Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Σχετικά με το remake του πρώτου,συμφωνώ πως πρέπει να γίνει πιο playable για τα σημερινά δεδομένα,απλά διαφωνώ με τις αλλαγές που έγιναν. Αυτοί αντί να το κάνουν απλώς πιο φιλικό προς τον παίκτη ( πχ με μείωση του grinding, της συχνότητας μαχών και πάει λέγοντας) το έκαναν υπερβολικά εύκολο και για αυτό γράφω ότι προτιμώ το πρωτότυπο από τις δύο εκδόσεις.Όπως και να έχει, γούστα είναι αυτά.

    Ground η πλάκα είναι ότι πάρα πολλά άτομα υποστηρίζουν πως τα ff είναι καλά μέχρι το 10.Aπό εκεί και μετά θεωρούν ότι η σειρά έχει πάρει την κάτω βόλτα. Ακόμα εν τω μεταξύ δεν έχω καταλάβει τι το κακό βρίσκουν στο 12, το μόνο που του έλειπε σε σχέση με τα προηγούμενα ήταν love story,άντε να το καταλάβω ότι δεν άρεσε το σενάριο, το gameplay ήταν εξαιρετικό με απίστευτο βάθος και το περιεχόμενο τόσο που εξασφάλιζε ότι θα διαρκέσει μήνες. Για εμένα πάντως ήταν πολύ σημαντικό το ότι σου έδινε ελευθερία να παίξεις όπως θέλεις, μπορούσες να περιπλανηθείς ελεύθερα σε high level περιοχές και να κάνεις grinding για παράδειγμα. Επίσης, το γεγονός ότι μπορούσες να ανοίξεις το μενου και να ρίξεις spells εκτός μάχης ήταν κάτι πρωτόγνωρο για jrpg, πχ έριχνες ένα κάρο buffs και πήγαινες στο επόμενο δωμάτιο προετοιμασμένος για τα τέρατα. Αριστούργημα ότι και να λέμε και HD port στa vita/ps3 ΧΤΕΣ.

    Το hd remake του X πάντως το περιμένω, παρόλο που το 12 το λάτρεψα δεν έχει πέσει στα μάτια μου το 10 και θα ήθελα πολύ να ρίξω replay στο vita να το ξαναθυμηθώ, ευκαιρία να σκοτώσω και το penance που το έχω απωθημένο.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #77
      Εγώ το Χ το πήρα σε PS3 (λόγω συλλεκτικής και ανωτέρας βίας), αλλά είναι πολύ μεγάλη η πιθανότητα να το αγοράσω ΚΑΙ στο Vita. Υπάρχει συγχρονισμός των saves μεταξύ των δύο εκδόσεων, οπότε δε θα χρειάζεται να τρέχω δύο ταυτόχρονα playthroughs.

      Comment


      • #78
        Αρκετα ατομα ff fans(και εγω μεσα σε αυτους) δεν βρισκουν ιδιαιτερα καλο το XII. Μπορουμε να ψαξουμε τους λογους που συμβαινει αυτο αλλα καλυτερα να δεχτουμε οτι ειναι ενα ff με polarized αποψεις και να το αφησουμε στην ησυχια του..

        Comment


        • #79
          Deus ta mona FF ta opoia stathikan ligotera twn prosdokiwn einai to 13 kai to 14... kai to 14 to ftiaksane.

          To ti mparoufes leei o kathenas gia to 12 kai genika gia thn seira meta to 10 gia na dikaiologisei den kserw kai egw ti den me endiaferei katholou.

          Thn syzhthsh peri 12 thn exw kanei apeires fores kai o kosmos pou paraponietai giafto einai eite giati to story parahtan mature gia ta paidakia eite giati den eixe "turn based" maxes.... pou eixe.... asto asto ksyneis plhges....
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #80
            Ακόμα εν τω μεταξύ δεν έχω καταλάβει τι το κακό βρίσκουν στο 12, το μόνο που του έλειπε σε σχέση με τα προηγούμενα ήταν love story
            Balthier+Fran=L.F.E.! Και όχι κι ότι, μιλάμε για προχωρημένη interracial love (βέβαια εδώ που τα λέμε το κεντρικό love story στο Χ πατάει στα όρια της νεκροφιλίας )!
            Αυτό που δε μου άρεσε στο Χ είναι το υπερβολικό grinding που χρειαζόταν για το optional content και τα ηλίθια minigames τύπου απέφυγε 200 κεραυνούς. Θα ήθελα να το παίξω διεξοδικά δεδομένου ότι είναι πρακτικά το μόνο FF που δεν έχω κάνει τα πάντα και το ψιλοσκέφτομαι το remaster (ειδικά σε vita) αλλά αυτά τα στοιχεία με συγκρατούν κάπως...
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #81
              Ανήκω κι εγώ στο group, που τελείωσε το FF X και δεν έκανε τα πάντα- το mini game με τους κεραυνούς το μισώ όπως και τα Dark Aeons... Είχα ξεκινήσει την προσπάθεια για να τα νικήσω αλλά τελικά βαρέθηκα τη ζωή μου και το παράτησα.
              Οι Kimahri, Auron και Lulu πάντως είναι πολύ μπροστά... Α και είχε και την πιο όμορφη Shiva, όσον αφορά το σχεδιασμό( αγαπημενο μου summon)
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #82
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #83

                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #84
                    ΙΗΝΕ σεβαστό ότι δεν σου άρεσε.

