Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bayonetta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • we 360users get tthe best vers yu stopid ps3fanbois ge get infirior ver ver
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • Έχω τελειώσει πλέον και την τρίτη πίστα. Το παιχνίδι μέχρι τώρα έχει απίστευτο ρυθμό και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον και σε σενάριο αλλά και σε δράση. Πάντα γίνεται ένας μικρός (ή και μεγάλος) χαμός. Μέσα στις πίστες έχει και μικρές υποπίστες-μίνι παιχνίδια όπου πρέπει να σκοτώσεις κάποιους εχθρούς με συγκεκριμένο τρόπο (συγκεκριμένο αριθμό κλωτσιών και μπουνιών, συγκεκριμένα όπλα κλπ) και έχουν αρκετό ενδιαφέρον.
      Η ποπ μουσική περιορίζεται σχεδόν αποκλειστικά στις μάχες ή σε ποζερίστικες σκηνές. Στις στιγμές "εξερεύνησης" ή στα "σοβαρά" cutscenes είναι κυρίως ορχηστρική-εκκλησιαστική.
      Μια που ανέφερα τα cutscenes να πω πως περιλαμβάνουν button-presses κάποιες φορές και είναι εκεί που έχω φάει τα περισσότερα game over στο ίδιο σημείο.:petseta: To timing μου φάνηκε λίγο περίεργο.
      Επίσης θα μου άρεσε να υπήρχε Practice mode. Υπάρχει κάτι παρόμοιο όταν φορτώνει το παιχνίδι (και όπως είπα αργεί πολύ να φορτώσει) αλλά δεν είναι το ίδιο χρήσιμο.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Έπαιξα το demo στου Vuzzi.

        Είμαι πολύ ικανοποιημένος που θα πάω να το αγοράσω το παιχνίδι. Έχει όχι μόνο εκρηκτικές μάχες, αλλά και slow mode, ονομάτι Witch Time, και τα μαγικά που βλέπετε στην μάχη της δεν είναι τίποτε άλλο παρά illusions από την μεριά της.

        Ο Σκιερός Δράκος που έφερε στο 1ο boss ήταν το Torture Mode. Η γκόμενα αυτή μπορεί να χρησιμοποιεί όχι μόνο τα διπλά πιστόλια, αλλά και το katana της ! Στην πρώτη προσπάθεια μου ήταν παλούκι για πρώτη φορά, αλλά στην 2η προσπάθεια άρχισα και μαθαίνω τις κινήσεις της... Σίγουρα στην 3η προσπάθεια πολλοί θα θέλανε να μάθουν τους συνδυασμούς που έκαναν βίντεογράφηση οι τρελοί οι Ιάπωνες beta testers...
        sigpic

        Comment




        • Bayonetta is Alucard with boobs!

