Announcement

Collapse
No announcement yet.

Fire Emblem: Path of Radiance

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fire Emblem: Path of Radiance

    Λοιπον οπως ειχα πει πριν καμποσες μερες ξεκινησα αυτη τη παιχνιδαρα (ας μη λεω μεγαλες κουβεντες γιατι μπορει στη πορεια να σπαστω και να το αφησω το παιχνιδι - κλασικα πραματα). Παραλληλα (σχεδον ταυτοχρονα) αρχισα και το FFTA2 αλλα το εχω αφησει για την ωρα ωστε να αφοσιωθω σ'αυτο. Λογω πιεσμενου προγραμματος και λογω της διαρκειας των μαχων προχωραω αρκετα αργα, σημερα εβγαλα το chapter 11.

    Δυο πραγματα με προβληματιζουν. Καταρχην ηδη εχω αρχισει να μαζευω πολλους χαρακτηρες κι απ'οτι ειδα σε guide υπαρχουν πολλοι ακομη να βρω. Σε ποσους περιπου ειναι καλα να επικεντρωθω; Δυο healers ειναι too much;(Mist και Rhys) Απο μαγους χρησιμοποιω την Ilyana και τoν Soren αλλα σκεφτομαι να παρατησω τη πρωτη γιατι δε τραβαει πολυ. Σε guide επισης ειδα οτι η Nephene ειναι πολυ καλη, καλος μου φανηκε κι ο Zihark που βρηκα τωρα στο 11, τι λετε γι αυτους τους δυο; Οποιαδηποτε αποψη στο θεμα του rooster ειναι πολυτιμη.

    Επισης θα θελα τη γνωμη σας για ταα promotions. Εχω δυο Master Seal μεχρι τωρα. Να τα χρησιμοποιησω αμεσα ή ειναι καλυτερα να περιμενω να κερδισουν κι αλλα levels οι χαρακτηρες μου;
    Do a barrel roll!

  • #2
    Οι χαρακτήρες μη σε απασχολούν πολύ, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, αλλά είναι αδύνατον τελείως να αφοσιωθείς σε όλους. Δώσε βαρύτητα σε μία ομάδα χαρακτήρων που σου φαίνονται καλοί και ανέβαζε αυτούς. Προσωπικά προσπάθησα να έχω πάνω από 15 χαρακτήρες σε καλό level και έτσι έμεινα πίσω σε αρκετούς. Στην τελική δε χειρίζεσαι τόσες πολλές μονάδες στους χάρτες, επομένως αξίζει να προσανατολιστείς σε λίγους.

    Για μένα ένας healer είναι καλός. Αργότερα παίρνεις μονάδες που μπορούν να κάνουν heal και να κάνουν επιθέσεις (πχ light magic etc), ενώ υπάρχει και μία υπερβολικά respect μονάδα που δίνει σειρά (όταν είναι laguz) σε τέσσερις παίχτες που είναι γύρω της και τους αναπληρώνει 10 ΗΡ. Φυσικά υπάρχουν και τα θεραπευτικά αντικείμενα.

    Soren uber alles, simple. Ανεβάσε τον. Γενικά υπάρχουν κάποιες μονάδες που είναι εξαιρετικές (το λιγότερο). Zihark επίσης πολύ καλό.

    Τέλος, ΜΗΝ ανεβάζεις με master seals. Περίμενε να πάρουν τα απαραίτητα levels οι χαρακτήρες ώστε να εξελιχθούν από μόνοι τους. Χάνεις τσάμπα levels και στατιστικά. Ακόμα θα σε συμβούλευα να δίνει βαρύτητα σε όλες τις (10-11) μονάδες που θα επιλέξεις, προσπαθώντας να κατανέμεις δίκαια τα levels. Ομάδες τύπου 1 μονάδα 20 level, οι υπόλοιπες πολύ χαμηλότερο δε λειτουργούν καλά.

    Γενικά μην αγχώνεσαι, κράτα κατά νου αυτά τα πράγματα και παίξε χαλαρά. Θα βρεις και τους δικούς σου συνδυασμούς. Οι οδηγοί δε χρειάζονται ;) .

    Comment


    • #3
      Κοιτα παιχνιδαρα δεν ειναι και σιγουρα υπαρχουν αρκετα καλυτερα tactic-RPG να ασχοληθεις. Ωστοσο για το Gamecube ειναι μια πολυ καλη επιλογη κ λογω ελλειψης ανταγωνισμου ξεχωριζει στην κονσολα.
      Καλο AI, εμφαση στην τακτικη...γενικα ειναι μια χαρα game.

      Εφοσον το ολοκληρωσεις και σαρεσει σα συνολικη εμπειρια, να ζητησεις γνωμες για παρομοια παιχνιδια σε αλλες κονσολες...

      Τωρα γιαυτα που σε προβληματιζουν...

      1 ή 2 healers , εξαρταται απολυτα απο εσενα. Εαν θεωρεις οτι σε καλυπτουν συνεχισε με 2. Δεν ειναι λαθος τακτικη.

      Υπαρχουν οντως ΠΟΛΛΟΙ χαρακτηρες αλλα κι εγω προτεινω τη μεθοδο να επικεντρωνεις σε μια ομαδα μαχητων που δε θα ξεπερνα τους 10.

      Η λογικη λεει πως αφου δε σε καλυπτει την πετας(iliana)! Δε χανεις και τιποτα το τρομακτικο.
      Η Nephenne ειναι must, o (το?) Zihark ok.

