Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy III DS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Βασικά δεν κερδίζεις τίποτα ιδιαίτερο νικώντας τον, εκτός από ένα αντικείμενο που λέει μόνο πως τον κέρδισες και έναν «τίτλο» που μπορείς να τον προσθέσεις στα μηνύματα που στέλνεις. Εγώ γενικά είμαι λίγο περίεργος και θέλω τα παιχνίδια που έχω να τα τελειώνω 100% για αυτό και το έκανα. Θέλει όμως πολύ υπομονή για το level up... :xp:
    Και γω συνήθως προσπαθώ να τα κάνω όλα, ειδικά αν πρόκειται για Final Fantasy. Αλλά κάποιες φορές πρέπει να σκεφτώ αν είναι σοφή επένδυση του ελεύθερου χρόνου μου. Προς το παρόν 30 lvl καθαρό grinding χωρίς τίποτα ενδιαφέρον ενδιάμεσα (αν είχε dungeons που θα σε ανέβαζαν θα ήταν αλλιώς) δε μου φαίνεται πολύ λογικό... Ξεκίνησα και το FF5 οπότε θα συνεχίσω εκεί.
    Είδα το Giantslayer στο μήνυμα που μου έστειλες. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν το nick σου και λέω: "καλά στο φόρουμ τον λένε Kirby και στο NDS έχει τέτοιο όνομα; Δεν ταιριάζει ιδιαίτερα...". Μετά συνειδητοποίησα πως ήταν παράσημο.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #32
      Μα γιατί; Ένας μικρός γλυκός και χαριτωμένος Kirby δεν μπορεί να σφάξει γίγαντα; lol
      Εκτός από αυτόν τον τίτλο υπάρχει και ακόμη ένα side quest που κερδίζεις και άλλους τίτλους. Είναι με την Master Smith που τριγυρνάει από πόλη σε πόλη και σου δίνει το υπέρτατο όπλο και έναν αντίστοιχο τίτλο για κάθε job που έχεις κάνει master.
      Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
      ---------------------
      animEΛ_ΛΑΣ

      Comment


      • #33
        Το ξέρω αλλά και αυτό βαρετό μου φαίνεται αφού δε μαθαίνω καινούργια skills.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #34
          Μόλις τελείωσα με την Cave of Shadows στο FF3 και πήρα το Fang of Earth.
          Το πρόβλημα είναι ότι εκεί μέσα ζορίστηκα απίστευτα.Ίσως φταίει βέβαια που τελευταία στιγμή άλλαξα τις jobs από Knight & Dragoon σε 2 Dark Knights,αλλά δεν γινόταν αλλιώς.Στο προηγούμενο dungeon είχα βαρεθεί να βλέπω τους εχθρούς να κάνουν multiply & divide.
          Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, να μου προτείνετε ένα καλό μέρος για να κάνω level up.
          Αν και για να είμαι ειλικρινής ψήνομαι να πάω να πάρω τον 4ο κρύσταλλο ώστε να φαρμάρω τις jobs που έχω σκοπό να βάλω από δω και πέρα μέχρι και το φινάλε.Άλλωστε λίγο έμεινε απ'όσο ξέρω.
          Σκέφτομαι να κρατήσω μόνο τον Knight,τους white & black mage να τους κάνω sages και να κάνω τον Dragoon, Ninja.Ή να κάνω και τον Knight 2o ninja;
          Α!Πείτε κι ένα καλό μέρος για να μαζέψω χρήματα.
          Carpe diem

          Comment


          • #35
            Το παιχνίδι αδυνατείς να το παίξεις μόνος σου; Η πάγια τακτική σε όλα τα JRPGs είναι να πηγαίνεις στο πιο πρόσφατο σημείο του world map και να κάνεις μάχες, πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι που πατάει στις δομές του 1989.

            Comment


            • #36
              Επισης ολα τα classes βολευουν για να τελειωσεις το παιχνιδι. Απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη το αν θα παιζεις με brute force, ή με spells ή αν θα τα μοιρασεις καπως.
              Ολο το παιχνιδι εινια περιπατος, μονο στην τελικη μαχη αυξανεται η δυσκολια αρκετα.
              Επισης ειναι πολυ γραμμικο και απλο, απλα προχωρα και κανε level up εκει που εισαι οταν νιωσεις πως το χρειαζεται.

              Απλα τα πραγματα, ενα basic jrpg ειναι.
              Tελος δε νομιζω να θυμαται και κανεις αυτα που ρωτας (οκ περαν του G0 που μαλλον ειναι ff wikipedia). Εγω παντως λογικα το χω πιο φρεσκο απ ολους (φετος το τελειωσα) και δε θυμαμαι ουτε τι classes ειχα.

