Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κι εγώ το ίδιο για τον Cid με IHNE και Evans. Phantom δοκίμασε να κάνεις κάποια hunts σε άλλη περιοχή ή και στο Hammerhead( εγώ έβαζα κάποιο σχετικά εύκολο για να τελειώνει γρήγορα) και στη συνέχεια ξεκουράσου σε camp ή στο τροχόσπιτο εκεί δίπλα. Σίγουρα θα σε καλέσει μετά από λίγη ώρα. Εγώ από την άλλη δεν μπορώ να κάνω upgrade ακόμη τα Circular Saw και Αuto Crossbow, αλλά δε σκάω κιόλας. Όσον αφορά το Ultima crafting, όταν ξαναπήγα για το Helixhorn, το ρίξανε με την πρώτη

    Βtw

     
    Δεν είχα πάει κατά τη διάρκεια του main game στο Ravatogh Rock. Τι τέλεια περιοχή και φανταστικό το dungeon! Ειδικά η μάχη με τον Zu, ήταν όλα τα λεφτά. Warp strike με Hyperion στο πόδι του+ dualcast Fira= Win. Προσπάθησα να τον ακολουθήσω και όταν άρχισε να πετάει για να κάνει το dive αλλά έκανα ένα μεγαλοπρεπέστατο fail, καθώς έπεσα και από την πτώση έφαγα ένα ωραίότατο 2k dmg xD Επικά σκηνικά.


    Δεν αστειευόσασταν όταν λέγατε πως έχει αρκετό πράγμα να κάνεις post game και πως ανακαλύπτεις πράγματα.

    EDIT:
    Ήδη μπορείς να κανείς report σε οποιονδήποτε tipster ;) .
    Αισθάνομαι ηλίθιος τώρα xD Αυτό με τους tipsters το προσθέσανε ή έτσι ήταν από την αρχή? Μόλις παρατήρησα πως γράφει μετά το hunt που έκανε report to a tipster. Από την άλλη το πιο βολικό και σύνηθες είναι να κάνεις report στον tipster που είναι πιο κοντά και συνήθως είναι αυτός που σου έδωσε το hunt.

    EDIT:
    Τώρα για το Regalia F το βάζω καλού κακού σε spoiler
     
    Τι προχειρότητα ρεεεεεεεεε... Μα προσγειώνεσαι offroad( το έκανα και επίτηδες για να δω πώς στο καλό βγαίνει το instant gameover)και απλώς σου βγάζει ένα gameover??? Ούτε ένα animation καταστροφής? xD Oύτε Pilotwings να παίζαμε- που είχε και sprite με το κατεστραμμένο αεροπλάνο...Έλεος
    Last edited by Sinclair; 06-02-2017, 02:45 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    •  
      Στούκαρέ το κάπου xD

      Comment


      •  

        Την δεύτερη φορά που το πέταξα, προσγειώθηκα (άγαρμπα), διαλύθηκε λίγο το παρμπριζ, τσαλακώθηκε η λαμαρίνα κλπ αλλά συνέχισε να προχωράει. Οκ λέω, την γλιτώσαμε την ζημιά. Και ενώ προχωρούσε κανονικά και οι ήρωες είχαν διαλόγους, βλέπω την οθόνη να μαυρίζει και να μου πετάει GAME OVER. Άντε βγάλε άκρη τώρα


        Γενικά, το Type F είναι ό,τι χειρότερο μπορούσαν να προσθέσουν στο παιχνίδι. Χίλιες φορές καλύτερα να μην το έβαζαν καθόλου. Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να απολυθούν όσοι είναι υπεύθυνοι για αυτήν την αηδία. Και να το φτιάξουν κάποια στιγμή στο μέλλον, μπας και έχει λόγο ύπαρξης, επειδή έτσι όπως έχει υλοποιηθεί τώρα, κρίμα τα φράγκα που έριξαν στην ανάπτυξή του.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        •  
          Εγω μετα το secret dungeon εκανα revert σε normal regallia παντως, ενταξει εχει πλακα στην αρχη πεταει και το bttf reference και δεν εχει να προσφερει κατι αλλο imo.

