Announcement

Collapse
No announcement yet.

GReeK Hiphop

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GReeK Hiphop

    To topic to ekana gia na postarete tragoudia apo ellhnikh hip hop kai na peite tn gnwmh sas gia tn shmerinh ellhnikh hip hop,giati opws oloi 3erete exei 'xalasei'(p.x Goin through)

    Egw 8a sas proteina na akousete Ton 8rylo Taki tsan,Zontanoi Nekroi(o taki tsan mesa ) kai GIANTS.

    tHNx

  • #2
    Επειδή ένα απο τα παλιά ελληνικά συγκροτήματα έχει παραγίνει mainstream και έχει εντελώς εμπορικοποιηθεί δεν πάει να πει πως η ελληνική hip-hop έχει "χαλάσει". Δεν ήταν, δεν είναι και δεν θα είναι οι Goin' Through το μόνο συγκρότημα. Εδώ οι νοσταλγοί (που είναι και πολλοί) δεν νομίζω οτι έχουν και τόσο δίκιο. Ακόμα βγαίνουν καλά τραγούδια, underground και μη.

    Όχι οτι ξέρω και πολλά για να εκφέρω γνώμη, μα έχω ακούσει αρκετά τραγουδάκια απο πολλά καλά και σκάρτα συγκροτήματα, απο τυπάδες που μπορούν και ξέρουν να γράψουν ένα καλό rap κομμάτι και απο τους άλλους, τους σκληρούς.
    Βέβαια θα ήταν λίγο καλύτερα αν το κάθε πρεζόνι σταματούσε να θάβει τους άλλους στα τραγούδια του και κοίταζε να γράψει κάτι αξιόλογο.

    Καλά, μη μιλήσω για την αυτοκρατορία της low-bap και για τον βασιλιά τον Μυτακίδη. Ενώ βγάζουν καλές μουσικές και ακόμα πιο καλούς στίχους και κρατάνε ένα χαμηλό προφίλ στα μέσα, επαναλαμβάνονται συνεχώς και η ιδεολογία τους μου μοιάζει λίγο ψεύτικη ενώ απ'ότι έχω ψυλλιαστεί εκεί πέρα γίνεται ό,τι θέλει ο Foxmoor.
    Παρ'όλα αυτά, το πιο υποσχόμενο καινούργιο ελληνικό συγκρότημα στην Low-Bap συγκαταλέγεται και λέγεται "Υπόνοια". Απίστευτοι, ανεπανάληπτοι στίχοι, μία ονειρική φωνή το παλικάρι, κάτι καινούργιο.

    Comment


    • #3
      το ελληνικο hip hop εχει οντως ξεφτυλιστει και χαλασει, αλλα δεν ευθηνονται μονο οι Goin' Τhrough γι'αυτο το λογο, που ειτε το θελουμε ειτε οχι εχουν καποια ιστορια στο χωρο. φταινε κι ολα τα παιδακια που το πιανουν και το βιοπραγουν και το κανουν να φαινεται τελειως παιδικο και προχειροφτιαγμενο! μια βολτα στο myspace.com αλλα και φυσικα στο hiphop.gr θα σε πεισει! προσωπικα το ελληνικο πλεον δεν εχει να μου προσφερει τιποτα και λιγο πολυ τα εχω ακουσει ολα. μεχρι το 2000 πιστευω αξιζε. συγκεκριμενα το ξεκινησαν για μενα οι FF.C. που δινω απειρο respect, μαζι με Terror X Crew (που πλεον παιζουν σαν Αρτεμης/Ευθημης και το γυρισαν full στον εθνικισμο) και οι Active Member (που μ'αρεσαν αρκετα, ειδικα οι στιχοι, απλα πιστευω ο B.D. δε θα πρεπει να αναλωνεται σε μαλακιες, καλυτερα να κραξει το συστημα παρα αυτους που τον βριζουν κι αλλα σχηματα). οι Ζωντανοι Νεκροι που ανεφερες φεραν το Battle Rap στην Ελλαδα, με βρωμικο, αλητικο, βιαιο στιχο, οπως ακριβως ηταν η μοδα τοτε στο εξωτερικο, λεγωντας για ναρκωτικα, πορνες, δολοφονιες κι αλλες μαλακιες. Τακι Τσαν ειν' ο man, αν και τον προτιμω οταν επαιζε σαν Θαυμα Παιδι (δισκαρα σαν το Ριμα Για Χρημα αποκλειεται να ξανακυκλοφορησει), πλεον εχει καταντησει βαρετος, πρεπει να ραπαρει πιο γρηγορα οπως τοτε. απο κει και περα εχουμε και τους Αγνωστους Γνωστους που λατρευω, αλλα δυστηχως δεν υπαρχουν πλεον λογο του Ταραξια που τους προδωσε. ο Εισβολεας εχει βγαλει 500 mixtapes και προσφατα το πρωτο του αλμπουμ απο δισκογραφικη (το οποιο δε μ'αρεσε). μετα ειναι και οι Razastarr σε καπως μελαγχωλικο στυλακι αλλα καμια σχεση με Active Member, τους οποιους θα θελα να ξαναδω με νεο αλμπουμ γιατι χαθηκαν μετα το τελευταιο τους Τα Πιο Ομορφα Ονειρα Ειναι Ανωνυμα. και Ημισκουμπρια, σταθερη αξια, απο τα πιο παλια (αν οχι οι παλιοτεροι). απο τα πιο νεα σχηματα, γουσταρω πολυ ΒηταΠεις, Professional Sinnerz, RNS, Κυκνειο Ασμα, Ladose με Ραψωδο Φιλολογο, Υποπτο, Tus και τους Ποτες Της Ασφαλτου!

