Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εκανα grind το fishing για το platinum, ενταξει δεν ηταν τοσο κακο στο τελος μου αρεσε κιολας, μακαρι να ειχε και καλα rewards και θα ειχα ασχοληθει απο την αρχη. Μπήκα λιγο στο event αλλα το αφησα εκει, ομορφο φαινοταν παντως.

    Comment


    • Προσωπικά το ψάρεμα ήταν η πρώτη φορά σε τίτλο γενικότερα που το ευχαριστήθηκα σαν sidequest. Aκόμη και στο Twilight Princess το βαριόμουν αφόρητα( πλέον στο Wii U έχασε και το όποιο ελάχιστο ενδιαφέρον είχε) Στο FF 15 φέρνει αρκετά σε arcade τίτλους της SEGA και μου άρεσε αρκετά. Προφανώς αν έχεις μια line με καλή αντοχή μπορείς να ψαρέψεις σχετικά άνετα, αλλά ας πούμε σε κάποιο σημείο έπιασα με την silk line ένα ψάρι που μου έβγαλε την πίστη( τελείωσα με durability 20)και ήταν μεγάλη η ικανοποίηση.

      Στο καρναβάλι δεν έχω μπει, ούτε έχω δει ποιες είναι ακριβώς οι συνθήκες που απαιτούνται. Τώρα είμαι chapter 8 και εκεί που έλεγα να παώ για το story, μόλις είδα πως μπορώ ακόμη να κάνω sidequests, hunts etc είπα να υποκύψω στον πειρασμό για λίγες ώρες ακόμη. Τώρα το μόνο για το οποίο αμφιταλαντεύομαι είναι αν αξίζει να αγοράσω το season pass( ο πρώτος τίτλος που θα κάνω κάτι τέτοιο)
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Μην ξεχάσετε να φάτε τα δύο μενού στο φεστιβάλ. Το ένα δίνει περισσότερο stamina σε chocobo που καβαλάτε και το άλλο 25% defense στο ψάρεμα.

        EDIT: Κι εγώ πήρα season pass... πρώτη φορά που παίρνω κάτι τέτοιο full price.
        Last edited by Grimmtak; 27-01-2017, 04:08 PM.

        Comment


        • Το τερμάτισα, το πήρα πλάτινα, και ακόμη το παίζω για να το δω ολόκληρο.
          sigpic

          Comment


          • Πολύ ξύλο έφαγα στο Formouth Garrison. Πολύ ξύλο όμως- το τονίζω Νόμιζα πηγαίνοντας πως είχα να κάνω με μία απλή sidequest, τίποτα δεν με είχε προϊδεάσει γι'αυτό που ακολούθησε.Πρέπει να ξόδεψα τρία Phoenix Downs, 10 Elixirs και 3-4 Hi Potions. Διασκέδασα πάρα πολύ, αλλά πραγματικά στο τέλος επιβίωσα στην τρίχα χάρη στην ενεργοποίηση του Armiger( που είναι ο Ramuh όταν τον χρειάζεσαι?) Σε σημεία όταν αποκτούσε ρυθμό η μάχη, η ροή του battle system ήταν φοβερή, χωρίς φυσικά να ξεφεύγει από το κλασικό τρίπτυχο evade, warp strikes, blindside attacks άντε και μέσα μέσα parry( πήγα να κάνω ένα εντυπωσιακό σε ένα από τα δύο end quest mechs και έχασα το button prompt για counterattack) Από εκεί και πέρα το διασκέδασα πάρα πολύ σαν μάχη, αν και προς το τέλος άρχισα να απελπίζομαι( είμαι κοντά 55 level και χρειάστηκε αρκετή επιμονή εκτός από τα healing items)
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Την θυμάμαι αυτήν την μάχη. Εν τω μεταξύ κι εγώ δεν περίμενα πως θα είναι κάτι φοβερό, και είχα πάει χωρίς spells. ΧΩΡΙΣ SPELLS, εγώ που είχα ανεβάσει φουλ stats για μαγεία, πήγα χωρίς ούτε ένα εκεί μέσα. Αναγκάστηκα να τους φάω όλους με απλό ξυλίκι, και σε κάθε phoenix down που ξόδευα, μου έριχνα και ένα βρισίδι για την απερισκεψία μου. Τελικά εντάξει, την έβγαλα την μάχη, εμένα πρέπει να μου εμφάνισε και Ramuh στο τέλος τέλος.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Πηγες 40κατι και ξοδεψες και phoenix down?? Δεν ξοδεψα ουτε ενα στο game ακομα και στα end game dungeons, no point αφου σου δινει τοσο χρονο να κανεις heal με hi potion και εχεις και το regroup του ignis, πρεπει να θες να κανεις game over σε αυτο το game για να γινει.

