Announcement

Collapse
No announcement yet.

Professor Layton

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Φίλε Rampater θα διαφωνήσω καθώς το φινάλε και τα τελικά μυστικά που αποκαλύπτονταν μου φάνηκαν μια βλακεία και μισή. Θα ήθελα και την άποψη και άλλων φίλων πάνω σε αυτό.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #92
      Originally posted by belmont View Post
      Το παίζω σε Μ3 και όταν βγει εδώ θα το αγοράσω και θα περάσω το save.
      Στείλε ένα πμ να μου πεις πως γίνεται αυτό please.;)
      Carpe diem

      Comment


      • #93
        Γίνεται με το πρόγραμμα eepinator. Θα σου στείλω PM για πιο αναλυτικά αργότερα.
        https://www.emulator-zone.com
        I am an iteration closer to my desired solution!
        The World Ends With You

        I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
        Castlevania Lords of Shadow

        I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
        Hyperdimension Neptunia

        Comment


        • #94
          Eγώ κατά λάθος σήμερα έκανα save αφότου ξόδεψα 3 hint coins και απάντησα λανθασμένα σε ένα puzzle. Δε χάνω τίποτα, το ξέρω, απλώς ήθελα να τα έχω όλα τέλεια . 70 γρίφοι btw και ολοκλήρωσα το mini game με το χάμστερ.

          Comment


          • #95
            Originally posted by belmont View Post
            Φίλε Rampater θα διαφωνήσω καθώς το φινάλε και τα τελικά μυστικά που αποκαλύπτονταν μου φάνηκαν μια βλακεία και μισή. Θα ήθελα και την άποψη και άλλων φίλων πάνω σε αυτό.
            Το φινάλε του πρώτου ούτε εγώ το βρήκα έξυπνο. Δε βαριέσαι, μαύρες κουκίδες σε λευκό χαρτί... Όλοι παίζουμε το Layton για τις γριφάρες του κυρίως και μετά τη μουσικάρα του. Αλήθεια το 2 από μουσική πως πάει;
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #96
              Τα ίδια πάνω κάτω. Και αυτό το παίρνεις είτε ως αρνητικό είτε ως θετικό.

              Comment


              • #97
                Ryu ο Belmont αναφεροταν στο φιναλε του δευτερου. Εμενα μ'αρεσε και στα 2 οχι λογω εξυπναδας αλλα γιατι ηταν κατι αρκετα απροσμενο και ασυνηθιστο και οταν μαθαινεις τι συμβαινει αυτοματα παιρνει αλλη διασταση η μεχρι τοτε πορεια σου στο παιχνιδι, τα προσωπα που εχεις συναντησει κλπ.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #98
                  Eγώ κατά λάθος σήμερα έκανα save αφότου ξόδεψα 3 hint coins και απάντησα λανθασμένα σε ένα puzzle.


                  Evans όταν το τερματίσεις, αν θες, σου στέλνω ένα perfect M3 save που έχω.

                  Όντως αναφερόμουν στο δεύτερο παιχνίδι. Στο πρώτο παιχνίδι είχα καταλάβει από πολύ νωρίς το τι έπαιζε με τους κατοίκους του χωριού. Στο δεύτερο δεν είχα καταλάβει τίποτα και η εξήγηση που έδωσαν δεν μου άρεσε καθόλου.
                  https://www.emulator-zone.com
                  I am an iteration closer to my desired solution!
                  The World Ends With You

                  I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                  Castlevania Lords of Shadow

                  I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                  Hyperdimension Neptunia

                  Comment


                  • #99
                    Σε 2ο playthrough ισως παω για perfect αλλα τωρα ηθελα απλα να απολαυσω το παιχνιδι, χαλασσα coins αλλα απαντησα και λαθος αρκετες φορες. Μεχρι και λαθος σε γριφο που ειχα βρει τη λυση εκανα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Πάει το Layton, το έκλεισα με 133 γρίφους λυμένους. Θα συνεχίσω να το παίζω μέχρι να τους μαζέψω και να τους λύσω όλους. Τρεις-τέσσερις τους έλυσα με οδηγό, σε γενικές γραμμές όμως τα πήγα ιδιαίτερα καλά μπορώ να πω και το χάρηκα πολύ. Δεν υπήρχαν τόσες πολλές επαναλήψεις όσο στο πρώτο και μπορώ να πω ότι από ποικιλία τα πήγε περίφημα.

