Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτασεις για βελτιωση της δομης/λειτουργιας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Στην τελικη ειναι μονο ενα στατιστικο.[/b]
    Ένα στατιστικό που έχει δημιουργήσει καταστάσεις στο παρελθόν, και που το να το κρύψουμε απλά δεν έχει νόημα - από τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε μπορεί με ένα απλό κλικ στο προφίλ μου να δει ότι έχω κάνει 1000 post και αυτός 100, το επιχείρημά μου "και ποιός είσαι εσύ με τα 100 post, εγώ είμαι εδώ από τότε και έχω λιώσει στο γράψιμο" παραμένει. Το πρόβλημά που έχουμε με την καταμέτρηση δεν είναι το ότι υπάρχει, αλλά το ότι προκαλεί αυτή τη συγκεκριμένη συμπεριφορά και spamming. Να θυμίσω επίσης πως από τη αρχή - αρχή είχαμε συζητήσει για οριστική εξάλειψη του post count σα μηχανισμό του forum, οπότε το "δεν ήξερα - δεν άκουσα - δε μου είπανε" δεν ευσταθεί. Αυτό που σίγουρα θα προκαλέσει προβλήματα είναι η ολική εξάλειψη της ημερομηνίας εγγραφής, για τον πολύ απλό λόγο ότι σε περιόδους εκλογών για σοβαρά θέματα μπορεί να εγγραφούν νέα μέλη υπό το μανδύα του "ανενεργού χρήστη" και να διαλύσουν τη διαδικασία.

    (παρεπιπτόντως ο πρωταθλητής ήταν ο Μπόι με 507 ποστ , και δεύτερος κάποιος γύρω στα 250 - 270. Ο Σαμπ ως Σούπερ Ντούπερ Αντμίν θα πρέπει να τα σβήσει μόνος του - Παιχτούρα κόψε τις εξυπνάδες Εγώ ήμουν φτωχός...)

    Και κάτι τελευταίο για τη διαδικασία εκλογής banners. Τα τελικά αποτελέσματα βγήκαν, ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό και την ψηφοφορία, και αυτό που μένει τώρα είναι να τα αξιοποιήσουμε. Το banner που βγήκε πρώτο θα ανέβει όσο το δυνατόν γρηγορότερα στη θέση του υπάρχοντος, ενώ για τα επόμενα 4 (υπάρχει ισοβαθμία στους 11 ψήφους) θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το εξής - banner ανά skin. Όπως είπε ήδη ο Μπόι, που τα περιέγραψε πριν από εμένα, είναι μια ιδέα του Παιχτούρα που μας άρεσε, συνδυάζει και το αίτημα για αλλαγή skin και το αίτημα για πολλαπλά banners, και από ένα ψάξιμο που έχουμε κάνει φαίνεται υλοποιήσιμη. Η ιδέα είναι να δώσουμε στον καθένα τη δυνατότητα να έχει μια επιλογή από 5 skins, όπου το καθένα θα έχει ένα από τα banners που επελέγησαν. Το πώς και το τι δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα, αλλά ο στόχος μας είναι αυτός. Αν, για κάποιο λόγο δεν ευοδωθεί η προσπάθεια, υπάρχουν δύο σκέψεις - η εναλλαγή των banners με το χέρι ανά χρονικό διάστημα, και η χρησιμοποίηση του δέυτερου banner στη σελίδα. Αυτό όμως θα συζητηθεί σε δεύτερη φάση και αν ναυαγήσει το σχέδιο Α, όταν βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά και τελειώσουμε με πιο πιεστικά θέματα (ανέβασμα σελίδας, αναδιοργάνωση pinned/ forum sections, τα γνωστά τεχνικά ζητήματα κλπ).

