Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cine - news

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έγινε μια μεταφορά posts από ένα θέμα που δεν έπρεπε να υπάρχει σε ένα όχι ιδιαίτερα ταιριαστό θέμα. Παίχτε μπάλα!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Originally posted by ChrisTop View Post
      Εμένα μ'άρεσε που ο φίλος σου έλεγε οτι το Sucker Punch είναι καλή ταινία.
      Όχι, εγώ το είπα. Ως φανατικός οπαδός του 300 μιας κι είναι από τον ίδιο director (από τις αγαπημένες μου ταινίες κι από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων) και κρίνοντας από το trailer αποκλείεται να μην μου αρέσει. Story δεν ξέρω αν έχει αλλά ποιός νοιάζεται, ούτε και οι 300 είχαν story βαθύ και μακρυστόχαστο αλλά ήταν επική ταινία. Δράση και θέαμα θέλω να δω, όχι να συλλογιστώ και να προβληματιστώ.
      - Anime based on videogames list -

      Comment


      • Α σόρρυ, διάβασα βιαστικά τον διάλογο.
        Ναι, είναι θέμα γούστου. Εγώ το είδα χωρίς να ξέρω τίποτα και απογοητεύτηκα οικτρά πάντως. Μου φάνηκε υπερβολικά ό,τι να ναι η όλη φάση και είμαι και απο αυτούς που γουστάρουν ποζεροκαταστάσεις, femme fatales και mindless shooting. Λογικά πρέπει να έχει κάποια σύνδεση με κόμικς την οποία εγώ αγνοούσα.

        Comment


        • Και εμενα μου αρεσε για αυτο που ηταν το sucker punch

          Λογικά πρέπει να έχει κάποια σύνδεση με κόμικς την οποία εγώ αγνοούσα.
          Δεν εχει συνδεση με καποιο συγκεκριμενο κομικ αλλα ο Zack Snyder ειναι τεραστιος φαν του κομικ-περιοδικου Heavy Metal με το οποιο ειχαν συνεργαστει στα απογειο (70s-80s-90s) του οι μεγαλυτερη fantasy artists. Kαι το sucker punch ειναι σιγουρα πνευματικο παιδι του συγκεκριμενου περιοδικου.

          Βλεποντας το sucker punch μου ερχοντουσαν στο μυαλο διαφορα coverart του HM π.χ.




          Comment


          • Δεν είχα ιδέα ότι ήταν και αυτό comic adaptation, αλλά τελικά βασίζεται σε graphic novel του '86 (τουλάχιστον έτσι λέει h wikipedia, ξέρει κανείς κάτι παραπάνω). EDIT: Μετά από λίγο googling αναφέρεται ότι είναι original work, όπως λέει και ο solid.

            Προσωπικά την ταινία την βρήκα πάρα πολύ καλή. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γνωρίζεις 100% τι θα δεις, να έχεις δει trailer, να έχεις διαβάσει την βασική υπόθεση κτλ. Αλλιώς θα πας και θα δεις μια τελείως κουκουρούκου ιστορία, στην οποία είναι εμφολευμένες 4-5 σκηνές μάχης με εκ διαμέτρου αντίθετο setting (στη μία θα δεις μάχη με samurai, μετά με steampunk ναζί ζόμπι, με δράκους, με ρομπότ κτλ). Και δυστυχώς επειδή οι περισσότεροι βλέπουν φως και μπαίνουν σε μια αίθουσα, στη συγκεκριμένη ταινία θα δείτε τους πιο πολλούς από αυτούς, που στο πεντάλεπτο θα έχουν καταλάβει ότι πέταξαν τσάμπα τα λεφτά τους και αρχίζουν τους κανιβαλισμούς χωρίς κανένα σεβασμό για αυτόν που κάθεται δίπλα και απολαμβάνει την ταινία.

            Εγώ λοιπόν που πήγα να δω απίστευτες σκηνές, που να θυμίζουν anime, με τρελές χορογραφίες, χωρίς να με ενδιαφέρει η ιστορία, έφυγα με ένα τεράστιο χαμόγελο. Πέρα όμως από τα εφέ και τις χορογραφίες, μιλάμε για πάρα πολύ καλή σκηνοθεσία, φωτογραφία και τρομερό soundtrack, ειδικά η εισαγωγική σκηνή είναι απίστευτη. Από τις μάχες, όλες είναι πολύ καλά στημένες και ειδικά πρώτη και τελευταία (αυτή στο τρένο) δίνουν ρέστα. Από ιστορία μιλάμε για τελείως "γεια σου" φάση, που όπως είπα προσπαθεί να δικαιολογήσει τη σύνδεση 4-5 σκηνών μάχης από διαφορετικά settings η καθεμία. Η αλήθεια είναι ότι αν ο Snyder είχε ρίξει παραπάνω σκέψη σε αυτό το κομμάτι και δημιουργούσε ένα άλλο setting (επιστημονικό, φαντασίας) που να δικαιολογούσε καλύτερα την παραπάνω σύνδεση ίσως να μιλάγαμε για απίστευτη ταινία.

            Υ.Γ: Η πλάκα είναι ότι το "300" το βρήκα ψιλοβαρετό και το "Watchmen" επίσης δεν με συγκίνησε.

