Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy III DS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Final Fantasy III DS

    Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα έχει επιτυχία το συγκεκριμένο θέμα μιας και κάθε φορά που βγαίνει νέος τίτλος της σειράς θα ανοίγει νέο θέμα.
    Οπότε ποιος ο λόγος να ανοίξω αυτό το θέμα;
    Μιας και έχω αφήσει κάποιους τίλους της σειράς στη μέση και λογικά,αν πάνε όλα όπως τα υπολογίζω,μόλις τους τελειώσω θα πιάσω και τους άλλους σιγά σιγά.
    Οπότε εδώ θα γράφω για την πρόοδο μου,θα σας ρωτάω πράγματα κλπ.
    Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα στο FF 3.
    Είμαι μετά τον τρίτο κρύσταλλο.Τα jobs που έχω βάλει στους χαρακτήρες μου είναι τα εξής.
    Ingus - Knight
    Luneth - Dragoon
    Arc - Bard
    Refia - Wht Mage

    Αυτά έγιναν μετά από διάβασμα οδηγού στρατηγικής.Πιο πριν είχα τους Ingus - Warrior & Arc - Evoker.
    Τι πρόβλημα έχω τώρα.Σκέφτομαι να κάνω τους Ingus - Dark Knight & Arc - Geomancer.Όλα αυτά βέβαια μέχρι να πάρω και τον τέταρτο κρύσταλλο που θα έχω μετά κι άλλες δυνατότητες.
    Τι λέτε;
    Carpe diem

  • #2
    Ksereis ti?
    Pragmatika den exei kai toso shmasia, giati einai poly pithano na katalhkseis me 2 Ninja kai 2 Sage
    Distyxws den exw paiksei thn ekdosh gia DS opote isws kapoios allo se vohthisei perissotero apo emena edw.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Πες ρε Master την γνώμη σου για αυτό που σε ρωτάω.Όχι γενικά.Άλλωστε Sage Job δεν έχω συναντήσει ακόμα.
      Thanks.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Χαχα, παίζω FF3DS αυτές τις μέρες και είμαι πριν το τέλος. Μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως θα κρατήσεις τον White Mage. Γίνεται και χωρίς αυτόν αλλά είναι ΠΟΛΥ σπαστικό να μη μπορείς να κάνεις heal μετά τις μάχες. Συμφωνώ να κάνεις τον Ingus Dark Knight. Ο Knight φοράει καλύτερες πανοπλίες (Ο Dark Knight έχει ψιλοάχρηστες πανοπλίες για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού) αλλά ο Dark Knight παίρνει καλύτερα όπλα και, ΚΥΡΙΩΣ, έχει το Souleater που κάνει ζημιά σε όλους τους εχθρούς χάνοντας το 20% της δικής του. Προς το τέλος του παιχνιδιού όταν θα βρεις τα καλύτερα όπλα για Knight και θα πολεμάς μόνο έναν εχθρό τη φορά αξίζει να ξαναγυρίσεις σε Knight.
        O Bard έχει ενδιαφέρον σαν κλάση (ανάλογα με τις Άρπες που έχεις) και το Haste είναι πολύ καλό αλλά εν τέλει προτίμησα κάτι πιο επιθετικό γιατί όσο πιο γρήγορα τελειώνουν οι μάχες τόσο το καλύτερο. Ο Geomancer είναι καλός αν και λίγο απρόβλεπτος (προσωπικά μου άρεσε και ο Evoker και αυτόν χρησιμοποιούσα).
        Και όπως τους έχεις να τους αφήσεις δεν θα πάθεις τίποτα πάντως. Παρεμπιπτόντως σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού ο Thief είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας. Έχει πρόσβαση σε πολύ καλά όπλα και κάνει υπερβολικά πολλά hits αν είναι σχετικά ψηλό job level. Ο Ninja που έχω τώρα με πολύ καλύτερο εξοπλισμό δεν έχει φτάσει ακόμα το damage potential του κλέφτη.
        Η πιο άχρηστη κλάση είναι ο Viking. Αν έπιανε πιο συχνά το Provoke ίσως να ήταν καλός αλλά δεν πιάνει.
        Pragmatika den exei kai toso shmasia, giati einai poly pithano na katalhkseis me 2 Ninja kai 2 Sage
        Μπα, δεν είναι τόσο imba οι κλάσεις όπως στο κανονικό FF3. Δε ξέρω ακριβώς τις διαφορές (δεν έχω τερματίσει το αυθεντικό) αλλά για παράδειγμα ο Sage δε μπορεί να χρησιμοποιήσει την High Summon μορφή των Summon (και υπολείπεται κάπως σε magic power σε σχέση με άλλες κλάσεις) ούτε ο Ninja όλα τα όπλα.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #5
          Kala tha sou pw ti tha evaza egw sthn thesh sou.