                    Αυτό το οποίο δεν δέχομαι είναι οι κάθετες και απόλυτες απόψεις τύπου τα ff πέθαναν μετά το Χ...Εννοείται πως η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή, να υπάρχει όμως και λίγος σεβασμός προς την αντίθετη άποψη.

                    Εμένα το Χ μου άρεσε πάρα πολύ και δεν με κούρασε τόσο το grinding, το καταδιασκέδασα το sphere grid. Αυτό που κούρασε και εμένα είναι τα διάφορα minigames τα οποία είναι - δυστυχώς- υποχρεωτικά αν θέλεις να ξεκλειδώσεις τα απόλυτα όπλα. Τα έχω κάνει όλα στα παιχνίδι με εξαίρεση εκείνο το ηλίθιο minigame με τις πεταλούδες και το penance.

                    Πάντως τα 8 και 10 είναι για εμένα τα final fantasy με τους πιο περίεργους μηχανισμούς , ξεφεύγουν αρκετά στην λογική ως προς το leveling και τον εξοπλισμό από τα υπόλοιπα της σειράς αλλά και από τα υπόλοιπα jrpg γενικότερα και για αυτό στο μυαλό μου τα συγκράτησα ως τα ff με τους πιο περίεργους και διαφορετικούς μηχανισμούς.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by Deus View Post
                      ΙΗΝΕ σεβαστό ότι δεν σου άρεσε.

                      Αυτό το οποίο δεν δέχομαι είναι οι κάθετες και απόλυτες απόψεις τύπου τα ff πέθαναν μετά το Χ...Εννοείται πως η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή, να υπάρχει όμως και λίγος σεβασμός προς την αντίθετη άποψη.
                      Φυσικα.. Eγω αναγνωριζω οτι ειναι καλο παιχνιδι και δεν ειμαι απο αυτους που λενε οτι πεθαναν καθως μου αρεσε το xiii. Aπλα το xii δεν ειναι για τα γουστα(τουλαχιστον με εκεινα που ειχα οταν το επαιξα day 1) μου τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. Το μονο κακο με fundamental προβληματα ff ειναι το xiii-2 για εμενα.

                      Αυτο που ειπα ειναι οτι πρόκειται για ενα παιχνιδι με polarized αποψεις, κατι που δεν συμβαίνει στο vi η vii ας πουμε η τουλαχιστον οχι σε αυτο το βαθμο..

                      Comment


                      • #86
                        Για καποιο λογο θελω κι εγω να δω το X τωρα που βγαινει. Η πιθανοτητα να κατσω να το ξανατελειωσω ειναι σχεδον μηδαμινη βεβαια (κατι η ελλειψη χρονου, κατι το οτι ειναι απο τα λιγοτερο αγαπημενα μου FF), αλλα ειμαι περιεργος να δω τι εκαναν εκει στη Square. Τουλαχιστον ελπιζω να παει καλα σε πωλησεις μονο και μονο για να δουμε το επομενο βημα... Φτασαμε ως εδω, δε νομιζω να μας τα χαλασουν και να μη δουμε μια επανεκδοση του XII (International).

                        Comment


                        • #87
                          Eixa ksekinhsei na grafw odhgo strathgikhs gia to FFX sta Ellhnika, kai malista se Gamefaqs format (tote eixe arxisei na dexetai odhgous se ksenes glwsses).

                          Eixa proxwrisei arketa, alla to stamathsa epeidh den eixa prosvash ston ypologisth mou logw ths sxolhs.
                          Exw akomh to arxeio, thelei na to diavasw kapoia stigmh gia na dw ti egrafa

                          Apo To FFX den exw regrets, to mono pou den eixa kanei htan na maxarw ta stats olwn twn summons kai na termatisw to gil counter...
                          Prokeitai gia to FF pou den me vlepw na to paizw ksana mesa sta epomena 10 xronia toulaxiston, isws kai pote.

