Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ground_zero View Post
    Den kserw, epeidh egw den parathrw skhnothetikes texnikes, alla to an einai kalh h tainia
    Μα οι σκηνοθετικές τεχνικές και γενικά όσα ανέφερε ο Enpsty για την πρώτη ταινία είναι τα βασικότερα κριτήρια ποιότητας στον κινηματογράφο.

    Παρά το ότι ο Enpsty έχει δίκιο σε όλα όσα λέει, το πρώτο Hulk παραμένει μια μετριότατη ταινία, αλλά όχι για τους λόγους τους οποίους απαριθμείς εσύ (άσχημος σχεδιασμός του χαρακτήρα, καμία σχέση με το κόμικ κ.λ.π. - αυτά το καθιστούν κακή μεταφορά από το κόμικ και όχι κακή ταινία γενικότερα). Τα στοιχεία που την καθιστούν μέτρια είναι το κακό σενάριο, τα cliché, οι πολλές ανούσιες και αδιάφορες σκηνές και άλλα πολλά, τα οποία επίσης έχουν να κάνουν με το τεχνικό και καλλιτεχνικό κομμάτι και δεν έχουν καμία σχέση με το lore στο οποίο τόσο εστιάζεις εσύ.

    Παρεμπιπτόντως, δεν έχω δει το δεύτερο Hulk (αν και είμαι 100% σίγουρος ότι θα είναι χειρότερο - αν είναι καλύτερο μιλάμε για μια απ' τις ελάχιστες εξαιρέσεις στον σχεδόν απαραβίαστο, διαχρονικά, κανόνα: "Το ν+1 μέρος μιας ταινίας είναι χειρότερο από το ν"), οπότε δε μπορώ να μπω σε διαδικασίες σύγκρισης και δεν το κάνω. Κρίνω το πρώτο, σαν αυτούσια ταινία, χωρίς να λάβω υπ' όψιν το ότι αποτελεί μια πράγματι κακή μεταφορά από το κόμικ, όπως είπες και ο ίδιος.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • To oti apotelei kakh metafora apo to comic einai poly kalo krhthrio gia to an mou aresei h oxi h tainia.
      Alla afto einai mono ena apo ta pragmata pou thn kanei xalia, o xalia hrwas einai EPISHS poly kalos logos, to oti einai vareth einai allos, to oti to senario einai kako einai ena allo kai outw kathekshs.

      H defterh tainia den einai me tipote xeiroterh apo thn prwth, sigoura einai thema goustou, alla apo thn allh yparxoun kai atoma poy thn vriskoun kai me to "2 girls one cup".... afto den shmainei pws den einai apaisio san theama...

      Na deis thn tainia kai meta pes oti einai xeiroterh an thes, den tha exeis dikio poly apla.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Originally posted by Ground_zero View Post
        H defterh tainia den einai me tipote xeiroterh apo thn prwth
        Μακάρι να είναι έτσι. Αν την δω και είναι δεν θα έχω κάποιο κόμπλεξ να το παραδεχτώ, ίσα - ίσα, ειδικά από την στιγμή που δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια ούτε προς την πρώτη. Απλώς αυτήν την στιγμή, χωρίς να την έχω δει, αμφιβάλλω για διάφορους λόγους, εκ των οποίων τον κυριότερο τον έχω ήδη αναφέρει.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • Synithws o kanonas pou les isxyei gia ta sequels, omws sta reboots isxyei to antitheto, ena reboot einai sxedon 100% kalytero tou original.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            Synithws o kanonas pou les isxyei gia ta sequels, omws sta reboots isxyei to antitheto, ena reboot einai sxedon 100% kalytero tou original.
            Α, reboot θεωρείται, όχι sequel; Τότε αλλάζει το πράγμα.

            Είδατε πόσα λίγα ξέρω γι' αυτήν την ταινία τελικά; Κάπου, κάποτε, κάτι είχα διαβάσει για το δεύτερο Hulk και είχα την εντύπωση ότι ήταν sequel.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Σκέψου ότι το πρώτο Χαλκ δεν ήταν εσωτερική παραγωγή της Μάρβελ,ενώ το δεύτερο ήταν,κάτι που σημαίνει σεβασμός στον χαρακτήρα.Άντε δες το και μετά μην ξανακούσεις Μεσούγκαρ.
              Carpe diem

              Comment


              • Entaksei einai pou goustarw kai trella Edward Norton kai an thelete na kserete poios htan o kyrioteros logos pou mou arese h defterh tainia apistefta (ektos apo ton fovera empnevsmeno Hulk) einai oti exei POLY megalh sxesh me thn palia seira HULK pou edeixne sthn TV kai thn evlepa maniwdws!!!

                Einai san na eida thn tainia ekeinhs ths seiras.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Ρε τι το συζηταμε, η δευτερη ταινια Hulk δεν ειχε καμια σχεση με τη πρωτη ασχετα το κατα ποσο αρεσε σε καποιον η καθε μια. Τελειως λαθος να βγαλει καποιος συμπερασμα για τη δευτερη εχοντας δει τη πρωτη.

                  Προσωπικα τη πρωτη τη βρηκα αδιαφορη προς κακη ενω τη δευτερη την απολαυσα παρα πολυ και με εξεπληξε θετικα, δεν ειχα σκοπο να τη δω, ο κολλητος με τραβαλογησε να παμε να τη δουμε
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Entaksei einai pou goustarw kai trella Edward Norton
                    Yuck.

