Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ???????????

    Τι πράμα???

    Αυτό που έγινε στην προηγούμενη συναυλία, στη Σόφια, ήταν πως βγήκαν όλοι μαζί στη σκηνή (εκτός των Slayer) να χαιρετήσουν τον κόσμο μετά τη συναυλία. Τι αηδίες γράφουν???

    Εδώ θα πρέπει να αναφέρω και τον επικό τύπο δίπλα μας στους Metallica που πέταγε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ατάκες και μας έκανε να ξεραθούμε στα γέλια. Αποκορύφωμα το "πάρτο, δικό σου!!!" προς το Χέτφιλντ στο ρεφρέν του Enter Sandman.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • είτε ο συντάκτης είχε πιει κάτι παραπάνω, είτε εννοεί τα μέλη των Metallica που έπαιξαν μαζί...

      edit, στη Σόφια δεν χαιρέτησαν απλά τον κόσμο.
      these walls built to stand come-what-may
      lie shattered in the ashes

      Comment


      • Α, όταν ο άλλος μου είπε "βγήκαν όλοι μαζί στη σκηνή" αυτό εννοούσε...

        ΠΑΡΑΔΙΝΟΜΑΙ!
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment



        • Expansion σε αυτά που είπε ο Titus, φανταχτερό και λίγο ανούσιο, όπως πάντα.

          Μετά από νύχτα που υπήρξα ιδιαίτερα αποφασιστικός (αποφάσισα να πάω Sonisphere), μερικούς προσεκτικά επιλεγμένους συντρόφους (λίγους πλην όμως πεπειραμένους adventurers πάνω σε μια κατάλευκη άμαξα) και 3 ώρες ύπνο, κινήσαμε το μακρύ και δύσκολο ταξίδι από τους τοπικούς καρόδρομους της Πάτρας μέχρι την εξωτική Μαλακάσα. Μετά από δυσκολίες, βάσανα, θανάτους, reloads και random encounters φτάσαμε, η ώρα περί τις 3 και, μετά μεσημβρίας.

          Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα την τύχη να ξαναβρεθώ στο τιμημένο parking του Terra Vibe (συνήθως παίρνω λεωφορείο βλέπετε) και το πρώτο πράμμα που έκανα ήταν να γυρίσω για να απολαύσω το cult του χώρου, ο οποίος έφερνε αρκετά σε αμερικάνικη b - movie.

           
          Texas Chainsaw Massacre

          Η κατάσταση έγινε ακόμη πιο cult όταν έπιασα φευγαλέα με την άκρη του ματιού μου τον Titus , ωσάν άλλο Κεντέρη να τρέχει προς την έξοδο.

           
          Είσοδος

          Anyway, γοργά γοργά μπήκαμε στο χώρο και μετά από τις απαραίτητες καθυστερήσεις (χάζεμα merchandise, cult μεταλλάδων) και λοιπά και λοιπά (παρένθεση για να πω ότι μου έκανε εντύπωση το πλήθος του κοινού που ήταν πρωτοφανές για τόσο νωρίς, καθώς και για να εκφράσω τον τρόμο που μου προκαλεί η περίπτωση του να ήταν πιο φθηνό το εισητήριο) πήγαμε προς τη μικρή σκηνή για Stone Sour.
          Φλωρομπάντα πλην όμως μεγάλη μου αγάπη. Δυστυχώς ήμουν "κρύος", δεν το απήλαυσα τα μέγιστα.
          Highlight: τα 10χρονα που είχαν έρθει για Bullet for My Valentine και Nothing Else Matters να κάνουν pit.



           
          Corey

          Μετά ήταν οι Anthrax, πλέον ντρέπομαι να πω ότι δεν άκουγα πολύ, αλλά μετά το χθεσινό live αυτό θα αλλάξει. Η μόνη παραφωνία η ηλίθια τοποθέτηση της δεύτερης σκηνής σε ύψωμα (στα 2 προηγούμενα rockwave έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν εκεί) με αποτέλεσμα από μια σειρά και μετά να μην μπορείς να έχεις οπτική επαφή με τη σκηνή.
          Highlight: Μαυροφορεμένη μεσήλιξ κυρία με βαμμένο ξανθό μαλλί, μαύρα γυαλιά και πουά ομπρέλα πίσω δεξιά μου, μάλλον είχε ξεμείνει από κάποια κηδεία εκεί κοντά.

