Announcement

Collapse
No announcement yet.

Donations (round 4)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Count me in για τα donations. Για τα υπολοιπα θελω να πω και εγω καποια πραγματα αλλα θα γραψω μαλλον εντος των επομενων ημερων.

    Comment


    • #92
      Θα συμφωνήσω με Burai. Πέρασαν τα χρόνια, οι προτεραιότητες αλλάζουν και ο χρόνος δεσμεύεται για άλλα πράγματα. Ακόμα και όταν υπάρχει ελεύθερος χρόνος για games, πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιηθεί για να παιχτεί το game παρά να γραφτεί η άποψη για αυτό.

      Εννοείται όμως δεν αφήνουμε το forum να πέσει, ο καθένας όπως μπορεί και γουστάρει συμβάλλει.
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #93
        Εννοείται όμως δεν αφήνουμε το forum να πέσει, ο καθένας όπως μπορεί και γουστάρει συμβάλλει.
        GIFSoup
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #94
          Έτσι!

          Πάμε για το strike!!

          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #95
            Πολλα πραγματα παιρνουν συζητηση, αλλα αυτες οι συζητησεις βλεπω να γινονται πιο μετα. Εχουν περασει αρκετες μερες απ' οταν ξεκινησε να συζητειται το ολο θεμα και αυτο που ειπαμε ειναι να πουν ολοι καμια γνωμη γιατι κι αυτο μετραει και για το οικονομικο θα τη βρουμε την ακρη.
            Δεν περιμενα τοσο χαμηλη κινηση να πω την αληθεια, τα πιο ενεργα μελη δεν ειναι πολλα πλεον οντως (για λογους που ηδη αναφερθηκαν προηγουμενως), αλλα κανα ποστ δεν κανει κοπο ιδιως απο αυτους που μπαινουν και ποσταρουν καθε μερα.

            Comment


            • #96
              Τις προηγούμενες ημέρες ετοίμαζα ένα thread για να γίνει συζήτηση (και ψηφοφορία) για το μέλλον του Gamers Odyssey, αλλά τελικά το άφησα βλέποντας την σχεδόν ολοκληρωτική αδιαφορία που επικρατεί στο παρόν thread.

              Δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξουν δραματικά τα πράγματα (ούτε και πιστεύω ότι υπάρχουν ευθύνες για τη σημερινή κατάσταση). Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα χρόνια πέρασαν και το Gamers Odyssey, απλά, έχει αρχίσει να κλείνει το κύκλο του (αν δε τον έχει ήδη κλείσει).

              Εγώ θα έλεγα να το συνεχίσουμε μόνο στη περίπτωση που ενδιαφερθεί ένα minimum μελών. Το να σηκώσουν το οικονομικό βάρος 5-6 άτομα…ίσως και να γίνεται. Απλά δε νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσει να υπάρχει ένα forum όταν ο αριθμός των μελών που ενδιαφέρεται γι' αυτό είναι τόσο μικρός.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #97
                Η υπαρξη ή μη της σελιδας imo δεν πρεπει να τιθεται υπο συζητηση αν και η αληθεια ειναι πως οντως τα ενεργα μελη πρεπει να πουν την αποψη τους και να δηλωσουν το ενδιαφερον τους (αν υπαρχει).

                Απο κει και περα συμφωνω με αυτο που ειπε ο Sinclair και κακα τα ψεματα πιστευω οτι κυριως λογω ηλικιας (για τους περισσοτερους τουλαχιστον) ο ρολος σε τετοιου τυπου σελιδες ειναι περισσοτερο παρασκηνιακος και υποστηρικτος με διαθεση για συμμετοχη σε συζητησεις που θεματικα αγγιζουν την ουσια της ανταλλαγης αποψεων και οχι τα post νεων, αγορων, πωλησεων κλπ. Ο λογος που εγω θελω να υπαρχει το site ειναι ακριβως αυτος, οτι εδω μπορω να κανω ωραιες συζητησεις και να διαβαζω ωραια κειμενα (πραγμα που εχω προσπαθησει να το κανω και αλλου και εχω καταληξει οτι δεν γινεται για τον α ή τον β λογο).

                Μια τετοια σελιδα ωστοσο χρειαζεται και τα 2 προκειμενου να ειναι ζωντανη και να εχει κινηση. Αυτο imo ειναι αδυνατο να γινει εκ των εσω στην παρουσα φαση και πρεπει να ερθει νεος κοσμος που θα δημιουργησει και αλλη διαθεση στους παλιους.

