Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aλλαγή ονόματος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Raf

      ευχαριστώ!

      Comment


      • Sinclair

        Vielen Dank!!
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Αλλάζεις το Burai για το Babylon 5;

          Nooooooooo!

          Τουλάχιστον Sinclair > Sheridan.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Heh... Το Babylon 5 μεχρι πρότινος δεν το είχα δει ποτέ. Αλλά εδώ στην ξενιτιά άρχισα να βλέπω σειρές με το τσουβάλι και πέτυχα όλες τις σεζόν σε τιμής κιντερ έκπληξη. Τις πήρα σε φάση να δω τι παίζει απο περιέργεια κτλ και έχω κολλήσει άσχημα. Ναι δε μιλάμε για την επιτομή της ηθοποιίας και της σκηνοθεσίας αλλά θεωρώ πως είναι από τις πιο καλοφτιαγμένες sci fi σειρές και ο JMS έφτιαξε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον σύμπαν, από το οποίο το Mass Effect έχει "δανειστεί" ουκ ολίγα.

            Και ναι είμαι fanboy Sinclair. Λες και βλέπω τον Sheppard μου είναι

            Και μια και η γερμανική τηλεόραση ως επί το πλείστον είναι ολίγον μπιπ, αυτές οι σειρές είναι ό,τι καλύτερο- ακούς και original dub και έρχεσαι στα ίσια σου. ( The Mask με γερμανικό dub λέμε... απλώς δε βλέπεται)
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Για μία στιγμή νόμιζα ότι αναφερόσουν και στον Dj Bob Sinclar.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Sinclair View Post
                Heh... Το Babylon 5 μεχρι πρότινος δεν το είχα δει ποτέ. Αλλά εδώ στην ξενιτιά άρχισα να βλέπω σειρές με το τσουβάλι και πέτυχα όλες τις σεζόν σε τιμής κιντερ έκπληξη. Τις πήρα σε φάση να δω τι παίζει απο περιέργεια κτλ και έχω κολλήσει άσχημα. Ναι δε μιλάμε για την επιτομή της ηθοποιίας και της σκηνοθεσίας αλλά θεωρώ πως είναι από τις πιο καλοφτιαγμένες sci fi σειρές και ο JMS έφτιαξε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον σύμπαν, από το οποίο το Mass Effect έχει "δανειστεί" ουκ ολίγα.

                Και ναι είμαι fanboy Sinclair. Λες και βλέπω τον Sheppard μου είναι

                Και μια και η γερμανική τηλεόραση ως επί το πλείστον είναι ολίγον μπιπ, αυτές οι σειρές είναι ό,τι καλύτερο- ακούς και original dub και έρχεσαι στα ίσια σου. ( The Mask με γερμανικό dub λέμε... απλώς δε βλέπεται)
                Καταρχάς τώρα μαθαίνω ότι μετανάστευσες στη Γερμανία! Καλή σταδιοδρομία, καλή προσαρμογή και καλά να περνάς!!! Οι γερμανικές μεταγλωττίσεις όντως δεν αντέχονται.

                Άργησες ΠΑΡΑ πολύ να δεις Babylon 5, εγώ το έβλεπα όταν ήμουν Αγγλία με συνοδεία αηδιαστικής τούρκικης πίτσας, και ακόμα πιο παλιά το έβλεπα φανατικά στο Star. Όποιον και να πάρεις είναι θεούλης, από τον Andreas Katsoulas (oh yes!!!) σα G'Kar μέχρι το Lando Molari. Δε χώνευα ιδιαίτερα τη Delenn πάντως, αυτή η φυλή εξωγήινων ήταν κάπως κρυόκωλη.

                Και ναι είναι σα να βλέπεις τον πατερα του Mass Effect. Ειδικά από τη στιγμή που μπαίνει ο Captain Sheridan, ο πατέρας του Commander Shepard, μαζί με τις Σκιές, εκεί θα φας ΜΕΓΑΛΟ κόλλημα! Όσον αφορά το ski-fi μέρος, η συμμετοχή του harlan Ellison σα σύμβουλος είναι πολύ σημαντική. Ο άνθρωπος είναι εφάμιλλος με Κλαρκ, Χέρμπερτ και Ασίμοφ...
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Ευχαριστώ πολύ ρε Τίτε!! Ευτυχώς εδώ το φαγητό είναι πολύ πολύ καλό- ακόμη και στο εστιατόριο της κλινικής που τρώμε οι εργαζόμενοι- όπως και εν γένει στην πόλη. Φτηνή και καλή μπύρα uber alles φυσικά!!( 0.5l Franziskaner 2.75€ και 78 λεπτά στο supermarkt!!)

