Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario 3D World

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Raf εκει που λες, δηλαδη 9-2 νομιζω ξεκινανε καποια πολυ καλα σημεια του παιχνιδιου. Περιμενω εντυπωσεις λοιπον οταν προχωρησεις λιγο ακομα.
    O Ramparter δεν ξερω καν τι εννοουσε, μαλλον θα μιλουσε εν βρασμω οταν τα γραψε αυτα . To παιχνιδι δε νομιζω πως σε τιμωρει, σου εχει μικρες πιστες και σχεδον καθε πιστα εχει 1 check point, ενω επισης δε θα ελεγα πως εχει trial and error φυση και cheap deaths.
    Οι ζωες κι εγω θα ελεγα πως ειναι κατι που πλεον δεν αποσκοπει στο οτιδηποτε, αλλα το να χεις instant respawn κι εγω δε βλεπω ποσο σημαντικο ειναι. Δεν παιζεις celeste/super meat boy κτλ οντως να πεθαινεις σε καθε δωματιο 10 φορες και να κανεις respawn εκει που ησουν 2'' πριν. Καλο θα ηταν να υπηρχε η επιλογη για οποιον του λειπει δηλαδη, αλλα δεν το θεωρω ουσιαστικη παραλειψη.

Προσωπικα δε βλεπω κατι κακο και με την υπαρξη timer, το παιχνιδι σου δινει σχεδον παντα πολυ χρονο, αλλα ποτε ποτε σε αναγκαζει και να βιαστεις λιγο παραπανω, πραγμα που το βλεπω θετικα γιατι αναγκαζεσαι να παιξεις λιγο διαφορετικα και να μην κοβεις βολτες αμεριμνος για ωρες και αρχισεις να νομιζεις πως παιζεις κανα χαζο collectathon (βλ. Banjo Kazooie, τυχαιο παραδειγμα).

Phantom το Bowser's Fury ειναι το μελλον του 3d platforming. Περαν της πλακας ειναι ενα νεο παιχνιδι που κοτσαραν πανω στο 3D world του Switch. Κραταει περι τις 8 ωρες το πολυ θα ελεγα για 100% ολοκληρωση, αλλα μιλαμε για 8 απολαυστικες ωρες και κατι που νιωθει πραγματικα φρεσκο γιατι πηραν τους μηχανισμους του 3DW και εφτιαξαν κατι που δε θυμιζει κανενα προηγουμενο Mario. Ριξε μια ματια ονλαιν, πιστευω πως θα σου αρεσει.

Comment

• Το παίζω και εγώ!

Αρχικά να πω πως είναι ένα game που δεν γεμίζει το μάτι, δεν φαίνεται τόσο... μεγαλοπρεπές και φιλόδοξο όσο το Super Mario Odyssey ή το Galaxy. Όταν όμως το ξεκινήσεις βλέπεις πως το level design είναι από τα κορυφαία που έχουμε δει σε platform game. Η κάθε πίστα έχει και μια καινούρια ιδέα και μιλάμε για ένα παιχνίδι που έχει πολλούς κόσμος, σίγουρα πάνω από 8, με μέσο όρο 6 πίστες στον κάθε κόσμο. Δεν το έχω φτάσει πολύ μακριά ακόμα, τελειώνω τον τρίτο κόσμο όπου νάναι, αλλά έχω ήδη ξεχωρίσει αρκετές πίστες. Για παράδειγμα, όταν έπαιζα εκείνη με τα κερασάκια είχα ένα χαμόγελο στο πρόσωπό μου συνέχεια. Τέλεια ήταν και η πίστα στοι στοιχειωμένο σπίτι. Από την άλλη τα stages με τον Captain Toad αποτελούν ένα ευχάριστο διάλειμμα και προσθέτουν ποικιλία.

Xeno είμαι μέσα για να το παίξουμε multi και θα πρότεινα αν θέλει και κάποιος άλλος από εδώ να μπει για να παίξουμε τετραπλό να γίνει χαμός. Όποτε θέλετε εγώ είμαι μέσα.

Το Bowser's Fury δεν το έχω βάλει ακόμα, σκέφτηκα να το βάλω αφού θα έχω ξεμπερδέψει με το World για να παίξω το καλύτερο μέρος του content στο τέλος... Όλοι λέτε πως είναι εξαιρετικό και ότι αποτελεί το επόμενο βήμα στα 3d platform οπότε μάλλον θα το βάλω στο τέλος.

Με εντυπωσίασε πάντως το ότι έβαλαν μια τόσο σημαντική και ουσιώδη προσθήκη σε αυτό το port. Περίμενα κανένα party based mini game ή έστω κανέναν κόσμο παραπάνω να βάλουν για να πω την αλήθεια και αυτοί έβαλαν ένα επιπλέον παιχνίδι που έχει ουσία, καινούριους μηχανισμούς και διάρκεια που θεωρώ αρκετά τίμια. (7-8 ώρες για 100% ολοκλήρωση επιπλέον περιεχόμενο σε ένα αρκετά μεγάλο platform θεωρώ πως είναι παραπάνω από καλή προσθήκη)

Σχετικά με τον χρόνο που λέτε εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου πάντως μέχρι τώρα, θα έλεγα πως είναι αρκετός και με το παραπάνω για να τελειώσεις την πίστα. Όσον αφορά τις ζωές συμφωνώ πως είναι περιττός και παρωχημένος μηχανισμός πλέον. Από ότι ακούω το CrashBandicoot 4 έχει σωστή προσέγγιση. Θα μπορούσαν πχ να έχεις περιορισμένα retries σε κάθε πίστα ή έστω να μειώνονται τα collectibles που κρατάς όταν τελειώσεις την πίστα. Έτσι θα έχεις και ένα κίνητρο για να παίξεις τέλεια την πίστα.

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

Comment

• Deus ειμαστε ηδη 3 απο το φορουμ, οποτε αν εχεις ορεξη παιζουμε και 4πλο εννοειται. Εχουμε φτασει post-game, αλλα δεν εχω θεμα να παιξω οποιαδηποτε πιστα αν ειναι να δοκιμασουμε 4 ατομα. Βεβαια τελευταια το χουμε παρκαρει λιγο γιατι καποιος δε μας τα λεει καλα με τη συνδεση που χει σπιτι του, οποτε οταν το λυσει αυτο ας ενημερωσει μηπως συνεχισουμε .

To Fury αστο για μετα - οχι πως θα εχεις θεμα αν το δεις και τωρα, αλλα θα σου προτεινα να τελειωσεις εστω το main game του 3DW πρωτα ετσι ωστε να εκτιμησεις και το ιδιο το Fury καλυτερα.

Comment

• Ok, to Fury θα το παίξω τελευταίο, μια που πρόκειται για το καλύτερο μέρος του προτιμώ να το δω στο τέλος.

Για τετραπλό ψήνομαι όποτε θέλετε, αυτές τις μέρες είμαι διαθέσιμος. Πότε θα μπορούσατε πάνω κάτω για να το κανονίσουμε;

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

Comment

Working...
          X