          Comment


          • Εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να απολυθούν όσοι είναι υπεύθυνοι για αυτήν την αηδία.
            Blame the fans .

            Comment


            • Από ποια άποψη, δεν σε έπιασα

              Σε άλλα νέα, είμαι total n00b. Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με την capture λειτουργία της κονσόλας, και λίγο που το έψαξα σήμερα είδα πως μπορείς να γράψεις τα πάντα όλα, με σχετικά αξιόλογη ποιότητα εικόνας / ήχου και μικρό μέγεθος. Μπορείς είτε να κρατήσεις πατημένο το share για screenshot, είτε να το πατήσεις δύο φορές για να ξεκινήσει / σταματήσει το γράψιμο, είτε απλά να πας στο μενού και να αποθηκεύσεις το βίντεο επιτόπου, αφού βλέπω η κονσόλα έχει αυτόματο buffer και κρατάει στην μνήμη τα τελευταία 15 λεπτά gameplay. Έχει κι άλλα βλέπω για αυτόματο ανέβασμα / streaming στα σημαντικότερα sites (Youtube, Twitch κ.α.) αλλά εμένα με ενδιαφέρει απλά capture στον σκληρό της κονσόλας. Από όπου τα βρίσκεις από το μενού εύκολα και ωραία, τα περνάς σε ένα φλασάκι μπαμ μπαμ χωρίς πολλά πολλά, τα πετάς στον υπολογιστή και κάνεις παιχνίδι με edit κλπ.

              Ε ρε, έπρεπε να μου είχε κόψει να το ψάξω το θέμα πριν ξεκινήσω το παιχνίδι για να καταγράψω όοοοολα τα glitches που μου έχουν εμφανιστεί. Θα έφτιαχνα βίντεο μαμούθ, δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί τόσα πολλά ούτε σε άλλο βίντεο. Θα την ξεφτύλιζα την S-E Θα μου το κοπανάω για καιρό αυτό.

              Πολύ ωραίο μηχανηματάκι τελικά το PS4 σαν σύνολο, κοίτα να δεις μπράβο, δεν το περίμενα. Σε βάζει και στο τριπάκι να ασχοληθείς όταν είναι τόσο εύκολο και άμεσο το capture. Η τελευταία μου εμπειρία στο PS3 ήταν με εξωτερική κάρτα και ένα σωρό καλώδια component & HDMI και άπειρες ρυθμίσεις για να τα καταφέρεις, γι' αυτό και έπαθα πλάκα με το πόσο εύκολο το έκαναν στο PS4. Μέχρι και στο χειριστήριο πάνω στο έβαλαν για να είναι ακόμα πιο προσβάσιμο. Και από εκεί και πέρα, όποιος θέλει το κάτι παραπάνω, παίζει μπάλα με εξωτερικές capture κάρτες κλπ. Εύγε Sony, δεν το περίμενα.

              Το είχα στο πρόγραμμα να αγοράσω PS4 σε κάνα δυο τρία χρόνια, αυτό που παίζω τώρα το έχω δανεικό. Αλλά τώρα που το είδα από κοντά, και με τόσες παιχνιδάρες να είναι στο πρόγραμμα να βγουν, μου φαίνεται θα το τσιμπήσω σχετικά σύντομα, ειδικά αν μου το ζητήσουν πίσω
              Last edited by Phantom Duck; 06-02-2017, 05:45 PM.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Το προσέθεσαν επειδή υο ήθελαν οι fans, αρχικά οι ίδιοι δεν είχαν σκοπό για κάτι τέτοιο.