          Πολύ καλές εντυπώσεις γενικά. Το σύστημα μάχης είναι απολαυστικό και η απουσία block είναι απίστευτα ευχάριστη.
          Μεγάλη ποικιλία από όπλα που είναι μεν αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους αλλά εντούτοις ο χειρισμός παραμένει αρκετά οικείος. Επίσης φοράς όπλα σε χέρια και πόδια. Τα όπλα περιλαμβάνουν μαστίγια, σπαθί, πιστόλια, νύχια, παγοπέδιλα καθώς και τα προσωρινά που βουτάς από τους αντιπάλους (και σπάνε μετά από λίγο). Επίσης μπορείς να της βάζεις ρούχα που ταιριάζουν με τα όπλα της.
          Τα bosses είναι πίστες από μόνα τους και είναι μίξη μάχης με μίνι παιχνίδια, που γενικά λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για να σπάει τη μονοτονία.
          Μου πήρε 20 ώρες περίπου να το τελειώσω οπότε μπορούμε να πούμε πως για το μέσο παίκτη είναι 10-12 ώρες.
          Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού πολύ πετυχημένη, η μετάβαση από σοβαρές σκηνές σε καφρίλες είναι πολύ άμεση και δίνει πολλούς πόντους στο παιχνίδι (σε αυτό συμβάλει τα μέγιστα και η εναλλαγή της μουσικής). Η ιστορία ευχάριστη, αν και έχει ένα σωρό τρύπες και ασάφειες εν τέλει κάνει μια χαρά τη δουλειά της σε ένα τέτοιο παιχνίδι και οι χαρακτήρες αν μη τι άλλο είναι συμπαθητικοί.
          Ο σχεδιασμός του περιβάλλοντος και των χαρακτήρων είναι πολύ καλός αν και δε θα με χάλαγε κάπως μεγαλύτερη ποικιλία.
          Τώρα σε κάποια πράγματα που μου τα χάλασαν:
          Τα loading times είναι κάπως μεγαλύτερα από όσο θα έπρεπε. Σε αυτό βοηθάει κάπως το γεγονός ότι συνήθως μπορείς να κάνεις εξάσκηση στα κόμπο όσο περιμένεις αλλά και πάλι χαλάνε τον, εξαιρετικό κατά τα άλλα, ρυθμό του παιχνιδιού.
          Κάποιες πίστες/σκηνές όπου οδηγείς μηχανάκι κλπ είναι απλά αχρείαστες, και κρατάνε πολύ περισσότερο από όσο πρέπει. Δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη ουσία και τις βρήκα εντελώς βαρετές...
          Τέλος το παιχνίδι έχει μπόλικα quick time events τα οποία αφενός δεν ξέρεις πότε να τα περιμένεις και αφετέρου κάποιες φορές είναι υπερβολικά απαιτητικά στο timing ενώ αν αποτύχεις τρως game over. Παίζει να έφαγα τα πιο πολλά game overσε όλο το παιχνίδι σε QTE...
          Σιγά σιγά θα δω και το hard (μπορείς να διαλέξεις όποια πίστα θες).
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Originally posted by straier View Post


            Bayonetta is Alucard with boobs!

            Πολύ καλές εντυπώσεις γενικά. Το σύστημα μάχης είναι απολαυστικό και η απουσία block είναι απίστευτα ευχάριστη.
            Μεγάλη ποικιλία από όπλα που είναι μεν αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους αλλά εντούτοις ο χειρισμός παραμένει αρκετά οικείος. Επίσης φοράς όπλα σε χέρια και πόδια. Τα όπλα περιλαμβάνουν μαστίγια, σπαθί, πιστόλια, νύχια, παγοπέδιλα καθώς και τα προσωρινά που βουτάς από τους αντιπάλους (και σπάνε μετά από λίγο). Επίσης μπορείς να της βάζεις ρούχα που ταιριάζουν με τα όπλα της.
            Τα bosses είναι πίστες από μόνα τους και είναι μίξη μάχης με μίνι παιχνίδια, που γενικά λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά για να σπάει τη μονοτονία.
            Μου πήρε 20 ώρες περίπου να το τελειώσω οπότε μπορούμε να πούμε πως για το μέσο παίκτη είναι 10-12 ώρες.
            Η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού πολύ πετυχημένη, η μετάβαση από σοβαρές σκηνές σε καφρίλες είναι πολύ άμεση και δίνει πολλούς πόντους στο παιχνίδι (σε αυτό συμβάλει τα μέγιστα και η εναλλαγή της μουσικής). Η ιστορία ευχάριστη, αν και έχει ένα σωρό τρύπες και ασάφειες εν τέλει κάνει μια χαρά τη δουλειά της σε ένα τέτοιο παιχνίδι και οι χαρακτήρες αν μη τι άλλο είναι συμπαθητικοί.
            Ο σχεδιασμός του περιβάλλοντος και των χαρακτήρων είναι πολύ καλός αν και δε θα με χάλαγε κάπως μεγαλύτερη ποικιλία.
            Τώρα σε κάποια πράγματα που μου τα χάλασαν:
            Τα loading times είναι κάπως μεγαλύτερα από όσο θα έπρεπε. Σε αυτό βοηθάει κάπως το γεγονός ότι συνήθως μπορείς να κάνεις εξάσκηση στα κόμπο όσο περιμένεις αλλά και πάλι χαλάνε τον, εξαιρετικό κατά τα άλλα, ρυθμό του παιχνιδιού.
            Κάποιες πίστες/σκηνές όπου οδηγείς μηχανάκι κλπ είναι απλά αχρείαστες, και κρατάνε πολύ περισσότερο από όσο πρέπει. Δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη ουσία και τις βρήκα εντελώς βαρετές...
            Τέλος το παιχνίδι έχει μπόλικα quick time events τα οποία αφενός δεν ξέρεις πότε να τα περιμένεις και αφετέρου κάποιες φορές είναι υπερβολικά απαιτητικά στο timing ενώ αν αποτύχεις τρως game over. Παίζει να έφαγα τα πιο πολλά game overσε όλο το παιχνίδι σε QTE...
            Σιγά σιγά θα δω και το hard (μπορείς να διαλέξεις όποια πίστα θες).
            Επειδή βλέπω ότι έπαιξες το demo δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο περί νυχιών και παγοπέδιλων. Τα άλλα αληθεύουν. Από την μεριά μου το βασικό σπαθί που χρησιμοποιεί η καυτή γκόμενα είναι Katana.

