Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ta gills tha einai PAIN se afto to game.
    Ε ναι ρε συ λογικό είναι άμα βρίσκονται τόση ώρα έξω από το νερό.
    Βλακεία μου φαίνεται αυτό. Αλλά αν δεν έχεις εξοπλισμούς τι τα θες τα λεφτά; Θεωρώ πολύ απίθανο να το κάναν πιο δύσκολο από το 12 στις μάχες. Εκτός αν είναι δύσκολο όπως ήταν το 10.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Sorry typografiko lathos pathsa to "l" 2 fores

      Pantws nai ta lefta einai 10 times poio dyskola sto FF13 apoti sto FF12 kai oloi kserame poso dyskolo htan sto 12 to farming.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment




      • Αυτό το review εξηγεί πάρα πολλά πράγματα σχετικά με το παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές:

        1. Απειρα γραμμικό. Όλοι λένε ότι οι πρώτες 30 ώρες είναι μόνο μία ευθεία γραμμή και μετά ανοίγει, αλλά όχι σε ιδιαίτερα μεγάλο βαθμό.
        2. Καμία απολύτως αλληλεπίδραση με NPCs, πέραν ελαχίστων περιπτώσεων.
        3. Όλο το παιχνίδι είναι ένα dungeon (το χαρακτηρίζει ως dungeon crawler).
        4. Σύστημα ανάπτυξης a la FF X.
        5. Υπερβολικά καλό battle system. Λέει ότι είναι το καλύτερο της σειράς.
        6. Τέλειο OST. Ο Reviewer μάλιστα γράφει ότι πρόκειται για το καλύτερο OST σε videogame, με όλα τα κομμάτια να είναι ενορχηστρωμένα, όλα τα voice overs τέλεια και μάλιστα όλοι οι διάλογοι να συνοδεύονται από voice overs.
        7. Ίσως το καλύτερο σενάριο σε FF, με τέλεια δομή και ενδιαφέρον cast.
        8. Έλλειψη mini games και οτιδήποτε παρεμφερές, πέραν των hunts.
        9. Δύσκολο. Και αυτός λέει ότι πρόκειται για το δυσκολότερο FF.
        10. 0 Replay value.
        11. Τα καλύτερα γραφικά που έχουμε δει (άντε να δούμε).
        12. Έλλειψη δυνατών κακών (σε αντίθεση με το cast που είναι super).


        Πολλοί λένε για νέους πειραματισμούς από τη μεριά της S-E. Βγάζει όλα τα συμβατικά στοιχεία ενός JRPG (πόλεις, NPCs κτλ) στην προσπάθεια να δημιουργήσει μία νέα εμπειρία. Ο παραπάνω reviewer λέει το ίδιο πράγμα, αλλά ταυτόχρονα υποστηρίζει ότι δεν υπήρξε κάτι τόσο δυνατό, ώστε να αντισταθμιστεί η έλλειψη όλων αυτών των στοιχείων.

        Πάνω κάτω όλα αυτά ήταν γνωστά, απλώς πρόκειται για ένα πολύ περιεκτικό review, φαίνεται μάλιστα αρκετά αντικειμενικό. Από τη στιγμή που ξέρω ότι ισχύουν όλα αυτά, θα περιμένω και κάτι ανάλογο, οπότε δε νομίζω να απογοητευτώ. Αντιθέτως μάλιστα, περιμένω με αγωνία να δω αυτό το νέο, "ιδιότροπο", FF . Ο καιρός πλησιάζει, οπότε θα κρίνουμε τότε. Προς το παρόν, Yakuza 2 .

        ΥΓ: Πρέπει να δούμε και τα υπόλοιπα "FF XIII" για να έχουμε μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του Fabula Nova Crystallis. Υποτείθεται ότι αποτελούν και μία ολότητα.

        Comment


        • Lol molis eimoun etoimos na to postarw
          Pantws mporw na pw pws symfwnw mazi tou se genikes grammes.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Φαίνεται αρκετά αντικειμενικός, οπότε και εγώ θα έλεγα ότι συμφωνώ με αυτά που λέει (αν και πρέπει να παίξουμε το παιχνίδι πρώτα). Πάντως όλα αυτά κάθε άλλο παρά με ξενερώνουν. Το ΧΙΙΙ ήδη μου φαίνεται ως ένα πολύ "παράξενο" FF, πολύ διαφορετικό από τα προηγούμενα και αυτό με κάνει να θέλω να ασχοληθώ μαζί του πολύ περισσότερο από ότι πρωτύτερα, που δεν ήξερα τίποτα για το παιχνίδι.