                Το capture ήταν ένας από τους λόγους που είχα φαγωθεί να αγοράσω PS4, θυμάμαι είχα διαβάσει τα πάντα για αυτήν τη λειτουργία μήνες πριν το αγοράσω και ήταν το πρώτο πράγμα που τέσταρα όταν το πρώτο εγκατέστησα. Ανέβασε τιποτα να δούμε

                Comment


                • Ε κάτσε ντε, ακόμα το εξερευνώ το θέμα, δεν πρόλαβα καλά καλά να δω καν όλες τις ρυθμίσεις Το βράδυ που θα γυρίσω μου φαίνεται θα κάνω ένα βίντεο / gif με τα glitch που σας έλεγα που μου συμβαίνουν όποτε μαζεύω αντικείμενα με το Χ. Τα υπόλοιπα δεν μου συμβαίνουν στάνταρ, επομένως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να έχω τον νου μου από εδώ κι εμπρός.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Για το adamantoise ειναι χαζομαρες οι 2 ωρες κτλπ, παρτε zwill crossblades το food για guaranteed crit+150% recovery, 3x +100 str accessories η 3 απλα magitek suit τα οποια ειναι ευκολο να παρεις και spam face/armiger συνεχεια, θα πεσει σε κανα 20 λεπτο το πολυ.
                    Δεν θα έλεγα ότι είναι χαζομάρες οι δύο ώρες. Έχω ένα Adamantoise Bangle που έχει μέσα 9999 ΗΡ, δηλαδή ανεβάζει πέρα από τα όρια την υγεία του χαρακτήρα σου. Πολύ χρήσιμο για τον Νόκτις. Το έχω εγώ.

                    Μου πήρε 2 ώρες, επειδή δεν γνώριζα για τις αδυναμίες του και ήμουν σχετικά αδύναμος (κάπου 62 επίπεδο). Στο τέλος τις ανακάλυψα.

                    Originally posted by Evans View Post
                    Blame the fans .
                    Δεν φταίνε αυτοί. Φταίει ο δημιουργός του Ρεγκάλια που είχε σκεφτεί να φέρει το αμάξι λόγω της συγκεκριμένης εποχής που βρίσκονται τα παιδιά. Ήθελε να δείξει στον κόσμο πως είναι να οδηγείς ένα πολυτελές αμάξι. Το είχα διαβάσει στη συνέντευξη του, γιατί μ' ενδιέφερε εκείνη την ώρα να καταλάβω από που προέρχεται το μοντέλο που πήρε μορφή το Ρεγκάλια.
                    Last edited by 丹野; 06-02-2017, 05:57 PM.
                    sigpic

                    Comment


                    • Mόλις τελείωσα με το Costlemark

                      Εντάξει παίζει αν δεν ήμουν 66 level όταν κατέβηκα να είχα βλαστημήσει εκεί μέσα. H camera στο 1/3 των μαχών δεν μπορούσε να ακολουθήσει τη δράση, σε ένα σημείο μάλιστα ενώ έδωσα ένα elixir στον Ignis αφού τελείωσε η μάχη, η camera απορυθμίστηκε και πλέον εστίαζε μόνιμα πάνω στον Ignis κι εγώ κινούμουν εκτός οπτικού μου πεδίου.( aka glitch) Ευτυχώς διορθώθηκε με έξοδο από το dungeon.

                      Το χειρότερο πέραν των μικρών χώρων, είναι το random του τελευταίου ορόφου. Προσωπικά μιλώντας στάθηκα τυχερός γιατί την 3η φορά άνοιξε η έξοδος που έπρεπε αλλά όταν είδα πως έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε δύο κύβους στην πορεία, το ψυλλιάστηκα και κοίταξα ευτυχώς τον guide( εννοείται όπως κάνω και με το αυτοκίνητο όταν είμαι ανάμεσα σε δύο δρόμους ποτέ δεν διαλέγω το σωστό, story of my life ) Δεν μπορώ να πιστέψω ότι πρόσθεσαν τέτοιο τρολάρισμα στον παίκτη. Αφού νόμιζα προς στιγμήν πως έπαιζα Megaten... Επίσης διάβασα πως μπορεί να πάρει αρκετές προσπάθειες μέχρι να ενεργοποιηθεί το κατάλληλο tile που δεν οδηγεί σε dead end( δεν είναι πως ήταν ιδιαίτερα δύσκολοι οι red giants στο τέλος, απλώς κάπου σε κουράζει η όλη διαδικασία)

                      Η boss μάχη ήταν πολύ ωραία ωστόσο, αλλά χάρηκα που ξεμπέρδεψα( αν και με βλέπω να επιστρέφω λόγω της seaed door)

                      EDIT:
                      Ορίστε και ένα post για το τι συνέβη συνολικά στην ιστορία του τίτλου( έχει και origins).( προφανώς spoiler alert)
                      Final Fantasy XV is a beautiful mess of a game. Its troubled development shows in the way its story is told, with characters disappearing...


