Announcement

Collapse
No announcement yet.

Linux: Everything we need to know

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    To CrossOver Office είναι μια εμπορική έκδοση του WINE.
    Don’t buy a Windows license, don’t reboot or use a virtual machine until you try CrossOver for Mac, Linux, or ChromeOS. Download a free 14 day trial now and get your Windows apps running on Mac and Linux.

    Βασίζεται στο wine αλλά έχει αυτοματοποιημένη εγκατάσταση για τα πρόγραμματα windows και επίσημη υποστήριξη. Αρχικά ήταν ότι το καλύτερο για τους αρχάριους αν και πλέον υπάρχουν και παρόμοια δωρεάν προγράμματα.

    Το θέμα πάντως δεν είναι να βάλεις Linux για να τρέχεις windows προγράμματα με WINE, αλλά εκτός ειδικών εξαιρέσεων να χρησιμοποιείς native linux προγράμματα.
    Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
    ---------------------
    animEΛ_ΛΑΣ

    Comment


    • #17
      Το θεμα είναι να κάνουν συμβατα τα προγράμματα για Linux

      Comment


      • #18
        Το θέμα πάντως δεν είναι να βάλεις Linux για να τρέχεις windows προγράμματα με WINE, αλλά εκτός ειδικών εξαιρέσεων να χρησιμοποιείς native linux προγράμματα.
        Υπάρχει και η λύση του cygwin για όποιον θέλει να έχει περιβάλλον και προγράμματα λίνουξ στα windows αλλά μερικές φορές είναι αρκετά παίδεμα.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #19
          Μάλιστα για το Crossover. Επειδή μιλήσατε για το Windows 7, ξαναρωτώ.

          Γνωρίζω ότι τα Windows 7 μπορούν να "σκοτώσουν" την πειρατεία, αλλά τι γίνεται με τα επαγγελματικά προγράμματα ? Κάτι άκουσα ότι πειρατικά δουλεύουν στα 7.
          sigpic

          Comment


          • #20
            Originally posted by sub_zero View Post
            H εγκατάσταση του δεύτερου λειτουργικού όμως πως γίνεται; Σαν να έκανα εγκατάσταση ένα οποιδήποτε πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί η διαδικασία που ξέρω συνοδεύεται και από format, πράγμα που προφανώς δεν θέλω να γίνει σε αυτή την περίπτωση.


            grafeis ta linux se dvd, vazeis to dvd sto drive, klineis to PC kai otan anoigei kanei auto install mono tou. Meta sto boot tha se rwtaei an thes win h linux.


            Egw tha valw, alla de kserw ti ypostiriksi exei gia ton router. Ola ta alla ta exw psaksei, gia flash ktl pou den exoun episimi ypostiriksi ta linux. Prepei na vreis to flash apo kana forum pou ta ftiakse kapoios allos.

            Mexri ekei omws, ta linux exoun mesa players apo mona tous, office (pou me ena click ta kanei kai pdf me th mia fap fap fap)kai ta panta ola leme.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #21
              Αζραελ αυτή είναι η διαδικασία που κάνεις install ένα λειτουργικό. Όταν κάνεις αυτό όμως κάνει και format. Στο ερώτημα μα απάντησε ο straier. Πρέπει να κάνεις διαφορετικό partition απλά.

              Comment


              • #22
                Δεν χρειάζεται να το κάνεις ξεχωριστά. Το κάνει το CD των linux.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #23
                  Auto pou eipe o belmont kserw kai gw. De xreiazetai partition.
                  Ground_Zero:

                  Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                  Comment


                  • #24
                    To installation θα σε ρωτήσει. Τι θες, πως θες, όλα.
                    Απλά αν είσαι ΠΟΛΥ noob ίσως κάνεις κανα format για αυτο κοίτα καλά.

                    Comment


                    • #25
                      Μου αρέσει σε τι κολλάτε.... Και επαναλαμβάνετε τόστες φορές

                      Ναι, βέβαια χρειάζεται το linux διαφορετικό partition μια και τρέχει πάνω σε διαφορετικό filesystem από τα windows. Μερικά αφήνουν να τα εγκαταστήσεις σε NTFS mode αλλά δεν προσφέρει τίποτα, παρά αφαιρεί δυνατότητες. Επίσης τα linux χρησιμοποιούν όχι 1 αλλά 3 partion. Ένα είναι πάντα το swap που αυτόματα έχει το ίδιο μέγεθος με την RAM, ένα είναι το home partition όπου βρίσκονται τα αρχεία του χρήστη και το τελευταίο περιέχει το σύστημα και τα προγράμματα.

