Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σημερα ειδα το Stardust. Λυπαμαι αφανταστα που δε το ειδα στο σινεμα οπως αξιζει σε αυτη την ταινια. Πιστευω πως ειναι αριστουργημα, και μπηκε αυτοματα στις καλυτερες μου. Μη τη χασετε (διαταγη! xP).
    [/b]
    +1

    Το απόγευμα είδα το Just like heaven, με την Reese Witherspoon και τον Mark Ruffalo. Πολύ όμορφη ταινία, είχα να δω τόσο καλή (στο είδος της, ε, "ρομαντική κομεντί" or something) από τότε που είχα πρωτοδει το Serendipity.
    gently hold our heads,
    gently hold our heads on high

    Comment


    • είδα χτες ξανά τo Meet The Parents (Ben Stiller,Robert DeNiro).πολύ ωραία ταινία και σαφώς ανώτερη από το βαρετό προβλέψιμο σίκουελ.όχι ότι δε μου άρεσε κι εκείνο απλά το πρώτο είναι ταινιάρα για το είδος της.
      Carpe diem

      Comment


      • Εγω χθες ειδα το Gone Baby Gone....

        Εξαιρετικη θα ελεγα!!!!

        Comment


        • Εγώ είδα το No Country for Old Men το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ, αν και δεν κατάλαβα να την παρακολουθήσω όπως ήθελα λόγω της τύπισας που καθόταν μπροστά μου (όχι άλλο εννοώ, ήταν πολύ ψηλή και δεν έβλεπα - owned). Τώρα που γύρισα στα μέρη μου θα πάω να την ξαναδώ. Πάντως ήταν πολύ ωραια ταινία, δεν περίμενα κάτι ασχημο από τους Coen. Όταν σχηματίσω μία καλύτερη εικόνα θα επανέλθω.

          Comment


          • Εγώ είδα το No Country for Old Men το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ, αν και δεν κατάλαβα να την παρακολουθήσω όπως ήθελα λόγω της τύπισας που καθόταν μπροστά μου (όχι άλλο εννοώ, ήταν πολύ ψηλή και δεν έβλεπα - owned). Τώρα που γύρισα στα μέρη μου θα πάω να την ξαναδώ. Πάντως ήταν πολύ ωραια ταινία, δεν περίμενα κάτι άσχημο από τους Coen. Όταν σχηματίσω μία καλύτερη εικόνα θα επανέλθω.
            [/b]
            Εμένα πάλι μου φάνηκε εντελώς βλακεία. Βαρετό από την αρχή μέχρι τη μέση (γιατί τέλος δεν είχε). Ασάφειες για το τι έγινε και πώς... Χαρακτήρες που απλά υπήρχαν για να υπάρχουν, βαρετά και άσχημα τοπία (ναι δεν είμαι οπαδός της αμερικάνικης ερήμου/στέπας) και ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ!
            Το μόνο που μου άρεσε ήταν **spoiler**
            που η γυναίκα του δε δέχτηκε να παίξουν με το νόμισμα...αν και τη σκότωσε ούτως ή άλλως.[/b]
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Βασικά εμένα μου άρεσαν όλα όσα δε σου άρεσαν και πιστεύω ότι εκεί κρύβεται η μαγεία της ταινίας (δεν αναφέρομαι στα τοπία ). Πολλές ασάφειες, πολλά ερωτηματικά και το τέλος (είχε βρε συ ) είναι η μαγεία της. Μία από τις ασάφειες είναι και το spoiler που αναφέρεις, δεν ξέρεις αν όντως έγινε έτσι ;) . Οι χαρακτήρες, πάντως, πιστεύω ότι είχαν ρόλο και νόημα. Όλοι αποτελούσαν διαφορετικές προσωπικότητες-συμβολισμούς κοινωνικών μαζών και καταστάσεων του σήμερα (έτσι το είδα εγώ πάντως). Ένας σερίφης που αδυνατεί να ακολουθήσει το ρεύμα της εποχής, ένας πρώην βετεράνος στρατιώτης που τον χτύπησε η μοίρα (δύο φορές στον πόλεμο και τώρα με τα λεφτά που αποδείχτηκαν και η μεγαλύτερη κατάρα του), ο δολοφόνος που συμβόλιζε το γενικότερο "κακό" που κηνυγάει τους ανθρώπους και μικροί χαρακτήρες (ο πατέρας του σερίφη, η πεθερά του ενός από τους πρωταγωνιστές και η γυναίκα αυτού) που προβάλουν τη θέση των απλών ανθρώπων στα μεγάλα γεγονότα που συμβαίνουν στην κοινωνία και που αδυνατούν και να συμβαδίσουν με αυτά αλλά και να τα κατανοήσουν, που απλώς περνάνε τις ζωές τους προσπαθώντας να ξεφύγουν και να επιβιώσουν.