                Comment


                • Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες να σου πω την αλήθεια ειδικά αν αναφέρεσαι στο ΑΙ. Με το Noctis δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά o Prompto έγινε ΚΟ τρεις φορές στη συγκεκριμένη μάχη και εκεί τα χρησιμοποίησα και τα τρία phoenix downs Τώρα δεν ξέρω πόσο υποψιασμένος/ προετοιμασμένος μπορεί να μπήκε κανείς, εγώ απλώς περνούσα από την περιοχή και έκανα και την αποστολή. Τώρα που τσέκαρα τι αντικείμενο έπεσε κατάλαβα με τι έχει να κάνει. Επίσης δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά είμαι απίστευτα τσιγκούνης στα rpgs Είχα 15 από καθε aga spell και δεν ήθελα να ξοδέψω ούτε ένα γιατί σκεφτόμουν πως "οκ sidequest είναι πόσο μπορεί να τραβήξει?" Ένα Blizzara με experi έριξα και αυτό με μισή καρδιά- πρέπει να το τσεκάρω αυτό το σύνδρομο του rpgά κάποια στιγμή.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Εγω στο Steyliff χαλασα ολα τα mega phoenix που ειχα στις μαχες μετα tonberries παντως (γενικα νομιζω χαλασα ολα τα items μου εκει ). Απο κει και περα συμφωνω οτι το παιχνιδι δεν ειναι φτιαγμενο για game overs (αν εξαιρεσει κανει το regalia f ) νομιζω επι τουτου, χωρις αυτο να σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ευκολο σε ενοχλητικο βαθμο (πχ το XIII-2 ανηκει σε αυτη τη κατηγορια). Ωστοσο ουτε εγω επαιζα optimally αν εξαιρεσεις τα τελικα dungeons με την εννοια οτι το regroup πχ το εβγαλα μολις το maxαρα γιατι ηθελα να κανω max και τα υπολοιπα skills.

                    Comment


                    • Ε δεν πηγες να τον σωσεις οταν ηταν σε danger state? τον αφησες να ψοφήσει ετσι απλα?? Κανεις ενα warp πανω του και τελος, δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιησεις phoenix down, μονο στον noctis αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη και ειναι ολοι σε danger.

                      Καλα εδω ηθελα να πεθανω στο max angelus fight να παρω το carbuncle buff και δεν μπορουσα, παντα με εκαναν revive το AI..

                      Comment


                      • να σου πω την αμαρτία μου, μέσα στο χαμό που γινόταν δεν έβλεπα καν που ήταν :p
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Εγώ εδώ παίζω τις σφραγισμένες πίστες (vault doors) μέσα από τα μπουντρούμια (dungeons). Άφησα μόνο τις νυχτερινές πίστες για τοπ τέλος, γιατί είναι θεότρελα παλούκια.
                          sigpic

                          Comment


                          • Εγω προσεχα ιδιαίτερα τον prompto που ειναι τερμα squishy ακομα και με top accessories συνεχεια ηταν down ο noob , abusare το regroup του ignis στις δύσκολες μαχες θα κανεις save αρκετα items. Βαλε και στο skill tree να γεμιζει πιο γρηγορα το tech bar οταν κανεις dmg και οταν τρως dmg και θα το εχεις σχεδον παντα available.

                            Βασικα το regroup θα σε σωσει στο no items dungeon.
                            Last edited by i Have no Equal; 01-02-2017, 01:31 PM.

                            Comment


                            • Στον Prompto είχα βάλει τέρμα +++ health, και βρήκε την υγειά του και αυτός και εγώ.

                              Εν τω μεταξύ, ακόμα να ξεκινήσω τα Hidden dungeons. Με πήγε πίσω το ΑΡ φαρμ που βαριόμουν να κάνω, και έτσι το άφησα το όλο θέμα, όμως θα ολοκληρώσω όπως οφείλω.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Originally posted by i Have no Equal View Post
                                Εγω προσεχα ιδιαίτερα τον prompto που ειναι τερμα squishy ακομα και με top accessories συνεχεια ηταν down ο noob , abusare το regroup του ignis στις δύσκολες μαχες θα κανεις save αρκετα items. Βαλε και στο skill tree να γεμιζει πιο γρηγορα το tech bar οταν κανεις dmg και οταν τρως dmg και θα το εχεις σχεδον παντα available.

                                Βασικα το regroup θα σε σωσει στο no items dungeon.
                                Παράτησα το Steyiff, γιατί εκεί μέσα είναι και τα Master Tonberry που παλεύουν σαν τον Master Yoda. Θ' ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Μόνο στα Tonberry έκανα tele-hit and tele-run συνέχεια για ν' αποφύγω τα μαχαίρια τους. Έχω κι ένα θέμα με τους σαμουράι εκεί μέσα που τους πετάω αλύπητα το Armiger.

                                Πέτυχα κι ένα σπάνιο bug. Χαχαχαχαχα!

                                Αν μείνεις ακίνητος και τα χτυπήσεις εξ' αποστάσεως με το Bow of the Clever, ΟΛΟΙ δεν κουνιούνται και δεν επιτίθενται καθόλου! xD

                                Ένα παιδί πρότεινε και το Overwhelm skill με το Bow of the Clever, κι έχει δίκιο, γιατί με αυτόν τον συνδυασμό βαράς πολύ γρήγορα 50.000+ ΗΡ.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X