Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγω απο την αλλη προσπαθω να κανω abuse οτι μπορω, να γινω OP πριν πεσουν nerfs και αλλα διαφορα για να ειμαι ετοιμος για NG+..

    Να προσθέσω και loading times στα παραπανω, ειναι παρα πολυ ενοχλητικά οταν θες να φαρμάρεις με fast travel και δυστυχώς δεν μου περισσεύει >160gb ssd να βαλω στο ps4 για ενα game.

    Comment


    • αν βαθμολογούσαμε τα παιχνίδια μόνο με βάση τη μουσική, τότε το ffxv παίρνει 20 στα 10....

      Comment


      • 20 frames στη Βενετία Ε; :Ρ

        Comment


        • Το βαζω εδω σαν δειγμα λιγο αυτου που λεω



          Δειτε ποσο εντυπωσιακο ειναι το perfect guard και το attack cancel (ειναι στη μεση του βιντεο) almost bloodborne like Το κανω practice μαζι με καποια απο τα tips που εδωσε ο evans για τα combos των οπλων.

          Comment


          • Ρε σεις, έφαγα τρελές φάπες από τα Flan. Τρελές λέμε. Από τι; Από τα FLAN! Άκου πράγματα.

             
            Ο γκασμάς δεν πήρα χαμπάρι πως υπήρχε quest να φας ένα φλαν, και πήγα κατ' ευθείαν στο quest με τα 4. Άλλο πράμα να σας το λέω, κι άλλο να το βλέπετε. Εκεί που λέω πως μαθαίνω τους μηχανισμούς, τρώω μία σφαλιάρα να ισιώσω. Εν τω μεταξύ δεν ήμουν πάνω από 5-6 LV, αλλά λέω οκ, πόσο δύσκολο να είναι; Αν ήταν, δεν θα μου το έδινε. Εν τω μεταξύ λέει βγαίνουν μόνο το βράδυ. Λες και δεν το είχα πάρει το μάθημά μου ήδη. Τέλος πάντων, πήγα με το που έπεσε το βράδυ, και τελικά η μάχη έληξε επειδή ξημέρωσε

            Μου έβγαλαν την πίστη. Δεν είχα κάνει save, είχα χρησιμοποιήσει ήδη τα μισά μου healing potions, επομένως δεν μπορούσα να τα παρατήσω. Ή τα τρώω, ή με τρώνε. Πήγα και χωρίς φαΐ για stats, γυμνός τελείως. Ατελείωτοι ψόφοι, μου έφυγαν τα phoenix down, potions, hi-potions, elixirs, ευτυχώς είχα και κάτι attack spell + heal που είχα craftάρει, και την πάλεψα κάπως. Είδα για πρώτη φορά το party να πέφτει. Στο τέλος τέλος είχαμε μείνει μόνο εγώ και ο Ignis με κάτι ψίχουλα για ζωή. Έφευγα μακριά για να μαζέψω μπάρα combine attack, τον μάζευα όποτε πήγαινε να πέσει, και με τα πολλά, αρχίζουμε και τρώμε επιτέλους τα φλαν που τόσην ώρα κατεβάζαμε.

            Με το που μένουν 2 (και αυτά με μία τρίχα για ζωή), μου πετάει ο Ignis κάτι του στυλ "One last push, don't give up" και εγώ να το πιστεύω και να γουστάρω ατελείωτα, και εκείνη την στιγμή να ανατέλλει ο ήλιος, που ούτε καν είχα πάρει χαμπάρι πως είχε περάσει η ώρα, και να εξαφανίζονται τα φλαν, και να είμαι από την μία "F**K YEAH" και από την άλλη "ΝΟΟΟΟΟΟΟΟ" επειδή την κοπάνησαν στο τέλος . Ευτυχώς πάντως μου έδωσε σε όλα Α / Α+, μου έδωσε και το quest κανονικά, τους σιχτίρισα, έφυγα, και ανανέωσα το ραντεβού μας για όταν με το καλό ανέβω άλλα 20 LV για να τα ξεφτιλίσω όπως τους αρμόζει.


