Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Όμορφη και μπέσα συζήτηση. Είναι ωραίο να φεύγει η βρωμιά που και που.

    Πριν 2 χρόνια περίπου είχα φύγει και εγώ από το forum για ένα μεγάλο διάστημα. Τελικά ήταν δικιά μου και μόνο δικιά μου ανοησία το οτι έφυγα, ακόμα και αν μέσα στο μυαλό μου και σε ορισμένες σκόρπιες συζητήσεις μου με κάποια μέλη είπα πως ευθύνονται άλλοι.

    Το GO το αγαπάω με το τρόπο που μπορεί να αγαπάει ένα παιδί της γενιάς μου ένα forum board. Είναι κάτι παραπάνω απο gaming συζήτηση - έχουν μεσολαβήσει μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς καθόλου gaming και όμως ήμουν εδώ. Παρ' όλα αυτά όταν μιλάμε για gaming, το GO είναι το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό. Όταν τερμάτισα το Chrono Trigger στο στρατόπεδο της Λέρου το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να το μοιραστώ μαζί σας, και γνώριζα πως πιθανώς να μου απαντήσει αυτός και αυτός, άτομα που γνωρίζω στα γούστα τους, και πράγματι μου απάντησαν ορισμένοι απ' αυτούς.

    Παλιότερα, πριν δύο ή τρία χρόνια, συχνά έμπαινα στη διαδικασία να σκεφτώ αρνητικά για ένα άλλο μέλος και να δυσανασχετώ με πολλά posts του, επειδή δεν μου είχε μιλήσει σωστά μια φορά, επειδή τον θεωρούσα προκλητικό κ.ο.κ. Αναπόφευκτα ακολουθούσε και το trolling. Αυτή τη στιγμή, και το λέω με ειλικρίνεια, δεν έχω πρόβλημα με κανένα μέλος του forum. Αντιθέτως, έχω για όλους μια εκτίμηση, για το χιούμορ, για τις προτιμήσεις ή για την ευφυία του καθενός. Και αν σπάζομαι σποραδικά με συμπεριφορές ή εκδηλώσεις, δεν είναι τίποτα άλλο παρά απλή γκρίνια. Θέλω να γράφει και ο Jedah, και ο Scat και ο Evans, παρ' όλο που με κανέναν τους δεν τα πήγαινα ιδιαίτερα καλά.

    Γυρνώντας στο θέμα, από το forum λείπουν σημαντικές παρουσίες. Η συζήτηση για gaming έχει ελαττωθεί και τα ήδη υπάρχοντα μέλη έχουμε φτιάξει ένα θόλο γύρω μας, καθιστώντας τη διείσδυση νέων μελών στη κοινότητα αρκετά δύσκολη. Ένας νέος gamer ή απλά ένα νέο μέλος ψαρώνει άσχημα με το τρόπο που επικοινωνούν οι φορουμίτες μεταξύ τους. Βλέπει απέναντι του μία σφιχτή κοινότητα που φαίνεται απολύτως εντάξει με το τρόπο που υπάρχει και συνεπώς δε βρίσκει χώρο για εκείνον. Στον αντίποδα όμως, όσα νέα μέλη έχουν καταφέρει να διεισδύσουν στη κοινότητα έχουν άμεσα "ομογενοποιηθεί". Είναι σαν να γράφουν χρόνια εδώ.

    Ο τρόπος με τον οποίον επικοινωνείται το forum δε θα ήταν απαραίτητα κακός εάν το κουραστικό trolling δεν είχε αντικαταστήσει σε αυτό το μεγάλο βαθμό τη νηφάλια και συμβατική, "φλώρικη" ανταλλαγή απόψεων. Και' γω έχω κουραστεί που κάτω από κάθε post του Tanno βλέπω απάντηση του Somari και αναρωτιέμαι αν ο τελευταίος πράγματι χρειάζεται αυτή τη διαδικασία για να νιώσει όμορφα.

    Comment


    • #92
      Με μένα από πότε δεν τα πας καλά; Για πες γιατί πεφτω από τα σύννεφα, ειδικά μετά από τις τόσες συζητήσεις που κάναμε στο msn πριν 1-2 χρόνια.

