Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic Colours

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Afto to Sonic mou aresei poio poly apo to Sonic 4, toulaxiston apo ta videos...
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #32
      Εγώ τα έλεγα πως το 4 και το Colours θα βγουνε πολύ καλά games

      Oρίστε και τα δυο πρώτα reviews από n- magazines μεν αλλά και πάλι είναι αρκετά ενθαρρυντικά.

      NGamer gave the finished game 86%, praising its ideas and improved gameplay and noting it as the best Sonic game since the Mega Drive era.[35] Nintendo Power gave the Wii version of Sonic Colors a 9 out of 10
      Mακάρι ρε γμτ...

      EDIT:
      Σαφώς υπάρχουν επιρροές από Galaxy, αλλά learn from the best που λένε και στο χωριό μου
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #33
        Τα reviews έχουν εδώ και μέρες αρχίσει να βγαίνουν, με τα περισσότερα να μιλάνε με αρκετά κολακευτικά λόγια τον τίτλο. Σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι πρόκειται για το κορυφαίο 3D Sonic που έχει κυκλοφορήσει ποτέ.

        Eurogamer - 8

        Gamespot - 8

        IGN - 8.5

        GameTrailers - 6.4

        Joystiq - 8

        1UP - 8.5

        Kikizo - 8

        Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ είναι το OST του Sonic Colours για download. Η μουσική διαφέρει πολύ από τα περισσότερα ακούσματα στα οποία μας είχαν συνηθίσει τα 3D Sonic games. Άκουσα τα περισσότερα κομμάτια του OST και δηλώνω εντυπωσιασμένος από το, κατά τη γνώμη μου, πρώτο soundtrack στην ιστορία των μοντέρνων Sonic που μπορεί να συγκριθεί με τα αντίστοιχα των κλασικών τίτλων.

        2-3 κομμάτια (World Map – Last Boss) είναι εμφανώς επηρεασμένα από το SMG.

        Download:


        Πάρτε μια γεύση:




        It's Back!
        Και είναι όσο αγχωτικό ήταν πάντα!

        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #34
          Ρε σεις, αυτό τελικά φαίνεται πολύ καλό. Super Sonic Galaxy ένα πράμα :xp:. Και τα τραγουδάκια που παρέθεσε ο Loggo όντως αντάξια των παλιών καλών Sonic. Βέβαια τώρα θα μου πείτε σιγά που δεν θα έβαζε καλά Sonic τραγούδια, για τον Loggo μιλάμε. Τέσπα...

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • #35
            Τι εγινε, το Colours κανεις δεν το εχει παιξει;
            Επαιξα καμια ωρα σημερα. Εκ πρωτης δε μου αφησε καλες εντυπωσεις ο χειρισμος (πολυ αποτομα στριβεις οταν κινεισαι πχ θελω να παω 2 μετρα αριστερα να ευθυγραμμιστω με μια σειρα απο rings οπως τρεχω και παω 10 μετρα περα . Η μουσικη και τα γραφικα αδιαφορα μου φανηκαν, το ost ειναι πολυ cheesy στα πρωτα acts εστω και τα γραφικα τι να πω.. οκ στο Wii το επαιξα αλλα για το fail δε νομιζω να ειναι υπευθυνο το Wii με ολα αυτα που εχουμε δει φετος... οποτε το αποτελεσμα μαλλον αποδιδεται στην τεμπελια των devs. Aπο frame rate μια χαρα παντως.

            Υ.Γ.
            Μου εκανε εντυπωση που στην αρχικη οθονη δεν υπαρχει επιλογη options, μονο new game ξερω γω. Ειχε πλακα γιατι ηταν πολυ wtf moment, ειχα σκαλωσει για λιγο .
            Τελικα οντως δεν υπαρχουν options πουθενα^^.

            Comment


            • #36
              Και τις πολύ καλές βαθμολογίες που έχει πάρει από παντού πώς τις δικαιολογείς;

              Comment


              • #37
                Τι να σου πω, μια πρωτη εντυπωση λεω και δε νομιζω πως η γνωμη μου εχει και ιδιαιτερο βαρος οσον αφορα τη συγκεκριμενη σειρα.
                Οι πιστες κτλ μπορει να ναι μια χαρα, αλλα τεχνικα σιγουρα δεν πιστευω πως ειναι κατι ιδιαιτερο και εξισου σιγουρος ειμαι για το οτι ο χειρισμος θα μπορουσε να ναι λιγο πιο ομαλος.