                      Όλα αυτά όμως τα δημιουργεί αυτόματα το σύστημα εγκατάτασης, το μόνο που θα πρέπει να επιλέξει ο χρήστης είναι αν υπάρχει ήδη κάποιο ελεύθερο partion για να δημιουργηθούν τα 3 παραπάνω ή αν δεν υπάρχει να επιλέξει να μειωθεί το μέγεθος του υπάρχοντος partition για να δημιουργηθεί ένα νέο (οπότε παραμένει και το παλιό σύστημα) ή τέλος, να αντικατασταθεί τελείως το υπάρχον λειτουργικό. Επίσης εγκατηστείται ένας boot loader που δίνει την δυνατότητα επιλογής λειτουργηκού αμέσως μετά το boot.

                      @Tanno
                      Καλά, έχεις και πιγκουίνο άβαταρ και ρωτάς μέσα σε linux θέμα για windows 7, άνοιξε νέο για αυτό

                      @Azrael
                      Φυσικά και υπάρχει επίσημη υποστήριξη για flash σε linux. Η ίδια η adobe βγάλει το plugin. Τώρα αν σε μερικά distro δεν είναι εκ προεπιλογής μέσα και απετεί 2-3 κλικ παραπάνω να το βάλεις δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει υποστήριξη. Αν πας στην επίσημη σελίδα με linux σου βγάζει τις επιλογές για να κατεβάσεις το plugin: http://get2.adobe.com/flashplayer/

                      @Linkmastersword
                      Αν εξαιρέσουμε κάποια εξειδικευμένα προγράμματα για τις περισσότερες windows εφαρμογές υπάρχει κάποια ανάλογη για linux και κατά 99% είναι δωρεάν και υπεραρκούν για τον απλό χρήστη. Προπάνω αναφέρθηκε το photoshop. Υπάρχει το gimp στα linux που επίσης μπορεί κάνει αρκετά πράγματα. Δεν νομίζω πως μεταξύ μας να μιλάμε για τόσο γραφιστεράδες που να έχουν τεράστιες απαιτήσεις. Αλλά ακόμη και έτσι, αυτά τα προγράμματα τις περισσότερες φορές τρέχουν με wine.

                      Μια λίστα με ανάλογα προγράμματα προγράμματα (κυρίως KDE) από διάφορα γνωστά των windows που μου έρχονται στο μυαλό:

                      Photoshop >> Gimp, Digikam
                      MS Office >> openoffice.org
                      Live Messenger >> amsn (μόνο για msn), Kopete / Pidgin (msn, aol, yahoo, xmp, icq ...)
                      uTorrent >> KTorrent
                      Nero Burning Rom >> K3b
                      Winzip / Winrar >> Ark
                      Winamp / media player >> Amarok
                      Window Media Player (video) >> Kaffeine, Mplayer, VideoLan Client
                      Outlook >> KMail

                      όπως επίσης υπάρχουν linux εκδόσεις για google earth, skype, firefox, chromium (chrome), opera

                      Επίσης για εμένα αυτό που λάτρεψα είναι το πραγματικό plug & play. Από ποντίκι, usb bluetooth dongle, WLAN, εκτυπωτή, σκάνερ, card reader, η φωτογραφική μου μηχανή σε webcam mode, το κινητό μου ως modem για σύνδεση στο internet μέχρι και το SIXAXIS με USB για joypad!. Όλα αυτά χωρίς drivers

                      Επίσης καθόλου δεν μου έλειψαν, ιοί, κακόβουλα λογισμικά, προγράματα που φορτώνουν υπερβολικά τον υπολογιστή κτλ... Πάντως το να αλλάξει κανείς σε linux σημαίνει και αλλαγή φιλοσοφίας. Δεν είναι πλέον χρειάζομαι αυτό το πρόγραμμα για αυτό, το τάδε για το άλλο. Σχεδόν τα πάντα τα παρέχει το λειτουργικό ήδη από την εγκατάσταση και το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο ή περισσότερο παραμετροποίηση.
                      Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                      ---------------------
                      animEΛ_ΛΑΣ