           
          Too old to thrash?

           
          Σκληράδα


          Μετά το πέρας των γεροthrashάδων, κατασκήνωσα κοντά στη σκηνή για να πάρω καλή θέση στους Megadeth. Κακά τα ψέμματα, τους Metallica τους είχα ξαναδεί, ο κύριος λόγος που πήγα ήταν για να δω τον Dave και ήθελα ει δυνατόν ο ιδρώτας του να στάζει πάνω μου. Άκουσα τους Slayer εξ' αποστάσεως λοιπόν, και το πλήθος, σε αυτό το σημείο, ήταν τεράστιο:

           




          Αφού παίξαν καμιά 10αρια φορές το ίδιο κομμάτι (+1 στον Titus περί της επαφής με το κοινό), η αναμονή εντάθηκε και μετά από κανά μισάωρο βγήκε ο θεός και οι μακρόχρονοι sessionάδες του ( ). Μόλις έγινε αυτό παρατήρησα για 2η φορά απ'όλες τις φορές που έχω πάει στη ζωή μου σε live το εξής τρομερό φαινόμενο: το σπρώξιμο που σε κάνει να πέφτεις. Πρώτες νότες του Holy Wars, και άρχισα να παλεύω μανιασμένα για τη ζωή μου. Μόλις συνειδητοποίησα ότι αν καθόμουν εκεί μάλλον δεν θα χαιρόμουν τίποτα γιατί ο αγώνας της επιβίωσης θα μονοπωλούσε το ενδιαφέρον μου, έκανα διακριτικά προς τα πίσω. Το κοινό πέραν της ηλιθιότητάς του ήταν και πολύ φανατισμένο. Pit ανοίγανε όπου και αν βρισκόσουν, οι Megadeth στο stage τα δίναν όλα και, heck έβλεπα Megadeth. Το setlist καλό με ελλείψεις για τα προσωπικά μου γούστα, όμως πολύ μικρό. Παίξαν λίγο παραπάνω από μία ώρα, ενώ ευελπιστούσα για κανά μιαμισάωρο τουλάχιστον.

           
          Dave & his gang

          Και μετά ήρθαν οι Metallica...Ανασυνταχθήκαμε κάτσαμε πίσω πίσω, στην προτελευταία σειρά (και μιλάμε προφανώς για πραγματικά ΠΟΛΛΕΣ σειρές). Προσωπικά θεώρησα ότι ήταν αδύνατο να πιάσω και πολύ καλύτερη θέση, συν του ότι δεν είχα και πολλή διάθεση να παίξω ξύλο. Ecstasy Of Gold, χαρακτηριστικό βιντεάκι, πρώτες νότες του Creeping Death, και οι όποιες σκέψεις μου σχετικά με το "και να μη δω Metallica δεν με νοιάζει τώρα" διαλύθηκαν ξαφνικά. Συνειδητοποίησα, ξανά μετά από 2 χρόνια, γιατί οι Metallica έχουν τη φήμη ότι κάνουν και γαμώ τα live. Ο Hetfield πολύ επικοινωνιακός με το κοινό, και +1 πάλι στον Titus που τον χαρακτηρίζει σωστό frontman. Damn, ναι, έτσι είναι οι σωστοί frontmen. Όχι πολλή ποζεριά χωρίς όμως να γράφουν το κοινό, με προσγειωμένες πλην όμως αρκετά πειστικές δηλώσεις περί του πόσο γαμάτοι είμαστε.


           
          ΜΕΤΑΛΙΚΑ.

          Γενικά είναι από τις ελάχιστες φορές που σχεδόν πίστεψα frontman ( )και μάλιστα γούσταρα απίστευτα όταν σε κάποια φάση οι κάμερες στράφηκαν προς το αμέτρητο κοινό και ο Jaymz
          είπε "Athens, do you see this? Τhis is how we feel!"