    Προσωπικά, θα λάβω την ευκαιρία να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μας εμπιστεύτηκαν τις δουλειές τους μέσα σε αυτό το διάστημα (ήταν όλες πολύ αξιόλογες και ήταν χαρά μας να ασχοληθούμε μαζί τους), να ζητήσω συγγνώμη για τις όποιες καθυστερήσεις, που οφείλονται σε φορτωμένο πρόγραμμα λόγω ψηφοφορίας και παράλληλου moderating, και να συνεχίσω να ζητάω να στέλνετε κείμενα, ιδέες και προτάσεις συμμετοχής - ειδικά στον τεχνικό τομέα. ΟΛΟΙ μας είμαστε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε, και βλέπετε και έμπρακτα πως οι παρατηρήσεις σας, έστω και αργά, λαμβάνονται υπ'όψην. Τέλος, η σελίδα βρίσκεται σε καλό δρόμο - έχουμε καταλήξει στο layout και την ταξινόμηση, και πρέπει να βρούμε χρόνο εν μέσω εξεταστικής των παιδιών να τη σηκώσουμε. Λίγη υπομονή, και όλα θα γίνουν.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Μπορω να καταλαβω απολυτα την ελλειψη του post count στην περιοχη του avatar μεσα στο φορουμ. Δεν μπορω να καταλαβω την ελλειψη του post count στην παρουσιαση του προφιλ μας!!!

      Εγω τυχαινει να γουσταρω να βλεπω ποσα posts εχω κανει στο φορουμ, νομιζω οτι ειναι ενα δικαιωμα που εχω σαν μελος καποιου φορουμ. Δεν ειναι ταμπελα παλαιοτητας ή οτιδηποτε τετοιο, και στην τελικη τα παντα ειναι θεμα χειρισμων και οχι αριθμων. Δεν μου αρεσε λοιπον καθολου το σβησιμο του count ΚΑΙ απο την οθονη του προφιλ. Ακομα και αν ειναι τα δυο αυτα count μια οντοτητα, κατι θα επρεπε να γινει κατα την γνωμη μου ωστε να ειναι ξεχωριστα και να μπορει ο καθενας να βλεπει το ποσα post εχει κανει. Στην τελικη ειναι μονο ενα στατιστικο.
      [/b]

      Δεν έχεις άδικο. Αυτό που έχω κι εγώ στο μυαλό μου είναι αυτό ακριβώς που λες. Απλά τώρα δεν έχω τις γνώσεις για το φτιάξω. Όταν με το καλό φτιαχτεί θα αρχίσει να λειτουργεί ξανά κανονικά και το ποστ καουντ στο προφιλ

      Comment


      • Ηταν παντως λιγο ανοητο να σβηστουν τα post counts, μιλαμε για κατι μη αναστρεψιμο.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Οντως η υλοποιηση της συγκεκριμενης αποφασης ηταν αρκετα βιαστικη.
          Κοιταξτε να ολοκληρωθει το θεμα τουλαχιστον πριν προχωρησετε σε αλλες αλλαγες γιατι η μεση λυση που ισχυει τωρα ειναι και η χειροτερη λυση.

          Comment


          • Μα ρε παιδιά τι σας πειράζει;Απλά έχουμε όλοι post count 0.Βάλτε στο προφίλ σας και χώρα διαμονής Βέλγιο και είστε εντάξει.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Μα ρε παιδιά τι σας πειράζει;Απλά έχουμε όλοι post count 0.Βάλτε στο προφίλ σας και χώρα διαμονής Βέλγιο και είστε εντάξει.
              [/b]

              +1...προτιμώ το 0 από το post count στο profile.Διότι ακόμα και έτσι θα υπάρξουνε διαμάχες με post όπως ανέφερε ο titus


              Comment


              • Toulaxiston vgalte to Posts:0 mou sparazei tin kardia
                Pera apo tin plaka h kinisi itan poli viastika tha protimousa sto mellon na min ksanaginoun toso viastikes kiniseis..

