Announcement

Collapse
No announcement yet.

Screenshots από games και επιδόσεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Screenshots από games και επιδόσεις

    Χαζό topic μάλλον, αλλά κι εγώ και ο BigBoss (υποθέτω κι άλλοι - λέμε τώρα ) έχουμε τη λόξα να βγάζουμε screenshots για να δείχνουμε τις επιδόσεις των υπολογιστών μας σε PC games. Για να μη φορτώνουμε τυχαία θέματα με εικόνες, ανοίγω αυτό το ομολογουμένως fail - vanity - topic για αυτό το σκοπό. Για να μην επιβαρυνθεί τραγικά το topic, ας βάζουμε 1-2 εικόνες να φαίνονται και για τις υπόλοιπες να δίνονται τα direct links.



    Crysis

    Settings

    1920x1080 ανάλυση
    όλες οι ρυθμίσεις στο very high
    όχι ΑΑ

    Συνολικά όσο το έπαιξα πήγαινε με 30-60 frames, εκτός ενός σημείου που είχε πολλούς Κορεάτες και έπεσε στα 24. Δεν έβαλα ακόμα το mod που μου πρότεινε ο crpl, το οποίο υποτείθεται ότι θα κάνει καλύτερους τους φωτισμούς και θα αυξάνει την απόδοση.

    Screenshots









    Metro 2033

    Settings

    1920x1080 ανάλυση
    όλες οι ρυθμίσεις στο high
    16x AF
    4x AA (default)
    DX11 enabled (όχι το DoF, το άλλο)
    physx on

    Σε όλο το παιχνίδι είχα 30-70 frames, ποτέ δεν αντιμετώπισα οποιαδήποτε πτώση κάτω από αυτά τα επίπεδα, εκτός από δύο σημεία στο τέλος του παιχνιδιού. Στο ένα υπήρχαν κάτι slimes που όταν έσκαγαν γινόταν ένας μικρός πανικός. Όταν υπήρχαν πολλά στην οθόνη τα frames έπεφταν περίπου στα 23. Επίσης, στο τέλος τέλος, σε ένα σημείο που παίζεις σε slow motion, τα frames ήταν πάλι 23 περίπου. Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιμετώπιζα εκεί κάποιο πρόβλημα, ήταν τελείως generic το περιβάλλον.

    Screenshots









  • #2
    Ήθελα να τρολλάρω με φώτος από κανα πονγκ αλλά βαριέμαι ελεεινά, άντε τη γλίτωσες
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Καλά τρολλάρεις και χωρίς να παραθέσεις photos από pong .

      Comment


      • #4
        Eγώ έχω core i7 920 2.66 Ghz 8 mb L3 cache. Mε οc πάει στα 4,2 Ghz περίπου. Εχει 4 πυρήνες και 8 threads. H κάρτα μου είναι η HD 5850 (όχι oc) καθώς και 6 GB 1333 Mhz ram triple chanell με 750 GB HD.

        Όλα τα games παρακάτω είναι σε ανάλυση 1280x1024, όσο πάει η οθόνη μου, με 8x anti-aliasing (εκτός απο metro 2033 demo που έχει ως 4x) και 16x anisotropic filtering. Phys-x φυσικά δεν βάζω αφού δεν έχω κάρτα nvidia.

        Ξεκινάμε με Crysis demo, όλα τέρμα (DX10) το πολύ να πέσει στα 28 με 29 fps ενώ κυμαίνεται συνήθως γύρω στα 35-40 fps ενώ ξεπερνά και τα 45 fps αρκετά συχνά.




        To Βad Company 2 με όλα τέρμα σε dx11 τρέχει ας πούμε κατα μέσο όρο με 70 fps.



        To metro 2033 σε dx10 με High ρυθμίσεις τρέχει πολύ καλά και σπάνια πέφτει κατω απο 30 fps (είνα μεταξύ 30-75 fps) αλλά σε dx11 Ηigh αρκετές φορές πέφτει κάτω απο τα 30 fps και μάλλον για αυτό φταίει το tessalation που δεν έχει επιλογή (το demo τουλάχιστον) να το απενεργοποιήσω. Επίσης στο internet διάβασα πως είναι κάργα για κάρτες της nvidia το συγκεκριμένο game.

        DX 10 Ηigh

        DX 11 High

        TΡΟΜΕΡΗ διαφορά στα γραφικά....
        και άλλες δύο DX 10 high



        Μοdern Warfare καλά αυτό με όλα full ίσως πατάει και πάνω απο 300 fps απλώς εγώ το έχω βάλει να πηγαίνει έως 150 fps.



        Fallout 3, αυτο με όλα τέρμα τρέχει κατά 98% με καρφωμένα 60 fps (δεν το έχω v-sync) και άντε να πέσει 2 στις 100 στα 40-45 fps για 1-2 δευτερόπλεπτα.



        Dirt 2 όλα τέρμα DX11, κατα μέσο όρο 70 fps.



