Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ειναι μικρή σειρά. Όλα και όλα 22 50λεπτα επεισόδια. Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι πως η σειρά δεν κωλώνει πουθενά και δείχνει με κάθε λεπτομέρεια κάθε ωμότητα, κάθε περιστατικό που συνέβη. Έχει μερικές πολύ τολμηρές σκηνές (θα καταλάβεις τι εννοώ όταν και αν το δείς ). Μου φάνηκε πολύ πιστό στην ζωή που πραγματικά κάνανε οι Ρωμαίοι. Αμα σου αρέσει η ιστορία μην το χάσεις.
    Aν έχει πολιτική ίντριγκα και δολοπλοκίες, αρρένες με μονομάχους να τους τρώνε τα λιοντάρια και ρωμαϊκά όργια αρχίζω να την κατεβάζω.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Raphael View Post
      Είναι ιστορικά ακριβής να υποθέσω;
      Έχουνε γίνει αρκετές αλλαγές στην ιστορία, αλλά σίγουρα προσπαθούσαν να το κάνουν όσο πιο ακριβές γινόταν.

      Quote:
      Ειναι μικρή σειρά. Όλα και όλα 22 50λεπτα επεισόδια. Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι πως η σειρά δεν κωλώνει πουθενά και δείχνει με κάθε λεπτομέρεια κάθε ωμότητα, κάθε περιστατικό που συνέβη. Έχει μερικές πολύ τολμηρές σκηνές (θα καταλάβεις τι εννοώ όταν και αν το δείς ). Μου φάνηκε πολύ πιστό στην ζωή που πραγματικά κάνανε οι Ρωμαίοι. Αμα σου αρέσει η ιστορία μην το χάσεις.
      Aν έχει πολιτική ίντριγκα και δολοπλοκίες, αρρένες με μονομάχους να τους τρώνε τα λιοντάρια και ρωμαϊκά όργια αρχίζω να την κατεβάζω.
      Ναι τα έχει όλα αυτά! Oh man, you gonna like it.

      Comment


      • Το κατεβάζω, μου τράβηξε το ενδιαφέρον.

        Comment


        • Den thn edeixne sto Skai afth th seira? proswpika den thn vrhka kai poly kalh.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Ναι την έδειχνε. Τι να σου πώ μου αρέσει πάρα πολύ η ιστορία, μπορεί να είμαι και λίγο υποκειμενικός. Πάντως για τα γούστα μου ήταν πολύ καλή.

            Comment


            • Eixa dei arketa episodeia giati maresoun kai mena kati tetoia, aplws thn vrhka ligo argh.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Είδα χθες το REC 2 το οποίο μετατρέψανε σε resident evil/house of the dead φάση, βάλανε και νέα κολπάκια λήψης με την κάμερα και γενικά καλό ήταν.

                Άρχισα και το Rome, όλα τέλεια εκτός των ηθοποιών που τους βρίσκω (τρία επεισόδεια έχω δει) κάπως υποτονικούς εκτός της μάνας γιατί μάνα είναι μόνο μια!

                Είδα και το Daybreakers, και καλά 2019 όλοι είναι βαμπίρια και το ανθρώπινο είδος σε εκτροφεία αίματος εκτός ενός 5% που έχει επιζήσει. Αμφότεροι ψάχνουν υποκατάστατο για το αίμα γιατί και οι δύο κινδυνεύουν με αφανισμό. Ο Ethan Hawk όμως το βαμπίρ που εργάζεται στα εκτροφεία αίματος δεν θέλει να είναι βαμπίρ και ψάχνει να ξαναγίνει άνθρωπος. Ωραία η παρουσία του ηθοποιού που μου διαφεύγει το όνομά του (έπαιζε σε Mouth of Madness και Jurassic Park) σαν αρχιβάμπιρος επιχειρηματίας.
                sigpic

                Comment


                • Το Daybreakers άρχισε ωραία και εξελίχθηκε άσχημα. Όμορφη φωτογραφία, ενδιαφέρον μα αναξιοποίητο σενάριο.