                Comment


                • Μα ρε παιδιά τι σας πειράζει;Απλά έχουμε όλοι post count 0.Βάλτε στο προφίλ σας και χώρα διαμονής Βέλγιο και είστε εντάξει.
                  [/b]
                  Χαχαχαχα
                  Έτσι

                  Χωρίς πλάκα τώρα, δε βλέπω που είναι το πρόβλημα κι επειδή χάθηκαν τα posts;
                  Σκοπός εξάλλου από την αρχή ήταν να μην υπάρχει post count, δεν ήταν βεβιασμένη κίνηση, αργοπορημένη ήταν.

                  Το 0 δεν είναι τόσο τραγικό εφόσον κάνει τη δουλειά του τελικά (σίγουρα δεν είναι το καλύτερο αλλά ξανάλεω τη δουλειά του τη κάνει) αν γίνεται μπορούμε να βάλουμε να γουστάρουμε περισσότερο.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Το 0 δεν είναι τόσο τραγικό εφόσον κάνει τη δουλειά του τελικά (σίγουρα δεν είναι το καλύτερο αλλά ξανάλεω τη δουλειά του τη κάνει) αν γίνεται μπορούμε να βάλουμε να γουστάρουμε περισσότερο.
                    [/b]
                    Νομιζω οτι τωρα καταληγουμε καπου. Τασσομαι υπερ του ∞ σαν post count για ολα τα μελη.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Βασικα οποιος κανει καλα Posts να παιρνει +1, στον μετρητη ως ανταμοιβη.

                      lol

                      Ρε σεις πλακα με κανετε να ουμ. Βαλτε εκει μετρητη Posts

                      Bασιζομενος σε εμπειριες απο συμμετοχη σε projects μεγαλων gaming sites προτεινω τα παρακατω.
                      Nομιζω πως ορισμενα καλο θα ηταν να λειφθουν υποψιν.

                      - περισσοτερα πακετα avatar και comment smile (+)
                      - Μη Lock στα τοπικ αγγελιων. Παρα μονο σε περιπτωση που ξεφευγει το πραγμα.
                      - Hall of Shame,Fame.Να φυγουν.
                      Η ενοτητα να μη χαθει αλλα ουσιαστικα να παρει τη θεση της, "τα σχολια των Reviews" Που σκοπευεις να κανεις Sub. Αν και η καλυτερη λυση τωρα που το ξανασκεφτομαι θα ηταν να ενσωματωσετε στη σελιδα comment form με δυνατοτητα Post μονο των εγγεγραμενω μελων. Θελει php. Σιγηουρα καποιο μελος θα μπορει να σας βοηθησει (+ captcha, Ολα ιδανικα!).
                      - Μεχρι να αναβαθμιστει το site, αλλαγη του Index page. H κεντρικη σελιδα ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη.
                      Βαλε κατι πιο απλο αλλα συναμα πιο ομορφο πχ μια Gaming εικονα και σημειωση σε αυτη " Συντομα κοντα σας ". Πιο κατω να υπαρχει σε Text link. Επισκεφθειτε το forum. (+)
                      - Να μεγαλωσει το team. 2-3 Αdmins και τουλαχιστον 5-6 Modz με συγκεκριμενες αρμοδιοτητες.(+)
                      - Διαφημιση. Να κανουν οτι μπορουν τα μελη αλλα αυτη ειναι κεντρικη αρμοδιοτητα των Modz/adminz. Και δε μιλαω για spam αλλα συμμετοχη σε μεγαλα sites, με υπογραφη μια εικονα που θα οδηγει στο site. (+)
                      - Blog site. Ολα τα συγχρονα μεγαλα sites, Ki εφοσον υπαρχει αυτη η φιλοδοξια, τρεχουν κι ενα blog site. Σχολιαζετε την gaming επικαιροτητα απτη σκοπια σας. (+)
                      - Youtube Channel. Το καναλι του site με videoz απο συγχρονα η παλια games. H ιδεα του video review ακουγεται εξαιρετικη στα αυτια μου και σε οργανομενο επιπεδο, μοναδικη περιπτωση. (+)
                      - Καλο site layout. Οσο πιο συγχρονο κ περιπλοκο ειναι τοσο πιο πολλους προσελκυεις (+)
                      - Εφοσον ολα πανε καλα, προσθηκη και radio σταθμου. Οχι εκπομπες αλλα μια free προσπαθεια οπου θα ανεβαζετε τραγουδια και θα ακουμε με audio steaming. (+)

                      Δεν γινονται ολα asap αλλα καλο ειναι να μπει ενα προγραμμα.

