Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γυναίκες και videogames

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Παιδιά πραγματικά, αν είστε ανασφαλείς επειδή παίζετε video games αλλάξτε χόμπι ή βρείτε άλλα ενδιαφέροντα
    Signed...

    Alla entaksei to topic den exei ws thema to na vreis sygekrimena gia gomena kapoia pou na paizei video games, alla genika kapoia pou na asxoleitai kai na mporei na syzhtisei giafta.
    Twra gia to allo pou eipes oti exeis alla 3 endiaferonta pou se apasxoloun kai se endiaferei na se katalavainoun to idio, den exei kai toso shmasia giati prwton eimaste video games forum kai to topic anaferetai sta video games sygekrimena kai defteron pistevw pws einai poly poio pithano to na vreis gynaika na milhseis gia ta alla 3 themata, para gia ta video games kai diorthwse me an kanw lathos.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #32
      πλακα κανεις ετσι?

      και στην ελλαδα παιζουμε αρκετα ατομα (αναλογικα με τον πληθυσμο μας και με το χαμηλο επιπεδο της gaming κουλτουρας στην ελλαδα) και ακομη ΠΟΛΛΟΙ περισσοτεροι υπαρχουνε σε ευρωπη, αμερικη και ιαπωνια που εκει βεβαια γινεται χαμως
      Το ποσοστό ατόμων που παίζουν σε "επαγγελματικό" επίπεδο σε σχέση με αυτούς που παίζουν γενικά fighting games είναι πολύ μικρό (για shmups νομίζω δεν τίθεται καν θέμα). Νομίζω όμως πως και να ήθελαν να πάνε σε διοργανώσεις είναι δύσκολο για τις γυναίκες γιατί δεδομένου ότι υπάρχουν μόνο άντρες (και πολλοί κάφροι) δε θα περάσουν πολύ καλά. Ακόμα και στο φόρουμ, δυστυχώς, η ατμόσφαιρα δεν είναι η καλύτερη δυνατή για γυναίκες (πώς μας ανέχεται η Οριον είναι άλλο θέμα ).
      Πάντως δε χρειάζεται να είναι pro κάποιες κοπέλες για να παίζουν παιχνίδια. Ούτε οι πιο πολλοί εδώ μέσα είμαστε pro αλλά διασκεδάζουμε με το χόμπι μας. Ξέρω κοπέλες που παίζουν παιχνίδια και όχι μόνο wii και facebook. Η αδερφή μου είναι αρκετά φανατική αλλά δεν αγοράζει παιχνίδια (παίζει μόνο αυτά που αγοράζω εγώ), ενώ ο αδερφός μου δεν τα αγγίζει καν. Και σε κάποια παιχνίδια (action, platform) θα έλεγα πως είναι και καλύτερη από μένα. Ούτε βρίζει, ούτε φέρεται σαν άντρας και προσέχει την εμφάνισή της. Για τη ρεζέρβα δε ξέρω, μάλλον καλύτερη από μένα είναι σε αυτό το θέμα δεδομένου ότι εγώ δεν οδηγάω καν. Και έχω και διάφορες φίλες γιαπωνέζες που παίζουν DS και επίσης δεν έχουν τέτοια θέματα.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #33
        Πάντως δε χρειάζεται να είναι pro κάποιες κοπέλες για να παίζουν παιχνίδια. Ούτε οι πιο πολλοί εδώ μέσα είμαστε pro αλλά διασκεδάζουμε με το χόμπι μας
        Enweitai pws den xreiazetai na einai "pro", to sxolio mou htan poly sygekrimeno kai anaferotan sto sxolio tou Christop gia tis antagwnistikes gynaikeies clans tou CS.
        Aplws anarwtithika pws egine kai ekei paizoun se antagwnistiko epipedo kai oxi se kapoio allo antagwnistiko game opws ta Fighting as poume.