            Comment


            • Entypwsiazomai apo ta sxolia pou diavazw gia to soundtrack, apoti fenetai emfanisthke sovaros contender gia na parei thn skytalh apo ton Uematsu.

              Mou thn dinei pou kanenas den anaferetai sto oti mporeis na eksopliseis mono 2 items se kathe xarakthra, pws ginetai na mhn peirazei kanenan afto?
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Entypwsiazomai apo ta sxolia pou diavazw gia to soundtrack, apoti fenetai emfanisthke sovaros contender gia na parei thn skytalh apo ton Uematsu.
                Θα κάνω τις προφητείες μου: Με τίποτα δε μπορεί να είναι τόσο καλή όσο του Ουεμάτσου. Το ότι είναι πλήρως ορχηστρική δεν την κάνει αυτομάτως καλύτερη.
                Mou thn dinei pou kanenas den anaferetai sto oti mporeis na eksopliseis mono 2 items se kathe xarakthra, pws ginetai na mhn peirazei kanenan afto?
                Εμένα δε με νοιάζει, στο Χ πάλι μόνο 2 μπορούσες.
                Υπερβολικά καλό battle system. Λέει ότι είναι το καλύτερο της σειράς.
                Καλύτερο από το σύστημα του Ματσούνο; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
                Έλλειψη mini games και οτιδήποτε παρεμφερές, πέραν των hunts.
                Δε με νοιάζει ιδιαίτερα, είχα αρχίσει να βαριέμαι με ανούσια μίνι παιχνίδια που ήταν 100 φορές πιο δύσκολα από το κανονικό παιχνίδι...
                0 Replay value
                Δε με ενοχλεί, εδώ που τα λέμε δεν έχω ξαναπαίξει δεύτερη φορά κανένα ΦΦ.
                Απειρα γραμμικό. Όλοι λένε ότι οι πρώτες 30 ώρες είναι μόνο μία ευθεία γραμμή και μετά ανοίγει, αλλά όχι σε ιδιαίτερα μεγάλο βαθμό.
                Η γραμμικότητα δε με ενοχλεί. Βέβαια δεν περίμενα να είναι τόσο κυριολεκτικά γραμμικό (Ο Ζήρο μου έδειξε έναν χάρτη που είναι ένας τεράστιος διάδρομος). Τουλάχιστον δεν θα πρέπει να διαλέξω παρακλάδι και να χάνω χρόνο σε άσκοπες περιπλανήσεις. Παρεμπιπτόντως και το Χ απίστευτα γραμμικό ήταν.
                Εν κατακλείδι, βρίσκω πολύ υπερβολικά κάποια από αυτά που λέει και μένει να το δω με τα ίδια μου τα μάτια.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • FF XIII International Trailer
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Θα κάνω τις προφητείες μου: Με τίποτα δε μπορεί να είναι τόσο καλή όσο του Ουεμάτσου. Το ότι είναι πλήρως ορχηστρική δεν την κάνει αυτομάτως καλύτερη.
                    Mallon den katalaves, den eipa pws einai kalyteros apo ton Uematsu, alla oti einai arketa ikanos gia na synexisei ta OST twn FF, efoson o Uematsu den fenetai na polyasxoleitai (epanerxetai me to FF14 vevaia....)

                    Εμένα δε με νοιάζει, στο Χ πάλι μόνο 2 μπορούσες.
                    Oute tote mou arese.

                    Δε με νοιάζει ιδιαίτερα, είχα αρχίσει να βαριέμαι με ανούσια μίνι παιχνίδια που ήταν 100 φορές πιο δύσκολα από το κανονικό παιχνίδι...
                    To mini game tou FF12 htan to Hunting, aplws htan toso kaloftiagmeno ws idea pou den emoiaze me mini game.
                    Sto FF13 to Hunting epistrefei, mono kai mono afto pou einai mesa eimai ikanopoihmenos.

                    Twra gia ta ypoloipa ligo me noiazei kai mena, eimai fan kai goustarw pou h S-E dinei diaforetika pragmata kathe fora.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Click to view Caught in the translation bubble that gave Final Fantasy XIII to Japan last month, but won't deliver it to the rest of us until March, we're all left to watch trailers of the game set to pop music.


                      Νέο trailer, δυνατό λέμε!

