Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • τι εννοει ο ποιητης ? καλοκαιρι ειναι.

    Comment


    • Ε ξέρω 'γω, τον τελευταίο καιρό έχεις πάει από το άκυρο σκουπίδι ως την ποιότητα (Bergman) την οποία και χαρακτήρισες "απλή και cult" . Πλέον απλώς ποστάρεις ένα poster και δε γράφεις ούτε καν μία εντύπωση. Δε μας ενδιαφέρει η κατανάλωση αλλά η συζήτηση και η ανταλλαγή απόψεων. Συγνώμη αν σε πειράζουν αυτά που λέω αλλά τουλάχιστον στα μάτια μου κάτι τέτοιο είναι ενοχλητικό. Τουλάχιστον γράφε εντυπώσεις, κυριολεκτικά κανένας δε νοιάζεται για το τι βλέπεις αλλά για το τι θα πεις με βάση αυτό που είδες.

      Comment


      • ok εχεις εν μεροι δικιο, απλα καλοκαιριατικα βλεπω οσα δεν ειδα τον χειμωνα ή ηθελα να δω γενικα αλλα δεν εβρισκα χρονο, γι'αυτο ειναι πολλα και σου φαινονται καπως "σκορπια κι οτιναναι", ε και τεσπα βαριεμαι να γραφω γνωμη για το καθενα, ειδικα οταν κανεις δε τα διαβαζει... αμα δω και μου απαντησει καποιος ή πει απλα "την ειδα κι εγω" τοτε ξεκιναει κουβεντα κι ευχαριστως να γραψω και περισσοτερα, οπως εκανα και με τον Altair στις πισω σελιδες για τα Hellraiser ή Saw πχ.

        Comment


        • Ε κοίτα είδες ότι για το Ορφανοτροφείο κάναμε όλοι λόγο πέραν από εσένα ;) . Για το No country μπλα μπλα μπλα κάναμε μεγάλη συζήτηση στις αρχές του topic. Γενικά πιστεύω ότι χωράει συζήτηση σχεδόν η κάθε ταινία, όλο και κάποιος θα την έχει δει, πόσο μάλιστα όταν είναι όλες ταινίες που τις βλέπω ο καθένας. Για τον ίδιο λόγο που εσύ δε γράφεις εντυπώσεις, δε γράφω εγώ τον τελευταίο καιρό τις ταινίες που βλέπω. Ποιος θα έχει όρεξη (ή θα έχει δει) Αγγελόπουλο, Quanan Wang ή ταινίες άλλων σκηνοθετών.

          Φιλικά όλα αυτά .

          Comment


          • Όντως, εκανα λαθος για "Tο Ορφανοτροφειο".Σκηνοθετης του ηταν ο Juan Antonio Bayona κι οχι ο Del Toro.Απροσεξια απο πλευρας μου προφανως.

            Φιλτατε Shadow καταλαβαινω πως πολλες φορες ειναι απογοητευτικο να γραφεις τις ενυπωσεις σου για μια ταινια και κανεις να μην ενδιαφερεται, αλλα ακομα κι ενας να θελει να μπει στον κοπο να τη διαβασει αξιζει τον χρονο σου δε νομιζεις;
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • Είδα το Cassandra&#39;s Dream του Γούντι Άλλεν. Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης τον τελευταίο καιρό επαναλαμβάνεται. Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να γράψω ολοκληρωμένες εντυπώσεις, ίσως το κάνω αύριο ή αργότερα. Πάντως οι ομοιότητες με το Match Point είναι αισθητές. Πειραματίζεται λίγο περισσότερο με την τύχη και τη μοίρα, περιπλέκει τα πράγματα και δημιουργεί ένα όμορφο σύμπαν στη μικρή "κοινωνία" που πραγματεύεται. ΙΜΗΟ όμως μένει αρκετά πίσω λόγω αυτής της περιπλοκής των πραγμάτων, δεν καταφέρνει να δέσει τα πάντα τόσο όμορφα όπως το Match Point και έτσι το χάνει. Άσε που τα έχει ήδη πει .