                  Όντως άργησα απίστευτα πολύ. Για κάποιο λόγο ποτέ μου- μέχρι που έπαιξα Mass Effect- δε χώνευα σειρές του στυλ Σταρ Τρεκ. Το babylon 5 ειδικά, όποτε το πετύχαινα στο Star στα 90s άλλαζα κανάλι( ήμουν τότε μόνο highlander fan) Πλέον έχει πάρει με χαρακτηριστική άνεση θέση στις καλύτερες σειρές που έχω δει ποτέ. Sinclair και Garibaldi θεοί, όπως και οι Ivanova και η πλειονότητα των ambassadors. Αρχικά τα storylines ήταν κάπως νερόβραστα αλλά πλέον έχει πάρει πολύ καλή τροπή.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Originally posted by Sinclair View Post
                    Και μια και η γερμανική τηλεόραση ως επί το πλείστον είναι ολίγον μπιπ
                    Ε, όχι και να παραπονιέται Έλληνας για τη γερμανική τηλεόραση, ήμαρτον! Δισεκατομμύρια φορές καλύτερη από τη δική μας σίγουρα, όπως εξίσου καλύτερες από τη δική μας είναι και αυτές των περισσότερων δυτικοευρωπαϊκών κρατών.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Συγγνώμη κιόλας, αλλά όταν μιλάμε για κάτι που έχει π.χ. Αμερικάνικο όνομα, θα πρέπει να μιλάνε Αμερικάνικα και όχι Ναζιστικά... Αν θέλουν να μιλάνε Γερμανικά, ας φτιάξουν ταινία γερμανικής καταγωγής.

                      Αυτό θα ήταν πιο cult...
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by TheCursed View Post
                        Ε, όχι και να παραπονιέται Έλληνας για τη γερμανική τηλεόραση, ήμαρτον! Δισεκατομμύρια φορές καλύτερη από τη δική μας σίγουρα, όπως εξίσου καλύτερες από τη δική μας είναι και αυτές των περισσότερων δυτικοευρωπαϊκών κρατών.
                        Με τίποτα όμως. Στο ίδιο ποιοτικό επίπεδο χαλαρά. Από σειρές έχει ό,τι retro υπάρχει από μικρό σπίτι στο λειβάδι, μέχρι ομάδα Α κτλ με γερμανικό dub της χείριστης ποιότητας. Τα Tatort είναι πολύ καλές σειρές και καλής παραγωγής.( αν τα έχεις ακουστά) Τα RTL και δε συμμαζεύεται έχουν ένα σκασμό reality σαν των ελληνικών καναλιών, που είναι εμετικά...

                        Ναι βάζουν πολύ περισσότερες ταινίες( καλύπτοντας εποχές από 60s kαι έπειτα), ναι έχουν τα πάντα μεταγλωττισμένα- αν και imo οι μεταγλωττίσεις είναι κάτω του μετρίου και σε πολλές σειρές το χιούμορ δεν μεταφέρεται καλά πχ Two and a Half men. Το μόνο κανάλι που όντως είναι πολύ καλό είναι το arte που βάζει ευρωπαϊκό και ανεξάρτητο κινηματογράφο σε πρωτότυπο dubbing ως επί το πλείστον με γερμανικούς υπότιτλους και ενδιαφέροντα ντοκιμανταιρ.

                        Και για να κλείσω το off topic, έχω μιλήσει με ένα σωρό συναδέλφους εδώ( συνομηλικους αλλά και μεγαλύτερους) και όλοι μα όλοι μου λένε πως η γερμανική τηλεόραση είναι ελεεινή.