                Comment


                • #38
                  Loggo από τα βιντεο που παρέθεσες ακούω ΑΚΟΜΑ ηλίθια μπιτάκια, και όχι όμορφες μελωδίες επιπέδου 16bit era...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #39
                    Η μουσική δεν έχει ακριβώς στο ίδιο στυλ με τους κλασικούς τίτλους, αλλά προσωπικά τη βρίσκω απείρως καλύτερη και πιο Sonic προσανατολισμένη από τις cheesy ροκιές / μπιτάκια της «μοντέρνας» γραμμής.

                    Προτιμώ εύκολα τη μουσική του Colours από το να ακούω σε Sonic κομμάτια σαν αυτό:


                    Τα ακούσματα είναι πολύ πιο μελωδικά, ενώ ο ρυθμός αναπόφευκτα θα είναι πιο γρήγορος από τη στιγμή που το ίδιο το παιχνίδι παίζεται σε πιο γρήγορο tempo σε σχέση με τους κλασικούς τίτλους. Αναγκαστικά πρέπει να υπάρχει μια οπτικοακουστική αρμονία, ήχος και εικόνα πρέπει να συμβαδίζουν. Δε μπορεί η εικόνα να εναλλάσσεται σε γρήγορους ρυθμούς και ο ήχος να παίζει σε ένα tempo a la Marble Zone.

                    Πάντως, ειδικά το πρώτο κομμάτι, νομίζω ότι το αδικείς λίγο, εγώ τέτοια μουσική έχω να ακούσω σε 3D Sonic πολλά χρόνια (από κάποια κομμάτια του SA1 βασικά).


                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #40
                      Kala nai apo tin sapila tin idia...typou kati knuckles themes apo ta SA etc einai polu kalutera...
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #41
                        Απλά τα πράγματα παίδες, το παιχνίδι είναι καλό γιατί παίζει μόνο Sonic! Στα προηγούμενα 3D οι υπόλοιποι χαλαγαν τη συνταγή. Η ιστορία δείχνει ότι ο λαός δεν ανέχεται παρά μόνο 3 ζώα: Πρωτίστως το σκατζόχειρο και δευτερευόντως αλεπού και έχιδνα (και τα 2 τελευταία μόνο στα 2D Sonic).

                        Ήταν προφανές ότι ο κόσμος ήθελε 3D Sonic με Sonic και αυτοί συνέχιζαν να προσθέτουν ζώα με τη δικαιολογία να εμπλουτιστεί το gameplay! :S Έστω και αργά έβαλαν μυαλό όμως!


                        Edit: Α και logo τα χουμε ξαναπει περι μουσικής στα 3D, γούστα είναι αυτά, το κομμάτι που διάλεξες όντως είναι αδιάφορο, όμως υπάρχουν και πολλά καλά, όπως:

                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #42
                          Πρωτίστως το σκατζόχειρο και δευτερευόντως αλεπού και έχιδνα (και τα 2 τελευταία μόνο στα 2D Sonic)
                          Νot to be confused with the snake family...
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #43
                            Το τερμάτησα σε DS. Θα έπρεπε να λέγεται Sonic Rush 3 και όχι Sonic Colours.
                            https://www.emulator-zone.com
                            I am an iteration closer to my desired solution!
                            The World Ends With You

                            I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                            Castlevania Lords of Shadow

                            I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                            Hyperdimension Neptunia

                            Comment


                            • #44
                              Εγω με αυτα που ειδα σε Wii αυτο ακριβως σκεφτηκα, ποσο πολυ μοιαζει με τα Rush, αλλα λεω ασε μην το πω και με κραξουν .
                              Οκ δεν ειναι τοσο απλο, ωστε να κρατας το μπροστα και να πατας και αλμα ποτε ποτε και να μη χανεις με τιποτα, αλλα εχει παρει παρα πολλα στοιχεια σιγουρα απο τα Rush.

                              Comment


                              • #45
                                Τέλος το story mode του Sonic Colors, όλα τα επίπεδα, όλα τα power ups κλπ και αφιερώνοντας αρκετή ώρα (όχι όση θα ήθελα όμως) σε Time Attack και Score Attack runs. Οι εντυπώσεις μου πάντως, στη παρούσα φάση, αν και θετικές, δε συμβαδίζουν με εκείνο το κύμα ενθουσιασμού που παρατηρούσα σε διάφορα forum ή reviews. Αν και τώρα, κακά τα ψέματα, όταν έχεις πιάσει πάτο και μόνο η φυγή από εκεί επιτυχημένη μπορεί να θεωρηθεί.

                                Για να μη παρεξηγηθώ, το Sonic Colors είναι σίγουρα καλός τίτλος και, συνολικά, πιθανότατα ακόμα και το κορυφαίο 3D Sonic όπως υποστηρίζουν πολλοί. Βέβαια, για ευνόητους λόγους, ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη βαρύτητα, αλλά τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι το Sonic Colors το καταφέρνει αυτό όχι τόσο επειδή κάνει κάτι εξαιρετικά όσο, κυρίως, επειδή παρουσιάζει την πιο ορθολογικά δομημένη πρόταση που έχει δει ποτέ η σειρά στη 3D σταδιοδρομία της.

