Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτασεις για βελτιωση της δομης/λειτουργιας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Την υποδομή για news και front page την έχουμε, για αυτό αγοράσαμε και το vBulletin άλλωστε. Το θέμα με τα news είναι πως ουσιαστικά δεν έχουν νόημα, γιατί τα μαθαίνουμε όλοι πολύ γρηγορότερα από αλλού και μια δική μας σελίδα θα έκανε μια απλή αναδημοσίευση. Στο κάτω κάτω μια χαρά λειτουργούν και τα αντίστοιχα topics για ό,τι μας κατεβαίνουν. Προσωπικά μου φαίνεται ανούσιο.

    Για το θέμα των reviews, απλά θα σας παραπέμψω στο αντίσοιχο section για να δείτε τη διαχρονικότητα της κίνησης.

    Γενικά, μας λείπει η διάθεση και, πλέον, ο χρόνος.

    Γενικά συμφωνώ με το Loggo, αλλά δεν καταλαβαίνω το "να υπάρχει ένας χώρος στον οποίο θα ανήκει το forum". Εννοείς να υπαγόμαστε σε κάποια σελίδα?
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα αποκοπει η κινηση απο το forum και θα μοιραζομαστε σε 2 μερη.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Γενικά πάντως όρεξη δεν υπάρχει, είμαστε όλοι σε ένα μεταβατικό στάδιο, δε νομίζω ότι θα ευδοκιμήσει μία τέτοια προσπάθεια. Ας μείνουμε στο φόρουμ καλύτερα .

        Comment


        • Originally posted by Titus View Post
          Γενικά συμφωνώ με το Loggo, αλλά δεν καταλαβαίνω το "να υπάρχει ένας χώρος στον οποίο θα ανήκει το forum". Εννοείς να υπαγόμαστε σε κάποια σελίδα?
          Ναι, δε κρύβω ότι θα ήθελα να υπάρχει μια σελίδα στην οποία θα ανήκει το forum. Το θέμα είναι ότι δε πιστεύω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συντηρηθεί σε βάθος χρόνου. Εκτός αν μιλάγαμε για κάτι εντελώς user generated το οποίο θα απευθυνόταν σε όλο το κόσμο, κάτι σε στυλ GameFaqs ή MobyGames πχ.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος (αν και παλαιότερα κάναμε σχετική προσπάθεια με μία άλφα επιτυχία) να έχουμε και κεντρική σελίδα, πέρα δηλαδή από το φόρουμ, από τη στιγμή που το gamers odyssey ξεκίνησε ως μια προσπάθεια ώστε να μην χαθούν τα πρώην μέλη του gamepro φόρουμ, να μην διαλυθεί δηλαδή η κοινότητα, πως;; με την δημιουργία ενός νέου φόρουμ όπου τα μέλη που τόσα χρόνια αντάλλασαν απόψεις πάνω στα videogames να συνεχίσουν να το κάνουν μέσω ενός νέου φόρουμ.

            Δηλαδή ο αντικειμενικός σκοπός του φόρουμ αυτού επιτεύχθει και με το παραπάνω μάλιστα. Τώρα το να ξεκινήσουμε και μία κεντρική σελίδα της οποίας η ανανέωση θα εξαρτάται από την καλή θέληση όσων θα συμμετάσχουν σε μία τέτοια προσπάθεια, δεν νομίζω να έχει κάποιο νοήμα από τη στιγμή που εμάς αυτό που μας νοιαζει πρώτα είναι να ανταλάσσουμε μεταξύ μας απόψεις, εντυπώσεις κτλ πάνω στα videogames και όχι μόνο.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • αυτα που λες δεν εχουν σχεση με αυτα που εγραψα. καταρχας, φορουμ ειναι μια ανοιχτη κοινοτητα για συζητηση επομενως δε θα πρεπει να περιοριζεται μονο σε εμας της γκειμπρο εποχης. κακα τα ψεματα, οι ενεργοι χρηστες εχουν μειωθει σημαντικα με το περασμα των ετων...

