Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cine - news

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Οχι λεω για μια αφισα μεσα στην ταινια
    που ειναι εξω απο ενα κινηματογραφο

    και εινα ενα πειραγμα προς τους φανς
    Η αφισα ειναι και καλα για την ταινια Batman vs Superman

    http://img115.imageshack.us/img115/7673/batmanvssupermanne4.jpg ://http://img115.imageshack.us/img115/...upermanne4.jpg

    Comment


    • #62
      να ρωτησω τωρα το easter egg με την αφισα στον κινηματογραφο το προσεξατε
      [/b]
      Μα φυσικά! Έβγαζε μάτια!! (για τους σχετικούς τουλάχιστον...)

      Και κάτι άσχετο. Έμαθα τις μέρες που ήμουνα Αθήνα οτι έκλεισε το Village στο Μαρούσι. Ξέρει κανείς πότε έγινε αυτο και γιατί; Αν δεν κάνω λάθος ήταν το πρώτο multiplex Ευρωπαικών προδιαγραφών που άνοιξε στην Ελλάδα πριν καμιά 15αριά χρόνια και αν και πλέον ήταν ξεπερασμένο από τα νέα Village στο Mall και το Κοσμόπολις απέναντι στην Κηφησίας, μου φαινόταν οτι εμπορικά πήγαινε καλά

      Comment


      • #63
        Α , ok κατάλαβα snake ;)

        Comment


        • #64
          Είδα και εγώ το I Am Legend την Τρίτη, πολύ καλό μου φάνηκε. Την επόμενη μέρα (χθες) διάβασα την κριτική του Δανίκα στα Νέα και ξενέρωσα - έλεος πια με την ψευτοδιανοούμενη νεο-ελληνική εμμονή του να βλέπουμε φαντάσματα αμερικανικού ιμπεριαλισμού όπου και να κοιτάξουμε!! mad.gif mad.gif rolleyes.gif[/b]
          Ε καλά τι περίμενες; Ο τύπος είναι εμπαθής κατ'επανάληψη. Ή γραμμένος στο ΚουκουΕ.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Οχι λεω για μια αφισα μεσα στην ταινια
            που ειναι εξω απο ενα κινηματογραφο

            και εινα ενα πειραγμα προς τους φανς
            Η αφισα ειναι και καλα για την ταινια Batman vs Superman

            http://img115.imageshack.us/img115/7673/batmanvssupermanne4.jpg ://http://img115.imageshack.us/img115/...upermanne4.jpg ://http://img115.imageshack.us/img115/...upermanne4.jpg ://http://img115.imageshack.us/img115/...upermanne4.jpg
            [/b]


            Και μέσα στο videoclub υπάρχει αφίσα teen titans.
            Α!και έχε υπ'όψιν σου ότι η ταινία αν τελικά γυριστεί θα ονομάζεται Superman/Batman όπως το αντίστοιχο κόμικ που έχει το ίδιο λογότυπο...
            Υποθέτω πως υπάρχουν κι άλλα τέτοια easte eggs αλλά εγώ προσωπικά αυτά αναγνώρισα.
            Carpe diem

            Comment


            • #66
              Ιndiana Jones IV info
              http://www.vanityfair.com/culture/features...2?currentPage=1
              NDS themes

              Comment


              • #67
                Ρε παιδιά και εγώ είδα το I Am Legend και μου φάνηκε ότι ξόδεψα τον χρόνο μου τσάμπα..
                ΠΑΝΤΑ αυτή είναι προσωπική άποψη αλλα το κείμενο δεν μου φάνηκε ότι είχε πλοκή
                πέρα απο το κυνήγι - επιβίωση - έρευνα.. Αν κάνω λάθος διαψεύστε με γιατί δεν το περίμενα αυτό απο τον ηθοποιό που στην τελευταία του ταινία ήταν υποψήφιος για Oscar ( Pursuit of Happiness )
                Brunel University Jiu-Jitsu : One way or another you are going down