      Comment


      • #4
        Dr Dreeze re kai ksero psomaki [i opos ton lene/legane]

        Asheto gia ta imiz oi dio protoi diskoi itan prosfora stin koinonia, ta ipoloipa meh, eno ta leteutaia tous gia brazil kai ouiskia kai xidia asto. Tora genika oti eho akousei apo ta palia. Razastarr endiaferon stil alla poli mpasa foni o tipas

        ps: Oi FFC zoune :?

        Comment


        • #5
          http://www.youtube.com/watch?v=Wi7U94qLhXA

          Enjoy )

          Comment


          • #6
            Έλα τώρα, Athens Giants. Αυτοί τόλμησαν να γράψουν ένα τραγούδι κατά των ΒΠ και στην απάντηση πήραν τον μπούλο.

            Comment


            • #7
              Oi FFC zoune :?[/b]

              δυστυχωςεχουν διαλυθει αλλα τα τραγουδια τους παραμενουν μεσα στην καρδιας μας..

              http://au.youtube.com/watch?v=TJM32fw4E9U

              ενα ακυκλοφορητο τραγουδι των ffc με τιτλο :ας χαθω στο ονειρο.



              ps.τι γνωμη εχετε για τον κομη Χ??

              Comment


              • #8
                Άσχετο αλλά ασχολείται κανείς με ελληνικό χιπ-χοπ;Ρωτάω γιατί κάτι άκουσα ότι υπάρχει και καλά μια "βεντέτα" μεταξύ family & the army aka nivo & midenistis ως πρωτοστάτες.Δεν έχω ιδέα τι παίζει απλά ρωτάω από περιέργεια.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Hazuki View Post
                  Asheto gia ta imiz oi dio protoi diskoi itan prosfora stin koinonia, ta ipoloipa meh, eno ta leteutaia tous gia brazil kai ouiskia kai xidia asto.
                  :xp::xp::xp::xp::xp:

                  Μαζί σου κι εγώ! Καλά τα λες!

                  Από ελληνικό χιπ χοπ τα γούστα μου είναι δεινοσαυρικά και κυμαίνονται σαφώς προς τη πλευρά του low bap, που τη θεωρώ από τις πιο αξιόλογες μουσικές προσφορές και εξελίξεις τα τελευταία 20 χρόνια. Πέρα από τα Ημισκούμπρια (που προέφεραν άφθονο γέλιο) και το πολύ καλό "Η Πόλις εαλω" των (απαράδεκτων και εμετικών γενικότερα, για πάρα πολλούς λόγους) TXC, τα υπόλοιπα σχήματα, συγκροτήματα κλπ είναι...ας μην ανοίξω το στόμα μου. Δεν τα θεωρώ απλά κάτω του μετρίου, ούτε κλούβια αυγά δε θα τους πέταγα. Μιμούνται μουσικά στυλ που στο εξωτερικό έχουν ήδη πεθάνει και που στην Ελλάδα δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα.

                  Απορώ πως δεν αναφέρθηκε κανείς πάντως σε ένα πολύ αξιόλογο νέο σχήμα που έχει πολύ ενδιαφέρον μουσικά, και τα λάιβ τους είναι πολύ όμορφες εμπειρίες. Μιλάω για τις "Ρόδες" και το Νικήτα Κλιντ. ΑΥΤΟΙ όντως αξίζουν κι έχουν μπάλες που τις δικαιολογούν με τη στάση και τη μουσική τους, πράγμα που άλλα "συγκροτήματα" του χώρου το μπερδεύουν με το "μαϊμουδίζουμε μπας και μας περάσουν για το 50 Cent και γλείφουμε για κανά ξεροκόμματο".
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Εμενα ολοι οι νεοι χιπχοπραπαδες κ σια μου αφαινονται ολοιδιοι....οπως λεμε και με κατι φιλους σαν να τους πατανε το λαιμο και προσπαθουν να μιλησουν ακουγονται...ενω δεν ειναι ετσι η φωνη τους αν τους ακουσεις κανονικα...