          Ingus: Blackbelt - Karateka
          Luneth: Knight
          Arc: Thief
          Refia White mage

          Ola afta fysika mexri na pareis tous Sage kai tous Ninja.

          Meta to post tou Straier na diefkrinhsw kati gia tous Ninja kai tous Sage:

          Oi Ninja xoun kalo magic defence, kanoun kalo damage kai apo back row kai exoun para poly kalo agility.
          Ta Shurikens kanoun full dmg akoma kai apo back row (throw command).

          O Sage kserei Haste, Protect kai Curaja

          O Straier vevaia exei kalyterh peira apo mena sto sygekrimeno thema, giati egw milaw apo NES peiras opou oi Ninja kai oi Sage htan ta broken classes, edw yparxoun kai oi Onion Knights....
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από την απλή έκδοση. Ο Sage για παράδειγμα δεν είναι σε καμία περίπτωση ο υπέρτατος μάγος. Μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα ξόρκια αλλά όχι την High Summon μορφή των summon και έχει λιγότερα high level MP από Devout, Magus, Summoner ακόμα και από τον Evoker. Έχω έναν στη θέση του White Mage αυτή τη στιγμή αλλά σκέφτομαι μήπως τον αλλάξω σε Devout.
            Οι Ninja δεν έχουν καλό Magic Defense. Είναι από τις πιο αδύναμες κλάσεις σε άμυνα ακόμα και με full Genji equipment (χωρίς ασπίδα φυσικά), δεδομένου ότι πολεμούν κυρίως από την πρώτη σειρά (αν θες Masamune κλπ).
            Δεν πρόκειται για ειδικές κλάσεις πλέον, τις παίρνεις μαζί με τις άλλες κλάσεις από τον τελευταίο κρύσταλλο. Η μόνη ειδική κλάση είναι οι Onion Knights που πλέον μπορούν να χρησιμοποιήσουν και Black-White Magic.
            Ingus: Blackbelt - Karateka
            Ο Black Belt γίνεται διαθέσιμος στον τελευταίο κρύσταλλο, ο Altair μόνο Monk μπορεί να γίνει αν θέλει προς το παρόν.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #7
              Ευχαριστώ παίδες.Καλά white mage δεν βγάζω αν δεν βρω Devout.Tov Bard λέω να αλλάξω σε κάτι πιο επιθετικό όσον αφορά την μαγεία.Σκέφτομαι black mage/evoker.Άλλωστε αυτές ήταν οι προηγούμενες jobs του.Το Geomancer το σκεφτόμουνα για τον ίδιο ακριβώς λόγο,μόνο που έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν περιορίζεται από mana.Τον Dragoon ψήνομαι να τον κρατήαω μέχρι το τέλος οπότε δεν μένει χώρος για thief.Τόσο πολυ αξίζει;
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                Τον Dragoon ψήνομαι να τον κρατήαω μέχρι το τέλος οπότε δεν μένει χώρος για thief.Τόσο πολυ αξίζει;
                Η αλήθεια είναι πως για να πάρεις το καλύτερο όπλο του Dragoon χρειάζεσαι έναν thief 71+ job level , αν και πάλι έχει αρκετά καλά όπλα στο τέλος (αλλά χειρότερα από Knight ή Ninja). Αν σου αρέσει εννοείται κράτα τον. Ο Thief μου ήταν καλύτερος από Dragoon στη μάχη με τον Bahamut, κυρίως λόγω όπλων και πολύ μεγάλης ταχύτητας (ταχύτητα=πιο πολλά χτυπήματα=πιο πολλή ζημιά).