            Τα χαίρομαι αυτά τα σκηνικά προς το παρόν στα χαμηλά LV, επειδή προβλέπω πως στο τέλος θα γίνω τούμπανος, θα κάνω one-hit σε όλα και θα ξενερώνω Κι ένα ακόμα σκηνικό που θα μου μείνει. Ήμουν σε μία φάση που με κυνηγούσαν κάτι Iron Giants που με είχαν one hit, εγώ να προσπαθώ να κάνω μανούβρες για να τους ξεφύγω, και το ραδιόφωνο να παίζει το "chase" του FF VII. Πόσο πιο επικά σκηνικά δηλαδή

            Υ.Γ.
            Κράτησα το save που πηγαίνεις από το 1ο στο 2ο chapter, λόγω του τέλειου FMV που έβαλαν. Η τελευταία φορά που έκανα κάτι τέτοιο παίζει να είναι από το FF IX του PS1. Ευτυχώς πλέον έχεις χώρο για περισσότερα από 15 save blocks, και χωρίς να αγοράσεις κάρτα μνήμης
            Last edited by Phantom Duck; 16-12-2016, 02:40 AM.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • @Νοοτο τι να σου πω ρε αδελφέ, κι εγώ παθιάζομαι βλέποντας αυτούς τους μηχανισμούς σε αυτά τα videos, ή όταν τους χρησιμοποιώ κι εγώ μέσα στη μάχη, αλλά συνολικά το battle system απλώς δε σε αφήνει να παίξεις σωστά. Για παράδειγμα, chapter 7 τελειώματα:

               

              Πάω στη λίμνη και βρίσκω το imperial camp, στο οποίο συναντάω κλασικά τον Ardyn, ο οποίος με συστήνει στην Highwind και μου λέει να πας να βρεις το Mythril. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ dungeon, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ατμόσφαιρα, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΙ εχθροί. Φτάνω στο boss και μένω έκθαμβος με το setting: φοβερός φωτισμός, ωραία battle arena, ωραίο boss, η συνταγή υπόσχεται την απόλυτη boss battle εμπειρία. Κλασικά όμως τα warp strikes δεν κανουν register, το jump και κύκλος από μακριά (που οδηγεί σε warp και χτύπημα στον εχρθό) πάλι δεν κάνει register κι όταν με το καλό κάνει register ο εχθρός με χτυπάει mid-air και ξενερώνω τη ζωάρα μου. Απλώς δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα το πώς είναι δομημένη η μάχη και το πώς συμπεριφέρονται οι εχρθοί, δε σε βοηθάει το παιχνίδι να έχεις μία καλή συνέχεια στα combos σου και στο να χαρείς γενικότερα την κατά τα άλλα πολύ εντυπωσιακή μάχη. Πολλές φορές, όταν βρίσκομαι σε αυτές τις καταστάσεις, πατάω απευθείας R1 για να λοκάρω και πάλι στον εχρθό και πατάω απευθείας τρίγωνο για warp strike, αλλά τις περισσότερες φορές ο εχθρός έχει ήδη εξαφανιστεί και καταλήγω να χτυπάω το κενό.

              Ξενέρωσα άπειρα με τη συγκεκριμένη μάχη, γιατί θα μπορούσε άνετα να μπει στην κορυφή των FF εμπειριών.


              Το setting είναι τόσο καλό και πραγματικά λυπάμαι που δεν έχουμε ένα battle system που να κάνει live up to the expectations. Προσπάθησε, για παράδειγμα, να εφαρμόσεις τις παραπάνω τακτικές σε μία κλειστή περιοχή με 10 εχθρούς. Δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο πιθανότητα να παίξεις σωστά, ό,τι βγει θα βγει σχεδόν στην τύχη.

              Εν πάση περιπτώσει...

              Πήγα Altissia όπως καταλάβατε, αλλά αποφάσισα να επανέλθω στο προηγούμενό μου save και να κάνω μερικά side quests και κυρίως να παίξω τα μυστικά dungeons, ξεκινώντας με αυτό δίπλα στο δρόμο για την Insomnia. Έτσι κι αλλιώς θα μπει το level cap με το holiday pack, οπότε αν θέλω πρόκληση στο βασικό παιχνίδι, θα την έχω από εκεί.