                      Comment


                      • Evans den einai idio me afto pou edwse o Altair?
                        Pantws einai apistefto, moiazei oti ekanan ksexwristo animation gia to aggliko voice acting.
                        To lip synch einai apistefto.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Από τη μια δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι με όσα διαβάζω, κάθε άλλο μάλιστα. Από την άλλη όμως, είμαι πολύ περίεργος να δω το τελικό αποτέλεσμα αυτού του πειραματισμού. Είδα και το trailer, και αυτή τη καταραμένη η Square πάντα τα καταφέρνει και δημιουργεί πανέμορφους κόσμους στα Final Fantasy. Μου θυμίζει FFX, το μόνο που έμεινε από εκείνο το παιχνίδι ήταν ο κόσμος του.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • To mini game tou FF12 htan to Hunting, aplws htan toso kaloftiagmeno ws idea pou den emoiaze me mini game.
                            Δεν το θεωρώ μίνι-παιχνίδι. Μίνι-παιχνίδι ήταν οι αγώνες τσόκομπο στο ΦΦ10 που έπρεπε να φτύσεις αίμα για να κάνεις το σωστό χρόνο. Τα hunts πιο πολύ σαν sub-quest τα βλέπω.
                            Mallon den katalaves, den eipa pws einai kalyteros apo ton Uematsu, alla oti einai arketa ikanos gia na synexisei ta OST twn FF, efoson o Uematsu den fenetai na polyasxoleitai (epanerxetai me to FF14 vevaia....)
                            Έτσι να το δεκτώ κάπως.
                            Oute tote mou arese.
                            Εμένα δε με νοιάζει να μην έχει καθόλου εξοπλισμούς εφόσον θα υπάρχει ability customisation (φαντάζομαι). Στο 8 δεν είχες ούτε ένα αντικείμενο.
                            Από τη μια δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι με όσα διαβάζω, κάθε άλλο μάλιστα. Από την άλλη όμως, είμαι πολύ περίεργος να δω το τελικό αποτέλεσμα αυτού του πειραματισμού. Είδα και το trailer, και αυτή τη καταραμένη η Square πάντα τα καταφέρνει και δημιουργεί πανέμορφους κόσμους στα Final Fantasy.
                            Graphic whore! Από την εποχή του πρώτου ΦΦ ξέρει να το κάνει πολύ καλά αυτό.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Νομίζω ότι είναι διαφορετικό, βλακεία έκανα; Sorry altair, my bad .

                              Loggo και εγώ στην ίδια φάση είμαι. Με το που διάβασα όλα αυτά (την πρώτη φορά), ξενέρωσα. Σιγά σιγά όμως άρχισε να μου δημιουργείται η επιθυμία να παίξω αυτό το νέο, περίεργο έτσι όπως το περιγράφουν, FF. Πλέον δε βλέπω τίποτα ως αρνητικό, μία νέα προσπάθεια που θα την κρίνουμε με το που την παίξουμε. Πάντως όλοι λένε για ένα πολύ συμπαγές σενάριο και ένα φοβερό cast που όλοι οι χαρακτήρες δένονται από μία κοινή μοίρα (λολ). Αυτό, σε συνδυασμό με τις 60 ώρες που λένε ότι είναι το main quest δημιουργεί την εικόνα ενός πολύ επικού κόσμου. Άντε να δούμε...

                              Επίσης:

                              The biggest bombshell of the 2008 E3 gaming expo was the announcement that then PS3 exclusive Final Fantasy XIII would be released on the Xbox 360.


                              Ακούγεται λοιπόν ότι οι δύο εκδόσεις (360 και PS3) είναι ισάξιες, τουλάχιστον ότι "τρέχουν" το ίδιο καλά. Παλιότερα ανακοινώθηκε ότι η έκδοση του 360 θα έχει πιο συμπιεσμένα videos ώστε να χωράνε άνετα σε DVDs. Αυτό φυσικά δε σημαίνει απαραίτητα ότι η ποιότητά τους θα είναι αισθητά κατώτερη (ίσως να μη διακρίνονται και διαφορές). Όπως και να έχει, το ότι έκατσαν και έφτιαξαν για το 360 μία καλή έκδοση (ίσως και ισάξια του PS3) είναι προς τιμήν τους.

                              Comment


                              • Ναι κι εμένα κάπου το πήρε το μάτι μου αυτό περί ισάξιας έκδοσης.
                                Μαγκιά της S-E αν ισχύει.

                                Originally posted by straier View Post
                                Graphic whore! Από την εποχή του πρώτου ΦΦ ξέρει να το κάνει πολύ καλά αυτό.
                                LOL όχι δε λέω τα γραφικά, εννοώ ότι σχεδιαστικά ο κόσμος φαίνεται πολύ όμορφος.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X