        Malista h apanthsh pou edwse oti mporei na tous aresoun ta omadika games mporw na pw oti me kalyptei kapws, isws pragmatika na tous aresei na paizoun se omades.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #34
          Twra gia to allo pou eipes oti exeis alla 3 endiaferonta pou se apasxoloun kai se endiaferei na se katalavainoun to idio, den exei kai toso shmasia giati prwton eimaste video games forum kai to topic anaferetai sta video games sygekrimena kai defteron pistevw pws einai poly poio pithano to na vreis gynaika na milhseis gia ta alla 3 themata, para gia ta video games kai diorthwse me an kanw lathos.
          Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα games για μένα είναι ένα ακόμα ενδιαφέρον μου, το ίδιο και για τους φίλους μου. Μπορεί να μην ενδιαφέρει τους άλλους τόσο το τι κάνω σχετικά με τα videogames, αλλά όταν αναφερθώ σε αυτά και προσπαθήσω να τους πω δύο πράγματα, ούτε με κοροϊδεύουν, ούτε βαριούνται, αντιθέτως μάλιστα. Το θέμα είναι τι θέλεις να πεις και σε ποιον. Άλλοι δεν ενδιαφέρονται για τα videogames, άλλοι για τη φωτογραφία, άλλοι για το ποδόσφαιρο, γιατί τόσο κακό για τα videogames δεν καταλαβαίνω .

          Comment


          • #35
            γιατί τόσο κακό για τα videogames δεν καταλαβαίνω
            E den ksereis?
            Entaksei epeidh pleon exoume kseperasei tis fovies mas oi perissoteroi shmera mporei afto na mhn symvainei kai me olous.
            H alhtheia einai pws ta video games panta antimetwpizontan "kapws" apo ta poio cool "paidia" kai apo tous goneis kai ws apotelesma etsi exoume mathei (mas exoun mathei) na antidroume.
            To poso anetos tha einai o kathenas apo afton eksartatai.

            Egw proswpika xeromai pou exw valei para poly kosmo sto gaming (kai agoria kai koritsia) kai eimai akomh poio perhfanos pou me evalan sto gaming 2 gynaikes:
            - H theia mou sta Arcades
            - H Jenny (pou proanefera) sto console gaming.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #36
              Εγώ πάντως που έκανα χτες μια βόλτα στο Public είδα πολλές γυναίκες να παίζουν.Κυρίως παιχνίδια τύπου Guitar Hero με την παρέα τους,αλλά και Kinect,Move,Wii.Το καλύτερο ήταν όταν ανέβηκα πάνω και ήταν μια κοπελιά κουκλί σκέτο κι έπαιζα Gran Turismo 5 3D.Πολλές κοπέλες παίζουν πλέον και είναι εκεί έξω.Απλά πολλές δεν τη βρίσκουν να το κάνουν θέμα συζήτησης.Πολλές κοπέλες που ξέρω λιώνουν όλη μέρα στα παιχνιδάκια του Φατσοβιβλίου,σε playstation & The Sims.
              Carpe diem