                    Αν και το έχουμε ξανασυζητήσει, οπότε κακώς ξύνω πληγές.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Sout esy kai phgene des Fight club
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Τελευταίες ταινίες που είδα ήταν

                        Robin Hood, μετά από δύο αποτυχημένες απόπειρες που με πήρε ο ύπνος, την είδα στο PC ολόκληρη και όχι στον καναπέ. Μια μαλακία και μίση, μια generic μεσαιωνική ταινία δράσης που δεν συγκρίνεται ούτε στο μικρό δαχτυλάκι της παλιάς με Κόστνερ.

                        Επικίνδυνες Μαγειρικές, πέραν των φαγητών που μου τρέχανε τα σάλια ενώ έβλεπα τη ταινία, τίποτε άλλο. Ανέραστη και η γκόμενα, τόσα φαγητά σε ταϊζανε κυρά μου πάρε κάνα κιλό, τι κόκκαλα ήταν αυτά που εξέχανε;

                        Κυνόδοντας, τρελό σουρεάλ σκηνικό αυτή η ταινία. Παιδιά που γαυγίζανε και λέγανε το μ@@νί πληκτρολόγιο. Ωραία ταινία, λιγουλάκι απότομο το τέλος αν και επαρκές μέσα στον οτινενανισμό της ταινίας.

                        Renaissance, αυτή την έβαλα δυό ώρες πριν αρχίσει ο αγώνας Γερμανία-Αγγλία και έπαθα πλάκα. Aσπρόμαυρο, cyberpunk σκηνικό με noir αισθητική και ΦΟΒΕΡΟ animation. Καλή ιστορία, ωραίοι χαρακτήρες, καλός ρυθμός στη ταινία, είχε και μια ανατροπή. Δείτε trailer.

                        Set in 2054, this film follows a detective (Daniel Craig) investigating the kidnapping of a young woman (Romola Garai) and his introduction to a medical rese...
                        sigpic

                        Comment


                        • Κυνόδοντας, τρελό σουρεάλ σκηνικό αυτή η ταινία. Παιδιά που γαυγίζανε και λέγανε το μ@@νί πληκτρολόγιο. Ωραία ταινία, λιγουλάκι απότομο το τέλος αν και επαρκές μέσα στον οτινενανισμό της ταινίας.
                          Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι μπορούσε να υπάρξει ένα καλύτερο τέλος για αυτήν την ταινία. Σκέψου τι πραγματευόταν και πώς κατέληξε. Η ηρωίδα κατάφερε να σπάσει τον κυνόδοντά της, το μόνο στοιχείο που την έδενε πλέον με το σπίτι και κρύφτηκε στο αμάξι για να καταφέρει να βγει από τη φυλακή της. Το θέμα είναι ότι η ίδια δεν μπορούσε από μόνη της να ανοίξει το πόρτ παγκάζ από μέσα, οπότε ή θα πέθαινε εκεί (από αιμοραγία ή επειδή κανένας δε θα την έβρισκε για κάποιο χρονικό διάστημα), ή θα ξαναγυρνούσε στη φυλακή της.

                          Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που παρήγαγε η χώρα μας κάτι τόσο σύγχρονο και πρωτότυπο, μακάρι να δούμε και άλλες τέτοιες προσπάθειες. Από τις καλύτερες ταινίες που είδα τα τελευταία χρόνια.

                          Comment


                          •  
                            Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι μπορούσε να υπάρξει ένα καλύτερο τέλος για αυτήν την ταινία. Σκέψου τι πραγματευόταν και πώς κατέληξε. Η ηρωίδα κατάφερε να σπάσει τον κυνόδοντά της, το μόνο στοιχείο που την έδενε πλέον με το σπίτι και κρύφτηκε στο αμάξι για να καταφέρει να βγει από τη φυλακή της. Το θέμα είναι ότι η ίδια δεν μπορούσε από μόνη της να ανοίξει το πόρτ παγκάζ από μέσα, οπότε ή θα πέθαινε εκεί (από αιμοραγία ή επειδή κανένας δε θα την έβρισκε για κάποιο χρονικό διάστημα), ή θα ξαναγυρνούσε στη φυλακή της.
                            Νομίζω πως είναι σχετικό αυτό. Κάποια στιγμή θα άνοιγε ο πατέρας της για να βάλει νερά ή ό,τι άλλο αγόρασε. Βέβαια μπορεί να είχε ήδη πεθάνει από αιμορραγία μέχρι τότε αν και δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να χάσει τόσο αίμα από τα δόντια.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Ναι αλλά και πάλι αν άνοιγε ο πατέρας της το πορτ μπαγάζ θα την πήγαινε πίσω στο σπίτι, αποκλείεται να την άφηνε να φύγει.

                              Comment


                              • Τους Story 3, πριν κάποιες μέρες. Είχα ακούσει ότι είναι καλο, όμως είχα και κάποιες επιφύλαξης καθώς το Του Story 2 δεν με ενθουσίασε όπως το πρώτο. Ταινιάρα, μεγάλη συγκίνηση.

                                The Omen (1976). Όπως και το remake (που δεν θεωρείτε καλο) έτσι και αυτό μου άρεσε.

                                Alice In Wonderland (2010). Δεν μου άρεσε, θα έλεγα μετριότατο.

                                Edge Of Darkness. Επίσης μέτριο.

                                Comment

                                Working...
                                X