              Ελπίζω να κάνουν κάτι και για το frame pacing, η Altissia είναι από τις ομορφότερες πόλεις που έχω δει σε παιχνίδι (ειδικά το βράδυ κι όταν βρέχει, απίστευτο αποτέλεσμα, δεν πίστευα στα μάτια μου) και είναι κρίμα να την παίζουμε με 20 frames. Σκέφτηκα μέχρι και να αγοράσω PS4 Pro, δε σας κάνω πλάκα .

              Comment


              • Το holiday pack τι είναι; Πότε βγαίνει και τι κάνει; Για πείτε λεπτομέρειες

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Από neogaf:

                  Holiday Pack Plus

                  A bunch of accessories helpful for playing FFXV and a pack of carnival tickets for the January event.
                  Accessories include:

                  Protect Ring
                  Command Booster (Only for Noctis)
                  Phantom Booster (Only for Noctis)
                  Instant Kill Victory Song
                  Battle Skill Victory Song
                  Key of Fortune
                  Stamina Anchor (Only for Noctis)
                  Carnival Style (Only for Noctis)
                  Photo Frame (Holiday Pack Limited Edition)
                  Limited Time Carnival Tickets+

                  Note the carnival tickets are the same ones includes with the free pack. Those who pick up the Plus pack will also be eligible for the Holiday Pack free version as well.

                  Holiday Pack (Free Version)

                  A bunch of accessories helpful for playing FFXV and a pack of carnival tickets for the January event.
                  Accessories include:

                  Level Stopper
                  Victory Song of Annihilation
                  Mog Choco T-shirt (Only for Noctis)
                  Limited Time Carnival Tickets

                  Comment


                  • Originally posted by nooto View Post
                    Το βαζω εδω σαν δειγμα λιγο αυτου που λεω



                    Δειτε ποσο εντυπωσιακο ειναι το perfect guard και το attack cancel (ειναι στη μεση του βιντεο) almost bloodborne like Το κανω practice μαζι με καποια απο τα tips που εδωσε ο evans για τα combos των οπλων.
                    Αυτο θα ειχε νόημα σε 1 vs 1 με τέτοιο αντίπαλο η σε pvp φαση, καλη τυχη να το κανεις οταν εισαι με 10 η πολεμάς ενα τεράστιο mob/boss και η καμερα ειναι στο θεο. Μπορει να ειχαν καλες ιδεες αλλα ειναι άσχημα εκτελεσμένες, το παιχνιδι μοιαζει unfinished σε αρκετα σημεία. Εχει frame pacing issues αλλα το μοναδικό σημειο που πεφτει τοσο το frame rate ειναι
                     
                    η altissa που δεν κανεις και πολλα πράγματα εκει περα ετσι και αλλιως, λιγο χρονο περνας


                    Εγω το τερμάτισα παντως, πηγα level 99 και ακούμπησα λιγο end game, οι περισσότεροι το βαζουν ez mode εκει και φορμάρουν ετσι. Το combat το παιζω ακομα οπως σας ειχα πει, δεν αλλαξαν και πολλα μονο το timing μου εγινε καλυτερο. Ο τερματισμός μου αρεσε αν και δεν καταλαβα κατι συγκεκριμενο, παντως δεν εχει καμια σχεση με την "light-hearted" φαση του roadtrip, δεν λεω τίποτα αλλο μεχρι να το τελειώσετε και εσεις. Παντως και εκει καπως unfinished μοιάζει νομίζω μπορούσαν να πουν πολυ περισσότερα.

                    Γενικα καλες εντυπώσεις μου αφησε αλλα οπως ειναι τωρα παιρνει ενα 7.5/10 εχει potential ομως να παει αρκετα παραπανω.
                    Last edited by i Have no Equal; 16-12-2016, 01:56 PM.