              αυτο που ειπα ειναι απλα να προστεθει ενα πορταλ που θα συντηρουμε εμεις και θα δειχνει τις ειδησεις, ριβιους κτλ που συζηταμε μεσα στην κοινοτητα. θεωρω πως ειναι πιο ελκυστικο για τον "εξω" να δει αυτο και να μπει στο φορουμ κ διαφορετικα να δει απλα το φορουμ. προφανεστατα, μια εξυπνη κεντρικη σελιδα μπορει να λειτουργησει και σαν καθρεφτης για την κοινοτητα.

              εγω παντως θα προτειμουσα αντι να απομονονω μια προσπαθεια που κανω πχ το jrpgnews, να κανω κατι αναλογο κανω για πορταλ του go. δυστυχως ομωςδε διακρινω κ πολυ ορεξη γιαυτο κι ανεφερα σε αλλο τοπικ, μελλοντικα ισως ξεκινησω κατι σε δικο μου domain :-S

              anywayz, δεν εχω να προτεινω κατι αλλο.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • H προηγούμενη προσπάθεια δεν απέτυχε επειδή δεν υπήρχε καλή οργάνωση ή επειδη δεν υπήρχαν αρκετά άτομα. Όταν έχουν αναλάβει την υπόθεση 6-7 από τα πιο ενεργά άτομα της κοινότητας δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να περιμένεις. Και ήταν 6-7 όχι επειδή δεν θέλαμε παραπάνω αλλά επειδή τόσοι είχαν ενδιαφερθεί να βοηθήσουν. Μετά από 3 χρόνια δεν νομίζω να υπάρχει πιθανότητα οι 6-7 να γίνουν ξαφνικά 20.

                Αν τώρα θεωρείς ότι μπορείς να οργανώσεις μία τέτοια κίνηση τότε δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα με αυτό. Το μόνο που έχω να πω προσωπικά είναι ότι αμα έιναι να γίνει κάτι θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι πιθανώς να είναι κάτι το οποίο θα το διαβάζουμε εμείς οι ίδιοι (και δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα κάτι τέτοιο). Αν είναι λοιπόν να ξεκινήσει κάτι το οποίο θα ξεφουσκώσει καλύτερα να μην ξεκινήσει καθόλου.

                Comment


                • Βασικά η προηγούμενη προσπάθεια απέτυχε γιατί για κάποιο λόγο κάποια στιγμή χάθηκε όλο το site και το φόρουμ και το μόνο που διασώθηκε ήταν ένα backup του 2008 . Τον τελευταίο καιρό υπήρξε ένας αέρας ανανέωσης (λέγε με κανάλι στο youtube, podcasts κτλ) και όλα αυτά θα είχαν προέκταση και στο site, όπως και η προσωπική ενασχόληση κάποιων μελών με συγκεκριμένες θεματικές (scatman - ενημέρωση για JRPGs, bigboss, hideo, εγώ - ενημέρωση για Sony, Xeno, laharl - ενημέρωση κυρίως για XBLA, εγώ - ενημέρωση για Android, iOS κτλ και γενικότερη ενημέρωση σε όλα τα θέματα από πολλά άλλα μέλη). Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο χρόνος και η όρεξη του καθενός τη δεδομένη στιγμή, γνωρίζω άτομα που ψάχνουν για μεταπτυχιακά (όπως κι εγώ), κάποιοι θα φύγουν, κάποιοι άλλοι θα πιάσουν δουλειά, κάποιοι έχουν υποχρεώσεις, είναι και το θέμα του στρατού φυσικά. Ok δεν είναι εύκολο να οργανωθούμε για κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή, δεν μπορούμε όμως να μείνουμε στα της προηγούμενης προσπάθειας, αφενός γιατί ήταν ποιοτικότατη, αφετέρου δε γιατί το περιεχόμενο και οι δραστηριότητες του φόρουμ σχεδόν διπλασιάστηκαν από τότε.