                                Στο Sonic Colors δεν υπάρχουν filler αγγαρείες τύπου Big the Cat ή Werehog. Δεν υπάρχει καν gameplay με άλλον χαρακτήρα πλην του Sonic ενώ, σε καθαρά τεχνικό επίπεδο, ο τίτλος είναι με διαφορά ό,τι πιο άρτιο έχει δει ποτέ η σειρά τα τελευταία χρόνια. Απουσιάζει η παρέλαση από bugs και glitches, απουσιάζουν τα προβλήματα στη κάμερα, ενώ και τα physics, αν και όχι αψεγάδιαστα, είναι η πρώτη φορά μετά το Sonic Adventure 2 που, όχι μόνο δεν είναι προβληματικά, αλλά δουλεύουν πολύ καλά.

                                Filler gameplay, στη κλασική πλέον προσπάθεια να «τραβηχτεί» η διάρκεια του παιχνιδιού, υπάρχει και σε αυτόν τον τίτλο, αλλά αυτή τη φορά τουλάχιστον γίνεται μέσω μιας πιο ορθολογικής οδού αποφεύγοντας έτσι την αναγωγή του σε μορφή αγγαρείας. Χωρίς ψαρέματα, ψευτο-shooting ή ψευτο-Brawler κομμάτια, το Sonic Colors επιλέγει την οδό μιας, ως επί το πλείστον, συμβατικής platform προσέγγισης στα filler σημεία του. Κατά τη διάρκεια των εν λόγω σημείων τα power ups που έχουν εισαχθεί στο παιχνίδι αποκτούν, συνήθως, πρωταγωνιστικό ρόλο. Το βασικό είναι ότι, όπως είναι λογικό, η συγκεκριμένη προσέγγιση εντάσσεται πολύ πιο ομαλά στη πραγματικότητα ενός…platform τίτλου.

                                Οι ενστάσεις μου αναφορικά με τον τίτλο εστιάζονται κυρίως στο σχεδιαστικό του σκέλος. Από τη μια ο σχεδιασμός των επιπέδων στο Sonic gameplay, αν και καλός, δε καταφέρνει να εντυπωσιάσει, ειδικά σε σύγκριση με το, ιδιαίτερα ποιοτικό τολμώ να πω, level design που έδωσε το Sonic Unleashed (της HD έκδοσης, όχι των PS2/Wii). Από την άλλη, το συμβατικό platforming των filler επιπέδων επίσης δε προσφέρει κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντως ότι είναι κακό. Τα power ups δίνουν χαρακτήρα στα συγκεκριμένα επίπεδα (όπως και συνολικά στο παιχνίδι θα έλεγα), των οποίων βέβαια η χρήση άλλοτε είναι περισσότερο, κι’ άλλοτε λιγότερο ευφάνταστη.

                                Εδώ θα ήθελα να διευκρινίσω ότι η επιλογή του Unleashed ως συγκριτικό μέτρο για τη ποιότητα του level design στο Sonic gameplay δεν έγινε τυχαία, μιας και το Colors, στην ουσία, είναι ένα Sonic Unleashed με Power Ups.

                                Κλείνοντας με τις εντυπώσεις μου, θέλω να πω ότι βρήκα αρκετά επιτυχημένη τη στροφή που έκανε η σειρά σε αισθητικό επίπεδο. Στο Colors ο ρεαλισμός δίνει τη θέση του σε μια καρτουνίστικης προσέγγισης αισθητική στους χαρακτήρες, τα σκηνικά και τους διαλόγους. Δε προσπαθεί να είναι σοβαρό ενώ, άλλοτε επιτυχημένα κι άλλοτε όχι, αποπειράται να «ντύσει» διάφορες καταστάσεις με μια δόση χιούμορ. Δε φέρει καμιά αισθητική επιπέδου ταινίας Disney, σίγουρα όμως τα πράγματα είναι καλύτερα από τα τραγελαφικά σκηνικά που βιώσαμε τα προηγούμενα χρόνια.

                                Τα ίδια ισχύουν και για την μουσική επένδυση του τίτλου η οποία, απορρίπτοντας τη Rock & Cheesy προσέγγιση των περισσότερων 3D Sonic, το γυρνά σε κάτι πιο μελωδικό, πάντα όμως μέσα στα πλαίσια που επιτάσσει η γρήγορη προσέγγιση του gameplay του τίτλου. Γενικά θα έλεγα ότι βρήκα το OST του Colors, όπως και εκείνο του Unleashed, αρκετά συμπαθητικό.



                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X