                      Πιθανα ακουγονται υπερφιλοδοξα ομως η ομαδικη δουλεια, η διαθεση και οι φιλοδοξιες για κατι μεγαλο φερνουν και την επιτυχια

                      Αyta
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • 1) Μη Lock στα τοπικ αγγελιων. Παρα μονο σε περιπτωση που ξεφευγει το πραγμα.

                        2) [...]να ενσωματωσετε στη σελιδα comment form με δυνατοτητα Post μονο των εγγεγραμενω μελων. Θελει php. Σιγηουρα καποιο μελος θα μπορει να σας βοηθησει

                        3) Να μεγαλωσει το team. 2-3 Αdmins και τουλαχιστον 5-6 Modz με συγκεκριμενες αρμοδιοτητες.(+)

                        4) Διαφημιση. Να κανουν οτι μπορουν τα μελη αλλα αυτη ειναι κεντρικη αρμοδιοτητα των Modz/adminz. Και δε μιλαω για spam αλλα συμμετοχη σε μεγαλα sites, με υπογραφη μια εικονα που θα οδηγει στο site. (+)

                        5) Blog site. Ολα τα συγχρονα μεγαλα sites, Ki εφοσον υπαρχει αυτη η φιλοδοξια, τρεχουν κι ενα blog site. Σχολιαζετε την gaming επικαιροτητα απτη σκοπια σας. (+)

                        6) Εφοσον ολα πανε καλα, προσθηκη και radio σταθμου. Οχι εκπομπες αλλα μια free προσπαθεια οπου θα ανεβαζετε τραγουδια και θα ακουμε με audio steaming. (+)[/b]
                        Κάποια εντελώς προσωπικά σχόλια στα πιο σημαντικά, χάριν συζήτησης. Κατά καιρούς έχουν πέσει στο τραπέζι, αλλά έμειναν εκεί.

                        1) Χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού, γιατί?

                        2) Η θέση μας για αυτό βρίσκεται στο εισαγωγικό τμήμα. Το βασικό είναι πως δε θέλουμε να χωριστούν στα δύο οι συζητήσεις, μισές στη σελίδα και μισές στο forum. Το πρωτεύον είναι το εδώ, όχι η σελίδα.

                        3) Η σελίδα θα φέρει εξελίξεις. Προς το παρόν, είμαστε 130 άτομα - ας μην προτρέχουμε.

                        4) Μεγάλο κενό και συμφωνώ, και ελπίζω να βοηθήσει η σελίδα σε αυτό. Από αυτά που ξέρω, το insomnia.gr έχει σχετικά ενεργό gaming forum (κυρίως για PC), ενώ από άλλα του χώρου μας δεν έχω κάτι υπ'όψη μου. Πραγματικά δέχομαι ιδέες, σε αυτό δεν έχω να προτείνω κάτι, ενώ το κλασσικό με την υπογραφή μου φαίνεται τραγικά αναποτελεσματικό. Ειλικρινά Σκάτμαν, πιάνει???

                        5) Αυτό γίνεται διαρκώς και στο forum. Τι διαφορά θα έχει?

                        6) Το έχουμε ήδη σκεφτεί και αρέσει γενικά, αλλά σε πρώτη φάση οι προτεραιότητες είναι άλλες. Η ενσωμάτωση βίντεο από youtube είναι ίσως καλή ιδέα για τα reviews, αλλά πρέπει να εξετάσουμε το πόσο εύκολη είναι. Επίσης, για μουσική, μήπως παίζει πρόβλημα με copyrights? Δε νομίζω αλλά λέω, μήπως.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Πολυ καλες προτασεις και σχεδον ολες μπορουν να υλοποιηθουν πολυ ευκολα.. Για αρχη χρειαζονται οντως περισσοτερα ατομα και πανω απ ολα ορεξη...