      Comment


      • #93
        Η αλήθεια είναι πως έχουμε να συζητήσουμε αρκετά παραπάνω και έκτοτε ξαφνικά δεν είχαμε καμία απολύτως επικοινωνία. Δεν είναι πως λογομαχήσαμε ή "τσακωθήκαμε" εννοείται, απλώς είχα αυτή την εντύπωση.

        Comment


        • #94
          Εγώ αν και είμαι 3 χρόνια στο φόρουμ δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέλος της 'παρέας' μιας και δεν ξέρω κανένας σας προσωπικά. Απ'την άλλη τον τελευταίο καιρό (από τότε που αγόρασα PS3 δλδ.) ποστάρω αρκετά οπότε βλέπω τα πράγματα διαφορετικά.
          Για τσακωμούς και trolling δεν με απασχολεί, γιατί προσωπικά δεν γνωρίζω forum στο ίντερνετ που να μην υπάρχουν αυτά. Αυτό είναι το ίντερνετ. Και δεν νομίζω ότι τρία χρόνια πριν είχε λιγότερους καυγάδες.

          Για μένα το πρόβλημα του GO είναι ότι δεν έχει νέα μέλη. Καθόλου. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό, αλλά πιστεύω ο βασικός λόγος είναι ότι όλοι εδώ γνωρίζονται μεταξύ τους κάτι που κάνει το κλίμα για ένα νέο μέλος κάπως αμήχανο. Εγώ πχ θα δυσκολευόμουνα να ποστάρω σε ένα forum στο οποίο τα ενεργά μέλη είναι 15 με 20 και φίλοι μεταξύ τους (και να μην είστε φίλοι αυτή την εντύπωση δίνετε).
          Βέβαια αυτός είναι ένας φαύλος κύκλος. Πως να μεγαλώσει η 'παρέα' αφού δεν έρχονται νέα μέλη που απωθούνται λόγω 'παρέας';
          Απόψη μου, έτσι; Μπορεί να είμαι και λάθος.

          Πάντως χωρίς νέα μέλη το GO είναι καταδικασμένο να πεθάνει και είναι κρίμα γιατί είναι ένα υπέροχο φόρουμ. Κι εγώ έχω τσακωθεί πιο παλιά (θυμάμαι δύο επικές διαμάχες με τον scatman όταν είχα ακόμα το παλιό μου nick Ormion), αλλά είπαμε έτσι είναι το ίντερνετ.

          Φέρτε νέα μέλη λέμε!!!

          Comment


          • #95
            κακώς κουράζεστε και αναλύετε τι μπορεί να φταίει καθώς η απάντηση είναι απλή.

            Πρίν 10 - 15 χρόνια εκεί γύρω στα 13-15 ήμασταν παιδιά, μακριά απο προβλήματα με μόνο πάθος το παιχνίδια, ζούσαμε σε μια ασέξουαλ κοινωνία όπου το να βρείς γκόμενα ήταν υπόθεση 18άρη εκτός αν ήσουν γυμνασμένος και κάπνιζες! (παράξενο αλλά μόνο αυτοί είχαν γκόμενα τότε). Θυμάμαι έπερνα gamepro & games και διάβαζα ίσα με 5 φορές τις αλληλογραφίες για να μην αναφέρω το πως έκανα με τα ρεβιούς και τις κριτικές... μεγαλώνοντας αυτό ωρίμασε και αντικαταστήθηκε απο το συνδυασμό (site-forum-youtube). Μια χρυσή εποχή για αυτό και άλλα φορουμ όπου είχαμε τη δίψα να ξεδιπλώσουμε τις απόψεις μας να χαβαλεδιάσουμε να μιλήσουμε να βριστούμε και να μη τρέχει κάστανο.

            Όσο μικρότεροι ήμαστε βλέπετε τόσο μικρότερη και η βαρύτητα που έχουν οι λέξεις και οι εκφράσεις τις οποίες δεχόμαστε και τόσο μεγαλύτερος ο ενθουσιασμός που μας κάνει να τα ξεπερνάμε και να αναπτύσσουμε ένα νέο θέμα, μια νέα ενότητα ξεχνώντας άσχημες στιγμές και κρατώντας την ουσία.