            Comment


            • Ωραία τα λες. Όλα αυτά που ανέφερες μου θυμίζουν την αντίδραση του κοινού που πήγαν να δουν το Scott Pilgrim vs The World προφανώς δίχως να 'χουν δει ούτε ένα trailer και μην γνωρίζοντας πέρι τίνος πρόκειται και μετά το κράζανε για πολλούς και διάφορους λόγους: επειδή δεν βγάζανε νόημα (κυρίως λόγω των random καταστάσεων), επειδή είχε άπειρα video games references που δεν καταλαβαίνανε, επειδή κατά την γνώμη τους αποτελούσε προπαγάνδα της hipster κουλτούρας (κλασσικό επιχείρημα των haters), επειδή η ταινία τους φάνηκε γενικά ανούσια κι υπερβολική κ.α. Κι όσο και να εκτιμώ το Cinemad και τον Ηλία Φραγκούλη (τον παρουσιαστή της εκπομπής) μου έκανε τρομερή εντύπωση που ανάμεσα από τις τόσες ταινίες που έχει κράξει (ακόμα κι όταν πρόκειται για πολυβραβευμένες ταινίες) στο blog του όχι μόνο είχε μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για την ταινία αλλά είχε κάνει και μια πολύ σωστή κριτική γι' αυτήν:


              Όπως καταλάβατε, είμαι φανατικός οπαδός του Scott Pilgrim. Κι η πλάκα είναι ότι πρωτοέμαθα γι' αυτό από το videogame (τ' οποίο είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που 'χω παίξει το 2010) όταν ήταν ακόμα υπό ανάπτυξη και στην συνέχεια έμαθα ότι είναι βασισμένο στο ομώνυμο indie comic που την ίδια περίοδο με το παιχνίδι θα έβγαινε κι η κιν/φη μεταφορά του. Κι ευτυχώς το μικρόβιο το κόλλησε όλη η παρέα που είδαμε όλοι μαζί την ταινία και μετά λιώσαμε και το παιχνίδι και διαβάσαμε και το comic.

              Όσο αφορά τώρα το Watchmen...δεν έχω κάτσει ακόμα να το δω. Αν και ψήνομαι να το δω κυρίως επειδή έχει γίνει τρελό meme υποψιάζομαι ότι θα με πάρει ο ύπνος βλέποντας το. 'Η μήπως να του δώσω μια ευκαιρία; Οι κριτικές γι' αυτήν πάντως ήταν ανάμικτες.
              - Anime based on videogames list -

              Comment


              • Kick Ass και Scott Pilgrim από τις καλύτερες στιγμές της περσινής χρονιάς για μένα. Δυστυχώς ταινίες σαν τα Scott Pilgrim και SuckerPunch είναι πόλοι έλξης για τους κανίβαλους των κινηματογραφικών αιθουσών.

                Το Watchmen σαν concept ήταν πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα (οι σούπερ ήρωες που έχουν ξεπέσει και γενικά που δε θυμίζουν σε τίποτα τα γνωστά πρότυπα των Marvel και DC συμπάντων). Παρόλα αυτά σαν χαρακτήρες δεν σε ενθουσιάζουν, εκτός από τον Rorschach, και η ταινία τραβάει πολύ με αποτέλεσμα να σε κουράζει. Αξίζει να τη δεις κατά τη γνώμη μου για να δεις μια άλλη οπτική του κόσμου των σούπερ ηρώων, έχοντας χαμηλές προσδοκίες σε τομείς όπως η δράση και η ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

                Comment


                • Kalytera na diavasei kapoios to comic twn Watchmen.
                  Thn tainia meta an thelei mporei na thn dei alla den tha th efxaristithei to idio.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Το Scott Pilgrim και το Kick-ass μου άρεσαν πολύ.
                    Το Sucker Punch προφανώς δεν είναι για τα γούστα μου.

                    Comment


                    • To Kick-ass αν και δεν με πολυξετρέλανε προσωπικά (δεν ξέρω γιατί) την απόλαυσα αρκετά κι αντικειμενικά είχε γίνει άψογη δουλειά. Αν μη τι άλλο κάνει μια αρκετά ενδιαφέρουσα προσέγγιση στην όλη φάση με τους υπερ-ήρωες κι όχι μόνο. Κι εντύπωση μου έκανε ότι παρόλο που ήταν από τις ταινίες που περίμενα ότι θα έθαβαν οι κριτικοί (λόγω αντικειμένου της ταινίας) αντιθέτως μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια γι' αυτήν.
                      - Anime based on videogames list -

                      Comment


                      • Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment






                        • Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • POWNAGE!

                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Οκ, το ΗΒΟ το κάνει καλύτερα...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Game of Thrones FTW. Αλλα οκ, δεν εχει καμια σχεση με το Immortals, το οποιο μου αρεσε απο οτι ειδα στο trailer . Τι super heroes και παπαριες, Greek Mythology


                                Βλεποντας τα αβαταρ του Burai θυμηθηκα οτι ετοιμαζεται remake του hara-kiri απο τον Takashi Miike και μαλιστα 3D με τιτλο Hara-Kiri: Death of a Samurai



                                Στην αρχη μου κακοφανηκε αλλα μετα ειδα την τελευταια ταινια του Miike, ενα πολυ καλο Jidaigeki με τιτλο 13 Assassins και το ειδα λιγο πιο θετικα σαν ιδεα, ειμαι περιεργος να δω το αποτελεσμα.

                                Comment

                                Working...
                                X