              Comment


              • #37
                Originally posted by Evans View Post
                Α ρε απελπισία που έχει πέσει .
                Επίσης, κανένας γνωστός μου δεν το βρίσκει περίεργο που ασχολούμαι με videogames, παρόλο που οι περισσότεροι δεν έχουν καμμία απολύτως επαφή με αυτά. Είναι ένα ενδιαφέρον όπως όλα τα άλλα, η κακή εικόνα δημιουργείται από το τι άνθρωπος είσαι και από το πώς μιλάς/ αντιδράς, όχι από κάτι τόσο συγκεκριμένο.
                Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά πολλές φορές, αν πεις ότι ασχολείσαι με τα video games, κυρίως σε άτομα που δε σε ξέρουν καλά, σταμπάρεσαι αρνητικά. Σου λέει α, αυτός είναι παιδάκι, δεν το θεωρούν σοβαρό κτλ.
                Υπάρχει δηλ. μια προκατάληψη, μη γελιόμαστε.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #38
                  BTW oi vlakeies sto Facebook den pianontai, den einai kan paixnidia, oi perissoteres einai facebook gia na vroune gomeno kai oso perimenoun to epomeno mhnhma kanoun kati gia na pernaei h wra kai telos ethizontai
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #39
                    Και αυτές που έχουν ήδη σχέση;Γιατί συνεχίζουνε;Απλά τους αρέσει.Πρωτοασχόληθηκαν επειδή έχει γίνει μόδα,αλλά πλέον όλες ασχολούνται με αυτά.Η διαφορά με τα παιχνίδια στο FB είναι ότι τα βρίσκεις τσάμπα,δεν χρειάζεται ούτε επιπλέον κόστος για τον εξοπλισμό (κονσόλα),ούτε κόστος για το παιχνίδι.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #40
                      Eipame ethizontai
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #41
                        Evans κάπου χάθηκες με όσα είπα.
                        Έχω άλλα 3 ενδιαφέροντα που με απασχολούν τόσο πολύ και με ενδιαφέρει να με καταλαβαίνουν τόσο για αυτά, όσο και για τα videogames. Επίσης, κανένας γνωστός μου δεν το βρίσκει περίεργο που ασχολούμαι με videogames, παρόλο που οι περισσότεροι δεν έχουν καμμία απολύτως επαφή με αυτά. Είναι ένα ενδιαφέρον όπως όλα τα άλλα, η κακή εικόνα δημιουργείται από το τι άνθρωπος είσαι και από το πώς μιλάς/ αντιδράς, όχι από κάτι τόσο συγκεκριμένο.
                        Ποιος είπε ότι είναι περίεργο η κάτι? Απλά πολλοί που ασχολούνται με τα VideoGames θα ήθελαν να έχουν μια κοπέλα διπλα τους που να έχει και αυτή την τρελα τους, όμως αυτό ΠΙΘΑΝΟΝ θα ήταν... αποκρουστικό να το πω.
                        Όντως, σε εκθέσεις που πηγαίνω αυτό βλέπω συνέχεια. Ποια κουλτούρα μωρέ . Μάθαμε μία λέξη και την κάναμε ψωμοτύρι.
                        Είδες τα videos από Japan που έβαλαν η πιο πάνω? Θα μου βάλεις και εσύ κανένα video με καμια ελληνίδα έτσι? Ξέρεις τον λόγο που η Ελληνίδες ΔΕΝ είναι έτσι?

                        Όταν μια κοπέλα ασχολείται με VideoGames ΣΥΝΗΘΩΣ (συντριπτικά) η συμπεριφορά της, η εξωτερική της εμφάνιση, και γενικά ο τρόπος της ΞΕΦΕΥΓΕΙ από γυναικείος. Βεβαια, εσένα μπορεί να μην σε ενοχλεί αυτό, να μην καταλάβεις ΚΑΝ την διαφορα, η περισσότεροι που ξέρω άλλωστε και προσωπικά δεν έχουν γυναικα διπλα τους.

                        Comment


                        • #42
                          Αναλογικά αμφιβάλλω αν είμαστε σε πολύ διαφορετική κατάσταση από τους Ιάπωνες. Και οι άντρες Ιάπωνες που ασχολούνται με τα videogames αναλογικά είναι απείρως περισσότεροι από ότι εμείς εδώ. Επίσης δε θα δεις κανέναν Έλληνα gamer να είναι τόσο καμένος όσο ένας καμένος Ιάπωνας. Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

                          Το μόνο που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε είναι γιατί οι γυναίκες gamers είναι λιγότερες από τους άνδρες, που και αυτό προφανές είναι. Τώρα εσύ στο αρχικό σου post άρχισες να γράφεις γενικόλογα, να βάζεις μέσα πόσες άλλες δραστηριότητες και γνώσεις (αλλαγή ρεζέρβας ) και να μιλάς για το τι είναι θηλυπρεπές και τι όχι.

                          Για να απαντήσω και παραπάνω, όχι, κανένας πλέον δεν αντιδρά περίεργα όταν μαθαίνει ότι ασχολούμαι με videogames.

                          Comment


                          • #43
                            Για να απαντήσω και παραπάνω, όχι, κανένας πλέον δεν αντιδρά περίεργα όταν μαθαίνει ότι ασχολούμαι με videogames.
                            Ela na milhseis me ton patera mou
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Evans View Post
                              Επίσης δε θα δεις κανέναν Έλληνα gamer να είναι τόσο καμένος όσο ένας καμένος Ιάπωνας.
                              Μην θεωρείς τίποτα δεδομένο. Σαν πλειοψηφία δεν τίθεται θέμα, αλλά υπάρχουν αρκετοί καμμένοι gamers και στην Ελλάδα! Απο το 1987 που ασχολούμαι συστηματικά με τα βιντεοπαιχνίδια έχω γνωρίσει άτομα που έχουν καεί κυριολεκτικά με συγκεκριμένα παιχνίδια η και ακόμα με είδος παιχνιδιών. Αλλά σαν πλειοψηφία ναι δεν τίθεται θέμα ούτε για πλάκα.