                    Comment


                    • Καλα παιδια εννοειται οτι συμφωνω απολυτα πως το παραπανω ειναι πολυ δυσκολο σε actual battle αυτη τη στιγμη. Οσο για μαχη σε κλειστο χωρο που λεει ο evans πραγματικα ας το αφησουμε (εχει ενα hunt μεσα στο εργοστασιο στη Lestalium που απλα ηταν απαραδεκτο αν το παιξεις χωρις μαγεια). Btw για τα air steps και air evade που αναφερατε πριν υποθετω οτι η λογικη ειναι αντιστοιχη με το αν εισαι on the ground, το να αφησεις τον κυκλο και να κανεις mid air perfect guard ή attack cancel+perfect guard δεν σπαει το combo counter αλλα πραγματοποιει ενα additional μπλε airstep που σε διατηρει στον αερα και απο κει και επειτα μπορεις να συνεχισεις την επιθεση σου on air. Το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο αλλα οσες φορες το πετυχα ηταν φανταστικα εντυπωσιακο (μπορειτε να κανετε δοκιμες στους iron giants τη νυχτα ξεκινωντας με warp strike στο χερι ή στο κεφαλι, το λεω γιατι εκει ειναι πιο ξεκαθαρο το optical clue για τα evades). Γενικα αν διορθωθουν καποια πραγματα ωστε ο παικτης να μπορει να διατηρει το momentum και το combo flow υπο πιο νορμαλ συνθηκες πιστευω το συστημα θα ειναι κορυφαιο, πχ το dungeon που λες evans ειναι πραγματικα απιστευτο και εγω ξενερωνα με το boss και το σπασιμο του flow ετσι οπως ηταν δομημενη η μαχη (btw εγω εφαγα και ενα bug και κολησε η καμερα σε καποια φαση μεσα στο dungeon και το επαιζα σαν resident evil 1 , δεν μπορουσα να χαζεψω την τοποθεσια οπως ηθελα).

                      Εγω ειμαι στις 50 ωρες και ακομα chapter 8 οπου και κανω sides για την ωρα. Btw το εβαλε και ο evans αλλα το βαζω και εγω,

                      Κυκλοφορει σε μια βδομαδα τελικα στις 22, πολυ ωραια παμε και θελω να δω τι θα παιζει με το ng+.

                      Για το frame pacing που λετε, δεν ξερω, δεν το πιανει το ματι μου (και ηθελα να το σχολιασω θετικα ), πιθανον εσεις εχετε και πιο εμπειρα ματια λογω pc. Απλα ηθελα να γραψω σε προηγουμενο post οτι δεν μου χτυπαει κατι οπως πχ στο Bloodborne ή στο DSIII που τα frames εκανε μπαμ οτι ηταν ανισα κατανεμημενα στο window του δεπτερολεπτου. Για frame drops δεν εχω φτασει ακομα στην altisia ελπιζω να μη ειναι game breaking (στον χαρτη παντως το παιχνιδι μου φαινεται smooth, αλλα τονιζω ξανα οτι εχω peasant eyes ).
                      Last edited by nooto; 17-12-2016, 03:10 AM.

                      Comment


                      • Ουτε εμενα μου χτυπαει οσο το bloodborne το frame pacing, γενικα θα ελεγα οτι ειναι smooth εκτος απο εκεινη την περιοχη.

                        End game ειμαι και δεν παιζω σχεδον καθολου με magic παντως, εχω βρει το playstyle μου και μενει να παρω ενα weapon και να παω τον ignis level 10 cooking για να ολοκληρωσω το build, ειναι με fast crit hits και κανει τρελο dps.

                        Comment


                        • Εγώ πάλι το αντίθετο ρε παιδια, στο bloodborne δε με ενόχλησε ενώ εδώ μου φαίνεται καραμπινάτο :Ρ .

                          Comment


                          • Originally posted by Evans View Post
                            Εγώ πάλι το αντίθετο ρε παιδια, στο bloodborne δε με ενόχλησε ενώ εδώ μου φαίνεται καραμπινάτο :Ρ .
                            Σε τι το παιζεις? Στο pspro προς το παρον εχει το χειρότερο frame pacing ολοι βαζουν lite mode που ειναι στην ουσια το OG ps4.. Εμενα στο bloodborne επειδη ήθελες καλο timing και fluid motion στις μαχες με ενόχλησε πολυ, εδω ενταξει πολλες φορες δεν το παρατηρω καν τι να πω..

                            Comment


                            • Θέλω να σας δω όλους που λέτε για το framerate, να δοκιμάζετε το Last Guardian σε απλό PS4

                              Comment


                              • Τελειωσα ενα end game dungeon, Θα μου πηρε και 4 ωρες με 99 healing items, πονος πραγματικα.

                                Comment

                                Working...
                                X