           
          Aποτυχημένη panoramic photo σε αποτυχημένη-προσπάθεια-να-δειχθεί-το-μέγεθος-του-κοινού

           
          Αποτυχημένη μη panoramic photo σε αποτυχημένη-προσπάθεια-να-δειχθεί-το-μέγεθος-του-κοινού

          Συγκριτικά με το 2007, τώρα, δεν ξέρω. Τώρα μου άρεσαν περισσότερο νομίζω, και το setlist (ναι καραγουστάρω Death Magnetic και ας λένε όλοι ό,τι θέλουν) αλλά και σαν εμφάνιση. Μπόνους έδωσε προφανώς και το show με τις φωτιές. Εννοείται, βέβαια, ότι παρά την βροχή δεν πτοήθηκα καθόλου.

           
          They bid farewell



          Τα παράπονα τώρα:

          1)Δεν είδα κανέναν τρου Slayerά: Ντουλάπα δίφυλλη με ξυρισμένο κεφάλι και αληθινές λεπίδες αντί για καρφιά στους καρπούς. Μαλακία.

          2) O Dave φορούσε την μπλούζα του όλη την διάρκεια της συναυλίας.

          3)Είχα μια κρυφή ελπίδα να ανεβούν όλοι στη σκηνή για Am I Evil? αλλά δεν. Γιατί ρε;

          4) Οι άκυροι τύποι (και ήταν πολλοί) οι οποίοι πεινούσαν τόσο που ήθελαν να παίξουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα τρώγοντας ένα βρώμικο από τις καντίνες έξω, προκαλώντας έτσι τεράστια καθυστέρηση σε αυτούς που ήθελαν να φύγουν. Damn, αφού είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να μην τις αποφύγουν μόνοι τους, απαγορέψτε τις.



          Αυτά λοιπόν, και εις άλλα με υγεία...
          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

          Comment


          • Πάμε ένα repeat των όσων ειπώθηκαν παραπάνω

            Εγώ έφτασα ακριβώς την ώρα των Anthrax οι οποίοι ήταν πολύ καλοί,με αρκετά δυνατό setlist από τα παλιά και διασκευούλα Heaven And Hell.Μόνο του Frontman του έλειπε η φωνή και στις ψηλές δεν το είχε αλλά η όρεξή τους τα υπερνίκησε όλα.

            Slayer είδα από πίσω πίσω γιατί δεν ακούω σχεδόν καθόλου+φοβόμουν ότι θα σπάσουν χέρια αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε.Βγήκαν παίξαν φύγαν,2-3 thanks και καμία άλλη επαφή.Εγώ αν ήμουν φαν του group θα ξενέρωνα.

            Και φτάνουμε στον Θεούλη Dave,ο οποίος μπορεί να έχει χάσει την φωνή του αλλά δεν πτοούμαστε από αυτό.Άρχισαν ΕΠΙΚΑ με Holy Wars και Hangar 18 και λέω όπα εδώ είμαστε θα παίξουν όλο το Rust In Peace και θα καραγουστάρουμε...Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν έγινε,αρχισάν να παίζουν κάτι Headcrusher και A tout Le Monder και φλωρέψαν.Δεν ήταν δυστυχώς του γούστου μου το setlist,3 κομμάρια από το Countdown 2(ΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 2)από το Rust In Peace και μόνο το A tout Le Monde από το Youthanasia.Ευτυχώς στο τέλος παίξαν και peace sells και γουστάραμε άπειρα,το τράβηξαν και 3-4 λεπτά παραπάνω!Αν είχαν πει 2-3 κομματάκια ακόμα από τα 4 αυτά album θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