                Brunel University Snow Club : Knowledge is powder

                Another fool one more crossing the line, won't believe a madman leads the blind.
                So follow your heart and hear them cry, because fools never die

                Comment


                • #68
                  Ενταξει γουστα ειναι αυτα
                  και ενταξει δεν ειπ κανεις οτι ειναι και αριστουργημα
                  αλλα νομιζω οτι αξιζει το εισιτηριο της(αν και θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερο ειδικα με καποιον καλυτερο και πιο εμπειρο σκηνοθετη)

                  Υ.Γ.
                  Αν κάνω λάθος διαψεύστε με γιατί δεν το περίμενα αυτό απο τον ηθοποιό που στην τελευταία του ταινία ήταν υποψήφιος για Oscar ( Pursuit of Happiness )[/b]
                  δεν καταλαβα τι εννοεις αλλα ναι για το Pursuit of Happiness ηταν υποψηφιος για (δευτερη φορα) οσκαρ πρωτου ανδρικου

                  Comment


                  • #69
                    Ε καλά τι περίμενες; Ο τύπος είναι εμπαθής κατ'επανάληψη. Ή γραμμένος στο ΚουκουΕ.
                    [/b]
                    Βασικά ο Δανίκας είναι αυτός που έβαλε 10/10 στο The mist και το χαρακτήρισε καλύτερο από το The shining του Κιούμπρικ. Δηλαδή, ρισπέκτ μόνο και μόνο για μια από τις μεγαλύτερες σαχλαμέρες που έχουν ειπωθεί στην ιστορία της ανθρωπότητας..
                    gently hold our heads,
                    gently hold our heads on high

                    Comment


                    • #70
                      Προσωπικά το The Shining του Κιούμπρικ εμένα με ξενέρωσε γιατί τελείωσε πολύ γρήγορα.Όταν έχεις δει τη μεταφορά από τον ίδιο τον Στήβεν Κινγκ και η ταινία πιάνει 2 βιντεοκασσέττες σου φαίνεται λιγο μικρή ταινία.Κι άμα έχεις διαβάσει και το βιβλίο σου φαίνεται ότι είναι τελείως προχειροδουλειά.90 λεπτά ταινία ενώ το άλλο ήταν 380 λεπτά αν θυμάμαι καλά.
                      Πρέπει να το ξαναδώ πάντως γιατί κάτι μου λέει ότι το αδίκησα μιας και γουστάρω φανατικά όλες τις υπόλοιπες ταινίες του Κιούμπρικ-όσες έχω δει τουλάχιστον.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #71
                        Προσωπικά το The Shining του Κιούμπρικ εμένα με ξενέρωσε γιατί τελείωσε πολύ γρήγορα.Όταν έχεις δει τη μεταφορά από τον ίδιο τον Στήβεν Κινγκ και η ταινία πιάνει 2 βιντεοκασσέττες σου φαίνεται λιγο μικρή ταινία.Κι άμα έχεις διαβάσει και το βιβλίο σου φαίνεται ότι είναι τελείως προχειροδουλειά.90 λεπτά ταινία ενώ το άλλο ήταν 380 λεπτά αν θυμάμαι καλά.
                        Πρέπει να το ξαναδώ πάντως γιατί κάτι μου λέει ότι το αδίκησα μιας και γουστάρω φανατικά όλες τις υπόλοιπες ταινίες του Κιούμπρικ-όσες έχω δει τουλάχιστον.
                        [/b]
                        Εννοείται ότι το The shining πρόδωσε τελείως το πνεύμα του βιβλίου του Σ.Κινγκ αλλά αν την κρίνουμε αποκλειστικά ως ταινία, είναι καταπληκτική. Το να τη συγκρίνεις με το The mist, είναι λίγο, πως να το πω, δεν ξέρω.