                  Πέραν τούτου, ένα "Gamers-Odyssey" παρεΐστικο site προσελκύει διαφορετικά έναν αδαή, από ότι ένα αχανές φόρουμ. Μπαίνει κάποιος, διαβάζει ένα χαλαρό χομπίστικο review για το FF XIII, λέει "Α μου αρέσει το στυλ των παιδιών," μπαίνει στο φόρουμ και κοιτάει τι τον ενδιαφέρει. Κάτι τέτοιο με ένα φόρουμ δύσκολα γίνεται.

                  Comment


                  • Η προηγουμενη προσπαθεια απετυχε επειδη τα ατομα που την ειχαν αναλαβει απο ενα σημειο και μετα επαψαν να ασχολουνται, ειτε γιατι βαρεθηκαν ειτε επειδη δεν ειχαν χρονο (πχ ο bb απ'οτι θυμαμαι ειχε μπει φανταρος). Επιπλεον οπως ειπε και ο evans μεσα σε μια μερα χαθηκε ολο το site και ενας τεραστιος ογκος δουλειας μαζι με αυτο...

                    Επειδη ειχα ασχοληθει σε μεγαλο βαθμο με την προηγουμενη σελιδα, θα ελεγα οτι το ολο συστημα με τις αναρτησεις των νεων δεν ηταν τοσο λειτουργικο και παραλληλα απο ενα σημειο και μετα ηταν πολυ βαρετο μιας και το μονο που καναμε ηταν ενα news-feed site σε εναν κοσμο που υπηρχαν αντιστοιχες δουλειες πολυ καλυτερες απο την δικη μας. Εκτος αυτων δεν υπηρχε και κινηση, στο τελος που ειχα μεινει μονος μου θυμαμαι οτι τα νεα που ανεβαζα δεν τα κοιταγαν ουτε τα μελη του site μιας και προφανως υπηρχε ενημερωση απο αλλου. Προσωπικα εκτος απο το θεμα του περιεχομενου, δεν μου αρεσε ουτε η εμφανιση της κεντρικης σελιδας και το ειχα πει αρκετες φορες.

                    Απο τοτε βεβαια εχουν αλλαξει παρα πολλα πραγματα. Εκτος απο reviews κλπ τα μελη αυτου του forum εχουν κανει δουλειες πoυ μαζεμενες, δεν υπαρχουν σε κανενα αλλο site στην ελλαδα ( tops-video reviews-podcasts- video boss guides- lets play castlevania ή ακομα τα music videos που εχουμε κανει με τον koul). Με αλλα λογια μπορουμε να κανουμε κατι μοναδικο το οποιο αυτοματως θα δινει ενα αλλο ενδιαφερον σε μια κεντρικη σελιδα (που ειναι και το προσφορο εδαφος για τετοιες δουλειες). Ολα αυτα μαζι με ενα πιο λειτουργικο συστημα αναρτησης νεων- αποψεων προκειμενου να υπαρχει και μια καποια καθημερινη ανανεωση.

                    Imo ειναι καθαρα θεμα χρονου (που πολυ σωστα εθεσε ο evans μιας και οι περισσοτεροι βρισκομαστε σε διαφορετικη φαση απο τοτε) και κυριως ορεξης...

                    Comment


                    • Μπορούμε να κάνουμε και σελίδα που δεν ασχολείται καθόλου με νέα παρά μόνο με παρουσιάσεις, κριτικές, αφιερώματα κλπ.
                      Προσωπικά δε με ενδιαφέρει πάντως αφού ό,τι θέλω το διαβάζω στο φόρουμ.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Κεντρική σελίδα που θα αναλώνεται σε ανέβασμα νέων δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Το γιατί είναι προφανές και έχει αναλυθεί σε διάφορα posts εδώ.

                        Συμφωνώ όμως με τους Scatman και Evans ότι μια σελίδα είναι πολύ πιο ελκυστική για κάποιον τρίτο απ’ ότι ένα απλό forum. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που κι εγώ θα ήθελα να είχαμε μια κεντρική ασχέτως αν πιστεύω ότι, σε βάθος χρόνου, δε θα καταφέρει να επιβιώσει. Γι’ αυτό άλλωστε και, στη παρούσα τουλάχιστον φάση, δυσκολεύομαι να δηλώσω υπέρ του εγχειρήματος.

