Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ground Zero εγώ από την άλλη ξενερώνω με τα αυτοτελή επισόδεια.Αν δεν έχει μια βασική υπόθεση που θα σε κρατήσει και θα σε κάνει να έχεις αγωνία για το έπομενο τι να το κάνεις.Πάω και εγώ να κατεβάσω flashforward.Μου φαίνεται θα γίνει σύντομα θέμα στο forum ala lost!
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

    Comment


    • #92
      Originally posted by Ground_zero View Post
      Deus dope nai telika to eixa akousei kai egw afto, aplws den to katalava apo ton titlo.
      Endiaferon senario ontws, omws IMO einai senario tainias kai oxi seiras (ektos an milame gia mia season mono)
      Proswpika gia seires protimw aftotelh episodia (CSI - DR House - Detective Monk)

      Θεωρώ αρκετά λογικό να μην μπορεί κάποιος να συμβαδίσει με σειρές που εμπεριέχουν μια κεντρική σεναριακή δομή που χτίζονται επεισόδεια πάνω της. Άλλους τους κουράζει το "to be continued" στο τέλος κάθε επεισοδείου και άντε να περιμένω για το επόμενο, άλλους τους αποθεί το ενδεχόμενο η σειρά να χάσει τη μπάλα.

      Στην προκειμένη περίπτωση, και επειδή προτιμώ αυτού του είδους τις σειρές παρά αυτές με καθαρά αυτοτελή επεισόδεια, απλά περιμένω να προχωρήσει λίγο το πράγμα και κατεβάζω μαζεμένα επεισόδεια ή κύκλους. Είναι κάτι που έχει αποδώσει μέχρι τώρα, αν εξαιρέσω 4η και 5η season του Lost που ήμουν σε αναμένα κάρβουνα επειδή συμβάδιζα με τη σειρά

      Από την άλλη βέβαια, μια από τις αγαπημένες μου σειρές που παρακολουθώ, το Fringe, έχει συνδυάσει τις δύο παραπάνω "κατηγορίες". Ναι μεν δηλαδή υπάρχει ένα κοινό σεναριακό υπόβαθρο (το "μοτίβο" και ότι όλος ο κόσμος είναι ένα πείραμα) όμως τα επεισόδεια παρουσιάζονται ως αυτοτελή, αφού σε κάθε ένα από αυτά οι περιβόητοι FBI πράχτορες ασχολούνται με κάποια διαφορετική αλλόκοτη υπόθεση.

      Στα του Flash Forward τώρα, μέχρι στιγμής η ροή της σειράς είναι εξαιρετικότατη. Εξάλλου για σειρά χαρακτήρων μιλάμε, με συμπλέγματα, μικρά προσωπικά δράματα και έρωτες και γενικά μπέρδεγουέη ^^

      Και μιας και το έφερε η κουβέντα, φρέσκες φρέσκες κατέβηκαν προ λίγου οι πρώτες season για τις σειρές Californication, Carnivale και The Wire, σειρές για τις οποίες έχω ακούσει μόνο τα καλύτερα.
      sigpic

      Comment


      • #93
        Αν μπορεί κανείς να ποστάρει κάποιο αξιόλογο torrent με πολλούς seeds για το flash forward θα του ήμουν ευγνώμων.Όπου και να ψάξω έχει μετριότατους seeds.
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • #94
          Θεωρώ αρκετά λογικό να μην μπορεί κάποιος να συμβαδίσει με σειρές που εμπεριέχουν μια κεντρική σεναριακή δομή που χτίζονται επεισόδεια πάνω της. Άλλους τους κουράζει το "to be continued" στο τέλος κάθε επεισοδείου και άντε να περιμένω για το επόμενο, άλλους τους αποθεί το ενδεχόμενο η σειρά να χάσει τη μπάλα.
          Den me kourazei toso to "to be continued" efoson kratietai mesa se logika plaisia.
          Mia season einai mesa sta apodekta oria kai 2 seasons einai ligo travhgmeno, alla 5-6 kai 10 seasons?
          Pote mou den prokeitai na dw tetoia seira giati poly apla ksexylwnei, tipote den exei krathsei toso kai na synexizei na einai kalo.