              BTW αυτό που με κίνησε να δω την ταινία δεν ήταν τόσο το όνομα του σκηνοθέτη όσο το όνομα του μουσικοσυνθέτη: Philip Glass.

              Comment


              • Φιλτατε Shadow καταλαβαινω πως πολλες φορες ειναι απογοητευτικο να γραφεις τις ενυπωσεις σου για μια ταινια και κανεις να μην ενδιαφερεται, αλλα ακομα κι ενας να θελει να μπει στον κοπο να τη διαβασει αξιζει τον χρονο σου δε νομιζεις;
                [/b]
                ναι εχεις δικιο κι εσυ, απλα ειναι και καλοκαιρι τωρα, και λειπουν ισως ορισμενοι (αν οχι οι περισσοτεροι), ε και βαριεμαι να καθομαι και τοσο στο pc ή τουλαχιστον να πληκτρολογω κειμεναρες ενω αυριο θα δω κατι αλλο καλυτερο και μπορει να αλλαξω γνωμη για οτι εγραψα για καποια ταινια...

                Evans οσον αφορα το Ορφανοτροφειο, αφου ποσταρα την αφισα ξεκινησε συζητηση ενω ελειπα και ειχα κατι μερες να μπω στο τοπικ να δω, και χτες που μπηκα να ξαναποσταρω το No Country For Old Men ειδα τις απαντησεις σας, και καπου η συζητηση ειχε φτασει στο τελος γι&#39;αυτο δεν εγραψα και τιποτα. αμα παρατηρησεις ομως συμμετεχω ενεργα οπου με ενδιαφερει κατι κι εννοειται γραφω και την αποψη μου κι ολας (ειδικα οταν δε βαριεμαι και μ&#39;αρεσει η ταινια).

                Comment


                • Είδα το Dark Knight σε θερινό και ένιωσα

                  Comment


                  • Ναι βρε ΟΚ np, απλώς μην καταλήξεις να μας δείχνεις μόνο ένα poster . Άντε ας συνεχίσουμε από εκεί που σταματήσαμε και ας μη δώσουμε περαιτέρω έκταση.

                    Bart δώσε και εσύ εντυπώσεις στο ομώνυμο θέμα. Άντε . BTW και εγώ σε θερινό το είδα κοντά στην "παραλία" της Θεσσαλονίκης πριν από 3 μέρες και κυριολεκτικά πάγωσα.

                    Comment


                    • Είδα το Cassandra&#39;s Dream του Γούντι Άλλεν. Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης τον τελευταίο καιρό επαναλαμβάνεται. Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να γράψω ολοκληρωμένες εντυπώσεις, ίσως το κάνω αύριο ή αργότερα. Πάντως οι ομοιότητες με το Match Point είναι αισθητές. Πειραματίζεται λίγο περισσότερο με την τύχη και τη μοίρα, περιπλέκει τα πράγματα και δημιουργεί ένα όμορφο σύμπαν στη μικρή "κοινωνία" που πραγματεύεται. ΙΜΗΟ όμως μένει αρκετά πίσω λόγω αυτής της περιπλοκής των πραγμάτων, δεν καταφέρνει να δέσει τα πάντα τόσο όμορφα όπως το Match Point και έτσι το χάνει. Άσε που τα έχει ήδη πει .

                      BTW αυτό που με κίνησε να δω την ταινία δεν ήταν τόσο το όνομα του σκηνοθέτη όσο το όνομα του μουσικοσυνθέτη: Philip Glass.
                      [/b]
                      WOW,αν έχει γράψει την μουσική ο μέγας Glass είναι σίγουρα άλλος ένας λόγος να δω την ταινιά&#33;

                      Βασικά νομίζω(δίχως να έχω δει πολλές ταινίες τους,3 περίπου)ο Alen γενικώς ασχολείτε πολύ με το θέμα των σχέσεων ειδικά τα τελευταία χρόνια...Επίσης ασχολείτε και με τα ομοφυλοφιλικά ζητήματα με έναν πολύ ωραίο χιουμοριστικό τρόπο.

