Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mόλις τελείωσα το Batman Arkham Knight (pc έκδοση).

    Το παιχνιδι πάνω κάτω κινείται στο μοτίβο των Batman Arkham City και Batman Arkam Origins έχοντας βεβαίως ως φρέσκια προσθήκη το Batmobile. Γενικώς επιτύχαν καλή εφαρμογή του οχήματος του Batman όσον αφορά τους μηχανισμούς gameplay, για παράδειγμα σε αρκετές στιγμές μέσα στο παιχνιδι θα πρέπει να υπάρξει συνεργασια Batman και Batmobile, κάτι σαν μικρό παζλ, ώστε να ανοιξεις μια πορτα, να περάσεις ένα εμποδιο ή να ξεφύγει ο Batman από μία δύκσκολη κατάσταση στην οποία βρέθηκε. Επιπλέον με το Batmobile αρκετές φορές θα πολεμήσετε διαφορα εχθρικα αρματα μαχης και οχηματα στους δρόμους του Arkham. Kαι φυσικά υπάρχει η δυνατότητα, πέρα απο τα άλματα απο στέγη σε στέγη, να κινείστε μέσα στον χάρτη του Arkham οδηγόντας το Batmobile το οποίο όπως και ο ιδιος ο Batman επιδέχεται αναβαθμισεις, σε ταχυτητα, οπλισμό, θωράκιση κάνοντας χρήση των WP (wayne points).

    Aπο εκει και πέρα στο ξύλο που ρίχνει ο Batman δεν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό, κινείται στα γνωστά επίπεδα των προηγούμενων παιχνιδιών, με μοναδική νέα προσθήκη τις συνδιαστικές επιθέσεις που ο Batman μπορει να πραγματοποιήσει με εναν αλλο δευτερεύοντα ήρωα της DC, όταν φυσικά ο δεύτερος συμμετέχει στη συγκεκριμένη μαχη. Οπώς και το ξύλο/μαχη ετσι και το stealth ειναι πανομοιότυπο με αυτο των παρελθόντων τιτλων, αν και εδώ μπορώ να πω πως κάποιες φορές με κουρασε έως και εκνεύρισε ιδίως σε μάχες με οπλισμένους αντιπάλους. Βεβαιως οπως σε καθε Batman τιτλο έτσι και στον συγκεκριμένο υπάρχουν πάμπολλα βοηθητικά εξαρτήματα/εξοπλισμος που βοηθάνε τον κεντρικο ήρωα.

    Στον τομέα των γραφικών οι δημιουργοί έκαναν φοβερή δουλειά, με την Unreal Engine 3 να κάνει θαυματα, το περιβάλλον να βριθει λεπτομερειών και μάλιστα λογω physX σε πάρα πολλα σημεια ειναι καταστρεφόμενο. Ιδιως τα εφέ της βροχης, ειναι μάλλον τα καλύτερα που εχουν υπάρξει σε βιντεοπαιχνιδι. Iσως έχουν φθάσει επιπεδα samaritan demo.

    Για το σενάριο θα αρκεστώ να πω πως ειναι αρκετά καλό με αρκετά ενδιαφέρον τέλος. Κατά την γνώμη το παιχνιδι ειναι το καλύτερο και πληρέστερο Batman που έχει υπάρξει, απο όλες τις απόψεις. Ειλικρινά απορώ πως ένα τοσο καλο παιχνιδι, αρχικά το μετέφεραν τοσο χάλια στο pc. Πάντως οσο εγώ έπαιξα στο δικο μου pc με ολα τέρμα ειχα σχεδον πάντα 90fps (δεν εχει επιλογη για παραπάνω) σε 1080p.

    Το παιχνιδι οταν το τερματησα το έφθασα 53% σε 31 ώρες. Εχει αρκετές δευτερεύοντες αποστολές και κάποια DLC με αλλους ηρωες της DC (Catwoman, Robin...κτλ) αλλα αμφιβάλλω κατα πόσο θα ασχοληθώ και με αυτά ενοψει Torment Tides of Νumenera το οποιο κυκλοφορει στις 28 του μηνός. Οτι έπαιξα μου αρκει αλλωστε ενα 10 ευρω το αγορασα απο το Steam
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Στο μόνο που διαφωνώ είναι στο ότι αποτελεί το καλύτερο.Αν είχε καλύτερα boss fights,θα συμφωνούσα,αλλά εκεί το City τα πάει καλύτερα,οπότε αυτό βάζω ως το κορυφαίο ως σύνολο.Βέβαια η ιστορία του Origins και το βρωμόξυλο αυτού,τα λάτρεψα.
      Carpe diem

      Comment


      • Εκ των υστέρων παρατήρησα πως υπάρχει ανοιχτό θέμα για το παιχνίδι το οποίο μάλιστα το άνοιξα εγώ ο ίδιος, ας είναι