                       
                      Σεναριακά μου άρεσε αρκετά, αλλά μάλλον όχι τόσο όσο το πρώτο. Η αποκάλυψη στο τέλος ήταν πολύ ωραία αλλά για να είμαι ειλικρινής είχα καταλάβει που ακριβώς το πήγαινε από τη στιγμή που μπήκα στο κάστρο. Δε με χάλασε αυτο, αλλά ο ρόλος που είχε ο Don Paolo και η Flora. Η Flora δεν είχε κανέναν απολύτως λόγο ύπαρξης, θα μπορούσε απλώς να έλειπε. Με ξενισε αρκετά αυτό, γιατί χάρηκα πολύ που στο τέλος του πρώτου μπήκε ένας ακόμα χαρακτήρας στο cast. Θα ήθελα οι περιπέτειες του Layton και του Luke να χωρέσουν και την Flora μέσα, αλλά το Diabolical Box μάλλον δε μου έκανε τη χάρη. Ο Don Paolo τώρα είχε ένα ρόλο-μπαλαντέρ. Ήταν πολύ φτηνή η λύση του να χρησιμοποιήσουν ένα χαρακτήρα που έκλεψε το Elysian Box και του έπεσε τυχαία μέσα στο ξενοδοχείο. Το βρήκα τραγικά αστείο το όλο σκηνικό, ήταν η πιο απλή και χαζή λύση για να λυθεί το μυστήριο του ποιος έκλεψε το κουτί, ποιος το είχε και τελικά πώς έπεσε στα χέρια του Layton. Θα έπρεπε να έβρισκαν κάτι πιο ενδιαφέρον ή να έδιναν πιο κεντρικό ρόλο στον Don Paolo.

                      Ανεξάρτητα από αυτά τα δύο σημεία, όλο το παιχνίδι το χάρηκα πάρα πολύ, το τέλος το βρήκα αρκετά ωραίο και το σενάριο επίσης. Πολλές διαφορετικές περιοχές, αγωνία για να δεις τι συμβαίνει στην πραγματικότητα, μυστήριο (όπως και στο πρώτο επεισόδιο), καλή μουσική, ωραίοι γρίφοι και ωραίο κλείσιμο (με το γρίφο του Elysian Box). Τα mini games τα βρήκα πολύ πιο ωραία από του πρώτου.

                      Συνολικά μάλλον πρόκειται για μία εξίσου καλή εμπειρία, ούτε χειρότερη, ίσως ούτε καλύτερη. Σεναριακά το πρώτο μου άρεσε περισσότερο, αλλά το δεύτερο είχε μεγαλύτερη ποικιλία στα πάντα (τοποθεσίες, γρίφους, mini games, videos). Σίγουρα πάντως αξίζει.

                      Το ρολόι δείχνει 17 ώρες και 40 λεπτά, ενώ στο πρώτο έδειχνε 9-10 ώρες. Τι να πω, ή κάτι έκανα λάθος ή απλώς ήταν μεγαλύτερο. Άντε τώρα να σερβίρω τσάι σε ακόμα 13 αποτυχημένους .

                      Εdit:

                      Lol τώρα είδα το post σου Belmont. Ευχαριστώ, αλλά το παίζω στο cart. Μόνο σε ένα γρίφο έκανα αυτή τη βλακεία (ήμουν τελείως κοιμισμένος), οπότε μικρό το κακό. Φανταζομαι ότι δε θα χρειάζεσαι όλα τα picarats για να ξεκλειδώσεις όλα τα μυστικά. Στο πρώτο τουλάχιστον δεν ήταν απαραίτητο κατι τέτοιο.

                      BTW αν τα έχεις όλα τέλεια (δηλαδή δε χρησιμοποιήσεις κανένα hint coin και δεν απαντήσεις σε κανένα γρίφο λάθος) αλλάζει κάτι; Αν αλλάζει τότε ναι, θέλω το save .

