Announcement

Collapse
No announcement yet.

Monkey Island(s)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Monkey Island(s)

    Μόλις ανακοινώθηκαν 2 νέα Monkey Island !!! Από αυτή την είδηση και μόνο, η φετινή E3 είναι η καλύτερη των τελευταίων ετών για μένα !!! Τα δύο Monkey Island θα είναι :

    1) The Secret Of Monkey Island Special Edition, που θα είναι ένα remake του Monkey Island 2 και θα κυκλοφορήσει σε Xbox Live Arcade !

    Trailer : http://www.giantbomb.com/secret-of-m...railer/17-716/

    Lucasfilm Games, in collaboration with world-class partners, creates interactive experiences that extend the narrative of the Star Wars galaxy.


    2) Και το Tales Of Monkey Island που θα κυκλοφορήσει σε PC και WiiWare, και θα είναι ολοκαίνουριο παιγνίδι με 5 διαφορετικά episodes ! Αν και το art style του είναι χάλια, αναμφίβολα θα το αγοράσω !!

    Trailer : http://www.youtube.com/watch?v=EHojfwdLucI





  • #2
    Το μούσι του Guybush είναι άθλιο (με την κακή, όχι την In game inside joke έννοια) και η Elaine μοιάζει με τον τρελό κοκκινοτρίχη Ιρλανδό από το Braveheart. Ακόμα και το Escape from Monkey Island είναι καλύτερο art direction. Αυτό που είναι πραγματικά εκπληκτικό όμως είναι το ΕΜΕΤΙΚΟ σχέδιο στο remake. Στο ρόλο του Guybrush o Μπράντον του "Μπέβερλι Χιλς".

    ΕΛΕΟΣ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Θελω να κλαψω. Καινουργιο monkey island. Θελω τοσο πολυ να κλαψω. YAY SUPER DUPER YAY SUPER DUPER YAY ΓΑΜΑΤΑ ΓΑΜΑΤΑ ΓΑΜΑΤΑ.
      My blog:Doppel's Den

      Comment


      • #4
        Ποσο μου τη σπαει οταν δε ξερουν τι να κανουν κι αντιγραφουν τις τασεις της εποχης.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Το μούσι του Guybush είναι άθλιο (με την κακή, όχι την In game inside joke έννοια) και η Elaine μοιάζει με τον τρελό κοκκινοτρίχη Ιρλανδό από το Braveheart. Ακόμα και το Escape from Monkey Island είναι καλύτερο art direction. Αυτό που είναι πραγματικά εκπληκτικό όμως είναι το ΕΜΕΤΙΚΟ σχέδιο στο remake. Στο ρόλο του Guybrush o Μπράντον του "Μπέβερλι Χιλς".

          ΕΛΕΟΣ!!! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!
          Ούτε εμένα μου αρέσει το art direction τόσο στο remake όσο και στο νέο MI ( σε αυτό δεν μου αρέσει ακόμα περισσότερο ) αλλά είναι νέο MI for God's sake, και δεν θα μπορούσα να είμουν πιο ευχαριστημένος

          Θελω να κλαψω. Καινουργιο monkey island. Θελω τοσο πολυ να κλαψω. YAY SUPER DUPER YAY SUPER DUPER YAY ΓΑΜΑΤΑ ΓΑΜΑΤΑ ΓΑΜΑΤΑ.
          Αυτή είναι η σωστή αντίδραση !

          Ποσο μου τη σπαει οταν δε ξερουν τι να κανουν κι αντιγραφουν τις τασεις της εποχης.
          Thank God που υπάρχει αυτή η τάση ! Αφού δεν μπορώ να πάρω νέα point n' clicks, ας τα κάνουν όλα remakes !!!!!



          Comment


          • #6
            Δεν αναφερομουν στο remake αλλα στο "trendy" να το πω? art direction.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Sorry για το off-topic, Nick μπορείς να δοκιμάσεις το καινούργιο Wallace & Gromit μέχρι την άφιξη των Monkeys
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Ramparter View Post
                Δεν αναφερομουν στο remake αλλα στο "trendy" να το πω? art direction.
                Α, οκ .. Το art direction πράγματι είναι χάλια .. Δεν είναι το ότι είναι "trendy" που φταίει, αλλά το ότι είναι 3D .. Θα προτιμούσα πολύ περισσότερο ένα 2D look .. Για μένα το πιο κάτω, θα είναι για πάντα το look του Monkey Island ..





                Sorry για το off-topic, Nick μπορείς να δοκιμάσεις το καινούργιο Wallace & Gromit μέχρι την άφιξη των Monkeys
                Το σκεφτόνουν εδώ και καιρό, αλλά ποτέ μου δεν τα δοκίμασα ... Υποθέτω ότι δεν θα ήταν κακή ιδέα ;)



                Comment


                • #9
                  Ναι ρε γαμωτο, το 3 ηταν αξεπεραστο οπτικα. Και το 4 μ'αρεσε, για 3D ηταν πολυ καλο αλλα σαν το 3 κανενα. Υποθετω βεβαια οτι το 3D το προτιμουν λογω ευκολιας.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10


                    Developer's Walkthrough για το Remake ... Πολύ καλύτερο μου φάνηκε από αυτό το video το νέο look .. Τα τοπία μου φαίνονται εξαιρετικά ( ειδικά το φεγγάρι έξω από το Scumm Bar ) .. Αυτό που δεν πέτυχαν είναι τα character models .. Ο Guybrush και γενικότερα οι υπόλοιποι ανθρώποι φαίνονται παράξενοι .. 800 points pleaseeeeee !

