οπότε περί ορέξεως το το αρέσει στον καθένα.

      H Hathaway htan to monadiko pragma me to opoio den eixa provlhma sto rises actually.
      Οντως η Χάθαγουεϊ ήταν καλή αν και δεν το περίμενα. Η Μισελ βέβαια ήταν σε άλλο επίπεδο .

      Για το Batman 89, μια χαρά είναι αλλά το Returns (imo) ήταν ανωτέρω με την απίστευτη σκηνοθεσία του Μπάρτον.

      Comment


      • Goth-am

        nough said
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • O keaton htan teleios sthn fatsa (stoma, phgouni, matia kai ta frydia tou diavolou) alla ontws den pernouse gia Bruce Wayne, o Bale eixe poly kalo swma kai genika moiazei para poly me Bruce Wayne alla Batman den eimai sigouros, den mou arese kai h maska tou koustoumiou tou (gia na mhn pw gia thn hlithia fwnh).
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            O keaton htan teleios sthn fatsa (stoma, phgouni, matia kai ta frydia tou diavolou) alla ontws den pernouse gia Bruce Wayne, o Bale eixe poly kalo swma kai genika moiazei para poly me Bruce Wayne alla Batman den eimai sigouros, den mou arese kai h maska tou koustoumiou tou (gia na mhn pw gia thn hlithia fwnh).
            χαχα, αν και είμαι μαζί σου (ειδικά περί φωνής), στη μάσκα είσαι φάλου, όχι λόγω design κυρίως, αλλά επειδή ο κήτον δε μπορούσε να γυρίσει καν το σβέρκο του χαχα
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • O sverkos einai to ligotero, to design einai pou den mou arese
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by i Have no Equal View Post
                Καλες ηταν του Burton(Ειδικα το returns) αλλα πλεον ειναι περισσοτερο "cult" παρα καλες ταινιες, η σημερινη σκηνοθεσια με τις ταινιες του Νόλαν απλα δεν μπορει να συγκριθει..

                Επισης ο Michael Keaton απλα δεν εκανε για batman, μικροσωμος και αγυμναστος καμια σχεση με τον batman στα Comics.. Ο Bale ταιριαζε περισσοτερο και εδωσε τον καλυτερο Batman ever..

                Διαφωνώ σε όλα

                Καταρχάς σκηνοθετικά οι ταινίες του Νόλαν είναι ψιλοαδιάφορες. Δεν λέω ότι είναι αδιάφορες γενικά αλλά δεν βλέπω καμία προσωπική σφραγίδα στην σκηνοθεσία αντίθετα από αυτές του Μπάρτον που...είναι Μπάρτον. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί τις θεωρείς καλτ. Καλτ για μένα είναι ο Adam West και φυσικά το Batman & Robin (το άλλο καλτ, το so-bad-it's-good καλτ).
                Για τον Μπάτμαν καραδιαφωνώ κάθετα. Ο Keaton ήταν ο Μπάτμαν, αντίθετα από τον Bale που φόραγε το κοστούμι του Μπάτμαν. Για τον σωματότυπο δεν έχεις άδικο, ας είναι καλά όμως οι γωνίες λήψης και τα τρικ και μια χαρά φαινόταν ο Keaton. Εδώ ο Hardy του 1,75 και φαινόταν τεράστιος στο Rises.


                Τεσπά το πρόβλημα με το σύμπαν του Νόλαν για μένα ήταν ότι παραέγινε μουντό, ρεαλιστικό, πολιτικό ταινία με ταινία. Ειδικά το Rises δεν ήταν Batman ταινία, αλλά κάτι άλλο. Ένα πολιτικό θρίλερ με μία cameo εμφάνιση απ΄τον Batman. Μου άρεσε η βουτιά στην ψυχολογία του Wayne, τα αίτια που τον κάνανε Batman (κάτι που δεν είδαμε στα Burton αν και σκηνές όπως αυτή που πόσταρα μιλάγανε από μόνες τους), αλλά από ατμόσφαιρα και μυθολογία σχεδόν μηδέν.

                Comment


                • Δεν έχει σφραγίδα/ταυτότητα ο Νόλαν;Μόνο που θα δεις την τριλογία Batman ή τα Prestige/Memento/Inception,καταλαβαίνεις με τη μία ότι τα έχει κάνει ο ίδιος σκηνοθέτης και απλά εξελίσσει το ύφος του.Για τις ταινίες Βatman ας μη μιλήσω,τα έχω πει τόσες φορές το πόσο διαφωνώ με όλους σας εδώ μέσα σχετικά.Από τη μέρα που βγήκε το Βegins τα προηγούμενα Batman έπαψαν να υπάρχουν.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο εδώ. Μην μπερδευόμαστε, καμιά εκδοχή (Μπαρτον ή Νολαν) δεν ήταν 100% πιστή στον Batman, Ο κάθε σκηνοθέτης έκανε την δικιά του εκδοχή.

                    Σε κάποιον μπορεί να του αρέσει πιο πολύ η γκοθικ και φανταστική βερσιόν του Μπαρτον και σε κάποιον άλλο η πιο "ρεαλιστική" προσέγγιση του Νολαν. Δεν υπάρχει λάθος και σωστή προσέγγιση, γιατί πολύ απλά ο κάθε σκηνοθέτης έφτιαξε την δικιά του εκδοχή για τον ηρώα, και για αυτό πρέπει να κριθούν. Αν θέλανε να φτιάξουν 100% Batman film θα έπαιρναν ένα κανον Graphic novel και θα το μετέφεραν αυτούσιο.