            Και αρχίζουμε την κατηφόρα για τους Metallica...Φτάνω κάπου στην μέση μεταξύ σκηνής και πύργου,μιάς και πιο μπροστά δεν γινόταν να πας.Περιμένουμε υπομονετικα και στο Ecstasy αρχίζει να πεέφτει βροχή,που στα πρώτα 2 τραγούδια των Metallica έγινε ΒΡΟΧΑΡΑ.Εμένα αυτό το πράγμα πραγματικά με πόρωσε.Η βροχή ήταν τόσο τέλεια και το άνοιγμα των Metallica τόσο υπερθεικό(Creeping Death,For Who,Ride The Lighting,Harvester Of Sorrow,Fade To Black) που λέω μέχρι τώρα τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από το 2007.Δυστυχώς μετά διαψέυστικα,όχι λόγω Metallica(οκ είχα βέβαια όρεξη να ακούσω κάποια άλλα κομμάτια αλλά δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα) αλλά κυρίως κοινού.Δεκτό να μην γκαρίζουμε στα καινούργια αλλά και στα παλιά δεν γινόταν ο πανικός του 2007.Ούτε πίσω που ήμουν αρχικά ούτε μπροστά μπροστά που βρέθηκα μετά το Blackened(OMG,παίξαν το τραγούδι που ήθελα περισσότερο από όλα)δεν γινόταν ο πανικός που τραγουδούσαμε κάθε νότα όλων των κομματιών όπως το 2007

            Εκτός αυτού οι Metallica παίξαν λιγότερο από το 2007,κυρίως γιατί είχαν μικρότερα κομμάτια στο setlist και γιατί δεν κάναν σολαρίσματα.

            Εν κατακλείδι πέρασα τέλεια,οι Metallica για άλλη μία φορά ήταν ΚΑΡΑΠΩΡΟΤΙΚΟΙ και οι Megadeth μου άρεσαν πάρα πολύ αλλά το κοινό δεν ήταν το ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ κοινό του 2007.Τους άλλους 2 δεν τους πολύ άκουγα αλλά οι Anthrax ήταν πολυ ευχάριστη έκπληξη

            Η διοργάνωση έχει κάνει βήματα προόδου,από τους αυστραλοπιθήκους σε χόμο ερέκτους

            Όποιος έπιασε πένα big four παρακαλείτε να μου την δώσει,θα ήταν αυτή που ακούμπησα αλλά δεν κατάφερα να πιάσω

            EDIT: ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ BIG 4 ΓΙΑ AM I EVIL ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?Ήθελα πάρα πολύ να γίνει αυτό γαμώτο :/


            Comment


            • Rammstein θα πάει κανείς ?

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Μολις γυρισα απο το Θαλασσα (Βανδη - 48 ωρες), οτι και να πω ειναι πολυ λιγο...
                Do a barrel roll!

                Comment


                • ρε παλιοσατανιστες μεταλαδες! ολοι εκει τρέχετε?

                  Εγω θα παω Placebo & Lady Gaga!

                  Comment


                  • Originally posted by Phantom Duck View Post
                    Rammstein θα πάει κανείς ?
                    yup
                    sigpic

                    Comment


                    • Κι εγώ θα είμαι Rammstein.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • Ωραία, τα λέμε εκεί

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Double spam... εεε post. Ανταπόκριση από Rammstein








                          Οι τύποι ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ, όσοι δεν ήρθαν έχασαν εμπειρία ζωής. Τα λόγια είναι λίγα για να περιγράψουν αυτό το ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ.







                          Αυτά

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • γάμησαν ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΕΜΕ!
                            sigpic

                            Comment








                            • sigpic

                              Comment


                              • Ωραίοι ήταν. Πολύ ωραίαι για την ακρίβεια. Η συναυλία όμως είχε δύο αρνητικά. Το ένα ήταν η συντομία της, μόνο μιάμιση ώρα. Το δεύτερο ήταν το ότι δεν παίξανε το Reise Reise, που το περίμενα πώς και πώς. Το setlist της Αθήνας ήταν πολύ παρόμοιο με αυτό της Βαρκελώνης που βάζω εδώ μόνο που παίξανε και το Du Riecht So Gut - νομίζω στη θέση του Liebe ist Fur Alle Da (και στη Βαρκελώνη είχε και δεύτερο encore με Seemann - Engel). Ίσως έχω κάνει λάθος κανένα κομμάτι.