        Aλταήρ σχετικά με τ' αφεντικά πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο, και εδώ που τα λέμε μάλλον έχεις δίκιο, τα αφεντικά στο Batman AC πρέπει να ειναι καλύτερα απο αυτά του Arkham Knight, αλλά προσωπικά εμένα αυτο δεν μου αρκεί. Ως σύνολο βρίσκω το Batman AK καλύτερο του AC. Η πλειοψηφεια των στοιχειων του παιχνιδιού ειναι ιδια ή βελτιωμένη, υπάρχει το Batmobile, και η πόλη ειναι μεγαλύτερη και λεπτομερέστερη απο ποτέ. Γενικά έριξαν αρκετή δουλειά σε όλους τους τομείς και κρίμα που αρχικά στιγματίστηκαν από την άθλια μεταφορά στο pc, και μάλιστα αν θυμάστε για ένα διάστημα το ειχαν αποσύρει απο το steam. Κρίμα γιατι ως παιχνιδι ειναι πολύ καλό και μεγάλη διάρκεια και επαρκέσταστο περιεχόμενο.

        Επίσης θα ήθελα να πω κατί που ξέχασα, πως δηλαδή ο χειρισμός του Batmobile ειναι κάπως περιέργος μέχρι ο παίχτης να εξοικειωθεί, πχ καθώς τρέχεις δεν στριβει σχεδόν καθόλου παρα μόνο με χειροφρενο/φρενο το x δηλαδη στο χειριστήριο του 360.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Κάτι λέγανε ότι το Batmobile χρησιμοποιείται πολύ συχνά στο campaign και σε challenges με αποτέλεσμα να κουράζει η παρουσία του. Τα παράπονα είναι ότι οι αποστολές και τα σημεία που χρησιμοποιείς το όχημα είναι κάπως μονότονες και κουραστικές. Αληθεύει αυτό;

          Comment


          • Προσωπικά δεν μπορώ να πω πως με κούρασε αυτό που προανέφερες. Ισα ίσα ο τρόπος που χρησιμοποιειται το Batmobile ειναι αρκετά ευρηματικός. Μάλλον κάποιες φορές με κουρασε η ιδια η φιλοσοφια του παιχνιδιού καθώς εδώ που τα λέμε πέρα απο το Batmobile δεν κάνει κάτι νέο σε σχέση με τα προηγούμενα. Για παράδειγμα οταν πρέπει με stealth να εξουδετερώσω εχθρους που κρατάνε όπλα εκμεταλλευόμενος αεραγωγούς, ψηλά σημεια από όπου κρεμόμουν. Αισθάνθηκα οτι ολα αυτά τα έχω ξανακάνει πολλές φορές, και σε αυτό και στα προηγούμενα, και έτσι είναι.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Συμπτωματικα αρχισα να παιζω το Arkham City χθες βραδυ (Wii U). Να δουμε αν θα το τελειωσω και τι αποψη θα εχω. Το Asylum το λατρεψα παντως.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Τελείωσα εδώ και δυο μέρες το Life is Strange. Με κατέστρεψε ψυχολογικά και κάθομαι και σκέφτομαι διάφορες θεωρίες για τα γεγονότα μέσα στο παιχνίδι. Πιστεύω ότι διάλεξα το "σωστό" ending, καθώς κανένα από τα δύο δεν θα το χαρακτήριζα καλό. Γενικά πρέπει να σταματήσω να παίζω παιχνίδια που στο τέλος με κάνουν χώμα....

                Όπως είπα και αλλού, το παιχνίδι κάνει σωστά αυτό που δεν κάνουν τα παιχνίδια της Telltale. Με κατάφερε να δεθώ με την Max και να αναρωτιέμαι αν αυτό που επέλεξα ήταν σωστό ή λάθος. Υπήρχαν περιπτώσεις που αυτό που διάλεγα, ενώ ήταν πραγματικά αυτό που έπρεπε να γίνει, θα έβγαζε στην πορεία άσχημο αντίκτυπο.

                 
                Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν αυτοκτονούσε η Kate, ούτε τι θα έκανε η Chloe αν είχε όπλο. Ενώ στο τέλος δεν είχα τόση σημασία όλα όσα έκανες, χάραξαν τρομερές αναμνήσεις και από ότι κατάλαβα δεν είναι σίγουρο αν οι κοπέλες φιληθούν στο τέλος, κάτι που βγήκε σε εμένα.


                Μόνο αγάπη για την Max... τίποτα άλλο...

                Comment


                • Originally posted by Grimmtak View Post
                  Τελείωσα εδώ και δυο μέρες το Life is Strange. Με κατέστρεψε ψυχολογικά και κάθομαι και σκέφτομαι διάφορες θεωρίες για τα γεγονότα μέσα στο παιχνίδι. Πιστεύω ότι διάλεξα το "σωστό" ending, καθώς κανένα από τα δύο δεν θα το χαρακτήριζα καλό. Γενικά πρέπει να σταματήσω να παίζω παιχνίδια που στο τέλος με κάνουν χώμα....