                        Για μένα πάντως, το Sega-16 είναι πρότυπο οργάνωσης fan site. Από τη μια υπάρχει μια ενεργή κοινότητα από την οποία κάθε μέλος (παλιός ή νέος και ανεξαρτήτως αριθμού posts), αν και όποτε θέλει, μπορεί να γράψει κάτι για το site. Από την άλλη όμως, σε μια προσπάθεια να σταθεροποιήσουν το τακτικό ρυθμό ανανέωσης, έχουν δημιουργήσει μια, εντελώς ανοιχτή, ομάδα ανθρώπων που καλείται να γράφει πιο τακτικά (ένα review την εβδομάδα αν δε κάνω λάθος).

                        Αν μπορούσε να γίνει, πάνω κάτω, κάτι αντίστοιχο κι εδώ έτσι ώστε να σιγουρευτούμε ότι το όλο εγχείρημα δε θα καταρρεύσει μετά το πρώτο κύμα ενθουσιασμού, τότε συζητάμε σε άλλη βάση.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Αυτό που λέει ο Loggo είναι πολύ καλή ιδέα. Ένα skin από VB που ο καθένας θα γράφει ότι θέλει και θα καταγράφονται στο forum στη κατηγορία Reviews/Features και G0 activities.

                          Όταν λέω να γράφει ότι θέλει, εννοώ ακριβώς αυτό, να γράφει ότι θέλει. Κοινή συνισταμένη μας τα videogames. Να εκθέτει την προσωπική του άποψη στο προσωπικό του τόνο. Ελεύθερη γραφή. Πέστε την "blog style". Όχι άλλα νέα, έχουμε ένα κάρο ελληνικά sites για αυτή τη δουλειά που πληρώνονται κιόλας για να το κάνουν, άμα θέλουμε να ποστάρουμε νέο στο forum το κάνουμε copy-paste στο forum.

                          Αντί ενός "νέου" στη σελίδα θα προτιμούσα να ακούσω τις απόκοσμες εμπειρίες του Tanno μετά από κατανάλωση μπάφων στο Amnesia σε ένα είδος review αν θέλετε. Με το τρόπο που αυτός γουστάρει να το γράψει, ελεύθερα, χωρίς ντε και καλά να πρέπει να το χωρίσει ξέρω ΄γω σε κατηγορίες <γραφικά - ήχος - gameplay> και λοιπά, αλλά να ξεκινήσει να γράφει και όπου τον βγάλει. Να ακούσουμε δηλαδή τις προσωπικές εμπειρίες και άποψη του χρήστη Tanno επάνω στο τίτλο χωρίς να χρειάζεται να μας τον πουλήσει ή να το βαθμολογήσει.

                          Ή να βγει ο Loggo επειδή μπορεί και να αρχίζει να λέει για το Uncharted το γηραιότερο και καθώς γράφει, γράφει, γράφει να τον πάει αλλού η γραφή, σε συγκρίσεις ας πούμε με μηχανισμούς, στο σήμερα, ή όπου το μυαλό του θελήσει να ταξιδέψει.

                          Ή να βγει ο crpl με πολεμική ανταπόκριση απ'το τελευταίο deathmatch στο FPS που παίζει, να αρχίζει να μιλάει για άπειρο Pawnάρισμα, για τις τακτικές που ακολούθησε, για calibration και όλα αυτά τα ακατανόητα σε εμένα FPS-άδικα και στο τέλος να αφήσει υστερόγραφο ότι σκόραρε headshot στη γκόμενα απέναντι στο προποτζίδικο, επειδή μπορεί.

                          Ή ξέρω γω να βγει ο Ground και να γράψει ανθολογία γιατί θεωρεί καλύτερο το FFXII απ'όλα τα Final Fantasy. Ή με άλλους τρόπους έκφρασης, όπως τα video "Let's play" ή τα podcasts του DjSolid.