                        EDIT:
                        Πουθενά δεν έκανα σύγκριση με την ελληνική τηλεόραση, δεν ξέρω πώς έβγαλες το συμπέρασμα πως τη θεωρώ καλύτερη και γιατί αντέδρασες έτσι... Μετρίασε λίγο αυτή τη συμπεριφορά "όλα εκεί είναι καλύτερα" γιατί δεν ισχύει τουλάχιστον όχι στον απόλυτο τρόπο που περιγράφεις. Σου μιλάω έχοντας προσωπική εμπειρία μιας και πλέον εδώ ζω κι εργάζομαι. Ναι υπάρχουν πάρα πολλά θετικά, προφανώς και είναι μέρα με τη νύχτα με εμάς αλλά υπάρχουν σαφώς και αρνητικά. Αυτή η αγιοποίηση του ξένου, ισχυρότερου, πιο οργανωμένου κάπου κουράζει. Ακόμη και στο θέμα της υγείας που μπορώ να γνωρίζω από πρώτο χέρι, υπάρχουν τομείς που πλεονεκτούμε.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Originally posted by Sinclair View Post
                          Με τίποτα όμως. Στο ίδιο ποιοτικό επίπεδο χαλαρά. Από σειρές έχει ό,τι retro υπάρχει από μικρό σπίτι στο λειβάδι, μέχρι ομάδα Α κτλ με γερμανικό dub της χείριστης ποιότητας. Τα Tatort είναι πολύ καλές σειρές και καλής παραγωγής.( αν τα έχεις ακουστά) Τα RTL και δε συμμαζεύεται έχουν ένα σκασμό reality σαν των ελληνικών καναλιών, που είναι εμετικά...

                          Ναι βάζουν πολύ περισσότερες ταινίες( καλύπτοντας εποχές από 60s kαι έπειτα), ναι έχουν τα πάντα μεταγλωττισμένα- αν και imo οι μεταγλωττίσεις είναι κάτω του μετρίου και σε πολλές σειρές το χιούμορ δεν μεταφέρεται καλά πχ Two and a Half men. Το μόνο κανάλι που όντως είναι πολύ καλό είναι το arte που βάζει ευρωπαϊκό και ανεξάρτητο κινηματογράφο σε πρωτότυπο dubbing ως επί το πλείστον με γερμανικούς υπότιτλους και ενδιαφέροντα ντοκιμανταιρ.

                          Και για να κλείσω το off topic, έχω μιλήσει με ένα σωρό συναδέλφους εδώ( συνομηλικους αλλά και μεγαλύτερους) και όλοι μα όλοι μου λένε πως η γερμανική τηλεόραση είναι ελεεινή.

                          EDIT:
                          Πουθενά δεν έκανα σύγκριση με την ελληνική τηλεόραση, δεν ξέρω πώς έβγαλες το συμπέρασμα πως τη θεωρώ καλύτερη και γιατί αντέδρασες έτσι... Μετρίασε λίγο αυτή τη συμπεριφορά "όλα εκεί είναι καλύτερα" γιατί δεν ισχύει τουλάχιστον όχι στον απόλυτο τρόπο που περιγράφεις. Σου μιλάω έχοντας προσωπική εμπειρία μιας και πλέον εδώ ζω κι εργάζομαι. Ναι υπάρχουν πάρα πολλά θετικά, προφανώς και είναι μέρα με τη νύχτα με εμάς αλλά υπάρχουν σαφώς και αρνητικά. Αυτή η αγιοποίηση του ξένου, ισχυρότερου, πιο οργανωμένου κάπου κουράζει. Ακόμη και στο θέμα της υγείας που μπορώ να γνωρίζω από πρώτο χέρι, υπάρχουν τομείς που πλεονεκτούμε.
                          Καταρχήν το EDIT είναι εντελώς άκυρο, εκτός τόπου και χρόνου. Έχω ξεπεράσει τη φάση "όλα είναι καλύτερα στο Χ μέρος" εδώ και χρόνια. Εδώ μέσα μπορεί να βγάζω τέτοιο προφίλ, αυτό οφείλεται όμως στο ότι απαντάω σε συγκεκριμένα πράγματα τα οποία γράφονται. Οπότε, το προσπερνάω.

                          Για την τηλεόραση συγκεκριμένα, εστίασες στις ταινίες και τις σειρές και δεν ξέρω γιατί. Έχουν ατελείωτα ενδιαφέροντα προγράμματα, ενημερωτικές εκπομπές, ντοκιμαντέρ κ.λ.π. Να φανταστείς τα γερμανικά τα έχω ουσιαστικά ξεχάσει σε μεγάλο βαθμό επειδή δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά και πάλι αυτές τις εκπομπές κάθομαι και τις βλέπω κι ας καταλαβαίνω μόνο τα μισά. Στην Ελλάδα ακόμη κι αν η τηλεόραση είναι το μόνο που έχω να κάνω, την βαριέμαι.