                          Comment


                          • Είμαι κι εγώ υπέρ του να προστεθούν κι άλλα άτομα, αλλά όχι ακόμα. Ας καταλήξουμε σε μια τελική μορφή του forum (όχι ότι δεν θα συνεχίσει να εξελίσσεται, απλά αυτήν την στιγμή βρισκόμαστε σε στάδιο προσαρμογής, θα έλεγα) και μετά προχωράμε.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Καταρχας δε θελω να σε φορτωνω με εννοιες, εχεις το στρατο οπου να ναι και καλη θητεια Btw.
                              Επειδη ομως ρωτας :

                              1.) Για διευκρινισεις που πρεπει να γινουν Public/ πολλες φορες οι πληροφοριες μεσα απτην αγγελια δεν ειναι αρκετες. Αντι να ρωτανε 30 ατομα τον πωλητη την ιδια ερωτηση, θα μπορουν να τη δουν απτο topic αγγελιας.\
                              Η "συνηθεια" κλειδωματος καθιερωθηκε εαν θυμασαι απτο Game-site Λογω των ασχετων συζητησεων που γινοταν.
                              2.) Ειναι πιο αμεσο, απλο. Παλι τα μελη θα σχολιαζουν. Δεν υφισταται διαχωρισμος.
                              3.) Το πρωτο μου emu-blog ειχε 30.000 επισκεψεις και θα ειχε πολυ περισσοτερες εαν ο Hoster δε γινοταν Paid.
                              To Sega Saturn Database οταν το ξεκινησα, το stats page του Hoster μου εδινε 8000 επισκεψεις -διαφορετικες IP- τους πρωτους 7 μηνες ζωης του, περιπου 35 επισκεψεις απο διαφορετικες διαφορετικες IP καθημερινα.
                              Το Youtube channel δε απο 700 Views περιπου, μεσα σε 1 χρονο εφτασε περι τα 4000.
                              4.) Πολλα ατομα δεν επιθυμουν να γραφτουν στο forum. Με ενα blog σχολιαζεις την επικαιροτητα, τα καυτα θεματα και παρεχεις στον καθενα τη δυνατοτητα να πει , κατι
                              5.) Εφοσον δε τα προσφερετε για downloads οχι.
                              6.) Το ανεφερα ως τελευταιο (σταθμο) . Συμφωνω και το σημειωσα αλλωστε. Πρεπει πρωτα να μπουν αλλα πραγματα σε γραμμη.
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Επειδη την ψωρα με το ραδιοφωνο την εχω, και επειδη εχω και εμπειρια πανω στην παραγωγη ραδιοφωνικης εκπομπης, να πω οτι ειμαι τερμα μεσα σε αυτη την προταση.

                                Σαν ιδεα μπορει να υλοποιηθει ως εξης: μαγνητοσκοπημενες εκπομπες απο ανθρωπους οι οποιοι θα ξερουν το τι λενε (οποτε αυτοματα οι εκπομπες θα εχουν και ενα ορισμενο αντικειμενο, SEGA maniac ας πουμε - Scatman, επικαιροτητα, περιεργα και παραξενα στα videogames, υπαρχει απιστευτο υλικο εαν ψαξει κανεις) και το πως να το πουνε. Ακομα ακομα θα μπορουσε να υπαρχει εκπομπη με games music, εκει και αν θα υπαρξει κορυφαια κατασταση!!!

                                Εμενα με εξιταρει απιστευτα αυτη η ιδεα και η προοπτικη, και νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει και σαν κραχτης για το Site και το φορουμ. Απο ιδεες παντως εχω μπολικες, εαν μπουμε σε μια τετοια διαδικασια...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X