                          Να βγει ο Altair και να γράψει τις σκέψεις του για την αρχιτεκτονική στο Assassin's που τόσο τον μάγεψε. Μόνο και μόνο επειδή μπορεί, χωρίς να τον ενδιαφέρει αν θα "πουλήσει" η σκέψη του, αν θα τον σχολιάσει κάποιος, αν θα τον διαβάσει κάποιος. Που θα τον διαβάσει. Όπως και όλους. Άλλος μπορεί να διαφωνήσει κι άλλος να συμφωνήσει. Και αν θέλει να το "βγάλει από μέσα του" γράφετε στο site και αρχίζει και κατεβάζει παπάδες για το πόσο suck-άρει το Dragon Age 2 και σκατά να φάει η EA. Επειδή του δίνουμε το ελεύθερο να μην είναι "politicaly-correct", επειδή δεν του θέτουμε στενά πλαίσια έκφρασης. Και στο κάτω κάτω, και πάνω απ'όλα, εμείς οι ίδιοι να γράφουμε γιατί γουστάρουμε και μπορούμε χωρίς ντε και καλά να "ελκύσουμε κόσμο". Όποιος θέλει γράφεται, όποιος δεν θέλει με γειά του με χαρά του.

                          Mε λίγα λόγια, να πιάσει ο καθένας τη "niche" ασχολία του και να την εξωτερικεύσει αρθρογραφώντας, ελεύθερα, χωρίς ταμπού και - καλό θα ήταν - με όσο μπορεί λιγότερες βωμολοχίες

                          Να'μαστε καλά, έχουμε αρκετή πολυφωνία εδώ μέσα γι'αυτό βλέπεις και πεσμένη την κίνηση. Έχει πάρει τέτοια διάσταση το gaming που ο καθένας από εμάς ασχολείται με τα δικά του, με τις στιγμές εκείνες που συμβαδίζαμε σε τίτλους να σπανίζουν όλο και περισσότερο πλέον. Άλλος ασχολείται με android, άλλος με League of Legends, άλλος με mmorpgs, άλλος με jrpgs, άλλος με FPS, άλλος με Assassin's Brotherhood, άλλος με retro. Της Παναγίας τα μάτια.

                          Aυτά είχα να πω και τίποτις άλλο.
                          sigpic

                          Comment


                          • Σωστός.Μ'αρέσει.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Συζητωντας μπορουν να βγουν πολυ ενδιαφερουσες ιδεες.

                              Πιστευω τα news χρειαζονται.

                              Στο δικο μου μυαλο υπηρχε/υπαρχει το εξης. Τα νεα ποσταρονται ετσι κι αλλιως στο φορουμ οποτε θα ηταν εξαιρετικα εξυπνο με καποιο τροπο οι επικεφαλιδες τους να εμφανιζοταν στην κεντρικη σελιδα, σαν rss feed . ο ενδιαφερομενος με ενα κλικ θα μεταφερεται στο αντιστοιχο τοπικ του φορουμ Οπου θα ενημερωνεται περισσοτερο απο εκει.
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Αυτό θα απαιτούσε οργανωμένη αναδημοσίευση και στα πλαίσια του φόρουμ, δεν πρόκειται να λειτουργήσει. Το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε είναι η δημιουργία μίας στήλης που θα είναι σε κάποιο column της κεντρικής δομής, η οποία θα τροφοδοτείται με νέα από διάφορα sites. Θα μπορούσαμε μάλιστα να κάνουμε μία random σειρά με την οποία θα εμφανίζονται αυτά, ώστε να μην έχουμε πρώτα τα 10 τελευταία νέα του kotaku, μετά του joystiq κτλ. Θεωρητικά όλα αυτά βέβαια. Θα μπορούσε κάλιστα κάποιος απλά να γράφει κάτι για ένα νέο που του κίνησε το ενδιαφέρον, στα πλαίσια της "χομπίστικης συμπεριφοράς" που περιέγραψε ο dope παραπάνω. Από εκεί και ύστερα προσωπικές στήλες θα μπορούσαν εύκολα να υπάρξουν (όπως το JRPG news του scatman).

                                Comment

                                Working...
                                X