                  Comment


                  • Είδα χτες τον Ημίαμο Πρίγκημα.Καλό μου φάνηκε.Περιμένω τώρα και τις 2 επόμενες ταινίες...
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Είδα το Ζombieland! Μίκρη και ωραία ταινία, να τη δείτε!
                      sigpic

                      Comment


                      • Low budget ταινία που προσωπικά δε με ευχαρίστησε καθόλου. Όχι πως οι ζομποταινίες του Ρομέρο είναι καλύτερες σε σενάριο.
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • Μια είναι η ζομποταινία:

                          Comment


                          • Αυτες τις ημερες πηρα σβαρνα λιγο τις ταινιες, ειχα πολυ καιρο να το κανω και μετα το complete gaming blowout που ειχα με δυο απανωτα τερματισμενα παιχνιδια, ειπα να χαλαρωσω λιγο και να το παιξω παθητικος δεκτης ψυχαγωγιας...

                            Παμε με την σειρα ταινιες και εντυπωσεις:

                            Fantastic Four - Rise of the Silver Surfer

                            Κλασσικη αμερικανια υπερηρωων. Δεν ακολουθει πιστα την ροη της τριλογιας του κομικ, αλλα οκ, whatever. Καλουτσικη, αλλα εχει μια απο τις πιο cool σκηνες που εχω δει σε αναλογη ταινια, οταν ο Silver Surfer (ο οποιος κλεβει ολοκληρωτικα την παρασταση) βγαινει απο τον ουρανοξυστη οταν τον κυνηγάει ο Torch. Φοβερη στιγμη, με μετετρεψε σε φαν του ηρωα, εξου και το wallpaper μου πλεον στο PC. Κατα τα αλλα νιανια ταινια.


                            Iron Man

                            Απειρως καλυτερη ταινια απο το F4, η ιστορια του Iron Man και ο χαρακτηρας του Robert Downie Jr. δημιουργουν μια πολυ καλη μεταφορα, με οκ σεναριο, πολυ καλη ηθοποιϊα και γαμω σκηνες μετα την δημιουργεια του Iron Man. Επισης δεν πρεπει να υπαρχει πιο cool στολη υπερηρωα στον πλανητη, Batman και μαλακιες. Παρα πολυ καλη μεταφορα του κομικ, εξισου καλη ταινια για το ειδος.


                            Sherlock Holmes

                            Συνεχιζοντας με Downie Jr. και ανεβαινοντας επιπεδο με Guy Ritchie και Jude Law. Φοβερη ηθοποιϊα για το ειδος, εξαιρετικοι χαρακτηρες οι οποιοι απλως λουζονται με την υπεροχη προσεγγιση του ηρωα απο τον Ritchie. Σεναριο πανεξυπνο αλλα τελικα κλισε, οι διαλογοι ειναι κατι παραπανω απο απολαυστικοι και το ολο αμαλγαμα χιουμορ+δραση+περιπετεια+συνδιασμος στοιχειων παραδιδει ενα πολυ ομορφο δυωρο. Καλυτερη ταινια απο τις δυο προηγουμενες.

                            Star Trek

                            Ανατριχιλα!!! Ειλικρινα δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο πολυ. Αυτο εχει να κανει ισως με την μεταβαση απο τον τερματισμο του Mass Effect 2 στην ταινια, ή εστω με την γευση που μου αφησε το παιχνιδι. Η ταινια ηρθε να εδραιωση αυτη την αισθηση του Space Epic, με τα εφε και τις σκηνες να αποτελουν οτι καλυτερο εχω δει τα τελευταια δυο χρονια απο πλευρας adrenaline rush. Μαλιστα η σκηνη που το Enterprise φτανει στον προορισμο του και βλεπει το χαος που επικρατει ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ με αυτη του ταξιδιου του Normandy στο Omega 4 Relay. Οσοι γνωριζουν με καταλαβαινουν απολυτα.

                            Ο Spok παραδιδει μαθηματα, ο Kirk ειναι οκ, ολοι οι υπολοιποι ειναι αυτοι που πρεπει να ειναι και η ταινια απλως τσακιζει κοκκαλα με την ποιοτητα της σαν Space Adventure. Εφε στον Θεο, σκηνες δρασης περα απο καθε γηινη λογικη (thats a GOOD thing) και μια απιστευτη cameo προσθηκη που καθε Trekky θα πρεπει να δει. Long live and Prosper!!!

