Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Όχι δεν τα έκανα. Δε με τράβηξε τόσο πολύ ο τίτλος ώστε να φτάσω σε αυτό το σημείο.

    Suikoden? Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι κοινό. Προσωπικά δε μου θύμισε κάποιο παιχνίδι.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Επιτέλους τελείωσα το Risen.

      Οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά θετικές, τις οποίες θα σας εξηγήσω παρακάτω.

      Ας αρχίσω με τα θετικά.

      Τα τοπία και το περιβάλλον είναι πανέμορφα και φαντασμαγορικά και είναι αρκετά κοντά στον ρεαλισμό. Η πλοκή της ιστορίας μου θύμισε αρκετά το Oblivion, όπου και εκεί γινόταν πόλεμος και των 2 πλευρών για την κυριαρχία του νησιού αυτού. Το ίδιο πόλεμος γινόταν και στο Oblivion ανάμεσα σε διαφόρους ανθρώπους, το ίδιο γίνεται κι εδώ. Σε γενική εικόνα μου θύμισε κάτι σαν πειρατές της Καραιβικής, ειδικά τα σχόλια του πρωταγωνιστή μας ήταν αρκετά ειρωνικά και αρκετά χιουμορίστικα με έξυπνο λεξιλόγιο που να μπορεί να πείθει τους μεσαιωνικούς αυτούς χαρακτήρες.

      Τώρα θα μιλήσω για τα αρνητικά.

      Ένα κομμάτι του χειρισμού είναι απαράδεκτο, το οποίο μιλάω το πως συνδυάσανε στον βασικό χειρισμό τα μαγικά και την εναλλακτική επιλογή των όπλων στα πλήκτρα 1 και 2, ενώ τα μαγικά βρίσκονταν στους υπόλοιπους αριθμούς που το έκαναν αρκετά άβολο για το αριστερό χέρι.
      Παρατήρησα και απ' όσο διάβασα ότι και εδώ υπάρχουν λίγα bugs. Ευτυχώς δεν επηρρεάστηκαν οι αποστολές. Είχα πετύχει και κωμικά bugs, τα οποία παραθέτω παρακάτω:

      1) Σ' έναν ναό που πήγαινα να μαζέψω το τελευταίο artefact πριν το τέλος, ένα undead beast με συνδυασμένο σώμα πιθήκου και abomination ala Warcraft ήταν στον πάνω όροφο μπροστά μου, αλλά ξαφνικά κατέβηκε στον κάτω όροφο χωρίς να πέσει στην παγίδα ή οτιδήποτε άλλο και παρέμενε ζωντανό.
      2) Ένας Elite Warrior Lizardman την πρώτη φορά που με κυνηγούσε, ενώ εγώ του έκανα την τακτική "hit and run" με την πυρόσφαιρα, πήδηξε μαζί μου κάτω, ενώ στην δεύτερη φορά δεν το έκανε! Κανένας εχθρός δεν κατεβαίνει από τα πολύ ψηλά...
      3) Είχα μπροστά μου 2 Saurians, οι οποίοι στεκόντουσαν χωρίς καν να μ' επιτεθούν! Είχα κάνει πίσω σε απόσταση ασφάλειας και τους χτύπησα με πυρόσφαιρα που είναι το πιο δυνατό όπλο και αυτοί ΔΕΝ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ! ΑΠΛΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΕΚΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΝΕ "ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ, ΡΕ ΦΙΛΕ"!!!
      4) Η ενέργεια ζωής: Τους κάνεις την τακτική "hit and run", αλλά όταν σου τελειώνει η μαγεία και ενώ σε κυνηγάει, εσύ ξαναγεμίζεις. Όταν θέλεις να συνεχίσεις την τακτική αυτή γυρνάς προς το μέρος σου και βλέπεις την ενέργεια του να έχει γίνει restored στο 100%! Άλλο bug αποδώ!

      Τελικώς, ο σχεδιασμός όλων των χαρακτήρων και των τεράτων. Απ' ολόκληρο το παιχνίδι που είναι του 2009, οι χαρακτήρες κόλλησαν στην σχεδίαση του 2000, κοινώς οι δημιουργοί τους δεν ασχολήθηκαν ούτε στο ελάχιστο με την αναβάθμιση και περισσότερη λεπτομέρεια των χαρακτήρων. Αν είχαν ακολουθήσει το παράδειγμα του The Witcher και της CDProjekt, θα ήταν το καλύτερο RPG μετά απ' αυτό.