                      EDIT 2:
                       
                      Ok το στούκαρα, μας δουλεύουν έτσι? Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει το flying mode αφού επί της ουσίας μπορείς να προσγειώνεσαι μόνο σε δρόμους και υπάρχει και η επιλογή fast travel( με εκνευριστικό loading βεβαίως)
                      Last edited by Sinclair; 06-02-2017, 11:32 PM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • @edit2

                         


                        Πολλά πράγματα τα πρόσθεσαν τελευταία στιγμή, κυριολεκτικά. Η τακτική της S-E ήταν να κάνει διάφορα γκάλοπ αραιά και που και αναλόγως των απαντήσεων των παιχτών να παίρνουν αποφάσεις σχετικά με το τι θα προστεθεί στο παιχνίδι και τι θα μείνει από έξω. Τα moogles πχ δε θα ήταν κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά "πίεσαν" οι παίχτες και τελικά τα πρόσθεσαν σαν... κουκλάκια. Κάτι παρόμοιο έγινε και με το regalia F, το οποίο ναι μεν είναι ευχάριστη προσθήκη, αλλά η υλοποίηση είναι απλώς μέτρια και προσωπικά δεν πιστεύω ότι κερδίζεις κάτι χρησιμοποιώντας το. Εγώ μόνο 2-3 φορές το χρησιμοποίησα.

                        Ένα gold chocobo θα είχε περισσότερο νόημα πάντως, μιας και θα μπορούσαν να βάλουν πολλά μυστικά στο χάρτη, τα οποία θα ήταν προσβάσιμα μόνο με αυτό. Με αυτόν τον τρόπο θα έδιναν κάποιο νόημα ύπαρξης και στο regalia F: θα εξερευνούσες τον κόσμο από ψηλά με το αμάξι και μετά θα έπαιρνες το chocobo για να ψάξεις συγκεκριμένα μέρη που δε θα ήταν προσβάσιμα με το πρώτο.

                        Τώρα ό,τι και να πούμε είναι λίγο, το potential του τίτλου είναι τόσο μεγάλο που παντού κενά θα βρίσκουμε.


                        Εδώ να πω ότι το 70% της αρχικής ομάδας συνεχίζει να δουλεύει στον τίτλο και λέγεται ότι σκοπός της εταιρείες είναι να τον υποστηρίζουν για 1 χρόνο ακόμα. Replay λοιπόν μετά το final submission του διδακτορικού σε 65άρα με HDR και PS4Pro .

                        Comment


                        • Κι εγώ πώληση του steelcase (ως συλλεκτικό πλέον, κοίτα να δεις, κάτι ήξερα τελικά ) και αγορά της Complete έκδοσης, κομπλέ μας κάθεται μια χαρά

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • Φοβερες εντυπωσεις Sinclair Θα σχολιασω λογικα τις επομενες ημερες που θα εχω περισσοτερο χρονο αλλα πολυ ωραια posts overall. Θα μιλησω και στο αλλο topic για το VI μιας και εφτασα ξερετε που και θυμομουν τα οσα ελεγε ο evans για το ποσο κοντα ειναι τα παιχνιδια. Επιπλεον αυτο με το FFI δεν το ειχα σκεφτει και γενικα ειδα λιγο το φως το αληθινο με τα οσα ειπε ο Sinclair .

                            Για το Regalia F, παροτι τα εχω πει και εγω, θα σημειωσω οτι υπαρχει μια περιοχη που μονο με αυτο μπορεις να πας και μαλιστα κρυβει και ενα απο τα ωραιοτερα imo segments του παιχνιδιου. Ειναι far cry απο τα παλια παιχνιδια αλλα ειπα να το επισημανω για να το εχουν στο μυαλο τους οσοι ειναι τωρα post game.