                          Sinclair etsi gia to reference afth einai h Shiva tou FFXIV:


                          EDIT:
                          Mia akomh eikona apo FFXIV
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #88
                            Sinclair etsi gia to reference afth einai h Shiva tou FFXIV:
                            Η Shiva με ποιους beastmen είναι;
                            Αυτο που ειπα ειναι οτι πρόκειται για ενα παιχνιδι με polarized αποψεις, κατι που δεν συμβαίνει στο vi η vii ας πουμε η τουλαχιστον οχι σε αυτο το βαθμο..
                            Αυτό είναι επειδή ο περισσότερος κόσμος ξεκίνησε να παίζει από το VII ή έχει παίξει μόνο το VII και ήθελε το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά. Επίσης πολύς κόσμος που ξεκίνησε πριν το VII δεν έχει την καλύτερη άποψη για το VII, το οποίο είναι και ακόμα πιο περίεργο γιατί τα παιχνίδια έχουν υπερβολικά πολλές ομοιότητες. Το μόνο αρνητικό που δέχομαι πως έχει το 12 είναι στο θέμα της ιστορίας, που κακή δεν τη λες σε καμιά περίπτωση, ενώ σε θέμα παρουσίασης είναι κορυφαία. Και αυτό έγινε επειδή η Square δεν άφησε τον Matsuno να κάνει τα κουμάντα του όπως εκείνος ήθελε για να πιάσει το target demographic (αχ αυτό το demographic). Προσωπικά δε με χάλασε καθόλου η ιστορία, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω τι παπάδες θα μπορούσε να κάνει αν τον αφήναν ελεύθερο να κάνει ό.τι θέλει.
                            Χωρίς να φανώ εριστικός, θεωρώ ότι όποιου του αρέσουν τα προηγούμενα FF σε θέμα gameplay και δεν του αρέσει το ΧΙΙ απλά δεν ξέρει τι του γίνεται, για την ακρίβεια μπορείς να κάνεις τις μάχες ακριβώς όπως στα προηγούμενα FF με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχει transition σε battle screen. Το σύστημα ανάπτυξης χαρακτήρων είναι κάπως απλοποιημένο σε σχέση με άλλα FF αλλά εν τέλει δουλεύει άψογα.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #89
                              Symfwnw se ola^^^
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by straier
                                Αυτό είναι επειδή ο περισσότερος κόσμος ξεκίνησε να παίζει από το VII ή έχει παίξει μόνο το VII και ήθελε το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά. Επίσης πολύς κόσμος που ξεκίνησε πριν το VII δεν έχει την καλύτερη άποψη για το VII, το οποίο είναι και ακόμα πιο περίεργο γιατί τα παιχνίδια έχουν υπερβολικά πολλές ομοιότητες. Το μόνο αρνητικό που δέχομαι πως έχει το 12 είναι στο θέμα της ιστορίας, που κακή δεν τη λες σε καμιά περίπτωση, ενώ σε θέμα παρουσίασης είναι κορυφαία. Και αυτό έγινε επειδή η Square δεν άφησε τον Matsuno να κάνει τα κουμάντα του όπως εκείνος ήθελε για να πιάσει το target demographic (αχ αυτό το demographic). Προσωπικά δε με χάλασε καθόλου η ιστορία, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω τι παπάδες θα μπορούσε να κάνει αν τον αφήναν ελεύθερο να κάνει ό.τι θέλει.
                                Χωρίς να φανώ εριστικός, θεωρώ ότι όποιου του αρέσουν τα προηγούμενα FF σε θέμα gameplay και δεν του αρέσει το ΧΙΙ απλά δεν ξέρει τι του γίνεται, για την ακρίβεια μπορείς να κάνεις τις μάχες ακριβώς όπως στα προηγούμενα FF με τη μόνη διαφορά ότι δεν έχει transition σε battle screen. Το σύστημα ανάπτυξης χαρακτήρων είναι κάπως απλοποιημένο σε σχέση με άλλα FF αλλά εν τέλει δουλεύει άψογα.
                                Μαλλον για αυτο το λογο ειναι, και εγω βασικα κατι τετοιο ηθελα.. Ειναι λιγο πιο mature η αισθητική του xii και μαλλον και η ιστορια, ειμαι σιγουρος οτι αν το επαιζα τωρα μπορει να ειχα αρκετα διαφορετική αποψη. Εμενα αυτο που με χαλασε ηταν οι χαρακτηρες και η εξελιξη της ιστοριας, απο gameplay δεν ειχα θεμα αλλα δεν ηταν και αρκετο για να με κρατησει απο μονο του.

                                Το Χ μου αρεσε αρκετα ειχε καλο leveling system και ωραιο art αλλα δεν ειναι ενα ff που θα επαιζα ξανα. Τα 3 υποψηφια για replay ειναι vi,vii,viii τα οποια θεωρω οτι παιζονται και αρκετα ευκολοτερα απο τα υπολοιπα.

                                Comment

                                Working...
                                X