              Βέβαια οι εντυπώσεις αυτές είναι οι αρχικές, πιστεύω ότι κάτι έχασα. Αυτή η ψηλή μπροστά φταίει για όλα .

              Comment


              • Μολις γυρισα,πηγα ειδα με την παρεα το Jumper.

                Νταξει,δε λεω,η ωρα περασε,αλλα μοναχα αυτο
                Εκτος απο κανα 2-3 καλες σκηνες,τιποτα το ιδιαιτερο.Σεναριο να'χαμε να λεγαμε, ενα wannabe love story με αθλια εξελιξη και ενα τελος (?)....ας μη μιλησω για το τελος.
                Αυτα...ευτυχως που ειχα 160 αστερια στη καρτα και δε πληρωσα εισοδο

                Comment


                • Βασικά εμένα μου άρεσαν όλα όσα δε σου άρεσαν και πιστεύω ότι εκεί κρύβεται η μαγεία της ταινίας (δεν αναφέρομαι στα τοπία ). Πολλές ασάφειες, πολλά ερωτηματικά και το τέλος (είχε βρε συ ) είναι η μαγεία της. Μία από τις ασάφειες είναι και το spoiler που αναφέρεις, δεν ξέρεις αν όντως έγινε έτσι ;) . Οι χαρακτήρες, πάντως, πιστεύω ότι είχαν ρόλο και νόημα. Όλοι αποτελούσαν διαφορετικές προσωπικότητες-συμβολισμούς κοινωνικών μαζών και καταστάσεων του σήμερα (έτσι το είδα εγώ πάντως). Ένας σερίφης που αδυνατεί να ακολουθήσει το ρεύμα της εποχής, ένας πρώην βετεράνος στρατιώτης που τον χτύπησε η μοίρα (δύο φορές στον πόλεμο και τώρα με τα λεφτά που αποδείχτηκαν και η μεγαλύτερη κατάρα του), ο δολοφόνος που συμβόλιζε το γενικότερο "κακό" που κυνηγάει τους ανθρώπους και μικροί χαρακτήρες (ο πατέρας του σερίφη, η πεθερά του ενός από τους πρωταγωνιστές και η γυναίκα αυτού) που προβάλουν τη θέση των απλών ανθρώπων στα μεγάλα γεγονότα που συμβαίνουν στην κοινωνία και που αδυνατούν και να συμβαδίσουν με αυτά αλλά και να τα κατανοήσουν, που απλώς περνάνε τις ζωές τους προσπαθώντας να ξεφύγουν και να επιβιώσουν.

                  Βέβαια οι εντυπώσεις αυτές είναι οι αρχικές, πιστεύω ότι κάτι έχασα. Αυτή η ψηλή μπροστά φταίει για όλα .
                  [/b]
                  Δε ξέρω γιατί σου αρέσουν οι ασάφειες αλλά περί ορέξεως
                  Περιέργως, αυτό που έγραψα στο σπόιλερ δεν ήταν ασάφεια, έγινε όντως έτσι γιατί
                  αν πρόσεξες κοίταξε τα παπούτσια του. Τα παπούτσια του τα κοίταζε πάντα για να δει αν έχουν αίματα.[/b]
                  Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα της ταινίας για μένα ήταν ότι δε με ένοιαζε ό,τι και αν συμβεί στους χαρακτήρες. Μου φάνηκαν τόσο αδιάφοροι. Αλήθεια αυτός ο παππούς ήταν ο πατέρας του όντως ή ο θείος του; Είχαμε διαφωνία με τα άλλα παιδιά που πήγαμε να το δούμε.
                  Και κάτι άλλο για τα τοπία. Για μένα ήταν εφιαλτικά. Να ζεις στη μέση του πουθενά μες στη σκόνη και τη βαρεμάρα. :blink: Το Sweeney Todd είχε πιο ευχάριστα τοπία.
                  Μια που είπα για Sweeney Todd μερικά σημεία έμοιαζαν απίστευτα με σκηνές από Vagrant Story. Ειδικά η πόλη όπως φαινόταν από μακρινές λήψεις καθώς και η σκηνή με το δέντρο. Λέτε ο Μπάρτον να παίζει JRPG;
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Για το αν ήταν πατέρας ή θείος δεν μπορώ να απαντήσω, το ίδιο πράγμα συζητήσα και εγώ με την κοπέλα μου, αλλά δε βγάλαμε άκρη. Πιστεύω, πάντως, ότι ήταν συγκενής τους .

