Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άμα ήμουν ο sub_zero και είχα κατάλληλη μητρική και τροφοδοτικό θα τις αγόραζα πάντως.

    Comment


    • http://www.asrock.com/mb/Intel/P55DE3/ αυτή είναι η μητρική, crossfire Λέει υποστηρίζει αλλά οι θύρες είναι οκ; Το τροφοδοτικό είναι το Coolermaster silent pro m600 οπότε να υποθέσω ότι αν τις σηκώνει οριακά;

      Comment


      • Με εντυπωσιάζει που το πήρατε σοβαρά, ούτε στον εχθρό μου δε θα πρότεινα cross fire . Αγόρασε μία 760 να ξεμπερδέψεις, η 750ti είναι στο όριο low-mid range (με OC γίνεται αρκετά συμπαθητική), αλλά είναι κάρτα που την αγοράζεις αν θέλεις να έχεις αξιοπρεπείς επιδόσεις με ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος και αθόρυβο σύστημα. Δεν είναι ότι πιo future proof, αλλά για αυτό που είναι είναι μία χαρά λύση.

        Εγώ θα την πάρω καθαρά και μόνο για τη μετάβαση από κάρτες τετραετίας (έστω και τριπλές) σε high-end maxwell που θα καθυστερήσουν. Έτσι κι αλλιώς δεν παίζω τίποτα high-end αυτήν την περίοδο και δε με βλέπω να το κάνω - με πιθανές εξαιρέσεις κανένα Bioshock Infinite, Deus Ex HR replay, Batman AC replay ή Dark Souls 2, που κανένα από αυτά δεν έχει σοβαρές απαιτήσεις.

        Αν πάλι θέλεις να πειραματιστείς με HTPC, θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής φλερτάρω με την ιδέα του να φτιάξω ένα mid-end HTPC σε console form factor για να δω τι μπορεί να σηκώσει και τι όχι. Καλά τα ντούκια gaming PCs, αλλά σαν τα μικρά μηχανηματάκια δεν έχει.

        ΥΓ: Μιλάει ο άνθρωπος που αγόρασε έναν τεράστιο κύβο για PC case .

        Comment








        • To κλασικό πριν και μετά .

          Καλά έχω πάθει πλάκα με το geforce experience, δε γυρνάω σε AMD ούτε αν με πληρώσουν . Η δε κάρτα δεν είναι κι άσχημη, στα παιχνίδια που με ενδιαφέρει να παίζω άμεσα έχει άριστες επιδόσεις και διαβάζω ότι χωράει OC που την κάνει το ίδιο δυνατή με μία 760, ίσως και ισχυρότερη (άντε να δούμε).

          Το θέμα είναι ότι έχω απόδοση αρκετά κοντά με τις 3 κάρτες που είχα πρωτύτερα και μιλάμε για μία κάρτα των 100 λιρών.

          Comment


          • To πιο ευχαριστημένο από αυτή την αλλαγή πάντως θα είναι το τροφοδοτικό σου, το οποίο κιόλας είναι στο πλάι;

            Comment


            • Κι ο λογαριασμός του ρεύματος (δηλαδή το πορτοφόλι μου xD ).

              To τροφοδοτικό είναι στο πίσω χώρο του κουτιού (που δε φαίνεται στις φωτογραφίες). Σκέψου κάτι σαν έναν κύβο .

              Comment


              • διαβάζω ότι χωράει OC που την κάνει το ίδιο δυνατή με μία 760, ίσως και ισχυρότερη (άντε να δούμε).
                Αν το δοκιμάσεις γράψε και τις εντυπώσεις σου

                Comment


                • Συμφωνα με το watch dogs παντως στη νεα γενια φαινεται να πηγαινουμε σε 4gb vram το λιγοτερο, αυτο για οσους εχουν στο μυαλο τους την 770 η οποια βγαινει και σε 4gb εκδοση. Καπου διαβασα επισης οτι η 770 4gb το τρεχει καλυτερα απο 780 3gb αλλα παιζει να ειναι μουφια αυτο.

                  Comment


                  • Μέχρι και για 1080p αυτό; Εγώ για τα επόμενα 4 χρόνια ξέρω ότι σε τέτοια ανάλυση θα παίζω, οπότε η κάρτα που θα αγοράσω ως βασική μου του χρόνου θα εξαρτηθεί από αυτό.

                    Comment


                    • Ναι 1080p, στο λεει μαλιστα στο menu για ultra textures πρεπει να εχεις 3gb vram αλλα και παλι δεν αρκει. Μπορει να ειναι εντελως unoptimized αλλα θα φαμε που θα φαμε τα κονσολοπορτ στη μαπα ως συνηθως ας εχουμε τα vram για καβατζα τουλαχιστον..

                      Comment


                      • Fail

                        Τέλος πάντων, από ένα σημείο και μετά δεν αξίζει να "πασχίζεις" (ή καλύτερα να πληρώνεις) για το 10% παραπάνω σε γραφικά, δίνοντας 100+ €/£ παραπάνω. Εγώ πιστεύω με ένα mid-high end Maxwell μοντέλο θα κινηθώ, χωρίς να δώσω πολύ παραπάνω από 300 λίρες (τα οποία και πάλι είναι πολλά) κι ας χάσω κάτι σε κάποια παιχνίδια. Έτσι κι αλλιώς ταβάνι ποτέ δε θα βρεις στο PC gaming, μόνιμα θα υπάρχει κάτι απείρως καλύτερο, είτε αυτό λέγεται 8k, είτε 240fps, είτε δεν ξέρω κι εγώ τι.

                        1080p@60fps και ξερό ψωμί .

                        Comment


                        • χωρίς να δώσω πολύ παραπάνω από 300 λίρες (τα οποία και πάλι είναι πολλά)
                          Και αυτά πάρα πολλά είναι ΙΜΟ.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις και από το πόσο θέλεις να σου κρατήσει. Με μία κάρτα 300 λιρών βγάζεις θεωρητικά 6-8 χρόνια, έχοντας μόνιμα καλύτερα γραφικά και αναλύσεις από δύο γενιές κονσολών (τουλάχιστον αυτό ίσχυε στην προηγούμενη γενιά, που οι τότε super high end κάρτες σηκώνουν ακόμα και τα φετινά παιχνίδια καλύτερα από το PS4).

                            Επίσης οι κάρτες γραφικών χαλάνε δυσκολότερα από ότι οι κονσόλες κι έχουν 2-3 χρόνια εγγύηση .

                            Comment


                            • Με μία κάρτα 300 λιρών βγάζεις θεωρητικά 6-8 χρόνια
                              Πότε αγόρασες τις προηγούμενες κάρτες σου;
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Originally posted by straier View Post
                                Πότε αγόρασες τις προηγούμενες κάρτες σου;
                                Η προηγούμενη κάρτα του πάντως μόνη της δεν ήταν το 300 λιρών... Άδικη η σύγκριση πάντως γιατί εκεί παίξαν τελικά και άλλα θέματα που δεν είχαν να κάνουν με την θεωρητική δύναμη που θα είχαν σαν τριάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X