                      Το Cassandras δεν είναι η καινούργια του με την Penelope Cruz που φιλάει την Johannson?


                      Comment


                      • Ναι βρε ΟΚ np, απλώς μην καταλήξεις να μας δείχνεις μόνο ένα poster . Άντε ας συνεχίσουμε από εκεί που σταματήσαμε και ας μη δώσουμε περαιτέρω έκταση.

                        Bart δώσε και εσύ εντυπώσεις στο ομώνυμο θέμα. Άντε . BTW και εγώ σε θερινό το είδα κοντά στην "παραλία" της Θεσσαλονίκης πριν από 3 μέρες και κυριολεκτικά πάγωσα.
                        [/b]
                        Ήδη έχω γράψει , όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά...

                        Comment


                        • Το Cassandras δεν είναι η καινούργια του με την Penelope Cruz που φιλάει την Johannson? rolleyes.gif[/b]
                          Όχι αλλά η σκηνή πρέπει να τα σπάει, πρέπει να τη δωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω xD .

                          Comment


                          • μόλις έκανα το λάθος και ξαναείδα μια από τις πιο άθλιες ελληνικές ταινίες το straight story.ειλικρινά μην το δείτε για κανένα λόγο.μόνο οι ερμηνείες των Χατζηπαναγιώτου και Κυριακίδη αξίζουν.κατά τ&#39;άλλα καλύτερα να κάθεστε να βαράτε μύγες παρά να δείτε αυτό το έκτρωμα.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Altair όταν βλέπεις ότι το ΘΕΜΑ δείνει τέτοιες ταινίες ζήτα το χωρίς DVD , γλιτώνεις χρόνο και χρήμα

                              Comment


                              • Eίδα ξανά, μετά από χρόνια, το Closer και δηλώνω και πάλι γοητευμένος. Πρόκειται για μία ταινία που αγγίζει το θέμα των σχέσεων (ερωτικών κυρίως) και εμβαθύνει τόσο ώστε να περάσει από τα αγνά και καθαρά συναισθήματα στο πρόστυχο και βρώμικο σεξ, στο πώς ένα ζευγάρι αφήνεται σε αυτό. Πολύ δυνατή ταινία, πολύ ρεαλιστική. Λέει τα πράγματα όπως είναι, δεν μένει μόνο στο ωραίο-ρομαντικό των σχέσεων. Το βασικό τραγούδι είναι φοβερό και η Portman θεά .

                                Για να προτείνω και κάτι εναλλακτικό σε παρόμοια θεματολογία:

                                Προσοχή, Πόθος (Ang Lee) - περσινή

                                Αρκετά διαφορετική προσέγγιση και θεματικά λίγο παραλλαγμένη. Δείχνει κυρίως πώς δύο άνθρωποι μπορούν να αφαιθούν στο σεξ και στο σαδομαζοχισμό για να ξεφύγουν από τους κοινωνικούς φραγμούς μέσα στους οποίους ζουν. Κάτι ξεκινάει από αλλού και τελειώνει σε κάτι διαφορετικό, αλλά όλα αλλάζουν μέσα από το σεξ. Να σημειωθεί ότι έχει πολλές και μάλιστα πολύ ρεαλιστικές σεξουαλικές σκηνές (και btw είναι και αληθινές).

                                Iklimler - Κλίματα αγάπης (Nuri Bilge Ceylan) - 2006

                                Τουρκικής παραγωγής, πολύ πιο "απαλή" από τις προηγούμενες, αρκετά δυνατή και αληθινή, όμως. Αργή ταινία, ίσως να κουράσει (εμένα δε με κούρασε, την είδα και στον κινηματογράφο), χαμηλού budget και πανέμορφη φωτογραφία.

                                Άντε παίδες ελπίζω να δείτε καμιά από αυτές. Τουλάχιστον ρίξτε μία ματιά στο Closer, σίγουρα πιο πιασάρικο και απλό από τα υπόλοιπα, αλλά και ΙΜΗΟ το καλύτερο.

                                Comment

                                Working...
                                X