                          Πάντως πρέπει να σταματήσω αυτές τις συζητήσεις, πλέον σε αυτά τα ζητήματα κανείς δεν απαντάει σε αυτά που γράφω αλλά σε αυτά που (για κάποιον λόγο) νομίζετε ότι εννοώ...
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Skai ftw
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Originally posted by TheCursed View Post
                              Καταρχήν το EDIT είναι εντελώς άκυρο, εκτός τόπου και χρόνου. Έχω ξεπεράσει τη φάση "όλα είναι καλύτερα στο Χ μέρος" εδώ και χρόνια. Εδώ μέσα μπορεί να βγάζω τέτοιο προφίλ, αυτό οφείλεται όμως στο ότι απαντάω σε συγκεκριμένα πράγματα τα οποία γράφονται. Οπότε, το προσπερνάω.

                              Για την τηλεόραση συγκεκριμένα, εστίασες στις ταινίες και τις σειρές και δεν ξέρω γιατί. Έχουν ατελείωτα ενδιαφέροντα προγράμματα, ενημερωτικές εκπομπές, ντοκιμαντέρ κ.λ.π. Να φανταστείς τα γερμανικά τα έχω ουσιαστικά ξεχάσει σε μεγάλο βαθμό επειδή δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά και πάλι αυτές τις εκπομπές κάθομαι και τις βλέπω κι ας καταλαβαίνω μόνο τα μισά. Στην Ελλάδα ακόμη κι αν η τηλεόραση είναι το μόνο που έχω να κάνω, την βαριέμαι.
                              Ελληνική τηλεόραση δεν έβλεπα ποτέ εκτός από σειρές 90s και 80s με τις οποίες μεγάλωσα. Η γερμανική τηλεόραση είναι κατά την άποψή μου και από όσο έχω δει εδώ και ένα μήνα στο ίδιο επίπεδο με την ελληνική.( ποιοτικά. ποσοτικά να το παρεις έχουν 30 κανάλια χώρια συνδρομητικά κτλ κτλ, πώς να μην καλύπτεται μεγαλύτερη γκάμα τηλεθεατών? Και πάλί όμως η χαμηλής ποιότητας εκπομπές έχουν την πρωτοκαθεδρία στην τηλεθέαση, όπως συμβαίνει και παγκοσμίως) Απλώς υπάρχουν reality και shows με υψηλή παραγωγή κάτι το απολύτως λογικό δεδομένης της οικονομικής κατάστασης. Υπάρχουν και εκπομπές ενδιαφέροντος, ενημερωτικές και πολιτικές αλλά ειλικρινά δεν είναι τόσες σε ποσότητα ώστε να δικαιολογούν το χαρακτηρισμό άρτια τηλεόραση. Πραγματικά το Arte είναι το μόνο κανάλι που είναι 100% ενδιαφέρον- για τα δικά μου κριτήρια. Για την "frau Schmid απέναντι" το RTL, το SAΤ και οι εκπομπές lifestyle είναι το αλάτι και το πιπέρι της καθημερινότητας. Ανέφερα τα ντοκιμανταίρ ΑΛΛΑ είτε προβάλλονται περίεργες για μένα ώρες- όπως και για τον κάθε εργαζόμενο- ενώ οι ενημερωτικές εκπομπές αφορούν την καθημερινότητα στη Γερμανία κάτι που προς το παρόν δε με αφορά( πχ Weihnachtsmarkt στην Κολωνία, πως φτιάχνονται τα Kaesebroetchen και τα Leberwuerste) Τέλος πάντων προσωπικά, ό,τι έχω δει μέχρι στιγμής με αφήνει παγερά αδιάφορο με εξαιρέσεις.

                              Όταν γράφεις όχι και να διαμαρτύρεται ο Έλληνας, θεωρώ πως αυτομάτως με υποβαθμίζεις. Αντιλαμβάνομαι τον τόνο της υπερβολής, που εσκεμμένα χρησιμοποίησες αλλά imo υπερθεματίζεις χωρίς λόγο.

