Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Metal Gear Solid Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είχατε δεν είχατε με ψήσατε και εμένα να ρίξω έναν μαραθώνιο mgs μέσα στο καλοκαίρι.Ελπίζω μόνο να βρούμε κάπως το substicence γιατί από ότι είδα σε βιντεάκια είναι πολύ πιο άνετο στο παίξιμο από το αρχικό mgs3.Με έπιασε και μια επιθυμία όχι μόνο να τα παίξω αλλά να τα λιώσω κιόλας...Μιλάμε για καταστάσεις τύπου playthrough στο hard και να βρω όλα τα μυστικά.Θα δείξει όμως,μια που λόγω δουλειάς ο χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος.

    Το 3 θέλω να το τιμήσω δεόντως,μια που δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από αυτό.Καλά για μυστικά και λοιπές εκπλήξεις που έχει το παιχνίδι ούτε λόγος...Δεν έχω βρει σχεδόν τίποτα.

    Altair δεν ήξερα ότι ειναι δυνατόν να βρέξει στην μάχη με τον the end.

    Πρέπει να κάνεις κάτι για να βρέξει ή απλά βγαίνει τυχαία;


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Τυχαία είχε βρέξει.Βέβαια τον έπαιζα μισή ώρα,ίσως γι'αυτό.

      Κι εγώ θέλω να κάνω μαραθώνιο αλλά περιμένω να πάρω το 4 πρώτα.Ή έστω να πλησιάζει ο καιρός που θα το πάρω.
      Carpe diem

      Comment


      • Έχω την υποψία πως ακολουθούν κύκλοι ήλιου, συννεφιάς βροχής κατά τα διαρκεια της μάχης. Απλά υπομονή χρειάζεται μιας και πρόκειται για το πιο χαλαρό boss fight. Το μόνο που πρέπει κάποιος να έχει υπόψην του είναι να αφαιρεί όσο το συντομότερο από το survival viewer τα tranquillizer darts του The End, γιατί μειώνουν συνεχώς τη stamina. Επίσης σε κάποιο σημείο- προς το νότο- μπορείς να βρεις ένα armory χωρίς φρουρούς στην κορυφή του οποίου κάθεται ο παπαγάλος του The End. Tον αναισθητοποιείς με το Mk22, τον παγιδεύεις και μετά τον αφήνεις ελεύθερο στο χάρτη που είναι ο The End και αυτός πετάξει πάνω από το κεφάλι του The End οπότε θα αποκαλύψει τη θέση του :bleh: Το καλύτερο είναι thermal googles+ sniper, shotgun. Με τα Thermal βλέπεις τα βήματα του Τhe End και τα ακολουθείς μέχρι να τον εντοπίσεις. Επίσης υπάρχει ένα ακόμη κόλπο- μάλλον cheat. Αν βάλεις τον Konami code στο map αποκαλύπτεται η εκάστοτε θέση του boss.

        Στο δια ταύτα τέλος και το Snake Eater. Εξακολουθεί να παραμένει το καλύτερο μου εκ των τριών πρώτων. Το ρολόι έγραψε 20κάτι ώρες. Όπως ξαναέγραψα το απόλαυσα παρά πολύ σαν playthrough ενώ πήρα και πράγματα που την πρώτη φορά αγνοούσα πλήρως- δεν έψαχνα τόσο πολύ τότε γιατί ανυπομονούσα για το τέλος- όπως τo maintenace camo, sneaking camo, animal camo and so on... Πιστεύω πως μάλλον έχει πολύ καλά boss fights σίγουρα καλύτερα του 2, imo. Ωστόσο η τελευταία μάχη με τη Boss δοκίμασε λίγο τις αντοχές μου( και ναι τα Thermal googles+ SVD και CQC σώζουν από τα νεύρα) όπως και οι δύο περιοχές με την τραυματισμένη EVA( καλό κουράγιο αν πάτε για no alarm no kills) όπου την αναισθτοποίησα και την κουβαλούσα σαν τσουβάλι. Μου άρεσε πάρα πολύ το πώς έκλεισε η τριλογία και τώρα ανυπομονώ να ξεκινήσω το MGS 4. Δε με κούρασαν καθόλου, κανένα από τα τρία games- αν και υπήρχαν στιγμές στο καθένα που ενοχλουσαν λίγο- και θεωρώ πως το πρόβλημα του 3 λύθηκε με τη free camera. All in all, χάρηκα γιατί εκτίμησα πολύ περισσότερο τόσο τη σειρά όσο και ένα από τα αγαπημένά μου games το Snake Eater. Ε εντάξει δε νομίζω τώρα το GotP να μου χαλάσει την αίσθηση
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Ευχαριστώ για τη στμβουλή με την Eva στο τέλος Μπουράι.Το πιο δύσκολο σημείο του παιχνιδιού για μένα.Άντε και η πρώτη μάχη με τον Βόλγκιν.Αγχώνομαι με το χρόνο γμτ.
          Κατά τ'άλλα συμφωνώ 100% σε όλα όσα είπες.
          Carpe diem