                    Ασε που εχω βαρεθει να ακουω καποιο λαικοαγαπισιαρικομουλειεπειςσουλειπωτοκορμισου τραγουδι με καποιον weannabe να προσπαθει να βαλει στοιχειο ραπ η χιπ χοπ ξερω γω.....με fail ακουστικα αποτελεσματα...

                    ΕΛΕΟΣ!!!!
                    "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                    Comment


                    • #11
                      Εντάξει παιδιά κι εγώ το σιχαίνομαι ως είδος "μουσικής" αλλά μην bashάρετε.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Altair View Post
                        Εντάξει παιδιά κι εγώ το σιχαίνομαι ως είδος "μουσικής" αλλά μην bashάρετε.
                        Εσύ βάζεις το "μουσική" σε εισαγωγικά και εμείς είμαστε αυτοί που bashάρουν;
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #13
                          :whoops:I got caught
                          Είναι απλά προσωπική άποψη και δεν προσπαθώ να την πασάρω αλλού γι'αυτό το έγραψα έτσι.;)
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Titus View Post
                            :xp::xp::xp::xp::xp:

                            Μαζί σου κι εγώ! Καλά τα λες!

                            Από ελληνικό χιπ χοπ τα γούστα μου είναι δεινοσαυρικά και κυμαίνονται σαφώς προς τη πλευρά του low bap, που τη θεωρώ από τις πιο αξιόλογες μουσικές προσφορές και εξελίξεις τα τελευταία 20 χρόνια. Πέρα από τα Ημισκούμπρια (που προέφεραν άφθονο γέλιο) και το πολύ καλό "Η Πόλις εαλω" των (απαράδεκτων και εμετικών γενικότερα, για πάρα πολλούς λόγους) TXC, τα υπόλοιπα σχήματα, συγκροτήματα κλπ είναι...ας μην ανοίξω το στόμα μου. Δεν τα θεωρώ απλά κάτω του μετρίου, ούτε κλούβια αυγά δε θα τους πέταγα. Μιμούνται μουσικά στυλ που στο εξωτερικό έχουν ήδη πεθάνει και που στην Ελλάδα δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα.

                            Απορώ πως δεν αναφέρθηκε κανείς πάντως σε ένα πολύ αξιόλογο νέο σχήμα που έχει πολύ ενδιαφέρον μουσικά, και τα λάιβ τους είναι πολύ όμορφες εμπειρίες. Μιλάω για τις "Ρόδες" και το Νικήτα Κλιντ. ΑΥΤΟΙ όντως αξίζουν κι έχουν μπάλες που τις δικαιολογούν με τη στάση και τη μουσική τους, πράγμα που άλλα "συγκροτήματα" του χώρου το μπερδεύουν με το "μαϊμουδίζουμε μπας και μας περάσουν για το 50 Cent και γλείφουμε για κανά ξεροκόμματο".

                            Άρχισα να ασχολούμαι με το αντικείμενο το 2003 και για μία τριετία το έψαχνα αρκετά. Μέχρι εκείνο το σημείο είχα τσεκάρει ένα μεγάλο ποσοστό από ότι είχε κυκλοφορήσει. Κάποιες παρατηρήσεις λοιπόν...

                            Οι txc εμετικοί; Εννοείς τους txc ή τον Αρτέμη και τον Ευθύμη; Εντάξει πολύς λόγος έχει γίνει για αυτούς και άδικα. Εντάξει πολλοί στράβωσαν με την ιδεολογική στροφή τους αλλά αυτή δεν είχε να κάνει με εμπορικούς λόγους. Το η πόλις εάλω όντως είναι ένας από τους κορυφαίους hip hop δίσκους που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα (άσχετα αν το περιεχόμενο με βρίσκει αντίθετο σε αρκετά πράγματα). Αυτό που μου αρέσει είναι ότι άσχετα με την όποια "επιτυχία" τους δεν κοίταξαν να βγάλουν το "Η πόλις εάλω 2", πειραματίστηκαν με κάτι καινούριο κυρίως στον ήχο. Το ίδιο συνέβη και μετά, πέρα από την ιδεολογική στροφή το "έσσεται ήμαρ" δεν ήταν απλά ένα "η γεύση του μένους 2". Το ίδιο ίσχυσε και στα επόμενα αλλά σε μικρότερο βαθμό.