                            Comment


                            • Αχ προσπάθησα να του το κρύψω αυτό που λες για το regalia F, είναι ωραία έκπληξη όταν το βρεις μόνος σου/ ακούσεις κάποιον να μιλάει για αυτό εκεί που νόμιζες ότι τα έχεις δει όλα!

                              Comment


                              • Eυχαριστώ nooto!

                                Κι εκεί που όλα πηγαίνανε μια χαρά και βάδιζα αργά και σταθερά πέφτω πάνω στον
                                 
                                Naglfar Στην αρχή είπα μας δουλεύουνε, δεν υπάρχει περίπτωση. Ειδικά όταν έσκασε μύτη ο Ramuh και εκεί που αναρωτιόμουν πόσο health θα του φάει, δεδομένου πως είναι και αδύναμος στα elementals, βλέπω να του μένουν πάνω από τα 3/4 από την health bar και απογοητεύομαι. Ζημιά ελάχιστη με Ultima και Iron Duke, oι άλλοι πραγματικά στην κοσμάρα τους κι εγώ να προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Μπαίνω menu και αρχίζω να ψάχνω κανά tech της προκοπής, ε καταλαβαίνετε που κατέληξα. Enhancement, Ignis ζωντανός με κάθε κόστος( aka 50elixirs και 6 phoenix downs )και ένα targeting system που έκανε τα δικά του. Αυτό που ο Naglfar πως τον λένε, αρχίζει και πηγαίνει ξαφνικά σε άλλο σημείο τι το προσθέσανε? Εκεί γύρω ήταν μια περίπολος από δύο στρατιώτες και ένα mech με αποτέλεσμα όσες φορές πήγαινα στο warp point για να ανασυνταχτώ να κολλάει το targeting σε αυτούς. Επιπρόσθετα, ενώ μέχρι τώρα δεν είχα ιδιαίτερα θέματα, τα warp points μερικές φορές δεν εμφανιζόντουσαν ενώ άλλες φορές ενώ πατούσα το warp button και την κατεύθυνση δεν έπιανε με τπτ το warp( off screen το warp point αλλά το κάνω συνέχεια σε μάχες στο χάρτη και πιάνει, περίεργο)

                                Πήγα να τους σκοτώσω και με χτυπούσε με τα λέιζερ- και άντε εγώ τα απέφυγα μόλις έμαθα το pattern, όπως και το combo του, αυτός ο Ignis τι στο καλό έκανε?( με το που φεύγανε τα λέιζερ και ήταν στο οπτικό του πεδίο μόνο από τύχη δεν τον πετύχαιναν- στο τέλος συγχρόνιζα το elixir και το tech skill για να μην τον πετυχαίνει) Στο τέλος απηύδησα και άρχισα να spamάρω warp attack με enhanced Iron Duke+Ultima( περισσότερο το δεύτερο για να κάνω aerial evade) Μετά από αρκετή ώρα έφυγε και ησύχασα. Απολογισμός: 50 elixirs( από ένα σημείο και μετά απλώς δεν χρησιμοποιούσα hi potions δεν είχε νόημα), 10 hi potions, 8 phoenix downs( τα 3 σε Gladio, Prompto που εν τέλει τους άφησα KOd) bleh Αν είναι έτσι και η μάχη με το Adamantoise( τόσο μονότονη) να μου το πείτε να φτιάξω ένα καφέ μήπως και κοιμηθώ στο ενδιάμεσο.

                                Εν τω μεταξύ οι υπόλοιπες μάχες για τα- ας πούμε- legendary weapons, ήταν πολύ πιο απολαυστικές. Ακόμη και τα τρισχαριτωμένα Knight Tonberries aka Yodas, ήταν απείρως πιο εύκολα( parry, evade και άγιος ο θεός) ούτε ένα KO δεν είχαμε, άντε να χρησιμοποίησα 5-6 elixirs
                                Last edited by Sinclair; 08-02-2017, 01:11 AM.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X