Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κοίτα.Στο Χόμπιτ έχει πολύ πράγμα από το βιβλίο και θα είναι 3 ταινίες προκειμένου να μην κόψουν τίποτα.Προσωπικά μιλώντας,το λάτρεψα.Στην αρχή βέβαια που έβλεπα ότι δεν έχει μάχες,σκεφτόμουν πόσο εύκολα θα ξαναβλέπεται,αλλά μέχρι να τελειώσει η ταινία είχα γίνει φαν και ανυπομονώ να βρω ευκαιρία να πάω να το ξαναδώ.
    Carpe diem

    Comment


    • νταξει του δινω credit για τα τερατα, ηταν οπως τα φανταζομουν όταν το διάβαζα.. τωρα θα δούμε και τα ύπολοιπα και θα σχηματίσω γνωμη στο τέλος :Ρ

      Comment


      • Είδα πάλι πριν 2 μέρες τα Pitch Black και Chronicles of Riddick.

        Vin Diesel FTW.
        I'm back bitches... Version 2.0

        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

        Comment


        • Ό,τι δεν υπήρχε στο βιβλίο "The Hobbit" αλλά υπήρχε στην ταινία έρχεται από τα appendixes του Άρχοντα και τις Ατέλειωτες Ιστορίες. Η μόνη πραγματική αλλαγή ήταν η εμφάνιση του Ράνταγκαστ, αλλά γενικά οι μικροαλλαγές στους διαλόγους λειτούργησαν μόνο θετικά κατά τη γνώμη μου.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Κάτι άκουσα ότι κανονικά ο Ρανταγκαστ εμφανίζεται πιο μετά.Ισχύει?
             
            Δηλαδή το χλωμό ορκ, ο νεκρομαντης και η συνάντηση στο κάστρο των Ελφ υπήρχαν σε αναφορές στον Άρχοντα?
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Ο Ράνταγκαστ πρέπει να εμφανίζεται στο 2ο ή στο 3ο βιβλίο της τριλογίας αντί για το The Hobbit.. Ο Νεκρομάντης απλά αναφέρεται στο The Hobbit και ξεκαθαρίζεται το ποιος είναι στον Άρχοντα.

              Comment


              • Ο Ράνταγκαστ αναφέρεται έμμεσα (ο Γκάνταλφ διηγείται μια συζήτηση που είχε μαζί του στα σύνορα του Σάιρ, όταν του μετέφερε ένα μήνυμα από το Σάρουμαν) στο πρώτο βιβλίο του Άρχοντα, στο Συμβούλιο του Έλροντ. Επίσης υπάρχει ένα κεφάλαιο αφιερωμένο στους 5 Ιστάρι στις Ατέλειωτες Ιστορίες, όπου περιέχονται περισσότερες πληροφορίες.

                Τώρα

                1) Με τον Αζόγκ εχω ένα θέμα. Στην ελληνική μετάφραση τα ορκς μεταφράζονται ως Τελώνια (Goblins στα αγγλικά) και η ίδια λέξη χρησιμοποιείται και στο αγγλικό κείμενο. Ο Αζόγκ αναφέρεται στο τρίτο appendix του Άρχοντα, στον τρίτο τόμο (δεν υπάρχει στην ελληνική έκδοση), και εκεί είναι ξεκάθαρα ένας τεράστιος Ορκ. Το πιθανότερο είναι πως ο Τόλκιν, επειδή έγραφε ιστορία για παιδάκια, άλλαξε το Orcs σε κάτι πιο γνώριμο. Στην ταινία εισάγουν τα Goblins (που υπήρχαν κανονικά στη Μέση Γη) σαν ενδιάμεσα ανάμεσα στους νάνους και τον Αζόγκ (όλο αυτό ήταν απλά Ορκς), ενώ στο βιβλίο διαδραματίζονται ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τη δαφορά πως ο Goblin King ήταν ο Αζόγκ, και στο τέλος του βιβλίου αναφέρεται ο γιος του που θέλει να εκδικηθεί.

                2) Αυτός που αποκαλούνταν Νεκρομάντης ήταν ο Σάουρον, αλλά εκείνη την περίοδο δεν το ήξεραν, και αναφέρεται κανονικά στο Χόμπιτ. Το Ντολ Γκούλντουρ ήταν το παλιό του φρούριο.

                3) Κάστρο των Ελφ μάλλον εννοείς το Σκιστό Λαγκάδι. Υπάρχει κανονικότατα, απλά αναφέρεται στις Ατέλειωτες Ιστορίες σε μια διαφορετική χρονική στιγμή και μπαίνει για λόγους πληρότητας. Πολύ σωστή προσθήκη.
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Για το Χόμπιτ

                   




                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • Django Unchained.

                    Τις ταινιες του Tarantino συνηθως τις απολαμβανω απο την αρχη ως το τελος, γενικα με βαζουν σε ενα πολυ ευχαριστο mood και το Django δεν αποτελει εξαιρεση. Το main cast ειναι εξαιρετικο πραγματικα και επισης πολυ καλες εντυπωσεις μου αφησε και το soundtrack. Η ταινια δεν παιρνει τον εαυτο της πολυ στα σοβαρα, υπαρχει μπολικο χιουμορ, κλασικα καλες ατακες και στις σκηνες βιας κυριαρχει το στοιχειο της υπερβολης (με γερες δοσεις χαβαλε προφανως). Ολα αυτα μαζι δημιουργουν μια πολυ ωραια ατμοσφαιρα, δεν καταλαβα ποτε περασαν 3 ωρες στο σινεμα...

                    Δειτε το με την πρωτη ευκαιρια, νομιζω αξιζει τον κοπο και με το παραπανω (επισης σχεδον ποτε δε λεω πολυ καλα λογια για ταινιες που βλεπω στο σινεμα ).

                    Comment


                    • Σε σχέση με το Άδοξη Μπάσταρδοι πως ήταν;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Αρκετά πιο συμβατικό. Αν σου αρέσουν οι επαναλήψεις του Tarantino τότε θα σ'αρέσει και το Django. Δε λέω, τα έχει όλα - cast, μουσική, ηθοποιία, διαλόγους και θέμα αλλά δε καινοτομεί σε τίποτα.

                        Comment


                        • Exei Franco Nero mesa opote telos... akomh kai gia 10 defterolepta h tainia einai auto cult.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Δεν καινοτομει, αλλα αφενος αυτο που κανει το κανει καλα και αφετερου δεν ειχαμε προσδοκιες για καποια καινοτομια.

                            Comment


                            • Υπάρχουν κάποιοι που μπορεί να έχουν ήδη κουραστεί απο τα αμέτρητα recurring themes του Tarantino (δεν είμαι απ'αυτούς).

                              Comment


                              • Ε αν καποιος εχει κουραστει τοτε δεν εχει λογο να ασχοληθει με Tarantino in the first place. Σχεδον ο,τι εχει κανει ο τυπος ειναι tribute σε ταινιες/κατηγοριες ταινιων που του αρεσαν.

                                Comment

                                Working...
                                X