Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shenmue Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    μαγκες δυστυχως δε θα μπορεσω να συμμετασχω στο σημερινο party γιατι ξυπναω νωρις.
    ευχομαι να ξυπνησω και να δω τα χαρμοσυνα, που τα περιμενω εδω και 13 χρονια και να ειμαι καπως ετσι



    μακαρι να μας ξαναδωθει η ευκαιρια να ρωταμε που θα βρουμε ναυτες.

    αν δεν εχουμε τιποτα τελικα και αποδειχθει οτι ηταν μαπα το καρπουζι, τι να κανουμε.
    υπαρχει παντα και το "poor man's shenmue" (yakuza ) .
    sigpic

    Comment


    • #17
      Φοβάμαι να μπω mIRC. I'll get devoured by childhood.

      Comment


      • #18
        Χρόνος γιοκ τον τελευταίο καιρό, όμως τυχαία μπήκα και είδα για Shenmue 3.

        Πατήστε εδώ για να μπείτε στο IRC

        Αν βρούμε και κάνα stream να το δούμε θα είναι τέλεια . Απ' ό,τι είδα παίζεται στις 2 PST, δηλαδή για εμάς που είμαστε GMT +2 θα πάει λογικά μεσάνυχτα.

        EDIT
        Τελικά ήταν όντως 23:00, ξεκίνησε
        Yu Suzuki, the influential Japanese game designer famously known for his work at Sega, will be delivering a Classic Game Postmortem on the iconic Dreamcast game Shenmue.


        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #19
          Πολύ γενική και ταυτόχρονα απογοητευτική η δήλωση του δασκάλου στην ευθεία ερώτηση "Πότε θα κυκλοφορήσει το Shenmue 3", η όποια ήταν "θα το φτιάξω όταν βρεθεί η ευκαιρία..."

          Ελπίζω να κίνησε το ενδιαφέρον του ευρύτερου κοινού η ανάλυση, για να δουν και οι ενδιαφερόμενοι παραγωγοί ότι υπάρχει κόσμος για το Shenmue!

          Χωνεύω τη φόλα και χαιρετώ σας!
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #20
            Κακη μερα για να σαι ολυμπιακος και fan του Shenmue.

             
            ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΚΑΥΛΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΗΣ;
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #21
              Καλά δεν τους πήγε και η διαιτησία που έσπρωξε Μan United.
              Kι εγώ πιστεύω όπως και ο Loggo πως η SONY είναι στην παρούσα φάση η μόνη εταιρεία που θα στήριζε Shenmue 3( άλλωστε έχει εκφράσει επίσημα ενδιαφέρον για να φέρει τη σειρά στο PlayStation brand) Τώρα για crowdfunding θα πέσει το kickstarter την ημέρα που θα ανακοινωθεί και έχει τα φόντα να ξεπεράσει ό,τι gaming related έχει μέχρι σήμερα χρηματοδοτηθεί αλλά και πάλι το θεωρώ δύσκολο... Η ώρα του Shenmue brand, imo πάντα, ήταν το Dreamcast και η τότε γενιά( και ήταν ένα αρκετά "δύσκολο" game) Έκανε απίστευτα πράγματα- διάολε ήταν όπως και το Majora's ένας κόσμος που ήταν ζωντανός- για την εποχή αλλά πάντα στο μυαλό μου θα έχω( πολύ πιθανόν λανθασμένα)πως κάπου πατήθηκε από την επιτυχία του GTA 3 που ήταν πολύ πιο προσιτό στο ευρύ κοινό... Θυμάμαι όταν το πρωτοέπαιξα έκοβα βόλτες στη Yokosuka, έπαιρνα τις capsules, έπαιζα στο arcade- ποιος Lan Di ρε?? Κάτι μετά η πτώση του Dreamcast, κάτι το ότι το sequel το είδαμε μόνο PAL και μόνο με jap dub, κάτι το μέτριο port στο XBOX, κάτι που βγήκε το Yakuza και πουλάει τα κέρατά του στην Ιαπωνία... Εννοείται πως αν ποτέ ανακοινωθεί το 3 είμαι εκεί day one απλώς κουβέντα να γίνεται.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #22
                Symfwnw me ta legomena tou Sinclair.
                Htan kalh seira ta Shenmue, alla to tote den kserw pws metafrazetai shmera.
                Arnhtika ypothetw, tha prepei na kanei kati POLY diaforetiko, POLY kalytera apo ola ta ypoloipa tou eidous.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #23
                  Ε προφανώς δεν το συζητάμε... Αν είναι να κυκλοφορήσει νέο Shenmue( μανουάλια, προσευχές κτλ κτλ)πρέπει να έρθει στο σήμερα 100%. Μόνο ο χειρισμός του Ryu κατ'αρχάς που ακόμη και για την εποχή ήταν- για να το θέσω κομψά- κομματάκι δύστροπος όσον αφορά την κίνηση( οκ έφταιγε σίγουρα και το DC pad)πρέπει να αλλάξει, ίσως και στις HD εκδόσεις αν προηγηθούν για να εκτιμηθεί το ενδιαφέρον του κόσμου για το brand.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #24
                    Ακριβως, η Sony ειναι η μονη εταιρεια που χανει λεφτα σε ολα σχεδον τα division της οποτε ειναι η μοναδικη που θα μπορουσε να στηριξει το shenmue 3 οντως..

