Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iron Man 1+2 Για φρεσκάρισμα πριν το 3.
    Gangster Squad.Ωραία ταινία με μπόλικη δράση και πολύ καλό καστ.Δείτε το.
    Carpe diem

    Comment


    • Iron Man 3

      Πολύ καλύτερο από το 2 (σιγά το δύσκολο θα μου πεις) αλλά χειρότερο από το πρώτο. Δύο τα βασικά ελαττώματα. Πρώτον έχει πολύ κωμωδία. Ακόμα πιο πολύ κι από το 2. Το 1 είχε την σωστή ισορροπία μεταξύ χιούμπορ και σοβαρότητας. Στο 3 χάθηκε η μπάλα. Το δεύτερον μείον έχει να κάνει με το σενάριο οπότε δεν λέω κάτι ακόμα μέχρι να το δείτε και οι υπόλοιποι και να το συζητήσουμε.

      Comment


      • Originally posted by Enpsty View Post
        Iron Man 3

        Πολύ καλύτερο από το 2 (σιγά το δύσκολο θα μου πεις) αλλά χειρότερο από το πρώτο. Δύο τα βασικά ελαττώματα. Πρώτον έχει πολύ κωμωδία. Ακόμα πιο πολύ κι από το 2. Το 1 είχε την σωστή ισορροπία μεταξύ χιούμπορ και σοβαρότητας. Στο 3 χάθηκε η μπάλα. Το δεύτερον μείον έχει να κάνει με το σενάριο οπότε δεν λέω κάτι ακόμα μέχρι να το δείτε και οι υπόλοιποι και να το συζητήσουμε.
        Συμφωνώ όσο δεν πάει!!! Ειδικά το χιούμορ πλέον το έχουν ξεφτιλίσει. Μετά το Avengers πλέον μου φαίνεται ότι το παραχέζουνε. Εκεί με ενόχλησε λίγο, εδώ με ενόχλησε πολύ. Ήταν άστοχο σε πολλά σημεία.

        Για το σενάριο τι να πω. Συνήθως παραβλέπω τρύπες σε τέτοιες ταινίες, αλλά εδώ επίσης με ενόχλησαν πολύ. Λίγο ταλέντο ρε πούστη σεναριογράφε, δεν θα πάθεις τίποτα.

        Η άποψη μου όπως την έγραψα και στο review του enternity:
        Σε μία spoiler free προσέγγιση θα πω ότι οι σεναριογράφοι προσπάθησαν αποτυχημένα να δημιουργήσουν μία εκ νέου origin ιστορία για να πιάσουν την ποιότητα της πρώτης ταινίας. Στην στολή εισαγάγουν μία νέα δυνατότητα, την "συναρμολογούμενη" στολή, και την σπαμάρουν ανελέητα σε όλη την ταινία. Πλέον θεωρώ ότι εκβιάζουν το χιούμορ και χαλάει τον ρυθμό, κάτι που έχει ξεκινήσει από τους Avengers, αλλά εδώ μου χτύπησε πιο άσχημα.
         

        Θέλεις να δημιουργήσεις ξανά ένα origin story, να δείξεις πόσο γαμάτος είναι ο Stark και μπορεί να κατασκευάσει πυρηνικό αντιδραστήρα με ένα κάρβουνο και δύο συνδετήρες. Δεκτό, κανένα πρόβλημα. Βάλε λίγο ταλέντο ρε πούστη σεναριογράφε στην "αποδυνάμωση" του ήρωα. 3-4 ελικόπτερα αρκούν για να νικήσουν τον Iron Man;;; Mα τον Iron Man;;; Και μάλιστα στο σπίτι του; Αυτός ο Τζάρβις κάνει παπάδες, αλλά δεν έχει ραντάρ για ελικόπτερα και πυραύλους; Δεν πειράζει μωρέ, αφού τον βλέπει τον πύραυλο η άλλη στην τηλεόραση να έρχεται... Και φυσικά ο Stark έχει χτίσει 42 στολές, αλλά όταν του την πέφτουν φοράει πάντα το τελευταίο πρωτότυπο μοντέλο που δεν μπορεί να πολεμήσει.... ΟΚ.... Μα καθόλου ταλέντο ρε πούστη σεναριογράφε;

        Δεν πειράζει πάμε ξανά στον Stark, που καταλήγει στην άκρη Θεού, όπου κανένας δεν τον αναγνωρίζει φυσικά, και ας είναι ο μόνος σούπερ ήρωας που έχει αποκαλύψει την ταυτότητα του. Κάνει τον Μαγκάιβερ, φτιάχνει όπλα με υλικά από το Praktiker της περιοχής και εισβάλει στο αρχηγείο των ντοπαρισμένων εχθρών, που μπορούν να τον σκοτώσουν με ένα φτέρνισμα... Μάλλον δείγμα ηλιθιότητας για τον κύριο Σταρκ και όχι εξυπνάδας. Και φυσικά μετά από όλα αυτά, αποκαλύπτει ότι έχει παρκαρισμένες στο υπόγειο 20+ στολές..... Μμμμ, ναι... Μμμμ... Να ζητήσει μία από αυτές νωρίτερα δεν το σκέφτηκε ε; Αλλά του φάνηκε καλή ιδέα να ταράξει τον λογαριασμό της ΔΕΗ στο σπίτι του πιτσιρικά φορτίζοντας την μόνη στολή που δεν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ.