                    Για τη γυναίκα ίσως και να έχεις δίκιο, πραγματικά δεν πρόσεξα τίποτα (η ψηλή λέμεεε ).

                    Tα τοπία δε με χάλασαν, στο σύνολο της μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα της ταινίας.

                    W/e, that's all XD . Μου άρεσε πάρα πολύ αλλά με την καμία δεν αποτελεί την καλύτερη ταινία που είδα φέτος (είδα και πολλές που να πάρει). Αν μιλάμε για την καλύτερη αμερικάνικη, τότε ίσως, αλλά και πάλι το Sweeney Todd το βρήκα πολύ πιο απολαυστικό, απίστευτη αισθητική κτλ να μην τα ξαναλέω.

                    Comment


                    • Είδα το No country for old man αν και από άποψη αισθητικής αλλά και δράσης ήταν πολύ καλή , τα ερωτηματικά που δημιουργούσε ήταν αρκετά έτσι ώστε να χαλάσει κάπως την αρκετά καλή εικόνα της....
                      Πάντως για να την καταλάβεις πρέπει να την δεις πάνω από 2 φορές τουλάχιστον...
                      Φοβερός ο Bardem , δεν έχω ξαναδεί τέτοιον ψυχοπαθή χαρακτήρα στην μεγάλη οθόνη...

                      Evans πρότεινε μου ρε φίλε μερικές must ταινίες των Coen ;)

                      Comment


                      • Μία έχω δει και μία θα σου προτείνω...Fargo!!!Πραγματικά τρομερή ταινία,φανταστική σε οτιδήποτε...πανέξυπνη...must for sure

                        Μάλλον αυτήν την εβδομάδα θα πάω και εγώ να δω το No Country,έχω ακούσει τρομερά λόγια...


                        Comment


                        • Fargo, όπως είπε και το παλιοτόμαρο που χαίρεται με το συλλεκτικό ds του, και hudsucker proxy. Αυτές είδα, αυτές προτείνω, μου άρεσαν και οι δύο, τις απόλαυσα και τις δύο, αλλά προτιμώ με διαφορά το No Country for Old Men.

                          Comment


                          • Planet Terror......αυτό μόνο φτάνει

                            Ανεγκέφαλη ταινία εντελώς -λείπουν κεφάλια, μυαλά κτλ...- αλλά είχε την φάση της.
                            Η τύπισσα μ,ε το όπλο στο ποδί απλά ΘΕΑ

                            Πεινασμένα ζομπι, αίματα, κεφάλια,ένας νεαρός πιστολέρο και μία γυναίκα που της λείπει ένα πόδι και ένας μάγειρας που κάνει την καλύτερη σάλτσα ;)
                            Easter Egg: Λείπει μία μπομπίνα ;)

                            Δείτε την, φτιάξτε κρέας με BBQ Sause, καθήστε στον καναπέ και απολαύστε την
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • Bart θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να δεις τα:

                              1)The Big Lebowski
                              2)The Man Who Wasn't There
                              3)Barton Fink
                              4)O Brother,Where Art Thou?
                              5)...και φυσικά το Fargo

                              Αυτές τις ταινίες των Coen έχω δει έως τώρα και με αποκορύφωμα το Fargo τις βρήκα όλες από πολύ καλές έως εξαιρετικές.Σύντομα θα πάω και στο No Country for Old Men να σας πω κι εγώ την άποψη μου,αν και θα πάω προκατειλημένος(θετικά) επομένως το βρίσκω δύσκολο να μη μου αρέσει
                              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                              Comment


                              • Ωχ είχα ξεχάσει το O Brother,where art thou? Η ταινιούλα έχει τρελό γέλιο,την είχα δει πριν αρκετά χρόνια αλλά θυμάμαι ότι είχε πολύ γέλιο...Νομίζω προτείνεται B)


                                Comment

                                Working...
                                X