          Comment


          • Mε το Volgin σου έχω κόλπο που βγάινει στο 2λέπτο. Έχεις το shotgun και τρέχεις αποφεύγοντας τις επιθέσεις του( δεν το έχεις εξοπλίσει απλά το έχεις στο inventory) Μόλις σταματήσουν οι κεραυνοί κτλ κτλ πάς από πίσω του βάζεις το shotgun και εκτελείς. Το κάνεις ακόμη δυο φορές πρπ και έχει φύγει η μισή του μπάρα. Στο δεύτερο μισό πάλι το ίδιο κάνεις απλά προσέχεις λίγο περισσότερο τις νέες επιθέσεις του.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Thanks for the tips.;)
              Πάντως τελικά κι εγώ έτσι τον έβγαλα.
              Carpe diem

              Comment


              • εγω το πηγα γαμιοντας στο bigboss hard σε 3 ωρες κ 20 λεπτα με 0 kills,rations,alerts απο new game που δεν εχεις τα οπλα και με βαθμο fox hount.

                τα boss τα εχω μαθει τελεια σε λιγοτερο απο 5 λεπτα την wolf χωρις alerts στο the boss extreme.


                απο σεπτεμβρη π θα εχω νετ θα μπω και στο online.αυριο παω να παρω και hdmi να το δω στη 40αρα επιτελους.
                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • Εισαι μεγαλη παιχτουρα ρε

                  στο mgo ρε γαμω εχω χασει τα password και το konami id και δεν μπορω να μπω

                  Comment


                  • το μεγαλο πεος ειναι εκει που οδηγαει η EVA και για να μη κανεις kills βαρας με το νεροπιστολο,δεν πρεπει να παρεις και rations χεσε μεσα αρχισα το καπνισμα μετα απο λιγες μερες.Τυχαιο;
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • Καλα ναι μεγαλο πεος το συγκεκριμενο σημειο(με 0 kills,rations,alerts)
                      εγω ευτυχως ειχα stun και smoke grenades και μου ηταν κατι παραπανω απο χρησιμες

                      Comment


                      • Originally posted by Azrael View Post
                        απο σεπτεμβρη π θα εχω νετ θα μπω και στο online.αυριο παω να παρω και hdmi να το δω στη 40αρα επιτελους.
                        Αόρκιστε σε sd το έπαιζες τόσο καιρό;
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • BigBoss ειδες το νεο metal gear για το 360? σας πουλησε καλα ο Κοτζιμα ε? Κατι ακουσα θα βγει λεει και μια εκδοση που θα ειναι πακετο με το MGS4... ουφ...τι τραβαμε και μεις με τα 360 μα καθολου να μη μας προσεχουν? ε BigBoss?

                          Comment


                          • Originally posted by BigBOSS View Post
                            Αόρκιστε σε sd το έπαιζες τόσο καιρό;

                            οχι στο μπανιο συνηθως.



                            δεν εχει μεγαλη διαφορα το mgs4 σε sd με hd.


                            τα mgs ειναι η καλυτερη σειρα ολων των εποχων και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι multi.Ολοι πρεπει να τα παιζουν αυτα τα games.
                            Ground_Zero:

                            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                            Comment


                            • Nα προσθεσω μια retro λεπτομερεια...

                              η Konami παραλιγο να κυκλοφορησει το game και στους home υπολογιστες Amiga (μαλλον τον 1200) & IBM. To διαφημιστικο.. :



                              η εταιρεια ομως (Αμινγκα) ειχε παρει γενικοτερα την κατιουσα... Τα IBM το 1990 δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο..επομενως η ακυρωση ηταν διπλη...

                              Λογικα θα ηταν remake του πρωτου κι οπως βλεπετε θα ειχε 16bit εμφανιση!!!!

                              Μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι η MSX εκδοση ηταν αρκετα ανωτερη απο αυτη του NES

                              NES (αριστερα) | MSX (δεξια)




                              .................................................. .
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Kαλά εάν το MGS5 είναι το Peace Walker μεγάλη μαλακία.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X