              Comment


              • #37
                Distyxws den exw paiksei to FF3 pou paizei o Altair, mono to original sto NES.
                Alla thn shmeron hmera afta ta pragmata vriskontai me 5 lepta search re paides...
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Evans View Post
                  Το παιχνίδι αδυνατείς να το παίξεις μόνος σου; Η πάγια τακτική σε όλα τα JRPGs είναι να πηγαίνεις στο πιο πρόσφατο σημείο του world map και να κάνεις μάχες, πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι που πατάει στις δομές του 1989.
                  Μια χαρά το πάω μόνος μου ως τώρα,απλά γουστάρω να ρωτάω.
                  Επίσης mr Smartass εκεί που είμαι όπως προείπα δεν βολεύει γιατί χρειάζομαι Dark Knights κι εγώ θέλω να παίξω με το κανονικό μου party.
                  Ground έψαξα λίγο και βρήκα κάποια μέρη αλλά ήθελα κυρίως τη δική σου γνώμη.Κυρίως για τα χρήματα βασικά.Εκτός κι αν πηγαίνουν αναλογικά,όπως και οι πόντοι εμπειρίας.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #39
                    Alla thn shmeron hmera afta ta pragmata vriskontai me 5 lepta search re paides...
                    Ακριβώς αυτό. Gamefaqs ftw.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #40
                      Δε θυμάμαι πολύ καλά αλλά νομίζω καλύτερα να πας να πάρεις και τις τελευταίες κλάσεις να δεις τι σου αρέσει αν δεν έχεις πολύ ακόμα (δε θυμάμαι αν και το έπαιξα πρόσφατα). Έχε υπόψιν σου πως δεν είναι Ninja-Sage οι σούπερ κλάσεις που ήταν στο απλό 3. Όλοι οι μάγοι όμως είναι καλύτεροι από αυτούς που έχεις τώρα, αλλά ποιους μάγους θα διαλέξεις είναι άλλο θέμα.
                      Το παιχνίδι δε θα έλεγα πως είναι περίπατος, και ειδικά το τελευταίο dungeon είναι χωρίς save point (όχι φοβερά δύσκολο αλλά αγχωτικό).
                      Αν είσαι πριν το τέλος θα έχεις όλα τα μεταφορικά μέσα οπότε γιατί δεν πας να βρεις το Bahamut και το Leviathan; Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως η σπηλιά του Bahamut ήταν καλό και εύκολο μέρος για level up.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #41
                        Thanks Straier.Bahamut cave it is then.

                        edit: Αρκετά καλό σημείο όντως.Ανέβηκα γρήγορα αρκετά levels.Ο Bahamut όμως πανεύκολος,μέσα σε 2 γύρους έπεσε και πρόλαβε να με χτυπήσει μόνο μία φορά.Ο Leviathan από την άλλη με δυσκόλεψε περισσότερο.Λόγω του Tsunami μάλλον το οποίο με τη μία έσκαγε χιλιάρικο στους χαρακτήρες μου.Ευτυχώς με ξελάσπωσε ο Dragoon με το Jump μιας και στο τέλος της μάχης,μόνο αυτός ήταν ζωντανός.

                        edit 2:Είμαι στον Crystal Tower και δεν έχω μπει ακόμα Eureka.Τελικά μάζεψα χρήματα χωρίς να να φαρμάρω.Παραμένει όμως η απορία μου.Αξίζει να κάνω τον Dragoon,Ninja;Έχω διαβάσει πως με την εντολή throw τα shuriken κάνουν 9999 damage.Αλλά ο Dragoon με έχει ξελασπώσει άπειρες φορές με το Jump.Ο λόγος που ρωτάω τόσα είναι η δομή του τίλου η οποία με φοβίζει λίγο, λόγω της απουσίας save point εντός του πύργου και μετά.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #42
                          H paroimia leei oti:
                          "To telftaio dungeon den tromakse pote kanenan me Max leveled xarakthres..."
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #43
                            Εμένα είναι ακόμα 45lvl και έχω διαβάσει πως πρέπει να είμαι τλχ 60+.
                            Θα πάω όπως είμαι και ότι γίνει.Άμα φάω ήττα θα κάτσω να φαρμάρω.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #44
                              H paroimia leei oti:
                              "To telftaio dungeon den tromakse pote kanenan me Max leveled xarakthres..."
                              Λέει έτσι η παροιμία γιατί ο παίκτης πέθανε από βαρεμάρα στην πορεία.
                              Επιπλέον, ακόμα και μέγιστο επίπεδο να είσαι, μπορεί να σου τελειώσει η μπαταρία, ή να πατήσεις το κουμπί που κλείνει το DS κατά λάθος.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • #45
                                Λέει έτσι η παροιμία γιατί ο παίκτης πέθανε από βαρεμάρα στην πορεία.
                                Ki omws eimai akomh edwwwwww.... kai afto to kalokairiiiii....
                                Liwmeno pagwtoooo.... kylaei sto xeriii...

                                Επιπλέον, ακόμα και μέγιστο επίπεδο να είσαι, μπορεί να σου τελειώσει η μπαταρία, ή να πατήσεις το κουμπί που κλείνει το DS κατά λάθος.
                                An eksairesoume to oti prepei nasai xaivani gia na patheis kati tetoio, den einai to dungeon pou prepei na se tromazei, alla h mpataria h h xazomara pou se dernei
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X