Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μουσική: Τί ακούτε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πιο πολύ παίζω παρά ακούω να πω την αλήθεια, αλλά κυρίως ακούω L'arc~en~Ciel τώρα τελευταία, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φανατικός της J-rock. Μόνο αυτούς και τους X Japan ακούω από το είδος (αν και οι X Japan είναι πιο πολύ metal παρά rock).

    Βέβαια, για να το κρατάμε και σχετικό με το site, πάντα υπάρχουν τριγύρω soundtracks των αγαπημένων μου video games, γιατί τα καλά soundtrack έχουν ποιότητα πολύ υψηλότερη από την mainstream μουσική. Και το λέω κυρίως για να μην αισθάνεστε άσχημα ή άβολα αν θέλετε να ακούτε μουσική από βιντεοπαιχνίδια. Η μουσική είναι ίσως το μόνο πράγμα που προτιμώ από τα βιντεοπαιχνίδια, πάντως.

    Περί μουσικών οργάνων: παίζω κιθάρα και βιολί και θέλω να ξαναρχίσω και πιάνο που έχω να πιάσω χρόνια. Στο βιολί συγκεκριμένα παίζω πολύ game soundtracks (κυρίως από FF, Chrono Trigger και Zelda) και κλασσική μουσική (συνήθως concertos), ενώ στην κιθάρα είμαι πολύ προχωρημένος και παίζω απο Malmsteen μέχρι Big Blue (ναι, από F Zero), lol.

    Comment


    • Μην ανησυχείς για τη σχετικότητα του σάιτ, είμαστε βλάχοι όπου λάχει. Μερικοί ανάμεσά μας ασχολούνται και με J - pop, υπάρχουν κάπου κάποια σχετικά θέματα.

      Από μουσική, με τι είδος ασχολείσαι κυρίως?
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Κλασσική, Rock & Metal (όλα τα είδη, από χαλαρό a-la Rainbow μέχρι και Death) κυρίως.

        Comment


        • Χοχο, θα βρεις πολλή και καλή παρέα

          Ακούω το Forth των Verve. Πολύ πολύ καλός δίσκος, περισσότερο στο πνεύμα του a Northern Soul παρά του Urban Hymns, από μια μπάντα που ωρίμασε και φαίνεται. Όμορφοι, έξυπνοι και μελαγχολικοί στίχοι πάνω σε χαρούμενες, ταξιδιάρικες και πλούσιες μελωδίες, αποτελεί καλό καλοκαιρινό soundtrack. Έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στη μπάντα και μπορώ να πω ότι ο δίσκος δεν είναι μια επιστροφή στα παλιά για το σύγχρονο ακροατή (ξεφεύγει από το space χαπακωμένο background των προηγούμενων), αλλά είναι ήχος εντελώς 2009. σίγουρα προτείνεται και για αγορά και για άκουσμα, ειδικά για εμάς τους λίγο μεγαλύτερης ηλικίας. Ακούστε το και θα καταλάβετε.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • Slayer - Christ Illusion και τα μυαλά χυμένα στο πάτωμα.
            Carpe diem

            Comment


            • Primordial - To The Nameless Dead:resp:
              Praying Mantis - Sanctuary
              Carpe diem

              Comment


              • Τί λένε οι Primordial ρε Altair ; Παλεύονται; Εγώ πάλι Slipknot το Vol. 3, Slipknot και Iowa λιγότερο (φρεσκαρισματάκι), ACDC τα άπαντα (τρελλό κόλλημα μετά τη συναυλία - με πορώσαν περισσότερο) Tool - 10.000 days και SOAD κυρίως το Toxicity και το Mezmerize (αυτοί και αν είναι μεγάλο κόλλημα - από Σεπτέμβρη ακούω αυτά τα albums συνεχώς ).

                Πάρτε και ένα τραγουδάκι άσχετο που μου ήρθε τώρα να γουστάρετε:
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • Oι Primordial;Εγώ τους είχα πρωτοακούσει στο Spirit The Earth Aflame και τους λάτρεψα στο The Gathering Wilderness.To "To The Nameless Dead" απλά ερωτοτροπεί και ραπίζει.:xp:
                  Βέβαια επειδή εσύ είσαι λίγο φλώρος δεν ξέρω αν θα σου αρέσει.
                   
                  Αστειεύομαι φυσικά.;)
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Το τραγούδι του καλοκαιριού μου ... Είναι trance/house κομματάκι, από τους εκπληκτικούς Dash Berlin, που ευτυχώς δεν ήταν "one-hit wonders" με το "Till The Sky Falls Down" ...

                    Dash Berlin - Man On The Run



                    Y.Γ. Ξεκινάει περίπου στα 10-15 δευτερόλεπτα ..



                    Comment


                    • Καιρο ειχα να το ακουσω αυτο και θυμηθηκα μια μερα που περπαταγα. Αν και νομιζω οτι προτιμω την εκδοση των Eagles κι αυτο ειναι πολυ καλο.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Kreator - Enemy of God & Hordes of Chaos.
                        Μα πείτε μου γιατί τόσο καιρό δεν ασχολούμαι με το άθλημα,όπως έκανα κάποτε;Έκανα headbanging μετά από 2 χρόνια περίπου,έπαιξα air drums,εν ολίγοις πωρώθηκα όπως παλιά.
                        Forza Kreator!!!
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Μιας και ο MJ ειναι το προσωπο των ημερων ας μην ξεχναμε και τις εκδοχες του Weird Al πανω στα κομματια του MJ. Απιστευτο γελιο και αποκτουν αλλη τοση αξια αν εχετε δει τα original videoclips των αντιστοιχων κομματιων.
                          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                          Comment


                          • Minsk - With Echoes In The Movement Of Stone (αργόσυρτο και ταιριαστό για όλες τις ώρες)
                            Revolution Renaissance - Age Of Aquarius (power με σκοτεινό ύφος και prog στοιχεία από τον Timo Tolki)
                            Testament - The Formation Of Damnation (H πολυαναμενόμενη επιστροφή του Κτήνους)
                            Behemoth - Evangelion (Hell Unleashed!!!)

                            αυτά...
                            Carpe diem

                            Comment


                            • malevolent creation

                              kataklysm

                              kai germaniko thrash sodom destruction kreator
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment


                              • Η κλασσική Αγία Τριάδα ε Azrael;
                                Ωραίος.;)
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X