          H seira Supernatural mou arese sthn arxh mexri pou to parakanan (X-files kaneis?)
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #95
            Originally posted by deus_d0pe
            για τις σειρές Californication, Carnivale και The Wire, σειρές για τις οποίες έχω ακούσει μόνο τα καλύτερα.
            Californication άντεξα να δώ μέχρι την μέση της 2ης Season. Η πιο κάφρικη σειρά EVERRRRRRRRRRR.

            Comment


            • #96
              Originally posted by ChrisTop View Post
              Californication άντεξα να δώ μέχρι την μέση της 2ης Season. Η πιο κάφρικη σειρά EVERRRRRRRRRRR.
              Eίδα χτες μονοκοπανιά 5 επεισόδεια και τίνω να συμφωνήσω ότι δεν περίμενα κάτι τέτοιο, μάλλον περίμενα να δω μια ανάλαφρη family κομεντί με καλές ατάκες αλλά όταν μου την προτείνανε απ'ότι φαίνεται άφησαν τα καλύτερα απ'εξω. Καλά αυτός ο Μόλντερ τι θεούλης τυπάς είναι στη σειρά; Ήδη κατεβάζω season 2!

              Paixtis τα κατέβασα όλα από Pirate Bay, μαζί και το FlashForward, δοκίμασε εκεί.
              sigpic

              Comment


              • #97
                Χαχαχαχα!

                Αυτή η σειρά είναι για πολλά facepalms στην συνέχεια. Πίστεψέ με.

                Comment


                • #98
                  Από pirate bay το κατεβάζω αλλά δεν έχει πολλά seeds.Στείλε μου pm αν μπορείς deus dope το συγκεκριμένο torrent που τα κατέβασες.
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • #99
                    Πότε θα αρχίσει πάλι το Lost;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Μέσα Μαρτίου απ'ότι ξέρω.Για να δούμε τι θα μας δείξουν στον 6ο κύκλο πάλι!!!
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • Originally posted by ChrisTop View Post
                        Χαχαχαχα!

                        Αυτή η σειρά είναι για πολλά facepalms στην συνέχεια. Πίστεψέ με.
                        Τις είδα και τις 3 seasons και άνετα η καλύτερη είναι η πρώτη. Στη τρίτη με ξενέρωσε η "απαραίτητη" gay φιλοσοφία που εισήγαγε στον χαρακτήρα του Χανκ αφενός για να δώσει άλλη μια πτυχή της κατρακύλας του χαρακτήρα του και αφετέρου για καλύτερα νούμερα τηλεθέασης. Το φινάλε πάντως ήταν δίκαιο σύμφωνα με όλα αυτά που έχτιζε η σεζόν από την αρχή και αναμένω την 4η που λογικά είναι και η τελευταία, όπως άφησε να εννοηθεί στο τρίτο επεισόδειο. Γενικότερα πάντως η όλη θεματολογία της σειράς και ο χαρακτήρας που ενσαρκώνει ο Μόλντερ είναι καταπληκτικά, από τις καλύτερες συνολικά σειρές που έχω δει ποτέ.


                        To Carnivale τώρα.... Τι να πρωτοπώ για το Carnivale... Η σειρά προσφέρει 2 seasons (αν και αρχικά το πλάνο ήταν για 6, χωρισμένο σε 3 κεφάλαια των 2 seasons το καθένα) και κόπηκε από το κανάλι λόγο κόστους, το κάθε επεισόδειο κόστιζε γύρω στα 2 εκ. δολλάρια σε γυρίσματα που στη πλειοψηφία τους ήταν σε εξωτερικούς χώρους. Κι όμως, το φινάλε της σειράς παρ'όλη τη γλυκόπικρη γεύση που αφήνει καταφέρνει να κλείσει άψογα αυτό που έχτιζε σε 24 επεισόδεια.

                        Για να πάρετε μια - πολύ γενική- ιδέα του τι πρόκειται, παραθέτω τα λόγια του Samson από την εισαγωγή του πρώτου επεισοδείου...