                  Όπως είπα και αλλού, το παιχνίδι κάνει σωστά αυτό που δεν κάνουν τα παιχνίδια της Telltale. Με κατάφερε να δεθώ με την Max και να αναρωτιέμαι αν αυτό που επέλεξα ήταν σωστό ή λάθος. Υπήρχαν περιπτώσεις που αυτό που διάλεγα, ενώ ήταν πραγματικά αυτό που έπρεπε να γίνει, θα έβγαζε στην πορεία άσχημο αντίκτυπο.

                   
                  Δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν αυτοκτονούσε η Kate, ούτε τι θα έκανε η Chloe αν είχε όπλο. Ενώ στο τέλος δεν είχα τόση σημασία όλα όσα έκανες, χάραξαν τρομερές αναμνήσεις και από ότι κατάλαβα δεν είναι σίγουρο αν οι κοπέλες φιληθούν στο τέλος, κάτι που βγήκε σε εμένα.


                  Μόνο αγάπη για την Max... τίποτα άλλο...
                  Καποιες επιλογες ηταν πραγματικα παρα πολυ δυσκολες. Σε πολλες περιπτωσεις δεν ηταν απλα σωστο και λαθος οπου διαλεγεις αναλογα με το πως θες να τραβηξει το παιχνιδι, π.χ οπως σε ενα rpg οπου διαλεγεις αν θα εισαι ο "καλος" ή ο "κακος". Και εκει που νομιζεις πως το
                   
                  time travel
                  θα σε βοηθησει, στην πραγματικοτητα κανει ακομα πιο περιπλοκα τα πραγματα και ακομα πιο δυσκολες τις αποφασεις.

                   
                  Εγω δεν μπορεσα να σωσω την kate και ηταν λιγο σοκ γιατι δεν περιμενα να φτασει ως εκει το πραμα. Γενικα οι επιλογες σου στο παιχνιδι ειχαν συνεπειες. Απλα θα μπορουσε να ειχε περισσοτερους τερματισμους, αν και ισως ειναι ετσι οπως επρεπε να ειναι.


                   




                  Btw δεν αποκλειεται να βγει και "sequel" με αλλους πρωταγωνιστες και ιστορια απο οτι εχει ακουστει.
                  Last edited by Roronoa; 22-02-2017, 06:39 PM.

                  Comment


                  • Νομίζω είναι confirmed ότι θα βγει καινούργια season με άλλους ήρωες.

                    Επίσης, συγγνώμη για την έκφραση, αλλά μας γάμησες με το τελευταίο spoiler

                    Comment


                    • Originally posted by Grimmtak View Post
                      Νομίζω είναι confirmed ότι θα βγει καινούργια season με άλλους ήρωες.

                      Επίσης, συγγνώμη για την έκφραση, αλλά μας γάμησες με το τελευταίο spoiler


                      Γενικα υπαρχει πολυ fanmade υλικο (σε φαση ζωγραφιες κτλ) για το παιχνιδι Ειχε μεγαλη αποδοχη, μακαρι το sequel να ειναι εξισου καλο.
                      Last edited by Roronoa; 22-02-2017, 07:54 PM.

                      Comment


                      • Σχετικά με το τέλος
                         
                        Προσωπικά μου άρεσε, απλώς θα ήθελα το τέλος που σώζεις την Chloe να είναι λίγο πιο περιποιημένο. Κάνει μπαμ από μακριά πως το canon ending είναι αυτό με τον θάνατο της Chloe.
                        Επίσης


                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Γιατί το παρέθεσες αυτό τώρα. xD

                          Comment


                          • Ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα το τέλος. Όταν ήμουν φοιτητής ήταν στα must rent του video/dvd club όπως και το Lucky number Slevin( περνάνε τα χρόνια λέμε )
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Τι μου θύμισες τώρα, πρώτη ταινία που πήγα να δω στον κινηματογράφο με φίλους... Πέρασαν τα χρόνια κι ευτυχώς τα standards έχουν ανεβεί κατά πολύ, αλλά θυμάμαι τι αναλύσεις κάναμε με την παρέα στο φαστ φουντάδικο του κινηματογράφου μετά την προβολή, περιμένοντας το τελευταίο λεωφορείο για το κέντρο... αααααχ

                              Comment


                              • Μόλις θυμήθηκα,πως όσον αφορά την Kate κι εγώ τα ίδια με τον Roronoa είχα.Πολύ καλό παιχνίδι.Ας ελπίσουμε το sequel να είναι αν όχι καλύτερο,έστω ισάξιο.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X