                Αν θες να ανταλλάξουμε και friend codes για να ξεκλειδώσουμε αυτά που ξεκλειδώνονται.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  O Sage έχει το πλεονέκτημα πως κάνει λίγο από όλα. Αλλά στις δυνατότητες τους σίγουρα δεν φτάνει τα ανάλογα job.

                  Για Thief θα συμφωνήσω πως είναι αρκετά καλός. Για εμένα επειδή μπορεί να κλέψει phoenix down από κάποιους εχθρούς, ένα αντικείμενο που αλλιώς είναι σπάνιο και περιορισμένο στο παιχνίδι. Και να τρέχεις κάθε φορά σε reviving pond δεν είναι τόσο ευχάριστο...
                  Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                  ---------------------
                  animEΛ_ΛΑΣ

                  Comment


                  • #10
                    Συμφωνώ με straier,χρησιμοποίησε thief.Στην αρχή δεν είναι καλός αλλά αφού ανέβει αρκετά job level προκαλεί πολύ υψηλό damage.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #11
                      Το τερμάτισα με την ψυχή στο στόμα (57 λβλ και ανέβηκα κι άλλο ένα μετά τη μάχη). Χάθηκε να βάλουν κάνα save point κάπου ενδιάμεσα; Όχι μόνο φοβόμουν μην πεθάνω, φοβόμουν και μην μου κλείσει από μπαταρία ή μήπως πατήσω το διακόπτη και το κλείσω.
                      Όποιος θέλει να ανταλλάξουμε friend codes για να μου ξεκλειδωθεί το μυστικό dungeon. To δικό μου friend code είναι 309-348-920-097.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #12
                        Αν έχεις δεύτερο DS μπορείς να το κάνεις με τον εαυτό σου.
                        https://www.emulator-zone.com
                        I am an iteration closer to my desired solution!
                        The World Ends With You

                        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                        Castlevania Lords of Shadow

                        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                        Hyperdimension Neptunia

                        Comment


                        • #13
                          να το κάνεις με τον εαυτό σου.
                          Ouuuuuu exoume dhlwseis!!!
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by straier View Post
                            To δικό μου friend code είναι 309-348-920-097.
                            Σε έχω προσθέσει. Το δικό μου είναι 373779091668

                            Μια και έχει καιρό που το έπαιξα τελευταία φορά δεν θυμάμαι τι ακριβώς γίνεται; Πρέπει να στείλουμε κάποιο αριθμό μηνυμάτων;
                            Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                            ---------------------
                            animEΛ_ΛΑΣ

                            Comment


                            • #15
                              Βασικά ο μόνος λόγος που θέλω να κρατήσω Dragoon είναι οι Blood Lances.Κρατάω και Knight με blood sword,κρατάω wht mage μέχρι να βρω devout και θέλω έναν δυνατό spellcaster.Το ψήνω για sage μόνο και μόνο για να μπορεί να θεραπεύεται κιόλας.
                              Στο νου μου δηλαδή έχω μια ομάδα η οποία θα θεραπεύται πολύ εύκολα.Οπότε όποτε και να πέσει ο αντίπαλος να μην με νοιάζει.Αρκεί να μένουν ζωντανοί.Και ούτε phoenix down ούτε Potions ούτε τίποτα.
                              Δεν ξέρω.Ένα γενικό πλάνο είναι.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X