            Όσο για τις πίστες οδήγησης και τέτοια τόσα άλλα δεν τα είχε συμπεριλάβει το Demo. Έκανες προπαραγγελία ?
            sigpic

            Comment


            • Sthn iapwnia einai o Straier Tanno, epaikse kai teleiwse to kanoniko paixnidi.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Originally posted by Ground_zero View Post
                Sthn iapwnia einai o Straier Tanno, epaikse kai teleiwse to kanoniko paixnidi.
                Ξέρω ότι είναι Ιαπωνία λόγω εργασιακής άδειας. ΔΕΝ ήξερα ότι βγήκε στην Ιαπωνία ήδη... Δεν το ανακοίνωσαν καθόλου αυτό...
                sigpic

                Comment


                • Ξέρω ότι είναι Ιαπωνία λόγω εργασιακής άδειας.
                  Ποιος τη χάρη μου τόσο μεγάλη εργασιακή άδεια.
                  Δεν το ανακοίνωσαν καθόλου αυτό...
                  Μου πήρε 20 ώρες περίπου να το τελειώσω
                  Για να λέω πως το τελείωσα σημαίνει πως βγήκε. Λες να μου πήρε 20 ώρες να τελειώσω το ντέμο; Άλλωστε το είχα αναφέρει και στο thread της Μπατονέτας πότε βγαίνει.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Από χτες κυκλοφορεί κι επίσημα το ντέμο στο ΧΒL.Το δοκίμασα και τολμώ να πω πως η αναμονή τελικά μάλλον αξίζει.Μιλάμε για έναν τίτλο πολύ πιο ομαλό,γρήγορο και χαοτικό συνάμα από το DMC 4.Τα γραφικά είναι απλά υπέροχα,το σύστημα μάχης άψογο ενώ η Bayonetta είναι ΕΡΩΤΑΣ.Ρίξτε μια ματιά στο ντέμο.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Στη μεταμόρφωση φαίνονται και τα μέρια της. Εγώ το είχα δει πριν δύο μήνες (νομίζω) στου Burai και μου άρεσε, παρόλο που ποτέ δε θα το έπαιζα. Στο PS3 πάντως τα γραφικά είναι πάρα πολύ μουντά και θολά, τα χρωματα δε meeh. Στο 360 θα το κατεβάσει σήμερα ο bro, οπότε θα το δω ξανά .

                      Comment


                      • Κατεβασα και το "δυτικο" demo και μου φαινεται οτι ειναι καπως βελτιωμενο σε σχεση με το γιαπωνεζικο. Δεν ξερω ισως και να ειναι η ιδεα μου αλλα εχω την εντυπωση οτι υπαρχει βελτιωση στο framerate και στα χρωματα που νομιζω οτι ηταν πιο washed out στην ιαπωνικη εκδοση.