                      Comment


                      • #26
                        Kirby thanks a lot gia tis plirofories
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Kirby View Post
                          @Tanno
                          Καλά, έχεις και πιγκουίνο άβαταρ και ρωτάς μέσα σε linux θέμα για windows 7, άνοιξε νέο για αυτό
                          Ο Πιγκουίνος τυγχαίνει να είναι από το Disgaea. Οπότε δεν έχει καμία σχέση με τα Windows ubuntu(απ' όσο ξέρω που τον έχουν μασκότ). :xp:

                          Δεν έχω όρεξη να ανοίγουμε νέο θέμα για άλλα windows από δώ, οπότε εδώ την συζήτηση σας την κάνατε πολύ γενική απ' ότι σε συγκεκριμένη, οπότε καλό μου ήταν να ρωτήσω γι' αυτό εδώ.;)
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Tanno View Post
                            Ο Πιγκουίνος τυγχαίνει να είναι από το Disgaea. Οπότε δεν έχει καμία σχέση με τα Windows ubuntu(απ' όσο ξέρω που τον έχουν μασκότ). :xp:

                            Δεν έχω όρεξη να ανοίγουμε νέο θέμα για άλλα windows από δώ, οπότε εδώ την συζήτηση σας την κάνατε πολύ γενική απ' ότι σε συγκεκριμένη, οπότε καλό μου ήταν να ρωτήσω γι' αυτό εδώ.;)
                            Όπως το αλκοολ και η οδήγηση δεν πάνε μαζί θα έπρεπε να απαγορευτεί να γράφεις σε φόρουμ αφού έχεις πιει... αλλά whatever...
                            Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                            ---------------------
                            animEΛ_ΛΑΣ

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Kirby View Post
                              Όπως το αλκοολ και η οδήγηση δεν πάνε μαζί θα έπρεπε να απαγορευτεί να γράφεις σε φόρουμ αφού έχεις πιει... αλλά whatever...
                              Εγώ πάντως δεν ήπια εκείνη την ώρα...:xp: Μην γινόμαστε off-topic.

                              Τέλοσπάντων, για πες για τα Win 7...
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Σχεδόν τα πάντα τα παρέχει το λειτουργικό ήδη από την εγκατάσταση και το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο ή περισσότερο παραμετροποίηση.
                                Αυτό ξαναπέστο. Νομίζω μερικά άτομα που βάζουν λίνουξ το κάνουν για να μπορούν να πειράζουν τις ρυθμίσεις σε κάτι που δουλεύει άψογα, χωρίς ιδιαίτερο λόγο...
                                Φυσικά και υπάρχει επίσημη υποστήριξη για flash σε linux. Η ίδια η adobe βγάλει το plugin. Τώρα αν σε μερικά distro δεν είναι εκ προεπιλογής μέσα και απετεί 2-3 κλικ παραπάνω να το βάλεις δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει υποστήριξη. Αν πας στην επίσημη σελίδα με linux σου βγάζει τις επιλογές για να κατεβάσεις το plugin:
                                Κάποιοι άλλοι πάλι, δε βάζουν flash επειδή δεν είναι open source και δε δέχονται να "λερώσουν" το σύστημα με τέτοια βέβηλα κατασκευάσματα.
                                Επίσης για εμένα αυτό που λάτρεψα είναι το πραγματικό plug & play. Από ποντίκι, usb bluetooth dongle, WLAN, εκτυπωτή, σκάνερ, card reader, η φωτογραφική μου μηχανή σε webcam mode, το κινητό μου ως modem για σύνδεση στο internet μέχρι και το SIXAXIS με USB για joypad!. Όλα αυτά χωρίς drivers
                                Σίγουρα έχουν drivers απλά δεν τους βλέπεις. Και στα Windows 7 πάντως κάπως έτσι είναι πλέον. Επίσης, με το WLAN είχα συναντήσει σημαντικά προβλήματα (νομίζω δεν αναγνώριζε καν το WPA).
                                Αλήθεια σε ποια έκδοση του linux αναφέρεσαι;
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X