      Mαster Seals, συμφωνω με Evans, οχι ακομη.

      Α! Σοφη επιλογη να αφησεις το FFTA2. Δλδ ελεος, θα ηταν κριμα να ασχοληθεις με εκεινο παρα με το Path
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4
        Βασικά κάθε chapter έχει 1-2 ψιλό-imba characters. Αυτούς να έχεις καλά και όλα μια χαρά
        Πιστεύω ότι ο ένας healer είναι αρκετός.

        Comment


        • #5
          Scatman μη βαρας ρε, παιχνιδαρα το πα απο ενθουσιασμο, δεν εχω εμπειρια απο παρομοια για να το συγκρινω. Μ'αρεσει πολυ παντως. Xαιρομαι που μου λετε να επικεντρωθω σε λιγους, αυτο ηθελα να κανω αλλα με προβληματιζε η υπαρξη τοσο πολλων επιλογων.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Εγώ σου είπα πώς την πάτησα. Ο αδελφός μου ανέβαζε εξ' αρχής 10-12 χαρακτήρες και στο τέλος φτάσαμε να χρησιμοποιούμε παρόμοιο cast ηρώων, αλλά ο αδελφός τους είχε με μεγαλύτερο level ακριβώς επειδή εγώ χρησιμοποίησα και άλλους (άχρηστους).

            Comment


            • #7
              Den exei random battles se afto to game?
              Kati pou na mporeis na paizeis epanalamvanomena lew, opws o pyrgos sto GBA h estw Colosaio.
              Ean exei, to leveling den tha einai kai toso provlhma, aplws dialekse xarakthres.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #8
                Δεν εχει τετοια μερη δυστυχως, ειναι fixed τα πραγματα. Απλα μετα απο καποια chapters αναλογα με το πως τα τελειωσες παιρνεις bonus exp που μπορεις να το δωσεις σε οποιους γουσταρεις.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #9
                  Pws kietsi? Megalh vlakeia na prepei na dialekseis xarakthres....
                  Sta prwhgoumena Fire emblem pou eixa paiksei mporouses na kaneis aneto leveling... damn!
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Tι λέτε βρε παιδιά, καλύτερα που δεν είναι εύκολο το levelling. Δεν έχει νόημα το power levelling στα fe.

                    Comment


                    • #11
                      Η αληθεια ειναι οτι αν μπορουσα να κανω leveling κατα βουληση θα γινοταν πολυ ευκολο. Το προβλημα ειναι οτι τωρα καποιοι χαρακτηρες ειναι λιγο πιο πισω απο αλλους. Ακομη κι ετσι ομως δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερες δυσκολιες και υπαρχει και η προκληση του να μπορεσω να πετυχω περισσοτερο damage και θανατηφορα χτυπηματα με τους πιο αδυναμους.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Tι λέτε βρε παιδιά, καλύτερα που δεν είναι εύκολο το levelling. Δεν έχει νόημα το power levelling στα fe. [/b]
                        Den milaw gia power leveling alla gia ena meros opou na mporeis na kaneis level up opws yparxei se ola ta RPG.

                        Anevazeis kapoion, vlepeis ean sou aresei, ean einai dynatos, ti mporei na kanei ktl ktl kai meta ean thes ton vazeis sthn omada.
                        Twra apoti katalava anagazesai na matnepseis poioi einai xrhsimoi kai poioi oxi kai sthn xeiroterh kapoion pou tha pareis pros to telos tou paixnidiou den tha mporeseis pote na ton anevaseis na deis ti kanei.

                        Kati tetoio dhladh.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #13
                          Αν είναι έτσι όντως δεν μπορείς να το κάνεις. Από την άλλη, όμως, υπάρχουν τα bonus exp (exp που παίρνεις μετά τις μάχες και τα διαχειρίζεσαι όπως θέλεις) με τα οποία μπορείς να ανεβάσεις κάποια extra levels τους χαρακτήρες σου.

                          Comment


                          • #14
                            Καλα ή το παιχνιδι ειναι αρκετα μεγαλο ή εγω παω πολυ αργα. 23 ωρες και μολις μπηκα στο chapter 17. Τις τελευταιες μαχες τις εκανα καπως πιο προσεκτικα προσπαθωντας να κραταω ισορροπια στο leveling. Τουλαχιστον καταφερα ολοι οι βασικοι μου - εκτος απ'τους healers και τον Volke - να ειναι 18-19 level. Πλεον δεν εχω αναγη να προστατευω καποιους, ειναι ολοι τερατα. Το καλο ειναι οτι αν και εχω παιξει τοσες ωρες το ενδιαφερον μου παραμενει αμειωτο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Μπράβο, μπαίνεις στο σωστό δρόμο .

                              Το παιχνίδι εμένα μου πήρε 40 ώρες να το τερματίσω (αν δεν κάνω λάθος). Είσαι στην μέση περίπου, άρα είσαι ΟΚ. Και εγώ χαλαρά το έπαιζα, μάλιστα σε κάποιες chapters έκανα πολύ ώρα για να μη μου ψοφήσει καμιά μονάδα και χρειαστεί restart. Σε εκείνο που χωρίζεται σε τέσσερα μικρότερα κομμάτια έκανα 4 ώρες περίπου, ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά το πέρασα όλο με την πρώτη και χωρίς να μου πεθάνει κάποιος.

                              Συνέχισε το πάντως και μην το παρατήσεις, το σενάριο είναι πάρα πολύ καλό και τώρα αρχίζει να ξεδιπλώνεται.

                              Comment

                              Working...
                              X