                      Comment


                      • Τα περισσότερα puzzles είναι πανέξυπνα και απαιτούν μυαλό. Νομίζω απο τα λίγα παιχνίδια στα οποία χρησιμοποιείς φαιά ουσία.

                        Comment


                        • Originally posted by Evans View Post
                          Lol τώρα είδα το post σου Belmont. Ευχαριστώ, αλλά το παίζω στο cart. Μόνο σε ένα γρίφο έκανα αυτή τη βλακεία (ήμουν τελείως κοιμισμένος), οπότε μικρό το κακό. Φανταζομαι ότι δε θα χρειάζεσαι όλα τα picarats για να ξεκλειδώσεις όλα τα μυστικά. Στο πρώτο τουλάχιστον δεν ήταν απαραίτητο κατι τέτοιο.

                          BTW αν τα έχεις όλα τέλεια (δηλαδή δε χρησιμοποιήσεις κανένα hint coin και δεν απαντήσεις σε κανένα γρίφο λάθος) αλλάζει κάτι; Αν αλλάζει τότε ναι, θέλω το save .
                          Απο ότι έχω καταλάβει τα pickarts δεν αλλάζουν τίποτα καθώς και το μέγιστο δυνατό αριθμό λαθών να κάνεις αν τελικά λύσεις όλους τους γρίφους τα ξεκλειδώνεις όλα.

                          Αν έχεις όλα τα hint coins εμφανίζεται στο κεντρικό μενού δίπλα στον αριθμό των νομισμάτων ο Luke με μία...χρυσή κορόνα(!). Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.

                          Αν έχεις κάρτα που υποστηρίζει homebrew μπορείς να γράψεις οποιουδήποτε τύπου save σε αυθεντική κάρτα με το πρόγραμμα eepinator. Το save μου έχει ως όνομα το George (παραδόξως δεν είχα βάλει το πραγματικό, δηλαδή το belmont).
                          https://www.emulator-zone.com
                          I am an iteration closer to my desired solution!
                          The World Ends With You

                          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                          Castlevania Lords of Shadow

                          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                          Hyperdimension Neptunia

                          Comment


                          • Το save μου έχει ως όνομα το George (παραδόξως δεν είχα βάλει το πραγματικό, δηλαδή το belmont).




                            Το χιούμορ των θετικών επιστημών..!

                            Comment


                            • Εγώ τον Καθηγητή Λέιτον τον βρήκα εντελώς τυχαία επειδή έπαιζα τους Κεραυβοβολημένους Έντεκα (Inazuma Eleven) που ήταν της ίδιας εταιρίας και ήταν στα αγγλικά...

                              Κόλλησα τρομέρα με τον Λέιτον... Εκπληκτικοί γρίφοι, τρομερό σενάριο, εκπληκτικότατη μουσική. Τώρα εγώ προχθές δοκίμαζα το 4 Layton Kyoutzu to Majin no Fue (Professor Layton and the Devil's Flute) που είναι εκπληκτικό κλασικά και είναι prequel της ταινίας που είναι prequel του πρώτου παιχνιδιού.

                              Πως καταφέραν να κάνουν τόσο πρωτότυπο παιχνίδι τέτοια εποχή...
                              sigpic

                              Comment


                              • Έχει ήδη κυκλοφορήσει το τρίτο και το τέταρτο παιχνίδι Layton στην Ιαπωνία (ονομαζόμενο Professor Layton and the Devil's Flute ), ενώ έχει ανακοινωθεί και πέμπτο (ονομαζόμενο Mask of Miracles). Επίσης έχει κυκλοφορήσει η ταινία Professor Layton and the Eternal Diva το περασμένο μήνα και αναμένεται Σεπτέμβρη 2010 στη δύση, ενώ αναμένεται ήδη και δεύτερη ταινία.

                                Εικόνες από το επερχόμενο Professor Layton and The Last Time Travel (ανεπίσημο όνομα):



                                Και ένα δείγμα από τα πραγματικά αριστουργηματικά γραφικά του Layton 4 (Devil's Flute):



                                To Devil's Flute και το Mask of Miracles αποτελούν prequel στη πρώτη τριλογία παιχνιδιών.

                                Comment

                                Working...
                                X