Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η πιο σπάνια/κουλή/άκυρη κονσόλα που είχατε

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η πιο σπάνια/κουλή/άκυρη κονσόλα που είχατε

    Ελπίζω να μην έχει ξαναγίνει αυτό το θέμα.

    Λοιπόν δηλώνω (πρώην) περήφανος κάτοχος Atari Jaguar!
    Μου το είχε φέρει δώρο μια άκυρη θεία μου (την οπoια δεν έχω ξαναδεί από τότε). Προφανώς θα την έψησε κανένας πωλητής στο Μινιόν.

    Δύο παιχνίδια είχα παίξει όλα κι όλα. Το Cybermorph που παίζει να ήταν και δώρο με την κονσόλα και ένα μπασκετάκι το White Men Can't Jump αν θυμάμαι καλά. (Το μοναδικό παιχνίδι που είχε το cool spot στο Μαρούσι για ενοικίαση!)

    Την κονσόλα την έδωσα κλασικά στα ανήψια μου, μιας και τότε είχα snes και λεφτά για Atari games δεν υπήρχαν (αν υπήρχαν καπου να τα αγοράσεις βέβαια) άσε που τότε κράταγα χρήματα για το Ultra 64...που όλο ερχόταν. :xp:
    Δυστυχώς η κονσόλα εξαφανίστηκε όπως έγινε με ΟΛΕΣ τις κονσόλες που έδωσα στα κωλοανήψια μου.
    Και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου, μιας και βλέποντας το video του Angry Video Game Nerd με επίασε μια νοσταλγία.


    Σειρά σας.

  • #2
    Egw exw ena Atari 2600 h mia apomimish tou den mporw na eimai sigouros
    To xe parei o papous mou dwro gia ta 13a genethlia mou.
    Ta joysticks spagane gia plaka kai kaname aman gia na paiksoume alla den mas eniaze tote .
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Έχουμε κι εμείς Jaguar και Atari 2600, κανένα εκ των δύο δεν αγοράστηκαν για κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Το πρώτο εγώ ούτε καν το πρόλαβα, 1-2 χρονών να ήμουν, αμυδρά θυμάμαι μία φορά κάτι, να το έβγαλαν να παίξουν σε φαση "Ωχ το έχουμε ακόμα αυτό;" Παίζει να είχα γίνει 4-5 και να το θυμάμαι. Δεν ξέρω ο αδελφός και ο πατέρας πόσο ασχολήθηκαν, πάντως έχουμε 3 παιχνίδια και 2ο μοχλό.

      Το Jaguar το πήραμε 20€ καινούριο από ένα low-life μαγαζί Κομμοτηνή όταν ο bro ήταν φαντάρος. Μάλιστα βάλαμε στοίχημα με τον πατέρα μας (συγκεκριμένα αυτός έβαλε με εμάς) ότι το έχουμε και αν τελικά δεν το είχαμε θα μας έδινε τα λεφτά. Α ρε πατέρα .

      Comment


      • #4
        Παρομοια εμπειρια με τον enspty ειχα και εγω, με την μονη διαφορα πως αντι για white men can't jump ( τι σκατα ρατστισικος τιτλος ειναι αυτος παλι ? ) ειχα το kasumi ninja. Την κονσολα μου την ειχε παρει ο πατερας μου με κατι κουπονια απτο εθνος της κυριακης, απτην ιδια καταραμμενη εφημεριδα μου πηρε και 2 ποδηλατα σκετες σκοτωστρες. ( μετα απο λιγο καιρο χρησης τα φρενα αχρηστευοντουσαν τελειως )

        Oh the memories !

        Comment


        • #5
          Jaguar ε!? Την πούλησα σχετικά πρόσφατα με 5 παιχνιδάκια εάν δεν κάνω λάθος. Καλή ήταν μωρέ αλλα κλασσικά την έκαψε ΚΙ αυτή , η ίδια η ΑΤΑΡΙ.

          Για την ιστορία θα πω πως έχει 1 μόλις RPG που έτυχε να το τερματίσω σε ορίτζιναλ μορφή πριν αρκετά χρόνια. Ο θεούλης Getta Robo με προμήθευσε κάποτε και με το rom xD.

          Για εμένα η πιο περίεργο σύστημα που πέρασε απ'τα χέρια μου ήταν το Amiga Commodore CD TV. Μιλάμε για κάτι ογκώδες που θυμίζει VHS Video Player.



          είχε και φοβερό χειριστήριο!
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            4 στα 4 το Jaguar;
            'Ελα ρε!

            Comment


            • #7
              Λυπαμαι που δε μπορω να συνεισφερω αναλογα στο θρεντ μιας και ποτε δεν ειχα καποια "κουλη" κονσολα, παντως μου φερατε στο μυαλο μια (σχετικα) κουλη ιστορια.

              Το SNES αντι να το παρω οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος απο την Ελλαδα το πηρα απο Αμερικη και μου το εφερε η γιαγια μου που τοτε εμενε εκει... Δεν ειναι αυτο το κουλο της υποθεσης, αλλα το οτι μου εφερε PAL SNES απο την NTSC land .
              Δεν εχω ιδεα που βρηκε ο θειος μου που εκανε το κονε PAL SNES (ισως στην Astoria), αλλα οκ πολυ μπροστα η ολη φαση .