                        Τεσπα αργοτερα θα παιξω τα demo back to back για να σιγουρευτω και θα ξαναποσταρω

                        Υ.Γ.Για οσους δεν καταλαβαν αναφερομαι στην ps3 εκδοση

                        Comment


                        • Originally posted by sOLiD SNAKE
                          Κατεβασα και το "δυτικο" demo και μου φαινεται οτι ειναι καπως βελτιωμενο σε σχεση με το γιαπωνεζικο. Δεν ξερω ισως και να ειναι η ιδεα μου αλλα εχω την εντυπωση οτι υπαρχει βελτιωση στο framerate και στα χρωματα που νομιζω οτι ηταν πιο washed out στην ιαπωνικη εκδοση.

                          Τεσπα αργοτερα θα παιξω τα demo back to back για να σιγουρευτω και θα ξαναποσταρω

                          Υ.Γ.Για οσους δεν καταλαβαν αναφερομαι στην ps3 εκδοση
                          Έχει βγει και στο Ευρωπαϊκό PSN Store αυτό; Δεν το βρίσκω και θα ήθελα να το δοκιμάσω...
                          Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                          ---------------------
                          animEΛ_ΛΑΣ

                          Comment


                          • Νομιζω εχει βγει παντου.Εγω αν θυμαμαι καλα απο το ελληνικο store το κατεβασα

                            Comment


                            • Σε ολα τα stores ειναι.Και γω το ξανα κατεβασα και το ιδιο χαλι ειναι.Δε καταλαβαινω Χριστο τι γινεται να πουμε.Θολουρα ftw.
                              Ground_Zero:

                              Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                              Comment


                              • Κατεβασα το demo και για τις 2 κονσολες, και μπορω ανετα να επιβεβαιωσω αυτο που ολοι λενε: πως η εκδοση για PS3 ειναι σαφως χειροτερη απο οτι αυτη του 360.

                                Αυτο μου προκαλει αρκετη λυπη, γιατι ηθελα τον τιτλο για το PS3. Για καποιο περιεργο λογο, θελω οι multiplatform τιτλοι να ειναι καλυτεροι για το PS3 γιατι πολυ απλα ειναι πιο δυνατη κονσολα. Ομως ισχυει αυτο που εχω ξαναπει: οι περισσοτεροι multiplatform τιτλοι γινονται develop πρωτιστως για 360 και απο εκει και περα port στο PS3. Την δυναμη του PS3 την βλεπουμε στα exclusives, οπου εκει πραγματικα βγαζει ματια.

                                Σε οτι αφορα το παιχνιδι, με εντυπωσιασε παρα πολυ. Οι μαχες δειχνουν αρκουντως θεαματικες και ο χειρισμος ειναι αμεσοτατος, σε σημειο που το timing του Witch Time να ειναι τοσο καλο που να βασιζεται εκει ολη η μαχη.

                                Απο την αλλη τα εφε και η κινηση προκαλουν ζαλαδα, οχι λογω κακης εκτελεσης (το αντιθετο μαλιστα) αλλα γιαιτ δημιουργουν εναν τεραστιο χαμο απο τον οποιο ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις το τι γινεται στην μαχη. Βεβαια με εξασκηση ολα συνηθιζονται.

                                Τελος να πω οτι τα δυο demos ειναι διαφορετικα. Στο 360 υπαρχει η αρχικη σκηνη με τo ρολοι του Big Ben να πεφτει στο κενο, ενω το demo τελειωνει σε μια γεφυρα που καταστρεφει ενας τεραστιος εχθρος. Απο την αλλη ο Big Ben δεν υπαρχει στο PS3, ομως το demo ειναι μεγαλυτερο καθοτι μετα την γεφυρα υπαρχουν αλλες δυο μαχες.
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X