                                Rammleid
                                B********
                                Waidmanns Heil
                                Keine Lust
                                Weisses Fleisch
                                Feuer Frei
                                Wiener Blut
                                Frühling In Paris
                                Ich Tu Dir Weh
                                Liebe Ist Für Alle Da
                                Benzin
                                Links 2-3-4
                                Du Hast
                                Pussy
                                ----------------
                                Sonne
                                Haifisch
                                Ich Will

                                9 κομμάτια (!!!) από τον καινούριο τους δίσκο και 10 από την υπόλοιπη δισκογραφία, 3 καινούρια κομμάτια μπάσιμο, καινούριο κομμάτι στο encore...Προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί το promotion του Liebe... είναι οφθαλμοφανέστατο, σε βάρος πολλών κλασσικών. Το ευτύχημα είναι πως τα καινούρια κομμάτια είναι πολύ ωραία συναυλιακά, αλλά ένα Sehnsucht και ένα Reise Reise θα μπορούσαν να το χώσουν στο encore και όχι το Haifisch (???).

                                Από Show τώρα...Ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο. Το δεύτερο καλύτερο που έχω δει ποτέ σε συναυλία, με πρώτο του Alice Cooper το 2007 τότε που κρεμάστηκε επί σκηνής και πέρασε τα μύρια όσα. Κάθε τραγούδι είχε το δικό του κομμάτι, βγήκανε πάλι με τις κλασσικές φυσούνες στο στόμα και φτύνανε φωτιά ωσάν δράκοι, πολλά διαφορετικά πυροτεχνουργικά, ο Till πέταξε τον πληκτρά μέσα σε ένα καρότσι ορυχείου και του έχυσε λιωμένο σίδερο (πάρτα κουφάλα πληκτρά!!!!) ο οποίος μετά βγήκε κι ανατινάχτηκε (αγάπη μου ανατίναξα τον κιμπορντίστα), στο Pussy ο Till πήγε σε ένα τεράστιο κανόνι - ψωλή κι έχυσε για αρκετή ώρα όλες τις πρώτες σειρές , στο encore ο πληκτράς μπήκε σε μια βάρκα και τον πήγε βόλτα το κοινό και όταν άνοιξε μια ελληνική σημαία πάνω στη βάρκα το κοινό τον ταρακούναγε (εγώ φώναζα "τουμπάρετέ τον!!!"), στο Benzin ο Till βγήκε με μια αντλία βενζίνης που την άναψε, στο Ich Will o Till φώναξε σαν άλλος Χατζηγιάνης "Heria Psila!" για να εισπράξει την ενθουσιώδη ανταπόκριση του κοινού...Γενικά είχε πράμα! Πολύ διασκεδαστική συναυλία, καλός ήχος, ΠΟΛΛΑ εφέ, φωτισμοί, εκρήξεις, φλόγες, σόου χαβαλές, ο κόσμος γύρω στα 12 χιλιάρικα (μέχρι τα δεντράκια πίσω από τον πύργο) και πολύ εκδηλωτικός καθώς κουνιόταν ένα σεβαστό μέρος των πρώτων σειρών, αλλά δε βοηθήθηκε από το setlist που είχε αρκετά κομμάτια που δεν τα ξέραμε καλά. Στα SOS βέβαια ήμασταν πολύ δυνατοί και στο encore ΟΛΟΣ ο κόσμος είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά και χειροκροτούσε.

                                Με μια λέξη, πολύ δυνατοί περφόρμερς, συναυλία must για πάρα πολλούς λόγους, από τα καλύτερα σόου στον πλανήτη αλλά και με κάποιες στάνταρ απογοητεύσεις...Μα να μην παίξουν το Reise Reise???

                                Στα κλου της βραδιάς ο Άλουκαρντ να τραγουδάει δυνατά το "Pussy" και ο τύπος που πετάχτηκε φλεγόμενος στη σκηνή στο Benzin και ο Till τον κυνήγαγε με τη μάνικα να τον κάψει.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X