                        gently hold our heads,
                        gently hold our heads on high

                        Comment


                        • #72
                          Είδα κι εγώ λοιπόν το I am Legend. Έχοντας διαβάσει το βιβλίο πριν κάποια χρόνια, μπορώ να πω πως το μόνο που έμεινε ίδιο είναι η ιδέα του τελευταίου επιζώντα σε ένα κόσμο που κυκλοφορούν ζόμπι / βαμπίρ / οτιδήποτε. Η σκηνοθεσία και η ερμηνεία του Γουιλ Σμιθ είναι για Όσκαρ σε όλα τα επίπεδα (μην ξεχνάτε πως εκτός από τον "Πρίγκηπα του Μπελ Αιρ", το "Hitch" και το "Men in Black" ο άνθρωπος έχει παίξει τον Ali σε σκηνοθεσία Michael Mann και το εξαιρετικό "The pursuit of happyness", ταινίες για κατ'εξοχήν ρολίστες), η Νέα Υόρκη ατάκτως εριμμένη το καλοκαίρι είναι τρομερά απόκοσμη και πετυχημένη, αν και λίγο πιο σκοτεινή δε θα με χάλαγε, και η ψυχολογία, καθημερινότητα και συμπεριφορά του χαρακτήρα, καθώς και τα προηγούμενα γεγονότα, είναι σκιαγραφημένα αδρά και με άξονα την εικόνα παρά την αφήγηση (πολύ αυσνήθιστο για το mainstream αμερικανικό κινηματογράφο). Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν το αδικαιολόγητο και τελείως αμερικάνικο happy end (έμεινα κάγκελο με το πόσο κλισέ ήταν μόνο και μόνο για να μη σπαστούν τα αμερικανάκια), και το ότι από ένα σημείο και μετά οι ρυθμοί επιταχύνθηκαν χωρίς λόγο. Επίσης, οι φάτσες των ζόμπι ήταν όλες ίδιες.

                          Με άλλα λόγια, το βιβλίο παραμένει πολύ καλύτερο καθαρά επειδή οι συντελεστές επέλεξαν να μην το μεταφέρουν αυτούσιο. Είναι πολύ πιο βαθύ, πολύπλοκο μα ταυτόχρονα απλό, ανθρώπινο και ταυτόχρονα τερατώδες, σκοτεινό και βαρύ, ενώ το φινάλε βάζει τη φράση "I am Legend" υπό τελείως διαφορετικό και σαρκαστικό πρίσμα. Όπως όλες οι μεγάλες ιστορίες τρόμου, δεν έχει να κάνει με τέρατα και φαντάσματα αλλά με ανθρώπους και τη φύση τους.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #73
                            Προσωπικά το The Shining του Κιούμπρικ εμένα με ξενέρωσε γιατί τελείωσε πολύ γρήγορα.Όταν έχεις δει τη μεταφορά από τον ίδιο τον Στήβεν Κινγκ και η ταινία πιάνει 2 βιντεοκασσέττες σου φαίνεται λιγο μικρή ταινία.Κι άμα έχεις διαβάσει και το βιβλίο σου φαίνεται ότι είναι τελείως προχειροδουλειά.90 λεπτά ταινία ενώ το άλλο ήταν 380 λεπτά αν θυμάμαι καλά.
                            Πρέπει να το ξαναδώ πάντως γιατί κάτι μου λέει ότι το αδίκησα μιας και γουστάρω φανατικά όλες τις υπόλοιπες ταινίες του Κιούμπρικ-όσες έχω δει τουλάχιστον.
                            [/b]
                            Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κρίνουμε ταινίες οι οποίες βασίζονται σε βιβλία με βάση το αν ακολουθούσε ή όχι το σενάριο του βιβλίου.Η ταινία από μόνη της αποτελεί κάτι το ξεχωριστό από το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και όσο να 'ναι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αποδώσεις τις εκατοντάδες σελίδες ενός βιβλίου με 2-3 ώρες ταινίας.Προσωπικά για εμένα το "The Shining" αποτελεί υπόδειγμα ψυχολογικού θρίλερ.Σε κρατάει συνεχώς σε εγρήγορση και αγωνία με κάποιες ενδιάμεσες ήρεμες στιγμές για να...χαλαρώσεις και μετά πάλι το ίδιο έως το εκπληκτικό τέλος της.Η σκηνοθεσία του Kubrick είναι υποδειγματική,η επιλογή και στη συνέχεια η σωστή "τοποθετηση" των κατάλληλων ήχων σε κάθε σκηνή σε κάνει να σηκώνεσαι συνέχεια από την καρέκλα σου από τον τρόμο ή να χτυπάει δυνατά η καρδιά σου από την αγωνία και η ερμηνεία των ηθοποιών της(ειδικά αυτή του μοναδικού Jack Nicholson)είναι εξαιρετική.