      Γενικά θα το βαθμολογούσα στο 9/10, αλλά λόγω των μερικών σημαντικών λεπτομερειών δυστυχώς είμαι στο 7/10.

      Τώρα άντε να δω τι άλλο να παίξω...
      sigpic

      Comment


      • Δεν έχω παίξει game με καλύτερο fan service

        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Μάλλον ήθελες να γράψεις στο i just finished. Αν και συμφωνώ πως από τα δύο πρώτα επεισόδια που έχω παίξει είναι απίστευτο fan service αν και μέτριο σαν adventure.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Bάλε Alice ή κάνα Child of Eden. Με tanno-bafo παρέα γιατί αλλιώς δε λέει. Happy gaming
            sigpic

            Comment


            • Τελείωσα το Queen's Blade - Spiral Chaos (PSP). Είναι ένα tactical RPG απ'την Banpresto. Το ποστ που είχα κάνει παλιότερα είναι εδώ:
              Release Date : 17/12/09, Japan Ο νεος τιτλος της Bandai-Namco θα κυκλοφορησει τελικα πολυ αργοτερα αποτι περιμεναν πολλοι αφου απτο εβδομαδιαιο τευχος του περιοδικου Famitsu, μαθαινουμε πως θα εκδο…

              Η ονομασία δεν είναι spiritual.

              Η αλήθεια είναι πως περίμενα να δω ένα SRW αλλά με γυναικείους χαρακτήρες. Εν τέλει το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό.

              Σεναριακά είναι μάλλον πολύ αδύναμο αφού απ'ότι κατάλαβα γίνεται διαγαλαξιακή κόντρα για το ποιά βασίλισσα είναι η πιο..ολοκληρωμένη αλλά πιστεύω, οι Nude σκηνές και το σύστημα μάχης αποζημιώνουν και προσφέρουν ένα συμπαθητικό αποτέλεσμα.

              Μιλώντας για gameplay υπάρχουν διάφορα που μπορούν να παρατηρήσει κανείς. Καταρχάς, το σύστημα Attack Points είναι κοινό με τo αντίστοιχο των SRWs. Απλά τα πράγματα, σου τελείωσαν - τελείωσες! Οπότε σωστή διαχείριση. Έπειτα, υπάρχει μηχανισμός summoning, συνδιασμένες επιθέσεις, κινήσεις που βασίζονται στη φιλία των χαρακτήρων που παρεπιπτόντως είναι πάρα πολλοί αλλά πιο πολύ μου έκανε εντύπωση το σύστημα level up που σε πρώτη φάση μου φάνηκε τελείως broken. Κάθε 100 ΧP ανεβάζεις επίπεδο. Ακούγεται ελάχιστο μα ευτυχώς διατηρείται το balance απ'το επίπεδο των αντιπάλων. Δηλαδή, ένας αντίπαλος με χαμηλό level σου δίνει λιγότερο XP από έναν άλλο με υψηλότερο.

              Τέσπα, προσωπικά το βρήκα πολύ ευχάριστο και άνω του μετρίου.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • το ειχα κατεβασει ενα φεγγαρι στο psp, μου αρεσε οπτικα και οι μηχανισμοι του στο gameplay μου ειχανε φανει ενδιαφερον, οσο μπορεσα να καταλαβω, oh well δεν προκειται να βγει ποτε εκτος ιαπωνιας οποτε....

                Comment


                • To queen's blade einai tsontoanime...
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • lol

                    απ'ότι διάβασα το παιχνίδι βασίζεται στο anime οπότε αυτό εξηγεί πολλά για τη φύση του
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • Den einai hentai akrivws, alla nai exei POLY nudity mesa.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Originally posted by Ground_zero View Post
                        To queen's blade einai tsontoanime...
                        Τι παίζετε ρε ανώμαλοι;Ναι Scaty εσένα κοιτάω.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Στρατιώτης είμαι ακόμη, δείξε κατανόηση!
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Ακόμα δεν απολύθηκες;
                            Οκ πάω πάσο.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Ακόμη :/ .

                              Στις 17 τελειώνει το μαρτύριο
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Έλα τίποτα δεν έμεινε.;)
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X