Announcement

Collapse
No announcement yet.

Celeste

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Celeste

    Το Celeste είναι ένα indie hardcore platform στα χνάρια του Super Meat Boy.

    Δημιουργημένο από την ομάδα που μας έδωσε το Towerfall, το οποίο θεωρείται πολύ καλό game, κυκλοφόρησε το 2018 για Nintendo Switch, Xbox, PlayStation 4 και PC και έχει λάβει εξαιρετικά υψηλές βαθμολογίες.



    Αυτό το οποίο παρατηρεί κανείς είναι η ιδιαίτερη αισθητική του. Πρόκειται για ακόμη έναν 8-bit τίτλο αλλά, σε αντίθεση με τις περισσότερες αντίστοιχες προτάσεις, πρόκειται για ένα πάρα πολύ όμορφο game από αισθητικής άποψης και πείθει πως τα γραφικά είναι old-school όχι επειδή οι δημιουργοί δεν είχαν budget αλλά από άποψη και επιλογή.

    Αυτό το οποίο όμως ξεχωρίζει είναι η μουσική του. Είναι απλά καταπληκτική και δεν χορταίνεις να την ακούς. Παραθέτω εδώ ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια.



    Το παιχνίδι είναι εξαιρετικά απαιτητικό. Ξεκινάει βατό αλλά σύντομα δυσκολεύει και απαιτεί έντονη προσπάθεια και ακριβή χειρισμό. Όμως δεν ενοχλεί και δεν εκνευρίζει καθόλου λόγω των πολύ συχνών checkpoints. Οι πίστες χωρίζονται σε εκατοντάδες οθόνες και κάνει autosave αμέσως μετά από κάθε οθόνη. Έτσι, ο θάνατος σε στέλνει απλά στην αρχή της τρέχουσας οθόνης.

    Ο χειρισμός είναι υποδειγματικός. Είναι εξαιρετικά ακριβής και νιώθεις ότι όταν χάνεις είναι δικό σου φταίξιμο. Οι κινήσεις της ηρωίδας που ελέγχουμε δεν είναι πολλές: Άλμα, ένα dash στον αέρα το οποίο μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε κατεύθυνση και wall jump. Λίγα και καλά δηλαδή.

    Οι πίστες όσο προχωράει το παιχνίδι γίνονται όλο και πιο περίπλοκες και προστίθενται διάφοροι μηχανισμοί και gimmicks. Για παράδειγμα, σε επόμενες πίστες υπάρχουν σημεία με έντονους ανέμους οι οποίοι επηρεάζουν το άλμα. Όμως η δυσκολία ανεβαίνει σταδιακά και σιγά σιγά με αποτέλεσμα ο παίκτης να εκπαιδεύεται όσο παίζει. Προσωπικά ενώ στις πρώτες πίστες πέθαινα συνέχεια τώρα τις βγάζω με ελάχιστους θανάτους.

    Παρόλο που δεν θα το περίμενε κανείς έχει πολύ καλή ιστορία. Στο Celeste ελέγχουμε μια νεαρή κοπέλα, την Madeline, η οποία έχει βάλει ως στόχο να σκαρφαλώσει το βουνό Celeste και να φτάσει στην κορυφή του και να ξεπεράσει έτσι διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο γιατί θα είναι spoiler αλλά έχει πολύ καλή δουλειά στην ανάπτυξη χαρακτήρων και υπάρχουν έντονοι συμβολισμοί που το κάνουν να ξεχωρίζει.

    Τέλος, το παιχνίδι έχει πάρα πολύ περιεχόμενο. Πέρα από τις βασικές 8 (πολύ μεγάλες πίστες), οι οποίες έχουν τα δικά τους collectibles και challenges, υπάρχουν εναλλακτικές πολύ δύσκολες εκδοχές των πιστών και γενικά έχει άφθονο end game περιεχόμενο που θα είναι πολύ καλή πρόκληση για τους σκληροπυρηνικούς platformers εκεί έξω. Συνιστάται σε οποιονδήποτε αρέσκεται να παίζει platforms, είναι από τα καλύτερα που διατίθενται και σίγουρα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια. Fun fact: Το Celeste ήταν υποψήφιο για Game of The Year μαζί με το God of War!

    Το έχω ολοκληρώσει στο Switch. Tώρα ασχολούμαι με το post game περιεχόμενο το οποίο είναι απλά απάλευτο…

    Phantom Duck ξεκίνα το χτες.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    Originally posted by Deus View Post
    Phantom Duck ξεκίνα το χτες.

