Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy VII Crisis Core

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Λοιπον προχωρησα το παιχνιδι καπως και μπορω να πω πως μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλο . Γινονται οντως απειρες αναφορες στο νιι , ακομα και σε ακυρα σημεια που πρεπει να εισαι προσεκτικος για να τα δεις και γενικοτερα η λεπτομερεια στο συγκεκριμενο τομεα βρισκεται σε πολυ υψηλα επιπεδα . Οπτικα το εχω ξαναγραψει πως ο τιτλος ειναι πολυ μπροστα , μου αρεσε επισης η ολη φαση του πως απεικονιζονται τα summons . Στον ηχο αν και στην αρχη δεν μου πολυαρεσαν τα κοματια , τωρα που το προχωρησα η κατασταση εχει γινει πολυ καλυτερη αν και του λειπει η αιγλη που ειχε το original . Το συστημα μαχης μου φαινεται αρκετα διασκεδαστικο και μου θυμιζει αρκετα το kingdom hearts + η προσθηκη του κουλοχερη ειναι ενδιαφερουσα και οχι ενοχλητικη οπως την περιμενα . Αρχισα να καταλαβαινω επισης την τρελη εκταση που εχουν τα optional missions τα οποια οντως ειναι καπως επαναλαμβανομενα...ωστοσο παρ'οτι οι περισσοτεροι το αναφερετε ως αρνητικο , αν λαβουμε υποψην την φορητοτητα του τιτλου ( οσοι εχετε παιξει το portable ops καταλαβαινεται τι εννοω ) οι αποστολες υπαρχουν κυριως για να ασχολειται καποιος on the go χωρις να το πολυψαχνει και οχι τοσο επι τουτου για να κανουν το παιχνιδι τεραστιο ... πολλες απο αυτες δινουν και καλα rewards. Αnyway ειναι νωρις ακομα και μπορει στο μελλον να κατανταει κουραστικο αλλα πιστευω πως η λογικη ειναι αυτη ανεξαρτητα του αν στο τελος καποιος θα τις κανει ολες η οχι . Α και το σημαντικοτερο , επιτελους αρχισαν οι απαγγελιες του Genesis

    Αρχικη εικονα πολυ θετικη...θα ξαναγραψω οταν προχωρησω κι'αλλο!

    Comment


    • double post for sephiroths sake

      Ειμαι στις 15 ωρες , στο 30% των αποστολων , 32 level και στο 6 chapter . Το παιχνιδι ειναι πραγματικα διασκεδαστικο και κυριολεκτικα δεν με αφηνει να το αφησω ( το psp μετατραπηκε σε 360 ) . Ειναι ο παραδεισος των ff7 fans . Αρχικα δεν ηθελα να κανω τις υποαποστολες αλλα απο την στιγμη που αρχισα κoλησα με το dungeon crawling . Γενικα το συστημα μαχης ειναι πολυ ευληπτο και διασκεδαστικο και κατα συνεπεια δεν εχω βαρεθει το ατελειωτο leveling . Το μονο προβλημα που εχω παρατηρησει ειναι πως αν κανεις τις αποστολες την ωρα που σου παρουσιαζονται εισαι τρομερα overpowered στο main μερος... επισης υπαρχουν απειρες επιλογες για το πως θα αναπτυξεις τον χαρακτηρα ( ορισμενα rewards ειναι απιστευτα ) αλλα τελικα καταληγουν αχρηστα αφου ουτως η αλλως απο την στιγμη που ασχολησε με το optional κομματι ειναι δυσκολο να χασεις στο αντιστοιχο main που παρουσιαζει πολυ μικροτερη προκληση... Αυτος ειναι και ο λογος που παντα αφηνω ενα μερος των αποστολων για το επομενο κεφαλαιο , γενικοτερα δεν υπαρχει η ισορροπια που υπηρχε πχ στο ff12 οπου και εκει κατεληγες πολυ δυνατος αλλα οχι και ετσι ( με εξαιρεση βεβαια το τελευταιο boss που οκ δεν υπηρχε καν προκληση - αφηνες και το χειρηστηριο στην ακρη - αν ειχες κανει τα side quests ) .

      Απο ιστορια λιγα πραγματα μεχρι στιγμης , ειμαι στο σημειο που εμφανιζεται ο cloud . Στα Highlights η μαχη Sephiroth - Genesis , η εμφανιση της Aeris στην εκκλησια και η εισαγωγη του Cloud . Στα του Holander δεν εχω δωσει και πολυ σημασια ( και οπως βλεπω ουτε προκειται ) μενω στις σκηνες και στα σεναριακα μερη που σχετιζονται με το πρωτοτυπο . Ως φορητη εμπειρια ειναι εξαιρετικη ( το fanservice εκανε δουλεια στην περιπτωση μου ) και το συνολο σε κερδιζει . Οταν το τελειωσω θα γραψω περισσοτερα...απο αυριο πρεπει να ξεκινησω και το διαβασμα!!!!!