                            Low bap που αναφέρεις... Όντως υπάρχουν κάποια αξιόλογα κομμάτια. Για μένα πάντως το γεγονός ότι φύγανε τόσοι (ακόμα και ο Κλιντ που αναφέρεις παρακάτω) από την φάση (αλλά και ο τρόπος που φύγανε) είναι τουλάχιστον "ύποπτο". Μην ξεχνάμε και ότι ο BD παλιότερα τουλάχιστον ήταν ο μοναδικός που ζούσε από αυτή τη μουσική.

                            Οι Ρόδες με βάση το πρώτο cd τους που έχω τουλάχιστον και το έχω ακούσει αρκετά είναι μία αξιόλογη προσπάθεια. Άσχετα όμως με το ποιος ήταν ο x-ray (Κλιντ) στο παρελθον και τι μουσική είχε κάνει, οι Ρόδες δεν είναι Hip hop.

                            Για τους υπόλοιπους: FFC... Το "παραμύθι" ήταν ο πρώτος λόγος που ασχολήθηκα με αυτό το είδος μουσικής (ο δεύτερος ήταν το "έσσεται ήμαρ"). Ότι και να πούμε για το συγκρότημα αυτό είναι λίγο, το πρώτο που εμφανίστηκε και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που από την διάλυση του και μετά έπεσε κατακόρυφα και όλη η φάση. Στο τελευταίο τους cd κάποια τραγούδια σου δίνουν την αίσθηση ότι κάθε λέξη υπάρχει εκεί για κάποιο λόγο χωρίς καμία να είναι περιττή.

                            Γενικώς έχουν βγει αξιόλογες δουλειές κατά καιρούς. Στίχοιμα, Razastarr, Deadlock, Ominus & Dj S (τα 2 πρώτα τους), οι Παρεμβολές που είχαν βγάλει ένα δίσκο το 99 αλλά μετά δεν συνέχισαν για προσωπικούς λόγους, ο Evnus έχει κάποια καλά κομμάτια, Αλφα Γαμα, οι παλιοί going through. Σίγουρα ξεχνάω κάποιους... Ακόμα και η undergorund σκηνή έδινε καλά κομμάτια. Προσωπικά χάρηκα πολύ όταν πρόσφατα έμαθα ότι ο Ραψωδός Φιλόλογος έχει βγάλει και cd.

                            Απλά κάποια στιγμή αφού έχεις ακούσει τόσα και τόσα ξαφνικά βλέπεις το ένα μετά το άλλο τα "είδωλα" να πέφτουν και αναρωτιέσαι τι κάθομαι και ακούω ο μ@... και γίνεσαι καχύποπτος με όλους. Το Θηρία από τους Βαβυλώνα στο να δίνει βραβεία στο mad awards. Oi Μπλοφα από το σύγχρονοι ιππότες http://www.youtube.com/watch?v=A_TCS2NKoMM σε διαμάχες μεταξύ μέγα και μιχαλάρα και "έλα να κάνουμε έρωτα"... Η λίστα δυστυχώς είναι μεγάλη.

                            Comment


                            • #15
                              Δεκτή η διόρθωση για τους TXC, ας μη γενικεύω. Οι Αρτέμης - Ευθύμης στο μυαλό μου είναι ταυτόσημοι με τους TXC. Ότι για την εποχή τους έπαιξαν πιο σκληρή και δημιουργική μουσική απ'ό,τι σχεδόν όλοι μετά από αυτούς είναι γεγονός, αλλά δε νομίζω πως διαφοροποιούνται τόσο πολύ. Επίσης δεν τους αποδίδω εμπορικότητα, τους αποδίδω όπως λες κι εσύ την ιδεολογική τους στροφή και όλα τα τραγελαφικά που έκαναν και είπαν από κάποιο σημείο και μετά. Απ'όσο ξέρω θέλουν να την κουκουλώσουν αυτή την περίοδό τους.

                              Για το Low Bap ναι, συμβαίνουν αρκετά περίεργα πράγματα και η...κλίκα? σκηνή? κλάδος? είναι σαφώς προσωποκεντρική. Δε γνωρίζω πολλά, αλλά πέρα από το αν και πόσο βρωμάει και ποιός, έχει βγει πολλή σημαντική μουσική από το Πέραμα, και σαν ξεχωριστά κομμάτια και σα δίσκοι.

                              Τέλος, γιατί δε θα χαρακτήριζες τις Ρόδες χιπ χοπ? Εντάξει, ανακατεύουν σόουλ, ρέγκε και διάφορα άλλα ευχάριστα αλλά δε θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω οτιδήποτε άλλο. Τη θητεία του X-Ray στους Active Member την αφήνω απ'έξω. Θα σου πρότεινα να ψάξεις και τις υπόλοιπες δουλειές τους.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment

                              Working...
                              X