    Νομίζω πως μου έχει βγει το όνομα πλέον, χαχαχα. Αλλά έχεις δίκιο, είναι ακριβώς ό,τι γουστάρω σαν παιχνίδι. Γι' αυτό δες και εδώ πέρα, το έχω τερματίσει, αν και δεν έχω ασχοληθεί με το post game που είναι παλούκι τεράστιο. Κάποια στιγμή θα ξανασχοληθώ και θα το ξεφτιλίσω όπως πρέπει, αλλά προς το παρόν έχει CTR . Είναι παιχνιδάρα από τις λίγες πάντως, παλουκοπλάτφορμ σωστό όπως πρέπει να είναι. Καλοί μηχανισμοί, σωστή δυσκολία, φοβερή μουσική, γραφικά οκ, ωραία ατμόσφαιρα, μπόλικο περιεχόμενο, μυστικά, γενικά πολύ τίμιο παιχνίδι.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Phantom Duck View Post
      Νομίζω πως μου έχει βγει το όνομα πλέον, χαχαχα. Αλλά έχεις δίκιο, είναι ακριβώς ό,τι γουστάρω σαν παιχνίδι. Γι' αυτό δες και εδώ πέρα, το έχω τερματίσει, αν και δεν έχω ασχοληθεί με το post game που είναι παλούκι τεράστιο. Κάποια στιγμή θα ξανασχοληθώ και θα το ξεφτιλίσω όπως πρέπει, αλλά προς το παρόν έχει CTR . Είναι παιχνιδάρα από τις λίγες πάντως, παλουκοπλάτφορμ σωστό όπως πρέπει να είναι. Καλοί μηχανισμοί, σωστή δυσκολία, φοβερή μουσική, γραφικά οκ, ωραία ατμόσφαιρα, μπόλικο περιεχόμενο, μυστικά, γενικά πολύ τίμιο παιχνίδι.
      Χαψχαχα, ε η αλήθεια είναι πως είναι γνωστό το γούστο σου στα hardcore platforms, για αυτό έσπευσα να σου το προτείνω παρόλο που το είχες ήδη τελειώσει.

      Εγώ σιγά σιγά ασχολούμαι με το παιχνίδι για να μαζέψω ότι έχω αφήσει και για να ολοκληρώσω το επιπλέον περιεχόμενο, έχω μαζέψει 134/175 φράουλες και έχω βγάλει τις b sides από τα 3 πρώτα κεφάλαια. Αλήθεια, από crystal hearts μπόρεσες να βρεις κανένα; Υπάρχει ένα σε κάθε κεφάλαιο και είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά κρυμμένα. Εγώ κατάφερα να τα βρω μόνο στα πρώτα δύο.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #4
        Δεν αμφιβάλλω για την ποιότητα του παιχνιδιού σαν platform και μαζί με τα beat em ups και τα fighting games αποτελούν το αγαπημένο μου είδος.

        Όμως παίδες με τα γραφικά κριντζάρω ( © [MENTION=85]i Have no Equal[/MENTION]; ). Έβαλα το youtube full screen και είχα αντίδραση "my eyes".

        Έχουμε ανάγκη από platforms αλλά με τέτοιο pixel και τιμή απλά δεν πάει το χέρι μου.

        Υ.Γ. Μιας και ο Phantom είναι fan, τραγική ειρωνεία το τιτανοτεράστιο Cuphead που τέτοια γραφικά δεν είχαμε ξαναδεί, δεν του άρεσε για τον αντίθετο λόγο, την boss-only λογική.

        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Η μουσική του στο τρέιλερ μου θυμίζει ταινία με κορίτσια που φιλιούνται γυμνές στο κρεβάτι

          Comment


          • #6
            Originally posted by Ryu_gr View Post
            Μιας και ο Phantom είναι fan, τραγική ειρωνεία το τιτανοτεράστιο Cuphead που τέτοια γραφικά δεν είχαμε ξαναδεί, δεν του άρεσε για τον αντίθετο λόγο, την boss-only λογική.
            Καλά ναι, υπάρχουν τα γραφικά, υπάρχει και το gameplay. Το Cuphead έχει απίστευτη αισθητική. Στον οπτικό τομέα, νιώθω λες και έφτιαξαν αυτό το παιχνίδι για άτομα σαν κι εμένα, που έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με την ιστορία του animation. Γενικά, δεν χορταίνω να το βλέπω, οι τύποι έδωσαν ρέστα. Αλλά τι να το κάνεις όταν δεν σου αρέσει το gameplay; Ανέκαθεν σιχαινόμουν τα boss rush, και ακόμα χειρότερα όταν ήταν υποχρεωτικά (π.χ. Megaman X series). Είναι κρίμα επειδή ήθελα να μου αρέσει, όμως δεν τραβάει δυστυχώς.