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Sinclair View Post
                      κάτι το μέτριο port στο XBOX
                      υπό πία έννοια είναι μέτρια η μεταφορά στο xbox; ότι θα μπορούσε να έχει καλύτερα γραφικά και όχι απλώς πολύ πιο σταθερό frame rate και bloom εφέ;

                      προσωπικά τερμάτησα μόνο το Shenmue II στο Xbox. Eίχα πάρει Xbox τον Μάρτιο του 2004 λόγω κυρίως Halo και Shenmue II. Θυμάμαι ειχά ψαζέψει κάπου 200 ευρώ και είχα πάρει το xbox πακέτο με το Top Spin. Tο Shenmue II το ειχα αγοράσει τον Απριλιο μέσα στην μεγάλη εβδομάδα και θυμάμαι το τερμάτησα μέσα σε δύο ή τρεις σερί ημέρες παιζοντας σχεδόν αδιάκοπα

                      Το xbox πράγματι ειχε μερικά φοβερά games με γραφικάρες, πχ και το Ninja Gaiden είναι ίσως το καλύτερο παιχνίδι του ειδους που έχω παιξει, φοβερά γραφικά frame rate και gameplay.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #26
                        Κι εγώ το Shenmue 2 το αγόρασα πρώτα για XBOX- για 360 συγκεκριμένα γιατί original XBOX δεν είχα ποτέ- και παίζοντας την έκδοση για Dreamcast η δεύτερη μου αρέσει περισσότερο. Προσωπικά δε μου αρεσε καθόλου το english dub- και δεν είχα παίξει καν το jap dub για να συγκρίνω.( πλέον δεν υπάρχει γυρισμός πραγματικά και δεν είμαι και κανάς κολλημένος που υποστηρίζει πως jap dub uber alles...) Μπορεί να είμαι και αυστηρός dunno πάντως το υπερβολικό motion blur και το bloom lighting προσωπικά με χάλασαν λίγο...
                        Shenmue 2+VGA στο Dreamcast είναι εντυπωσιακότατο ακόμη και σήμερα πάντως( ναι το έπαιξα στο παλιό monitor του PC )
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #27
                          για τσεκαρετε και μια αυτο

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by BigBOSS View Post
                            υπό πία έννοια είναι μέτρια η μεταφορά στο xbox; ότι θα μπορούσε να έχει καλύτερα γραφικά και όχι απλώς πολύ πιο σταθερό frame rate και bloom εφέ;

                            προσωπικά τερμάτησα μόνο το Shenmue II στο Xbox. Eίχα πάρει Xbox τον Μάρτιο του 2004 λόγω κυρίως Halo και Shenmue II. Θυμάμαι ειχά ψαζέψει κάπου 200 ευρώ και είχα πάρει το xbox πακέτο με το Top Spin. Tο Shenmue II το ειχα αγοράσει τον Απριλιο μέσα στην μεγάλη εβδομάδα και θυμάμαι το τερμάτησα μέσα σε δύο ή τρεις σερί ημέρες παιζοντας σχεδόν αδιάκοπα

                            Το xbox πράγματι ειχε μερικά φοβερά games με γραφικάρες, πχ και το Ninja Gaiden είναι ίσως το καλύτερο παιχνίδι του ειδους που έχω παιξει, φοβερά γραφικά frame rate και gameplay.
                            Εισ' ωραίος! Ρε συ kakashi αυτός είναι δικός μας

                            Όπως καταλαβένετε υπάρχει μεγάλη διάθεση και από το δημιουργό να γίνει το Shenmue 3 και δεν κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια, πολύ αισιόδοξο αυτό.

                            Προσωπικά δεν έχω την απαίτηση, από τεχνικής άποψης, να ξεπεράσει κάθε τι προηγούμενο και να τινάξει τη μπάνκα στον αέρα όπως είχαν κάνει τα πρώτα Shenmue ή άλλα games όπως το Zelda OOT, απλά θέλω να δείχνει όπως ένα καλό σημερινό game παρόμοιου είδους.

                            Μεταφέρετε οι admins τα posts σε ένα νέο Shenmue post στο games section please.
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #29
                              Δεν διάβασα όλα τα ποστ με προσοχή οπότε συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει ποσταριστει ξανά.

                              Ο Yu suzuki το ψάχνει για έναρξη kickstarter εκστρατείας με σκοπό την χρηματοδότηση του shenmue 3.

                              Εδώ οι λεπτομέρειες.

                              Yu Suzuki is researching Kickstarter, and looking into the possibilities of using it to fund future projects. Suzuki's …


                              Οκ, ακούγεται ελπιδοφόρο αλλά πως στο καλό θα μαζευτούν τόσα πολλά χρήματα; Δεν μιλάμε για κάποιο indie game χαμηλού κόστους εδώ, αλλά για το sequel ενός εκ των πιο ακριβών παιχνιδιών όλων των εποχών. Ακόμα και αν δεν δοθεί βάρος στον οπτικοακουστικό τομέα, το κόστος του παιχνιδιού θα είναι τεράστιο. Μόνο αν το αναλάβει η σονυ, αλλά και πάλι αν δεν ανακοινωθεί επίσημα δεν πιστεύω σε καμία φήμη.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • #30
                                Αν είναι για να γίνονται μισές δουλειές καλύτερα να μην βγει. Ας το πάρει η SONY ή κάποια εταιρία που είναι διαθετειμένη να επενδύσει χρήμα και δουλειά στον τίτλο.

                                Comment

                                Working...
                                X