Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μαζευτήκαμε και πήγαμε με Burai κι άλλους 3 για το "Hellboy : Η Χρηση Στρατιά"
    YAY!!! Γουστάρω ελληνικούρα τίτλο

    το Hellboy 2 : The Golden Army λοιπόν.

    Μπορώ να πω ότι πεθάναμε στο γέλιο όλη η αίθουσα με τον Red και το όλο στυλ του.

    Μου θύμιζε αρκετά τον Marv από το Sin City στο στυλ. Κλασσικά βρομώξυλο χωρίς πολλά πολλά στις διαπραγματεύσεις.

    Και κάτι που το λέει συνέχεια με ωραίο τρόπο....."Oh crap...!"
    "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

    Comment


    • θα δω αυριο τα επομενα δυο...[/b]
      οπως ειχα πει τα ειδα πακετακι! νταξει στο 2 ειναι ολη η ιστορια, το 3 ειναι prequel που εξηγει καλυτερα καποια πραγματα, και ειναι ισως πιο καλοφτιαγμενο απο τα υπολοιπα.



      επισης ειδα και το θρυλικο Wanted



      το οποιο ειναι μια οκ ταινιουλα γιαυτους που θελουν δραση κι οχι πολλα πολλα. ελπιζω και σε sequel...

      Comment


      • Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν το Wanted και το Hancock πόσος κόσμος πήγε να το δει την στιγμή που υπάρχε τόσο καιρό στο ιντερνετ? Έγινε μεγάλη βλακεία που άργησε να έρθει τόσο καιρό Ελλάδα <_<

        Το Wanted είναι μια χαρά όντως, το Hancock αδιάφορο πλήρως, έχει όσο δράση δείχνει το trailerμ ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω <_<
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • Δεν είχα αυτήν την πρόθεση, να είσαι σίγουρος .
          [/b]
          Μα είμαι νόστιμος.
          Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, πραγματικά με άγγιξε γιατί ήταν πολύ αληθινή. Εγώ πάντως πιστεύω το αντίθετο, πως απο πολλούς υποτιμήθηκε ακριβώς για αυτό το θέμα που θίγει. Απλά λόγω αυτού, όπως είναι φυσικό, έλαβε μεγαλύτερη προσοχή απο άλλες ίδιου βεληνεκούς ταινίες. Όπως και να&#39;χει, κινηματογραφικά, την θεωρώ αριστούργημα.
          Τι πιστεύεις για το 21 Grams?

          ΥΓ: Shadow, ωραίο avaNtar, πολύ ωραίο. Απο που είναι;

          Comment


          • To 21 grams μου άρεσε αρκετά θα έλεγα, την είδα και δύο φορές σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα, κάτι που κάνω πάντα όταν μία ταινία μου προκάλεσε κάτι. Η αλήθεια είναι ότι η σκηνοθεσία της ήταν και το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, μια που έδινε με έναν πολύ πιο ωραίο τρόπο το σενάριο. Όπως και να έχει όμως θεωρώ ότι από ένα σημείο και μετά κουράζει αρκετά και μόνο ο υπομονετικός θεατής θα κάτσει να την ευχαριστηθεί (και να τη δει). Τη δεύτερη φορά δε σου κρύβω ότι αγανάκτησα (είχα φάει και ένα πιτόγυρο από πριν και μου πόνεσε το στομάχι, w/e xD ).

            Πάντως το Βαβελ του ιδίου μου άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο και το είδα μάλιστα 3 φορές. Αν δεν έχει τύχει να το δεις στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

            Comment


            • Καλά εγώ τώρα που ξαναέβαλα ίντερνετ κατεβάζω αβέρτα όλα τα blockbusters του 2007 και του 2008 που δεν έχω δει. Το 21 Grams το είδα επειδή μου το ζήτησε ένας φίλος που έφευγε, και το είδαμε μαζί και σχολιάζαμε και ήταν πολύ ωραία.
              Σειρά έχουν το No Country for Old Men, το Zodiac, το The Fall και άλλα, και θα ψάξω και το Βαβέλ.

              Είπα μισή πρωτοτυπία το 21 Grams γιατί εκτός απο τα ωραία παιχνιδίσματα της κάμερας δεν είχε κάτι το ριζοσπαστικό (μια τέτοια ωραία ιστορία όμως δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο για να αναδειχθεί). Βέβαια, το τράβηξαν και μετά πάτησαν ένα shuffle στις σκηνές.