                Για μενα ο κυκλος που λεει ο Loggo εχει κλεισει εδω και παρα πολλα χρονια οχι λογω της καταστασης της δικης μας κοινοτητας αλλα επειδη το μοντελο που υποστηριζουμε (ανεξαρτου forum site) εχει πεθανει. Παρολα αυτα εμεις με τον ενα ή τον αλλο τροπο καταφεραμε και κρατηθηκαμε ζωντανοι μεχρι σημερα.

                Αυτο απο μονο του πρεπει να βαλει ολα τα σημερινα μελη να σκεπτουν τι θελουν να γινει με το GO. Εγω θα περιμενω να δω αν θα ακουστουν και αλλα πραγματα και θα ελεγα πως αν δουμε κινηση ο Loggo οντως να ανοιξει το topic που ανεφερε.

                Comment


                • #98
                  Τόσο καιρό αδιαφορώ για την ύπαρξη του φόρουμ και δε με ένοιαζε αν θα κλείσει.Τώρα που βλέπω πως δεν υπάρχει κίνηση εδώ και πως και μόνο το ενδεχόμενο να κλείσει,φαντάζει πιο υπαρκτό από ποτέ,ομολογώ πως δε μου αρέσει σαν πιθανότητα.Καλώς ή κακώς έχουμε περάσει τόσα πράγματα μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια ως κοινότητα.
                  Σε περίπτωση που δεν συνεχιστεί πάντως,γνώμη μου είναι να γίνει ένα γερό backup των όσων έχουν ειπωθεί εδώ μέσα,και από κει κι ύστερα μεταφερόμαστε όλοι μαζί σε κάποιο άλλο φόρουμ με περισσότερο κόσμο.Κι εκεί θα γίνονται οι συζητήσεις που γίνονταν και γίνονται ακόμα κάποιες φορές εδώ,απλά παράλληλα θα έχουμε και άλλα άτομα να συμμετέχουν και γιατί όχι ίσως αλλάξουν κάπως και οι ορίζοντές μας.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #99
                    Θα συνεισφέρω και εγώ τον οβολό μου.

                    Όσον αφορά το φορουμ δεν θα πω κάτι διαφορετικό από ότι είπαν τα παιδιά πιο πριν...Μεγαλώνουμε,οι περισσότεροι από εμάς κοντεύουν τα 30,έχουμε δουλειές, κάποιοι σπίτια και άλλοι,το σημαντικότερο,έχουν φύγει στο εξωτερικό.Τους τελευταίους μήνες 3 τ ο υ λ α χ ι σ τ ο ν μέλη έφυγαν στο εξωτερικό και όπως είναι επόμενο πέρασαν μια σοβαρή αλλαγή στην ζωή τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να συμμετέχουν τόσο όσο στο παρελθόν.Είναι λογικότατο.

                    Από την άλλη αυτό που λέει και ο νοοτο είναι σημαντικότατο,είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί ένα ανεξάρτητο site.

                    Προσωπικά υποστηρίζω πως δεν πρέπει να κλείσει το site.Γίνονται ακόμα και σήμερα κάποιες ωραίες συζητήσεις και γράφονται ωραία κείμενα και δεν θέλω να χαθούν όλα αυτά.Ας δούμε τι έχουν να πουν και όλοι οι άλλοι βέβαια.

                    Πάντως αυτό που είπε ο Χενο είναι σημαντικό,κάθε μέρα κάνουν ogin κάμποσα άτομα,κανένα ποστ δεν βλάπτει.Επίσης,παρατήρησα πως ανα καιρούς ποστάρονται νέα στο τσατμποξ,ε είναι κρίμα να χάνονται έτσι ειδήσεις,αν είναι να δώσετε κάποιο λινκ γράψτε το στο αντίστοιχο θέμα, τον ίδιο χρόνο θα πάρει και έτσι κινείται και το φόρουμ.


                    Τέλος, εγώ έχω ξεκινήσει να γράφω ένα gaming αφιέρωμα το οποίο και είμαι διατεθειμμένος να ποσταρω στην κεντρική σελίδα.Το προχωράω αργά λόγω έλλειψης χρόνου αλλά το προχωράω.

                    Αν αποφασιστεί πάντως να πάμε αλλού,κάτι το οποίο εγώ δεν θα το ήθελα γιατί θα χαθούν όλα τα ποστ,ψηφίζω enternity.Το κλίμα εκεί είναι πολύ καλό και υπάρχει αρκετός κόσμος.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Me tetoia pou diavazw pws na symetexw?
                      Sxedon oloi exete pistepsei mesa sas oti prepei na kleisei to forum.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Κατά την γνώμη οι κύριοι λόγοι που τελευταία το φόρουμ έχει μικρή κίνηση είναι:

                        - πολλά από τα μέλη του φόρουμ απλώς δεν έχουνε όρεξη να γράψουνε την αποψη τους για ένα game αλλά προτιμάνε τον χρόνο που θα διέθεταν στο φόρουμ να τον διαθέσουνε απλώς παιζοντας games.