                    Για τον Keaton vs Bale τώρα, εγώ είμαι υπέρ του Bale σαν Μπατμαν (σαν Bruce Wayne νομίζω δεν τίθεται θέμα) γιατί πολύ απλά γούσταρα την εκδοχή του μαινόμενου Batman (ακομα και την φωνη, αν και οντως ηταν hit or miss). Και ο Keaton ομως ήταν πραγματικά πολύ καλός, και πιο classy στην ερμηνεία του.

                    Ίσως κι o λόγος που γουστάρω τόσο πολύ το Begins είναι η ερμηνεία του Bale.

                    edit: διορθώσεις.

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Δεν έχει σφραγίδα/ταυτότητα ο Νόλαν;Μόνο που θα δεις την τριλογία Batman ή τα Prestige/Memento/Inception,καταλαβαίνεις με τη μία ότι τα έχει κάνει ο ίδιος σκηνοθέτης και απλά εξελίσσει το ύφος του.Για τις ταινίες Βatman ας μη μιλήσω,τα έχω πει τόσες φορές το πόσο διαφωνώ με όλους σας εδώ μέσα σχετικά.Από τη μέρα που βγήκε το Βegins τα προηγούμενα Batman έπαψαν να υπάρχουν.
                      Να στο θέσω διαφορετικά. Έχει ταυτότητα αλλά δεν έχει στυλ.

                      Comment


                      • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                        Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο εδώ. Μην μπερδευόμαστε, καμιά εκδοχή (Μπαρτον ή Νολαν) δεν ήταν 100% πιστή στον Batman, Ο κάθε σκηνοθέτης έκανε την δικιά του εκδοχή.
                        Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς σε αυτό. Εξαιρείται το Rises το οποίο δεν έχει σχέση με τον Batman.



                        Comment


                        • Egw diafwnw kai me Altair kai me Enpsty, exete akroapopseis kai oi 2 IMO.
                          Symfwnw me ton Solid, kamia apo tis 2 ekdoxes den einai 100% pisth.

                          Ws skhnothesia mou aresoun kai ta 2 gia to diaforetiko style kai exoun kai ta 2 hit kai miss stoixeia aplws tygxanei to rises na exei kako senario pou den vohthaei katholou, opote proswpika tha to vgalw apo thn eksiswsh teleiws, 2 wraies tainies o enas skhnotheths kai 2 wraies tainies o allos.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Ground_zero View Post
                            Egw diafwnw kai me Altair kai me Enpsty, exete akroapopseis kai oi 2 IMO.
                            Symfwnw me ton Solid, kamia apo tis 2 ekdoxes den einai 100% pisth.

                            Ws skhnothesia mou aresoun kai ta 2 gia to diaforetiko style kai exoun kai ta 2 hit kai miss stoixeia aplws tygxanei to rises na exei kako senario pou den vohthaei katholou, opote proswpika tha to vgalw apo thn eksiswsh teleiws, 2 wraies tainies o enas skhnotheths kai 2 wraies tainies o allos.
                            Ε αυτό λέω κι εγώ, τι διαφωνείς;
                            Τα BB & DK μου αρέσουν αρκετά ειδικά το Begins. Ναι έχουν κάποια στοιχεία που με χαλάνε αλλά είναι ωραίες ταινίες. Το Rises είναι που μας έφαγε.

                            Comment


                            • Είδα το prometheus,την τελευταία ταινία του ridley scott δηλαδή.

                              Η ταινία είναι πολύ λίγη για παραγωγή του ridley scott.Ενώ ξεκινάει φοβερά και πολλά υποσχόμενη και έχοντας πιασάρικο θέμα απογοητεύει.Τρύπες στο σενάριο,πολλά πράγματα δεν έχουν εξηγηθεί μέχρι να τελειώσει η ταινία,άκυρες συμπεριφορές ορισμένων χαρακτήρων αφού δεν εξηγούνται τα κίνητρά τους και τέλος οι λίγες εξηγήσεις που δίνονται δίνονται από χαρακτήρες που δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουν αυτές τις πληροφορίες!Επίσης η ταινία σε σημεία θυμίζει αλιεν χωρίς όμως να τα φτάνει.Καλή ταινία για να περάσει ένα δίωρο αλλά ξεχνιέται πολύ εύκολα.Κρίμα,περίμενα περισσότερα από τον σκηνοθέτη του blade runner.

                              Όσον αφορά τα βατμαν,το rises είναι για εμένα πολύ καλή παραγωγή και μπορεί να σε κάνει να περάσεις πολύ καλά αν αγνοήσεις τα εμφανέστατα λάθη της αλλά δεν είναι μπατμαν.Για εμένα ο μπατμαν δεν έχει καμία σχέση με τον κατακαημένο δύσμοιρο τυπάκο με υπαρξιακά προβλήματα που έδειξε η ταινία.Ο μπατμαν είναι ο πιο badass τύπος ever,που τον τρέμουν και τον υπολογίζουν όλοι ακόμα και άτομα με υπερδυνάμεις,δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που είδαμε.Πέρα από αυτά,διασκέδασα πολύ βλέποντας την ταινία.Απαραίτητη προυπόθεση για αυτό όμως είναι να αγνοήσεις τα εμφανέστατα λάθη της(ο enpsty τα ανέλυσε πολύ καλά σε προηγούμενό του ποστ)

                              Αγαπημένη μπατμαν ταινία το batman returns.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Διαφωνώ σε όλα με όλους,και το Rises είναι καλύτερο από τις ταινίες του Μπάρτον,κι ας ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X