              Comment


              • ΥΓ: Shadow, ωραίο avaNtar, πολύ ωραίο. Απο που είναι;[/b]
                Dr. Plague λεγετε, δεν ειναι απο παιχνιδι ή ταινια.

                Comment


                • Ναι, φαίνεται απο τη νοοτροπία.

                  Comment


                  • προσθεστε και το EndGame που τελειωσε πριν λιγο.



                    παρομοιο με το Zeitgeist, ενα ντοκυμανταιρ που εξηγει περι λεσχης Bilderberg και της Elite που κυβερναει το κοσμο.

                    συνολο σχεδον 2 ωρες και 20 λεπτα, μπορειτε να το δειτε και στο google for free.

                    Comment


                    • Καλα ρε μαραθώνιο κάνεις;
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Έκανα το λάθος και είδα το "Ου φονεύσεις". Έχει βάλει σοβαρή υποψηφιότητα για τη μεγαλύτερη απογοήτευση της χρονιάς, αν και σίγουρα θα δούμε χειρότερες ταινίες. Οι συγκρίσεις με το ανυπέρβλητο "Heat" αναπόφευκτες σε όλα τα επίπεδα, και είναι συντριπτικά κατά. Τόσο υψηλές προσδοκίες όμως για τόσο λίγο...

                        Μηδέν ερμηνείες - ναι το ξέρω πως ακούγεται πολύ δύσκολο να παίζουν αυτοί οι δύο ηθοποιοί σε ταινία έχοντας πρωταγωνιστικούς ρόλους, αλλά το καταφέρανε και αυτό. Υπερφίαλο και αβανταδόρικο παίξιμο, συμπεριφορά 30ρη κωλοπαιδαρά τραμπούκου μπάτσου (και στην ταινία είναι κοντά στη σύνταξη) που χαβαλεδιάζει όλη την ώρα (με ιδιαίτερη έμπνευση όταν είναι σε τοποθεσία φόνου) και φέρεται με έναν κλασσικό "been there, done that" τρόπο και που βρίζει συνέχεια και άνευ λόγου και αιτίας. Κανένας προβληματισμός, κανένα δεύτερο υπόβαθρο, κανένα ουσιαστικό οικογενειακό/φιλικό/ερωτικό background (εντάξει, ο ντεΝίρο πηδάει τη βιτσιόζα ιατροδικαστή, και?), καμία εξέλιξη, καμία προσπάθεια να σκαλιστούν οι χαρακτήρες...Απλά δεν πείθουν καθόλου και σε τίποτα. Γιατί κύριοι? Προβληματικό σενάριο? Και ο "Δικηγόρος του Διαβόλου" δεν ήταν κανένα αριστούργημα, μα όλοι εξαίρουν την ερμηνεία του Πατσίνο. Κακός ή ανύπαρκτος σκηνοθέτης? Παίζει και αυτό το ρόλο του, αλλά αυτό που είδα στην ταινία δεν είναι καν "ο πνιγμένος απ&#39;τα μαλλιά του πιάνεται", είναι το "βρήκαμε άπλα και κάνουμε καφρίλες"&#33; Κλισέ/κουρασμένοι χαρακτήρες χαρακτήρες που κάτι θυμίζουν? Σιγά το νέο, είναι το αρχαιότερο μοτίβο και (ειδικά ο Πατσίνο) έχουν δώσει εξαιρετικές ερμηνείες πάνω σε αυτό. Δεν είδα ίχνος εξερεύνησης, αμφιβολιών, κούρασης, παραίτησης κλπ, σε ένα στόρι που θέλει να γεννήσει προβληματισμό, ενδοσκόπηση και αναζήτηση - να βάλει τους χαρακτήρες να κοιταχτούν στον καθρέφτη. Ναι, μιλάμε για το απόλυτο τίποτα στον τομέα ερμηνειών.