            Τώρα όμως είμαστε 25+ τουλάχιστον οι περισσότεροι, επωμιζόμαστε προβλήματα και σκεφτόμαστε το πως θα χτίσουμε τη προσωπική μας ζωή στους καιρούς που είναι δύσκολοι για όλους. Καλώς η κακώς μεγαλώσαμε και δε μπορεί να έχουμε το ίδιο πάθος με το 15χρονο εγώ μας που έτρωγε ώρες σε φόρουμ και κριτικές. Για να το θέσω λακωνικά, το τελευταίο που μας νοιάζει είναι το πόσο καλό ή όχι είναι το παιχνίδι που μόλις παίξαμε. Έχουμε παίξει εκατοντάδες έχουμε βαρεθεί τη ζωή μας και όλο αυτό δε μας γεμίζει πια, πόσο μάλλον θα έχουμε το κέφι να το υπαραναλύσουμε και να αναλωθούμε σε τέτοιες θεματολογίες.

            Θα σας πω μια απλή ιστορία, πριν κάτι μέρες μίλαγα με ένα πιτσιρικι στο gears το οποίο με έκανε add και στο φεηςμπουκ επειδή μάλλον θα με εβλεπε σαν ένα κουλ μεγάλο τύπο η και γω δε ξέρω, αυτό όμως που ήταν το θέμα είναι πως στα 15 του όλες οι φωτό του ήταν με πολυ μπάνικα γκομενάκια... τι σημαίνει αυτό ; Πως μάλλον η μόδα του φόρουμ παρέρχεται, οι παλιοί που μείναμε κουραστήκαμε απο τη μια και έχουμε άλλα θέματα στη ζωή μας απο την άλλη και οι νέες γενιές που θα μπορούσαν να συνεχίσουν τη γραμμή ασχολούνται με γκομενάκια και εξόδους... πράγματα αδιανόητα για μένα τουλάχιστον μέχρι πριν τη δευτέρα λυκείου όπου την έβγαζα όλο σπίτι παίζοντας games και διαβάζοντας gamepro.

            Όλα τα άλλα περι παρεξηγήσεων είναι μαλακίες, θυμάμαι τον Εβανς στο gamepro forum να μου λεει πως είναι gay επειδη έχει αβαταρ γυναίκα ή τον rain of heavens να τρολλάρει με ποιήματα και να μη παρεξηγείτε κανείς αλλά να γελάμε, όμως τώρα?

            Απλώς μεγαλώσαμε αποκτήσαμε προβλήματα και θέλουμε αιτίες για να τα δικαιολογούμαι, πλέον πρέπ[ει να κάνουμε μια παραδοχή...

            We are too old for this stuff

            Comment


            • #96
              Nevar!
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #97
                Alfred Pennyworth από Batman Begins;
                Carpe diem

                Comment


                • #98
                  Πέρα από οτιδήποτε, οι ενεργοί χρήστες έχουν ανέβει στους 82 από 75 που ήταν, αλλά έχουν μείνει κολημμένοι εκεί. Αν μπορείτε να μιλήσετε με κάποιον που έχει καιρό να μπει, κάντε το αν έχετε την καλοσύνη.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #99
                    Ted Mosby απο Himym.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Originally posted by Ramparter View Post
                      Ted Mosby απο Himym.
                      αναφέρεσαι στο επεισόδιο με τον Μπαρνευ που θα κανε σε μία μέρα όσα μπορούσε να κάνει στα 20?

                      Comment


                      • Re paidia an den erxetai kosmos apo monos tou den tha ton kanoume me ton stanio na erthei, entaksei den pername kai kamia krish
                        An thelete na diafhmhsete to site exei kalws, alla ama den theloun na mpoune oi alloi apo monoi tous ti na tous poume emeis?

                        To Youtube to kanali giafto to kaname, egw to exw ws ypografh se kathe forum pou eimai grammenos apo ekei kai ystera den to psaxnw poly parapanw.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Ahem
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Στη φραση "We are too old for this stuff" αναφερομουν, τωρα ποιο επεισοδιο ηταν ουτε που θυμαμαι αλλα παιζει να ναι αυτο που λεει ο Strawhat.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Ωραία, ας αφήσουμε το spamming και το off topic τώρα γιατί "δάσκαλε που δίδασκες".
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X