                        -κάποιοι ίσως βαρέθηκαν να βλέπουνε στο φόρουμ τα ίδια και τα ίδια μέλη, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε τι παιζει, τι απόψεις έχει ο καθένας, καταντάει βαρετό απο ένα σημείο και μετά να ανταλλάζεις απόψεις ποσο μάλλον για χρόνια όπως εμείς σε αυτό το φόρουμ, με τα ίδια και τα ίδια άτομα. Χρειαζόμαστε μετάγγιση νέων μελών. Τώρα πως θα έρθουνε νέα ενεργά μέλη στο GO αυτό είναι ξεχωριστή συζήτηση, αλλά ο τρόπος υπάρχει.

                        -κάποιους για διάφορους λόγους ίσως να τους ενόχλησε το κλίμα που επικράτησε κατά καιρούς στο φόρουμ, εννοώ περιπτώσεις δημιουργίας κλικών ειρωνείας κτλ. Απο ένα σημείο και μετά καταντάει κουραστικό να λογομαχείς σε επιτρεπτά και μη πλαίσια για ένα ή και περισσότερα θέματα. Τα παραπάνω είχανε ως αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν το φόρουμ αρκετά και σημαντικά μέλη του τα οποία δεν αναπληρώθικαν με νέα μέλη.

                        - το GO από τη δημιουργία του είχε εσωστρεφή προσανατολισμό, δημιουργήθικε με βασικό σκοπό τα πρώην μέλη του gamepro forum να μην χαθούνε έχοντας ένα διαδυκτιακό τόπο συζήτησης και ανταλλαγής αποψεων για τα videogames. Eλάχιστες φορές κάναμε σοβαρές προσπάθειες με διάρκεια για να προσελκύσουμε νέα μέλη, να θυμισω την αποτυχημένη πρώτη προσπάθεια κεντρικής σελίδας. Επίσης δεν κάνουμε podcasts, δεν ανεβαζουμε videos στο κανάλι του youtube, δεν κάνουμε livestream ως Gamers Odyssey. Έτσι πλέον σε μαθαίνουνε. Mε τα μέλη που έχουμε θα μπορούσαν άνετα να γινουνε ολα αυτά αν υπήρχε συννενόηση και οργάνωση χωρίς να επιβαρυνθεί κάποιος υπερβολικά.

                        - ζούμε σε δύσκολες εποχές, οι περισσότεροι πλέον δεν είμαστε φοιτητές έχουμε πάει και στρατό και ο καθένας έχει τα προβλήματα του μην έχοντας διάθεση να συμμετέχει σε μια διαδυκτιακή κοινότητα.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Βασικα μεγαλωσαμε και ωριμασαμε, δεν ειμαστε πια σα τη Θανου που παιζει 24ωρες τη μερα και βγαινει στη τηλεοραση ντυμενη Lara Croft
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Originally posted by Deus View Post
                            Θα συνεισφέρω και εγώ τον οβολό μου.
                            Αν αποφασιστεί πάντως να πάμε αλλού,κάτι το οποίο εγώ δεν θα το ήθελα γιατί θα χαθούν όλα τα ποστ,ψηφίζω enternity.Το κλίμα εκεί είναι πολύ καλό και υπάρχει αρκετός κόσμος.
                            Αυτο το σεναριο το σκεφτεται καποιος αλλος; Προσωπικα δεν ειμαι αρνητικος, χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και η καλυτερη λυση. Εναλλακτικα αν κανεις ενδιαφερεται να ασχοληθει με τη "διαχειριση" του site ας το πει.

                            Με το να παμε σε αλλο site χανουμε αρκετα πραγματα που χουν να κανουν με τη φυση του φορουμ η οποια αναφερθηκε, απλα θα υπαρχει σιγουρα ενα πιο σταθερο ποσταρισμα ειδησεων, αρα και ευκαιριες για σχολια και περαν αυτου γλυτωνουμε με το ολο το θεμα διαχειρισης/αναγκης για mods αλλα και για χρηματα.

                            Comment


                            • Egw tha paw opou pate pantws.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα ό,τι πει η πλειοψηφία. Το μόνο που με θλιβει είναι όσα ενδιαφέροντα που έχουν ειπωθεί θα χαθούν, αλλά ok. Ό,τι πει ο λαός.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X