                            Τώρα,σχετικά με το "I Am Legend" το οποίο είδα και εγώ χθες το βράδυ πραγματικά δεν το περίμενα τόσο καλό.Έως τώρα ο Will Smith δεν μου πολυγέμιζε το μάτι,αλλά στη χθεσινή ταινία έδωσε ρέστα.Απέδωσε εκπληκτικά την αίσθηση του να ζεις ολομόναχος τόσο καιρό σε μία κατεστραμένη και "άδεια" Νέα Υόρκη η οποία τα βράδια κατακλείζεται από αιμοδιψείς και μη νοήμονες μεταλλαγμένους ανθρώπους,απομεινάρια του καταστρεπτικού ιού.Γενικά η ταινία ήταν καλά σκηνοθετημένη,αρκετά τρομακτική σε κάποια σημεία χωρίς να γίνεται splatter και με ενδιαφέρουσα πλοκή η οποία σε κρατάει μέχρι το τέλος.Έχοντας διαβάσει το σχόλιο του Sheik σχετικά με το βιβλίο θα ήθελα κάποια στιγμή αν μου δοθεί χρόνος να το διαβάσω καθώς απ'ότι φαίνεται ακολουθεί έναν "διαφορετικό" δρόμο από αυτόν που ακολούθησε η ταινία(σεναριακά) περισσότερο ενδιαφέρον και ψαγμένο(μάλλον για να είμαι πιο σωστός η ταινία είναι αυτή που ακολουθεί τον διαφορετικό δρόμο και όχι το βιβλίο όντας 1ο χρονολογικά ).Αν έπρεπε να τη βαθμολογήσω θα της έβαζα άνετα ένα 4 στα 5,όσο της έβαλα και στο Flixster.

                            Ένα τελευταίο σχόλιο που έχω να κάνω είναι σχετικά με το πολυαναμενόμενο,για εμένα,Sweeney Toad του οποίο τη διαφήμιση είδα χθες στο "I Am Legend".Εκτός του ότι διαθέτει ένα εξαιρετικό cast(Johnny Depp,Helena Bonham Carter,Alan Rickman) υπό την καθοδήγηση του "πολύ" Tim Burton φαίνεται ότι και το σενάριο του θα είναι αρκετά ενδιαφέρον.Με το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει μου θυμίζει την ιστορία ενός πιο εκκεντρικού και "ψυχοπαθή" Κόμη του Μόντε Κρίστο.Στην αναμονή και για αυτό λοιπόν...
                            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                            Comment


                            • #74
                              Ε καλά τι περίμενες; Ο τύπος είναι εμπαθής κατ'επανάληψη. Ή γραμμένος στο ΚουκουΕ.
                              [/b]
                              Προφανώς δεν συνδέετα το ένα με το άλλο. Κακοί και καλοί υπάρχουν παντού. Μην τα τσουβαλιάζουμε όλα μαζί.
                              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                              Comment


                              • #75
                                To Stanley Kubrick's The Shining είναι μια από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών και έχει συμβάλλει τα μέγιστα στην εξέλιξη των ψυχολογικών θρίλερ. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι τι στο καλό μπορεί να λέει ώστε να κάνει κάποιους να πιστεύουν ότι η ταινία του Kubrick δεν είναι καλή...
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X