              Το κερασακι στην τουρτα ειναι πως ειχα ζητησει και το Donkey Kong Country bundle, αλλα τελικα βρηκαν και μου εστειλαν το Street Fighter 2 Turbo bundle... οτιναναι ftw .

              Comment


              • #8
                Κιτρινοκάσσετα. Πάρα πολλά.

                <-----------------------------------------
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #9
                  Πολλά όμως γιατί έτσι κι αλλιώς χαλάγανε. Τα περισσότερα θυμάμαι ήταν σε design Super Nintendo, είχαν περάσει όμως διάφορα μοντέλα από τα χέρια μου, μεταξύ άλλων ένα σε design Famicom, ένα σε Mega Drive 2, αλλά και εντελώς ξεκάρφωτες στιγμές επικής έμπνευσης και υψηλού επιπέδου design.

                  Μάλιστα τον κλώνο του Mega Drive τον έχω ακόμα, το είχα κρατήσει γιατί, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα, έμοιαζε εκπληκτικά με πραγματικό Mega Drive. Έχω επίσης κρατήσει και ένα cart γιατί είχε επική συλλογή παιχνιδιών μέσα.

                  Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #10
                    Na anevaseis!!!! asap
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #11
                      Ήμουν περήφανος κάτοχος μίας από τις πολλές μούφες NES/SNES(or whatever) clones και έλιωνα σε κάτι κασσέτες του τύπου 50 in on games, που είχαν από Contra μέχρι Super Mario και αυτό με τις πάπιες. Θυμάμαι μία από αυτές (γιατί είχα ή 2 ή 3 ανά τους καιρούς) είχε και πιστόλι, πολύ μπροστά. Το πιο επικό σκηνικό είναι ότι πέρα από την κασσέτα (ή κασσέτες) που είχε στο κουτί της κονσόλας, με γύρω στα 100 - 200 παιχνίδια, ο πατέρας μου από το πουθενά μου είχε φέρει μια κασσέτα με stand - alone παιχνίδι (!) , ένα μπασκετάκι της Taito.

                      Μέχρι και σήμερα μου φαίνεται απίστευτο ότι υπήρξε κάτι τέτοιο στην αγορά. Δηλαδή, ΓΙΑΤΙ;

                      Το πιο πρόσφατο καμάρι μου ήταν κάτι που έφερνε σε πλέηστέσιο (όχι το polystation όμως) αλλά δεν άντεξε πολύ, αχ ούτε και τις απομιμήσεις δεν φτιάχνουν όπως παλιά.
                      "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                      Comment


                      • #12
                        Lloyd υπάρχουν πολλά standalones, είχα αρκετά. Επίσης γιατί ο αόριστος στην λέξη "υπήρξε"; Κιτρινοκάσσετα (ναι ρε Ζήνο δε θα τα πώ ΠΟΤΕ famiclones εμείς στο δημοτικό κιτρινοκάσσετα τα λέγαμε, για να τα ήξερες σαν bootlegs θα έπρεπε να ήσουν πολύυυυυυυυυ καμμένος) βγαίνουν ακόμα και σήμερα, και μάλιστα θεωρούνται πλέον από τους παλιούς σαν "κάλτ" κονσόλες, και μάλιστα υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες προγραμματιστές που φτιάχνουν software για κει.
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #13
                          Συνήθως όλες είχαν πιστόλι μέσα απ΄ όσο θυμάμαι.
                          Το μπασκετάκι που λες, μήπως ήταν αυτό (Doube Dribble);
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #14
                            Λολ δεν είχα την παραμικρή ιδέα. Αλλά τώρα αρχίζουν και αποκτούν νόημα κάτι καμένα threads περί fan - made stuff που έχω πετύχει εδώ και καιρό.

                            Πάντως εδώ που τα λέμε, μια χαρά είναι. Ειδικά 50 SNES games σε τέτοια τιμή, έλεγαν και με το παραπάνω. Τότε μου φαινόταν πολύ άθλιο που έπαιζα κάτι τέτοιο, σαν υποκατάστατο αληθινής κονσόλας ένα πράγμα. Έπαιζα σε φίλους SNES, N64 και Playstation και ένιωθα άσχημα .

                            Πωπω εν τω μεταξύ έφαγα φλασιά. Καιγόμουν τότε, τα αρχαία χρόνια, με ένα παιχνίδι Goonies (βασισμένο στην ομώνυμη ταινία, ξέρετε). Αχχχ, ωραίοι, αγνοί καιροί...

                            Edit 1: Loggo, όχι, με ένα πρόχειρο search στο google, βρήκα ότι υπήρχε για NES (και για arcades) παιχνίδι "Taito Basketball", αλλά, still, είχε καλύτερα γραφικά (εκτός αν αυτό μου φαινόταν εμένα τότε).

                            Edit 2: Άσχετο, αλλά αυτά τα πούλαγε τοπικό μαγαζί με videogames το οποίο έχει κλείσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Εκεί είχα πάρει και το πρώτο μου Game Boy ( classic κόκκινο).
                            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                            Comment


                            • #15
                              LOL, το Goonies ήταν καλό παιχνίδι, πέρα απ' τη πλάκα.

                              Btw, είχε πετύχει κανείς σας αυτό;

                              Λιώναμε ομαδικώς.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X