                              Comment


                              • #45
                                λιγο off topic αλλα anyway κουβεντα να γινεται

                                Nai oles aftes pou hrthane me to bam pou ekane to SSF4 hrthan... ti math na kanw? oti nanai.
                                Paliotera o kosmos evgaine eksw stis kafeteries na paiksei, o kathenas eferne thn kopelia tou gia kafe kai kathontan na paiksoun apo kamia fora, eniote evlepa kai 2 koritsia na paizoun diplo se Tekken 3 (oles psofagan gia howarang ftw) ktl ktl.
                                H Fighting skhnh den yphrxe mono ta 3-4 xronia pou eixan eksafanistei ta Arcades kai argopaithene, yphrxe kai poio palia kai htan poly zwntanh.
                                Apo thn stigmh pou den hrthan gynaikes ston xwro tote pou oi paixnidomhxanes htan eksw sta kafe, tha erxontan otan ta Fighting ta paizame mono mesa sta spitia mas?
                                Entelws me tipote, opote oxi den kanw kamia plaka, eimai sigouros pws to 99,99% twn gynaikwn sthn Ellada den kserei kan ti einai to SSFIV oxi oti vghke kiolas, poso mallon na paiksoun kai sovara.
                                οταν λεω do the math εννοω το προφανες οτι οσο περισσοτερος κοσμος ασχοληται με κατι τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες υπαρχουνε να ενδιαφερθουνε και γυναικες ειτε απο μονες τους ειτε βλεποντας φιλους/γνωστους/συγγενεις/γκομενους να ασχολουνται, ιδιαιτερα τα τελευταια χρονια που το gaming εχει γινει και μοδα

                                ποτε δεν υπηρξε σοβαρο ενδιαφερον (αναλογικα με αλλες αναπτυγμενες χωρες) απο πολυ κοσμο για videogames και ιδιαιτερα για fighting games εδω στην ελλαδα

                                ποσο μαλλον για τα arcades της εποχης που μιλας εσυ των 90ς που εδω στην ελλαδα υπηρχανε μερικα μεν αλλα ητανε τρεις και ο κουκος σε οργανωση και σε τιτλους, λες και υπηρχε ποτε περιπτωση εκεινα τα χρονια να σε δει γκομενα να παιζεις και να κολησει και εκεινη . ουτε 1/1000, σημερα ειναι καλυτερα τα πραγματα

                                τωρα για τα fighting games συγεκριμενα και ''το σημερα'' ανοιξε αρκετα ο δρομος την μετα ssf4 εποχη και με τους τιτλους που ερχονται πιστευω ειναι καλυτερα απο ποτε και λογω συγκυριων σε αυτο φυσικα βοηθαει και η εξαπλωση του internet με ολα τα παραγωγα

                                Enww gynaikes pou kseroun pou einai ta koumpia panw sta xeiristhria oxi thn Kiku kai thn Ayane, an kai twra pou to skeftomai kai thn Kiku egw thn efera.

                                H mia legetai Jenny kai h allh Amalia, mhn psaxneis gamers mono sthn Athina den tous-tis exeis gnorisei olous-oles kathws poloi kaloi paixtes den exoun erthei kamia fora Greekdojo.
                                το οτι εφερες εσυ την kiku ειναι ασχετο δεν ξερω γιατι το αναφερεις

                                νομιζα εννοουσες γυναικες γνωστες στο community και οχι φιλες σου, απο τετοιες μπορω και εγω να σου πω οτι ξερω 3-4 που να πατανε τα κουμπακια ξερουνε στα fighting games αν και οι ιδιες προτιμουνε να παιζουνε αλλα genres

                                Comment

                                Working...
                                X