                        Μηδέν σκηνοθεσία - ο ανύπαρκτος αυτός τύπος που δεν τον έχω ξανακούσει και δε θυμάμαι καν το όνομά του και δεν αξίζει καν το να ψάξω στο Γκουγκλ πίστεψε πως οι αστέρες του θα έβγαζαν το φίδι από την τρύπα οπότε τους άφησε αμολυτούς, γύρισε τη μια σκηνή μετά την άλλη, τις έβαλε σε μια σειρά (που δεν έχει και πολλή σημασία, γιατί στα 2/3 της ταινίας έχουμε "έγκλημα/crime scene/σκηνή στο τμήμα/σκηνή με τον ψυχολόγο/ιατροδικαστή/ ριπίτ), πέταξε και ένα φινάλε γιατί η ταινία κάπως έπρεπε να τελειώσει, και αυτό ήταν. Αν πρέπει να βρω κάτι θετικό θα έλεγα τη φωτογραφία, αν και η επιλογή των σκηνικών ήταν τουλάχιστον αδιάφορη. Γενικά, δε μπορώ να κρίνω κάποιον που δε συμμετείχε στην ταινία, μπορεί ο άνθρωπος απλά να μπήκε στους τίτλους και το φιλμ να το φτιάξανε οι παραγωγοί.

                        Μηδέν σενάριο - μηδέν όμως. Τίποτις νάθινγκ νιχτς γιοκ. Για τους χαρακτήρες τα είπα ήδη, η πλοκή στο μεγαλύτερο μέρος είναι αδιάφορη και ουσιαστικά ανύπαρκτη, με σκηνές που απλά γεμίζουν το χρόνο, το κεντρικό υποτίθεται ερώτημα της ταινίας δεν εξελίσσεται καθόλου από την αρχή μέχρι το τέλος και αναγκαστικά πηγαίνουμε στο φινάλε με χαρακτήρες που δεν έχουν αλλάξει καθόλου, βγάζουν ένα λογύδριο και καπούτ. Ούτε εξηγείται ούτε αναλύεται κάτι, οπότε ο θεατής μένει με την απορία "ε και?". Εγώ δεν κατάλαβα γιατί έγινε ό,τι έγινε, η σκέψη του Πατσίνο μου φάνηκε επιπέδου 7χρονου που μόλις ανακάλυψε την αδικία στον κόσμο και το ότι όλοι έχουν τα αρνητικά τους. Θα μιλούσα για τρύπες, αλλά δεν υπάρχει τρύπα στο τίποτα. Το μόνο συν το εύρημα με τα παρατσούκλια - αρκετά έξυπνο και πρωτότυπο, αλλά από την άλλη ο κάθε αμερικάνος σεναριογράφος έχει 5-6 τέτοια στο τσεπάκι του. Σιγά τα ωά κοινώς.

                        Κοντολογίς, "Heat" και πάλι "Heat" ξανά και ξανά και ξανά&#33;&#33;&#33;
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Moλις ειδα το Wall-E...

                          Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33 ;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;

                          Comment


                          • Moλις ειδα το Wall-E...

                            Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33 ;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;
                            [/b]
                            +1&#33;

                            Τρομερή ταινία, την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους.


                            Comment


                            • Aνάλαφρη διασκεδαστική ταινία το Γιούμα???Doing it wrong apparently..
                              [/b]
                              Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς έχει κατά νου ο φίλτατος DiscipleInAgony, αλλά θα συμφωνήσω ότι το 3:10 to Yuma σίγουρα δεν το λες "ανάλαφρο και διασκεδαστικό", χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι είναι η τραγικά δύσκολη στην παρακολούθηση ταινία. Μπορεί να μην προκαλεί κλάμα (αν και στο τέλος συγκινήθηκα, δια τι να το κρύψομεν άλλωστε; ), αλλά σίγουρα έχει πολλά να δώσει και ο μέσος θεατής δε μπορεί να την απολαύσει στο έπακρο.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Αν και δυστυχώς δεν έχω δει το Heat, θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου για το "Righteous Kill" Titus. Η ταινία απλά στηρίχθηκε στα ονόματα των 2 μεγάλων ηθοποιών που πρωταγωνιστούν και σε τίποτα παραπάνω. Προβλέψιμη μέχρι εκεί που δεν πάει, δεν έχει και πολλά να σου προσφέρει. Το τέλος του ήταν για τα πανηγύρια με μία ανατροπή (?) της πλάκας. Αν θέλετε να το δείτε λόγω ηθοποιών και από περιέργεια μην κάνετε το λάθος να δώσετε 8.50 euro... Απλά περιμένετε να βγει σε DVD ή...κατεβάστε το.
                                Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                                Comment

                                Working...
                                X