        Πάμε στην εν λόγω στολή. Ωραία ιδέα δεν λέω, αλλά την σπαμάρανε μέχρι θανάτου. Λίγο στην αρχή και σαν τελειωτική κίνηση στο τέλος έφτανε. Όλα τα υπόλοιπα ήταν ανούσια. Και δεν φτάνει αυτό, πάνε και "καίνε" όλες τις υπόλοιπες στολές σε μία μόνο σκηνή, χωρίς στην ουσία να παρουσιάζουν καμία από τις ικανότητες που διαθέτει η καθεμία. Δηλαδή δεν μπορούσες ρε πούστη σεναριογράφε να σκεφτείς ένα σενάριο όπου ο Σταρκ θα άλλαζε στολές ανάλογα με τις ανάγκες της κατάστασης;

        Η έκβαση του Μανδαρίνου επίσης απογοητευτική. Από το trailer φαινόταν ότι θα ήταν uber villain, και αποδεικνύεται απλά καρικατούρα. Το μόνο θετικό σε αυτό ήταν το μήνυμα περί τρομοκρατίας, χειραγώγησης κτλ.

        Ειλικρινά το πιο ενδιαφέρον κομμάτι ήταν η Πέππερ Ποτς, θα με ικανοποιούσε περισσότερο να είχε μεγαλύτερο ρόλο και μάλιστα με τη στολή.


        6/10 (ίσως και για 5αρακι)

        Comment


        •  
          Αν και συμφωνώ στα περισσότερα από όσα λες φίλε Spahar η ταινία κύλησε αρκετά ευχάριστα για μένα,περισσότερο από τις 2 πρώτες,οπότε και για αυτό το λόγο θεωρώ ότι είναι για πάνω από 6/10.Αυτό που με χάλασε,είναι ο Μandarin.Βλέπω να φοράει 10 δαχτυλίδια,βλέπω όποτε έδειχνε ειδήσεις,πάλι τα δαχτυλίδια,περίμενα κι εγώ κάτι παραπάνω.Περίμενα να δω FUCKING MANDARIN όχι έναν ξώφτηλα ηθοποιό της κακιάς ώρας που τον παίρνει ο ύπνος ενώ μιλάει.Κι επειδή πήγα σε τοπικό κινηματογράφο,πείτε μία,τι δείχνει στην post credits scene.
          Carpe diem

          Comment


          • Spahar thelw review sou apo Dark Knight Rises
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Ωχ.

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Spahar thelw review sou apo Dark Knight Rises


                Ήμουν σίγουρος ότι θα αναφερθεί το DKR. Τα έχουμε συζητήσει, το DKR είχε πολύ καλύτερη ροή για μένα και δεν με ενόχλησαν τόσο, στο IM3 μου χτυπούσαν κατευθείαν.

                Altair δεν έχασες κάτι.
                 
                Στο τέλος και καλά σου δείχνει ότι ο Σταρκ λέει την ιστορία στον Μπρους Μπάνερ, σε στυλ ψυχανάλησης, τον οποίο τον έχει πάρει όμως ο ύπνος. Ακόμα και εκεί χιουμοράκι, αντί να δείξουν κάτι πορωτικό για τις επόμενες ταινίες.

                Comment


                • Fan-service είναι νομίζω αυτό που κάνουν, ο Robert Downey Junior είναι ο σταρ του ίντερνετ τελευταία..

                  Comment


                  • Ήμουν σίγουρος ότι θα αναφερθεί το DKR. Τα έχουμε συζητήσει, το DKR είχε πολύ καλύτερη ροή για μένα και δεν με ενόχλησαν τόσο, στο IM3 μου χτυπούσαν κατευθείαν.
                    What? Apogohtefsh, sto review sou gia to Ironman den diavasa oute to 1/3 twn paraponwn pou exw apo to DKR :/
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Πολυ καλο ηταν το IM εγω περασα πολυ καλα στο 2ωρακι. και γελιο ειχε και δραση το μονο που με χαλασε ηταν
                       
                      Οι fail στολες του iron man, μα ουτε μια να μην κραταει πανω απο 5'??
                      Ηταν καλυτερο απο το δευτερο και ελαφρως χειροτερο απο το πρωτο, ενταξει το σεναριο δεν ηταν για οσκαρ αλλα δεν ενοχλει σε καμια περιπτωση..

                      Comment


                      • ειδα το warm bodies (αυτο που ενα ζομπι αγαπαει μια ζωντανη).
                        εχω δει και εχω δει ζομποταινιες αλλα αυτη ηταν με διαφορα η πιο ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΗ απ ολες.
                        και η χειροτερη ταινια που χω δει γενικως (χειροτερη και απο το dragonball του hollywood).

                        sigpic

                        Comment


                        • Afto den einai h komwdia?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • μακαρι να ταν κωμωδια. θα ξεχναγα λιγο το χαλι της.
                            ειναι αισθηματικη-comedy ζομποταινια.
                            sigpic

                            Comment


                            • Είναι χειρότερο από το Battlefield Earth;
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Originally posted by Altair View Post
                                Είναι χειρότερο από το Battlefield Earth;
                                STAAANDARD!!!
                                εκει τουλαχιστον προσπαθησαν (με μεγαλο fail αλλα προσπαθησαν) να φτοιαξουν μια ταινια επιστημονικης φαντασιας.

                                το warm bodies εκανε στα ζομπι οτι εκανε το twilight στους βρικολακες.
                                τα βεβηλωσε κανοντας τα emo metrosexual χαρακτηρες που κανουν τα παντα για την γκομενα (ζωντανη) πρωταγωνιστρια λες και εχει το χρυσο μ@υνι.
                                και τους κανει απο το να θελουν να τη φανε, να θελουν να τη πηδηξουν.
                                ασε ζησαμε τρελα ξευτιλικια και στις ζομποταινιες.

                                ground εσυ εννοουσες μαλλον το fido που πολυ καλα εκανε και πηρε στον χαβαλε τον εαυτο του και βγηκε ενα ωραιο και φρεσκο αποτελεσμα.

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X