      Comment


      • Στο Crisis Core για να φτιάξω το τρίτο wagon μπορεί κανείς να μου πει πως περνάω τα σκουάτς;Δεν έχω πρόβλημα με τα κανονικά σκουάτς αλλά στο σημείο που επιταχύνει δεν ξέρω τι να κάνω ώστε να μην ξεκινάει πάλι από την αρχή.Το έφτασα Nibelheim.Έχω κρατήσει όμως άλλο ένα save για να μπορέσω να κάνω το wagon.Οπότε αν μπορείτε βοηθήστε.Thanks.
        Carpe diem

        Comment


        • Τελείωσα το Crisis Core.Μου άρεσε τόσο που ψήνομαι να πιάσω όσο συντομότερα γίνεται το VII.
          Carpe diem

          Comment


          • Dang!
            Gia na efxaristitheis to crisis core prepei prwta na paikseis to FF7
            Kai gia na efxaristitheis to FF7 den prepei na exeis paiksei crisis core :/
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Μπα,δεν είναι απαραίτητο.Το CC το καταευχαριστήθηκα.Τώρα ανυπομονώ να δω τι θα γίνει.Θα δείξει βέβαια.Το πολύ πολύ να ξαναπαίξω το CC μετά σε new game+ ίσα ίσα για την ιστορία.
              Carpe diem

              Comment


              • Αφού είσαι ζεστός συνέχισε με το 7 (αφού τερματίσεις το 3).
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • E twra pou ta epaikses etsi den einai aparaithto, alla kserw ti sou lew, to Crisis core afairei thn mish omorfia tou senariou tou FF7.... gia na mhn pw kai oloklhrh...
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • +1. Επισης ειναι ανησυχητικο το οτι αρεσε τοσο η ιστορια του CC που ειναι χειροτερη απο αυτη των περισσοτερων FF.
                    Η ιστορια που ειναι καλη ειναι ηδη γνωστη απο το VII το οποιο και λογικα θα ειχε τελειωσει το 99% που επαιξε το CC.
                    To αλλο 1% μαλλον ατυχησε.
                    Οι προσθηκες του CC imo ηταν απο αδιαφορες εως τραγικες.

                    Τεσπα bottom line το οτι υπαρχουν 139449388 rpgs εκει εξω με πολυ καλυτερο σεναριο και ναι ειναι σχεδον απαραιτητο το να παιξεις το VII πριν το CC, γιατι ετσι θα χαθει μεχρι ενος σημειου η μαγεια του τιτλου.

                    Να σημειωσω πως τις τελευταιες μερες στο στρατο το ξαναπαιξα κι εγω και εφτασα κοντα στο τελος του 1ου cd. Κατ' εμε κρατιεται μια χαρα ακομα και σημερα, ενω επισης πρεπει να αναφερω πως η κυρια αφορμη που εγω κανω replay τα FF ειναι η μουσικη τους επενδυση.

                    Αλλο ενα FF με κορυφαιες μελωδιες, πραγματικα απολαυσα μερικα κομματια και τα ακουγα ξανα και ξανα και γουσταρα απιστευτα.
                    Οπως και να χει αποκλειεται να το τελειωσω για αλλη μια φορα, ευτυχως εχω πολυ πιο πρωτοτυπα πραγματα να κανω πλεον .

                    Comment


                    • Ε μη μου τη σπάτε τώρα.Εγώ με τι καρδιά θα το πιάσω;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Ε ο,τι ειναι να κανεις θα το κανεις, αυτο δεν αλλαζει.
                        Απλα δε νομιζω καποιος να μη θεωρει παραλογο το οτι επαιξες ενα παιχνιδι χωρις να εχεις παιξει το παιχνιδι στο οποιο βασιζεται.
                        Οι συνεπειες ηταν αναμενομενες, το αν θα σου αρεσει ειναι δικο σου θεμα.
                        Θα σου αρεσει βασικα, αλλα δε νομιζω να εχει καμια επαφη με το feeling του να τα παρεις με τη σειρα, κατι που ισχυει στο 99% παρομοιων περιπτωσεων.

                        Τεσπα imo τσαμπα μιλαω, αλλωστε εισαι full απροβλεπτος στις επιλογες σου, σε βλεπω να συνεχιζεις με κατι τελειως ακυρο .

                        Comment


                        • Εσύ φταις για όλα που μου το πούλησες πριν τελειώσω το 7.
                          Το ότι είμαι απρόβλεπτος ισχύει.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Θα γίνω λίγο κακός τώρα.

                            Έκατσες και έπαιξες ένα παιχνίδι που αξίζει μόνο για τον φόρο τιμής που αποδίδει στο final fantasy 7 ΧΩΡΙΣ να έχεις τελειώσει το final fantasy 7;

                            Πέρα από το ότι έφαγες ένα κάρο spoiler για το final fantasy 7 που ΘΑ παίξεις,πέρασες στο έτσι ένα ολόκληρο παιχνίδι χωρίς να πάρεις αυτό που έχει να σου δώσει.Εμείς μείναμε όταν είδαμε πως αποδόθηκαν περιοχές,χαρακτήρες και γεγονότα στο crisis core και εσύ δεν είδες τίποτα ακριβώς επειδή για κάποιον λόγο επέλεξες να τελειώσεις πρώτα το cc...


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Kala den tha ton deiroume kiolas
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Kala den tha ton deiroume kiolas
                                Εγώ λέω στην επόμενη forum συνάντηση να τον μαστιγώσουμε δημόσια για παραδειγματισμό.
                                Έκατσες και έπαιξες ένα παιχνίδι που αξίζει μόνο για τον φόρο τιμής που αποδίδει στο final fantasy 7 ΧΩΡΙΣ να έχεις τελειώσει το final fantasy 7;
                                Μη νομίζεις πως είναι ο μόνος. Για πολλά άτομα playability=γραφικά και συνεπώς εκεί υπερτερεί το CC. Βέβαια θα έχει πλάκα όταν τελικά θα παίξει το 7 να αναρωτιέται που πήγε ο Gacktος-Genesis-(Not so) Secret love of Tetsuya Nomura .
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X