            Για το Celeste έχω πει και στο άλλο thread, πως αν είχε γραφικά στυλ 2D animation θα ήταν πολύ καλύτερο. Μου δίνει την εντύπωση πως χρησιμοποίησαν δηλαδή pixels κυρίως οικονομικών και πρακτικών λόγων, παρά αισθητικών.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Το Cuphead εννοείται πως έχει απίστευτη αισθητική και animation και πως ξεχωρίζει για την απίστευτη ευρηματικότητα κια φαντασία που επέδειξαν οι δημιουργοί του. Από την άλλη όμως δεν συμφωνώ πως το Celeste έχει 8 bit αισθητική από συμβιβασμό. Θεωρώ πως είναι και αυτό αισθητικά πολύ όμορφο και πως βγήκε στους δημιουργούς του η επιλογή να το σχεδιάσουν έτσι. Όπως και να έχει, γούστα είναι αυτά.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #8
                Τελειωσα το 3ο chapter και δεν το περιμενα αλλα ειναι δυσκολο απο πολυ νωρις, αλλα φυσικα ειναι και rewarding, δεν εχει cheap deaths και τετοια μιας και τα controls ειναι πολυ καλα.
                Μου αρεσει που στο λεει κιολας που τα collectables ειναι απλα collectables, οποτε απλα μαζευω οσα μπορω, δεν μπορω να σκεφτω καν τι περνανε οσοι θελουν 100%

                Τα γραφικα εμενα μου φαινονται μια χαρα, ναι ειναι super retro αλλα το παιχνιδι ειναι ομορφο. Το καταλαβαινω πως μερικους τους απωθουν τα retro γραφικα αλλα αξιζει μια ευκαιρια.

                Και μαλλον τελειως unpopular opinion αλλα, σε τετοια platforming games που το βαρος πεφτει στην δυσκολια και στο γενικοτερο precise platforming, τα πολυ λιτα γραφικα ισως και να λειτουργουν υπερ του παιχνιδιου. Οχι οτι θα με χαλαγε να ειχε γραφικα hollow knight/ ori and the blind forest αλλα τα 8-bit δουλευουν αψογα για αυτο που θελει να κανει το παιχνιδι και δεν αποσπουν την προσοχη.
                Last edited by Roronoa; 20-09-2019, 12:10 AM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Roronoa View Post
                  Τελειωσα το 3ο chapter και δεν το περιμενα αλλα ειναι δυσκολο απο πολυ νωρις, αλλα φυσικα ειναι και rewarding, δεν εχει cheap deaths και τετοια μιας και τα controls ειναι πολυ καλα.
                  Μου αρεσει που στο λεει κιολας που τα collectables ειναι απλα collectables, οποτε απλα μαζευω οσα μπορω, δεν μπορω να σκεφτω καν τι περνανε οσοι θελουν 100%

                  Τα γραφικα εμενα μου φαινονται μια χαρα, ναι ειναι super retro αλλα το παιχνιδι ειναι ομορφο. Το καταλαβαινω πως μερικους τους απωθουν τα retro γραφικα αλλα αξιζει μια ευκαιρια.

                  Και μαλλον τελειως unpopular opinion αλλα, σε τετοια platforming games που το βαρος πεφτει στην δυσκολια και στο γενικοτερο precise platforming, τα πολυ λιτα γραφικα ισως και να λειτουργουν υπερ του παιχνιδιου. Οχι οτι θα με χαλαγε να ειχε γραφικα hollow knight/ ori and the blind forest αλλα τα 8-bit δουλευουν αψογα για αυτο που θελει να κανει το παιχνιδι και δεν αποσπουν την προσοχη.
                  Συμφωνώ. Τα λιτά γραφικά λειτουργούν υπέρ του παιχνιδιού. Δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο στόχος των δημιουργών εξαρχής όμως το παιχνίδι είναι πολύ όμορφο αισθητικά και πολύ ευχάριστο στο μάτι. Tόσο το Super Meat Boy όσο και αυτό είναι ow budget hardcore platforms όμως το πρώτο το θεωρώ πολύ κακό αισθητικά, σαν flash game είναι.

                  Κάτι ακόμα, έγινε διαθέσιμο δωρεάν update μέσω του οποίου προστίθεται ένα ολόκληρο chapter. Πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο επίπεδο, υψηλής δυσκολίας, το οποίο συνεχίζει την ιστορία και προσθέτει και επιπλέον μηχανισμούς. Δεν το έχω παίξει ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω. Μπράβο στην εταιρεία, άλλοι θα το χρέωναν.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment

                  Working...
                  X