                              Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, ίσα ίσα συμμερίζομαι τις απόψεις σου σε πολλά θέματα, όπως είχα κάνει στο σχολιασμό της επικαιρότητας( στο χαζό κατ'εμε και μιντιακό Nazi mentalitaet Deutschland VS "Wir sind ueber alles" Griechenland). Απλώς, δεν περίμενα απάντηση με αυτό τον τρόπο σε ένα συμπέρασμα που έβγαλα, από το χρόνο διαμονής μου εδώ- ο οποίος, ομολογουμένως είναι περιορισμένος. Γι'αυτό το λόγο ανέφερα πως όλοι οι Γερμανοί συνάδελφοί μου, κράζουν την γερμανική τηλεόραση με κάθε ευκαιρία.

                              EDIT:

                              Αυτό που αναγνωρίζω και ξέχασα εν τη ρύμει του λόγου να αναφέρω, είναι πως τα δελτία ειδήσεων είναι απλά και ουσιαστικά. Αναφορά ειδήσεων, όχι 700 παράθυρα και υποπαράθυρα και οχι δε μας κράζουν εδώ. Τουλάχιστον όχι όπως το παρουσιάζουν στην Ελλάδα, έγκριτοι δημοσιογράφοι.

                              ΕDIT 2"

                              Thanks Deus να είσαι καλά. Μακάρι να πάνε καλά. Γιατί προς το παρόν το άγχος έχει χτυπήσει κόκκινο για διαφορους λόγους.
                              The Cursed είμαι από τα τελευταία άτομα που θα σε έκριναν συνολικά για τη στάση σου από μία αναφορά. Σου επαναλαμβάνω στην πλειονότητά τους οι απόψεις σου επί του θέματος με βρίσκουν σύμφωνο- ειδικά στην κουβέντα στο θέμα της επικαιρότητας. Απλώς δεν ήταν η απάντηση που θα περίμενα από εσένα. Τέλος πάντων, δεν έχω και τπτ να χωρίσω μαζί σου, αν σε προσέβαλα με οποιοδήποτε τρόπο συγγνώμη.

                              ΕDIT 3:
                              Είμαι fanboy Babylon 5 πλέον και με τη βούλα, οπότε ναι είναι τόσο καλό. Αλλά είπαμε είναι και αρκετά cheesy σε πολλά θέματα και διαλόγους. Ειδικά στην πρώτη season- που εγω λάτρεψα- υπάρχουν τόσο κλισέ, marvel ή DC comics διάλογοι αλλά είναι και θέμα γούστου. Αν σου αρέσει το Mass Effect imo δεν παίζει να απογοητευτείς. Επίσης στο amazon uk είναι πάμφθηνες οι seasons- νομίζω γύρω στα 10-11 ευρω έκαστη. Συγγνώμη για τα απανωτά edits δεν μπορώ για κάποιο λόγο να κάνω post reply στο θέμα.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Εξαιρετικό ποστ burai.Προσγειωμένο,λογικό και χωρίς υπερβολές.;)

                                Btw εύχομαι καλή διαβίωση στην Γερμανία,καλή αρχή και όλα να σου πάνε καλά.;)

                                Το babylon 5 το έψηνα και εγώ να το ξεκινήσω όντας μεγάλος φαν της επιστημονικής φαντασίας αλλά το ξεχνούσα πάντα.Είναι τόσο καλό;

                                Εντιτ:Η ελληνική τηλεόραση είναι για πέταμα,καμία αντίρρηση,αλλά υπάρχουν πολλές εκπομπές ΠΟΛΥ υψηλού επιπέδου τις οποίες αξίζει να δει κανείς και πιστεύω ότι δύσκολα θα βρεις εκπομπές τόσο καλές ακόμα και έξω.Μιλάω για εκπομπές όπως πρωταγωνιστές και εμπόλεμη ζώνη.

                                Cursed δεν σε κατηγορώ για τις θέσεις σου,ούτε βάζω λόγια στο στόμα σου,αλλά η τελευταία σου θέση για το πόσα δις φορές χειρότερη ήταν η ελληνική τηλεόραση είναι ισοπεδωτική παρόλη την υπερβολή που διακατέχει την πρότασή σου και δύσκολα θα έπειθες κάποιον άσχετο που απλώς θέλει να μάθει τι παίζει σχετικά με τηλεόραση έξω.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X