                            Indiana Jones Trilogy

                            Μετα την φολα του τεταρτου μερους (απλα οκ σαν ταινια) ειπα να απολαυσω τις τρεις πρωτες περιπετειες του Indy. Δεν απογοητευτικα. Και οι τρεις ταινιες στεκονται πολυ ψηλα ακομα και σημερα, με το μειγμα χιουμορ-δρασης να ειναι το μεγαλυτερο οπλο τους. Μαλιστα δειχνουν ακομα καλυτερες, καθως η απουσια "παλαβων" εφε αντι να χαλαει, προσθετει στην δραση με πιο αληθοφανεις σκηνες και καταστασεις. King of the Hill φυσικα η Last Crusade, οπου το διδυμο πατερα και γιου Jones τσακιζει τις περισσοτερες οδοντοστοιχιες ολων των μετεπειτα αναλογων ταινιων, διδασκοντας χημεια χαρακτηρων και ηθοποιων. Απλα υπεροχες.

                            More than a Game

                            To ντοκυμαντερ του LeBron James και της ομαδας του στο high School πραγματικα ξαφνιαζει με την προσεγγιση και την ποιοτητα του. Δεν εστιαζει απλα στον μεγαλο αστερα του ΝΒΑ, αλλα δινει μια πολυ πληρη και σαφη εικονα των προβληματων και των δυσκολιων που ειχε η ομαδα και οι ανθρωποι του St. Vincent - St. Marry high στην προσπαθεια για πρωταθλητισμο. Μαλιστα καταλαβαινει κανεις το πως το hype επηρεασε μετα απο καποια στιγμη την πορεια της ομαδας και πως αυτη η ομαδα (και αυτος ο παικτης - φαινομενο) ξεπερασε ακομα και τις μεγαλυτερες προσδοκιες του κοσμου (και των δημοσιογραφων). Οποιος αγαπαει το μπασκετ και το ΝΒΑ το προτεινω ανεπιφυλακτα.


                            Harry Potter and the Half-Blooded Prince

                            Δεν τρελαθηκα. Το περιμενα καλυτερο. Πολυ καλυτερο. Η ταινια προσπαθει αυτη την φορα να επενδυσει στον πιο ανθρωπινο-συναισθηματικο τομεα αντι για την μαγεια και την εντυπωσιακη παρουσια, ομως δειχνει να μην ταιριαζει κατι τετοιο σε ολη την σειρα (σε αντιθεση με τα βιβλια). Με αφησε καπως κενο και ανικανοποιητο, περιμενω οτι οι επομενες θα ειναι καλυτερες.
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • Genika symfwnw mazi sou, aplws hthela na kanw 1-2 parathriseis:

                              - Oute h defterh tainia tou Indiana Johnes maresei proswpika, malista to idio me thn tetarth, oi alles 2 einai theikes.

                              - To teleftaio Harry Potter mou arese poly perissotero apo tis prohgoumenes 2 synexeies.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • - Oute h defterh tainia tou Indiana Johnes maresei proswpika, malista to idio me thn tetarth, oi alles 2 einai theikes.


                                Η δεύτερη ταινία του Indiana Jones ήταν περίεργη. Αλλόκοτη, υποτονική. Προσωπικά μου άρεσε, όχι τόσο όσο η πρώτη και η τρίτη βέβαια, μπορεί να "ξεχώριζε" αλλά το έκανε με στυλ.
                                Εκείνη τη περίοδο είχε χωρίσει ο Lucas, οπότε ίσως παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

                                Harry Potter and the Half-Blooded Prince


                                Το βιβλίο ασχολείται με τη κύρια ιστορία και τους πεμπτουσιωτές ενώ αφιερώνει λίγο χώρο και στα συναισθηματικά των μαθητών. Η ταινία ασχολείται με τα συναισθηματικά των μαθητών ενώ αφήνει λίγο χώρο και στη κύρια ιστορία με τους πεμπτουσιωτές.
                                Εμένα όμως μου άρεσε.

                                Comment

                                Working...
                                X