        Mafia II, στο pc μου τρέχει τέλεια, δηλαδή κάπως έτσι....




        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #5
          Βασικα το σωστο ειναι com_maxfps 125(ή εστω 76 για να εχεις λιγοτερο tearring στην fail 19" LCD ) στο cod4 οχι 150, ετσι πηδας πιο ψηλα και γενικα το παιχνιδι ειναι mirror smooth στην αισθηση ( καταλοιπα απτην id tech3 engine )

          Θα σας εκανα καμια κοντριτσα αλλα ουτε ραπτορες σε raid0 εχω πλεον να τραβαω βιντεο με το fraps για πλακα ουτε το αχαρο κτηνος την gtx470 με τους fail drivers

          Α για να μην ξεχνιομαστε οριστε τι κανει το hyperthreading που χρυσοπληρωσες στον i7

          Comment


          • #6
            Α για να μην ξεχνιομαστε οριστε τι κανει το hyperthreading που χρυσοπληρωσες στον i7

            http://www.overclock.net/intel-gener...ing-games.html
            Το hyperthreading δε νομίζω να διαφημίστηκε ποτέ ως χρήσιμο για παιχνίδια ή για processor intensive εργασίες παρόλο που σε κάποιες περιπτώσεις δίνει λίγο καλύτερες επιδόσεις. Είναι κυρίως για multitasking.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #7
              Στην περίπτωση των παιχνιδιών πάντως σίγουρα αξίζει να δώσεις περισσότερα λεφτά για κάρτα γραφικών παρά για επεξεργαστή. Επίσης παίζει ρόλο και πώς είναι φτιαγμένες οι εφαρμογές και σίγουρα λίγες αξιοποιούν έναν τέτοιο επεξεργαστή. Προσωπικά πάντως αν είχα παραπάνω λεφτά να δώσω (η σύνθεση που έχω μου κόστισε 700€) θα έπαιρνα SSD, κάτι που θα γίνει άμεσα βέβαια.

              Comment


              • #8
                Kοιτάξτε όσο δυνατότερο κατι τόσο το καλύτερο. Αυτή τη στιγμή οι core i7 είναι top of the top όταν μιλάμε για επεξεργαστική ισχύ και σίγουρα άμα έχει κάποιος core i7 θα έχει ένα κορυφαίο επεξεργαστή με πολύ μεγάλη αντοχή στον χρόνο. Εδώ ανοίγω mozilla, ολο το office, crysis και metro 2033 και δεν κολλάει τίποτα. Δεν δοκίμασα με 3 games ταυτόχρονα. Εγώ από cpu είμαι καλυμμενος για πολλά χρόνια και θα βγάλει κάτι παραπάνω από τα λεφτά του. Αν κάτι αλλάξω στον υπολογιστή μου τα επόμενα χρόνια, αυτό θα είναι η κάρτα γραφικών (πολύ πιθανό), άντε να βάλω και περισσότερο ram ,τίποτε άλλο.

                Δεν έχω ιδέα πόσες πολλές εφαρμογές υπάρχουν ΑΥΤΗ τη στιγμή που να αξιοποιούν πλήρως τον core i7. Aυτό δεν λέει κάτι και ότι δεν θα υπάρξουν στο μέλλον τέτοιες εφαρμογές. Επίσης ξέρω πως ο υπολογιστής μου τα τρέχει όλα τάχιστα και αθόρυβα. Και στην τελική γούσταρα να πάρω την πιο πρόσφατη CPU της Intel και τελικά έδωσα 265 ευρώ και την αγόρασα γιατί έτσι γουστάρω;). Evans εσύ γούσταρες και πήρες και δεύτερη κάρτα για τα phys-x, εμένα δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, ο καθένας κάνει επιλογές λοιπόν (βασικά θα έπαιρνα μια καρτα της nvidia αλλά έδωσα άκυρο καθώς ακούγεται σαν huey). Επίσης στο pc δεν παίζω μόνο games.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • #9
                  Evas εσύ γούσταρες και πήρες και δεύτερη κάρτα για τα phys-x, εμένα δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, ο καθένας κάνει επιλογές λοιπόν. Επίσης στο pc δεν παίζω μόνο games.

                  Bρε ναι δε σε κατηγορώ, καλά έκανες, απλά εξέφρασα τις δικιές μου σκέψεις όταν αγόραζα το μηχάνημα. Αν είχα 200-300€ παραπάνω εννοείται ότι θα έπαιρνα i5 ξέρω 'γω και καλύτερη mobo, κακά τα ψέματα όμως με 700€ τρέχω ό,τι υπάρχει αυτή τη στιγμή στο full, έχω αθόρυβο μηχάνημα και overclocked τα πάντα .

                  Πάντως ram μη βάλεις, δεν έχεις λόγο. Αν θέλεις αναβάθμιση στο άμεσο μέλλον, πάρε κι εσύ έναν SSD, εγώ το έχω βάλει στο πρόγραμμα μέχρι το τέλος της χρονιάς.