                        "Before the Beginning, after the great war between Heaven and Hell, God created the Earth and gave dominion over it to the crafty ape he called Man. And to each generation was born a Creature of Light and a Creature of Darkness... and great armies clashed by night in the ancient war between good and evil. There was magic then. Nobility. And unimaginable cruelty. And so it was until the day that a false sun exploded over Trinity, and man forever traded away wonder for reason."

                        Το setting του Carnivale λαμβάνει χώρα στα 1930 σε μια Αμερική που μαστίζεται από την οικονομική κατάρρευση του Κραχ. Αρτιστικά, η ατμόσφαιρα, η αποτύπωση της εποχής, η σκηνοθεσία και η φωτογραφία είναι απλά καταπληκτικές για δεδομένα τηλεοπτικής σειράς. Η δε πλοκή της ιστορίας κρύβει πίσω της μια μελετημένη μυθολογία και κάθε επεισόδειο χτίζει σιγά σιγά τους τρομερούς χαρακτήρες της με περίσσιο μεράκι σε ερμηνείες που σε αρκετά σημεία είναι εντυπωσιακές. Μαζί με το τρισμέγιστο Battlestar Galactica είναι σίγουρα οι καλύτερες σειρές που έχω δει up until now.
                        sigpic

                        Comment


                        • Αμα το αντέξω κάποτε μπορεί να ολοκληρώσω την σειρά.

                          Μέχρι τότε άρχισα (και γώ) το FastForward.
                          3ο επεισόδιο λοιπόν και η σειρά έχε τρελό σασπένς και αγωνία. Θέλω να δώ πότε επιτέλους θα αρχίσουν να έρχονται οι απαντήσεις, αφού σε κάθε επεισόδιο δημιουργούνται όλο και περισσότερα ερωτηματικά. Περισσότερα μετά την πρώτη αποκάλυψη.

                          Ποιοί άλλοι το βλέπετε ή είδατε;

                          Comment


                          • To ξεκίνησα και εγώ.Είμαι στο 9ο επισόδειο.Πότε θα βγουν τα καινούρια επισόδεια?Πραγματικά όσο προχωράει η σειρά δημιουργούνται όλο και περισσότερα ερωτήματα.Να δούμε πότε θα μας τα απαντήσουν.Στα χνάρια του Lost και του Prisonbreak.Συγχαρητήρια σ'αυτούς που τη φτιάξανε!
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Eγω αρχισα sex and the city ειμαι στο επεισοδιο που η Καρυ εκλασε μπροστα στον Big και μετα το συζηταγε με τις αλλες για το αν αυτο θα αποτελεσει εμποδιο στη σχεση τους στο μελλον.

                              Ελπιζω να μη χαλασει μετα το σεναριο και η σκιαγραφηση των χαρακτηρων, ως τωρα εχει δωσει σπουδαια δειγματα.
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment


                              • Spoiler Alert:

                                O Big μετά την κλανιά της Κάρυ αρχίζει να κλάνει ασύστολα και ζητάει επίτηδες απο την Κάρυ να φτιάχνει φασολάδα κάθε μέρα. Η Κάρυ δεν αντέχει αυτή την συμπεριφορά (και το άρωμα σάπιο-φασόλι του σπιτιού) και συζητάει με τις φίλες της αμα υπάρχει μοσχοφάσολο. Μετά την αρνητική απάντηση τους, η Κάρυ αποφασίζει να ανεχτεί τα κλανίδια του Big. Στο τέλος του επισοδείου η Κάρυ βρίσκει επιτέλους την λύση. Εκεί λοιπόν που έχουν ανάψει τα κεράκια το βράδυ έχουνε κάνει προκαταρκτικά έχει στηθεί η Κάρυ και είναι έτοιμος ο Big να κάνει τα κόλπα του, η Κάρυ αμολάει μία και φλομώνει τον Χοσέ που ήταν έτοιμος να εισχωρήσει. Απο τότε δεν ξανατρώνε ούτε τζατζίκι να 'ούμ/

                                Comment

                                Working...
                                X