                    Και impressions για το νέο Tales Of Monkey Island από το adventure gamers.com .. Δεν το διάβασα παρά μόνο την τελευταία παράγραφο .. Φαντάζομαι ότι θα είναι γεμάτο spoilers, τα οποία θα ήθελα να αποφύγουμε σε αυτό το topic .. Για όσους θέλουν να το διαβάσουν όμως ...

                    With all eyes on Telltale's new episodic series, AG is on the spot for a sneak peek that should have fans going bananas. |


                    Though I only saw a fraction of the first episode, I can confirm without hesitation that this is a Monkey Island game. The jokes are Monkey Island jokes. The situations are Monkey Island situations. I laughed more during this demo than I have in any single adventure game (or episode) I’ve played in the last few years. Only time will tell if the full Tales of Monkey Island will live up to its potential and join its older siblings in the hallowed halls of eternal gamer nostalgia, but from what I’ve seen so far, I only have one thing left to add: My name is Dante Kleinberg, and I want to be a pirate.
                    Πολύ καλά σχόλια ..



                    Comment


                    • #11
                      Να πάρει, μετά τα μοντέλα βρήκα και άλλο στοιχείο που δε μου αρέσει - τα voice overs. Ειδικά αυτό της Voodoo Lady ακούγεται ψεύτικο, ενώ ο Guybrush ακούγεται κάπως σα να νιαουρίζει. Δε με πειράζει το 3D ή το καρτουνίστικο στυλ, αλλά...ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ, ΚΑΝΤΕ ΤΟ CEL - SHADED!!! Το δοκιμάσατε μια φορά στο Escape from Monkey Island και είδατε ότι δε σας βγήκε, γιατί ξανά το ίδιο λάθος?

                      Βέβαια αν το σενάριο και οι ατάκες είναι όπως πρέπει, η γκρίνια μου δε θα έχει κανένα απολύτως αντίκρυσμα...
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #12
                        No please nooooo.....
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #13
                          Πιστεύω θα είναι καλά παιχνίδια, αλλά προφανώς -και μακάρι να διαψευσθώ- δε θα σταθούν στο ύψος των 1, 2 και 3. Αλλά WiiWare είναι (άρα 10-15 ευρώ το πολύ το κάθε επεισόδιο και για το PC version) και αξίζουν τα λεφτά τους άνετα, έστω και μόνο για να δώσεις το μήνυμα σου πως στηρίζεις την προσπάθεια και πως έχεις σιχαθεί να βλέπεις μόνο shooter games.

                          Comment


                          • #14
                            Να πάρει, μετά τα μοντέλα βρήκα και άλλο στοιχείο που δε μου αρέσει - τα voice overs. Ειδικά αυτό της Voodoo Lady ακούγεται ψεύτικο, ενώ ο Guybrush ακούγεται κάπως σα να νιαουρίζει. Δε με πειράζει το 3D ή το καρτουνίστικο στυλ, αλλά...ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ, ΚΑΝΤΕ ΤΟ CEL - SHADED!!! Το δοκιμάσατε μια φορά στο Escape from Monkey Island και είδατε ότι δε σας βγήκε, γιατί ξανά το ίδιο λάθος?
                            Ο Guybrush είναι ο ίδιος ηθοποιός σίγουρα, και από ότι διάβασα όλο το cast του Curse Of Monkey Island επέστρεψε για τις φωνές .. Αν κάτι έχει αλλάξει μάλλον φταίνε τα 12 χρόνια που μεσολάβησαν

                            No please nooooo.....
                            :axe:

                            Περίμενα 9 χρόνια για νέο Monkey Island ! Ναι το art direction είναι χάλια, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες για να κρίνεις ένα παιγνίδι .. Και από τα πρώτα impressions, τα πράγματα ακούγονται πολύ θετικά ...

                            Πιστεύω θα είναι καλά παιχνίδια, αλλά προφανώς -και μακάρι να διαψευσθώ- δε θα σταθούν στο ύψος των 1, 2 και 3. Αλλά WiiWare είναι (άρα 10-15 ευρώ το πολύ το κάθε επεισόδιο και για το PC version) και αξίζουν τα λεφτά τους άνετα, έστω και μόνο για να δώσεις το μήνυμα σου πως στηρίζεις την προσπάθεια και πως έχεις σιχαθεί να βλέπεις μόνο shooter games.
                            +1



                            Comment


                            • #15
                              Καλά, δεν είναι και απαίσιο το νέο art direction, απλά ας πούμε πως προτιμώ με χίλια το art direction του Curse of Monkey Island.

                              Comment

                              Working...
                              X