                  Comment


                  • #10
                    Nαι ρε δεν το είδα σαν κατηγορία. Για το SSD ναι είναι πιθανόν και εδώ που το λέμε αρκετά πιο πιθανό από προσθήκη περισσότερης Ram (τώρα έχω 6 GB 1333 Mhz σε triple channel, η μητρική μου που είναι η αυτή http://www.gigabyte.ru/images/produc...8-ud3r_big.jpg δέχεται έως 16 GB RAM ώς και 2100 Mhz, είναι συμβατή και με SLi και Crossfire και πολύ καλή για OC) απλώς η νέα κάρτα είναι το πιο σίγουρο απ' όλα.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • #11
                      Εννοείς 2η κάρτα :O ; Wow εσύ το πας σοβαρά . Εγώ αυτή τη στιγμή με τίποτα δε θα έδινα άλλα 210-280€ (210€ την πήρα εγώ την 5850). Μία είναι υπέρ-αρκετή κατά τη γνώμη μου, ok από εκεί και πέρα κάνω συμβιβασμούς σε ότι δεν τρέχει full .

                      Comment


                      • #12
                        Ναι είναι κατι παραπάνω απο σίγουρο πως θα πάρω νέα κάρτα σε περισσότερο από ένα χρόνο απο τώρα. Εξαρτάται βέβαια και πως θα παίζει τα μελλοντικά games. Nα δούμε και το Crysis 2. Eδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται δύο κάρτες ας πούμε της Ati, διαφορετικής σειράς να λειτουργούν μαζί σε crossfire πχ μια 5850 με μία 4870 (όχι οτι θα πάρω αυτή βέβαια).
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • #13
                          Για αυτά ο CRPL . Εγώ σε κανά χρόνο προβλέπω να πουλήσω αυτήν που έχω και να την αντικαταστήσω με καμμία καινούρια (και γενικά αυτό θα κάνω για αναβαθμίσεις).

                          Comment


                          • #14
                            Long Live The PC!!



                            εδώ βάζω συγκριτική εικόνα του Fallout 3 με όλα τέρμα και με όλα κατεβασμένα, είναι η ίδια ώρα μέσα στο game σε διαφορετική περιοχή, δεν έχει όμως και τόση σημασία...




                            Ελπίζω αργότερα να βάλω εικόνες από Bioshock 2.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • #15
                              Bioshock 2, pffff καθεσαι και ασχολεισαι με κακοφτιαγμενα console ports ελεος, ουτε καν 360 controller support δεν εχει το εκτρωμα.

                              Ψαξε για κανενα graphic mod της προκοπης για fallout, ειμαι σιγουρος ολο και κατι θα βρεις,εγω που δεν εχω παιξει καν βρηκα στην τυχη 5 πολυ ενδιαφεροντα gameplay mods ( http://www.fileplanet.com/fileblog/a...try_3965.shtml ) ευκαιρια να βαλεις και το fake factory στα half-life btw -> http://www.cinematicmod.com/cm_10.php

                              Evans βαλε και εσυ το καταραμενο cuban mod για το crysis επιτελους, στοιχημα κατω απο 40fps δεν θα δεις πουθενα -> http://www.thelab.gr/1062793179-post6.html αμα δεν σου κανουν τα γραφικα μπορεις να δοκιμασεις και το mod στην 2ο ποστ αλλα μην μου κλαιγεσαι μετα οτι σερνεται :p

                              Crossfire 5870 με νεοτερη / παλιοτερη καρτα φυσικα και δεν γινεται, ουτε θα επρεπε να το σκεφτεσαι ενω εισαι με 19αρι μονιτορ, οσο για τον επεξεργαστη που λεει ο εβανς το ειχα αναλυσει παμπολλες φορες πριν 3 χρονια οταν επαιρνε ο CGS υπολογιστη ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εναν αξιολογο στο μηχανημα διαφορετικα δημιουργειται bottleneck στην καρτα, χαρακτηριστικο παραδειγμα τοτε ητανε η source που δεν ειχε ακομα multi threading support και ειχανε φτασει στο σημειο πολλα παιχνιδια / mods που τρεχανε σε αυτη να κολλανε στα 20fps ακομα και οταν τρεχανε σε AMD X2 6000+

                              Εννοειται πως μιλαγα για παιχνιδια οταν ελεγα στον big boss απτο chatbox πως το hyperthreading τα 6gb ram και το triple channel ΔΕΝ προκειται να τον ωφελησουν καθολου και πως καλυτερα θα ητανε με εναν i5 μπορωντας ετσι με το ιδιο budget να παρει και εναν SSD.

                              Αυτο το "long live the pc" θα μεινει στην ιστορια, πριν 2-3 χρονια στο gamepro αλλα μας ελεγες
                              Btw παρε ενα καταραμενο monitor επιτελους, 5870 και να παιζεις στα 1280*1024 ειναι αμαρτια απτον θεο.

                              Comment

                              Working...
                              X