Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Half life 2 χωρίς τα episodes μέσα σε μιάμιση μέρα. Είχα διαγράψει το save- στη nova Prospekt- κατα λάθος οπότε στρώθηκα να το τελειώσω. Πολύ καλό παιχνίδι, απογειώνεται στα δύο τελευταία chapters. Υπήρχε αρκετή ποικιλία αλλά σίγουρα δεν είναι το συνηθισμένο κλασικό fps. Σαν gameplay κορυφαίο παραμένει το Halo. Σαν πακέτο- setting, gameplay, puzzles etc, ψηφίζω Half Life 2

    Σε ορισμένα σημεία πάντως τα νεύρα μου χτύπησαν κόκκινο με τους άχρηστους npcs και τη μάχη με τα δύο Striders. Αααχ στο PC παίζονται αυτά τα games όχι στο 360. Tέρμα το είχα το sensitivity και πάλι είχα πρόβλημα στο να σημαδεύω εγκαίρως... Τέλος πάντων αυτό και καποια άλλα μελανά σημεία( ό,τι και να λέμε το παιχνίδι δίνει ρέστα με το gravity gun τα υπόλοιπα όπλα είναι μέτρια και δυστυχώς δεν υπάρχει sniper riffle... μα πάμε καλά? σκοτώνεις τους snipers κάνοντας ραβέρσα με grenades και καλάθι το απέναντι παράθυρο xD what were they thinking? )

    Πέρα από την πλάκα πάντως ήταν μια χαρά εμπειρία. Πάω να διαβάσω πέντε πράγματα για απορίες που έχω- σώωωωπα
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Final Fatantasy V (GBA)
      Τα Omega που κυκλοφορούσαν αδέσποτα πάνε! (να ήταν κι άλλα!) Το Omega MK II δεν πρόλαβε να κάνει και πολλά και πήγε να βρει τα αδερφάκι...


      Τώρα πάμε για FFVI! :xp:
      Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
      ---------------------
      animEΛ_ΛΑΣ

      Comment


      • nice! αλλά σου έχει ξεφύγει ένα παιχνίδι

        Final Fantasy IV-2 . Παίζει να μην το έχει παίξει κανείς ff fan του Gamers Odyssey
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • Originally posted by Scatman View Post
          nice! αλλά σου έχει ξεφύγει ένα παιχνίδι

          Final Fantasy IV-2 . Παίζει να μην το έχει παίξει κανείς ff fan του Gamers Odyssey
          Ίσως ασχοληθώ κάποια στιγμή μαζί του. Αλλά για την ώρα από FF ο στόχος είναι να παίξω τα βασικά παιχνίδια μόνο ως το Χ

          Πάντως όταν τελείωσα το IV είχα μπουχτίσει τόσο πολύ με τα ατελείωτα dungeons που είχαν βάλει στην GBA έκδοση που δεν ήθελα καν να το δω!
          Να σκεφτείς ούτε το DS remake δεν έχω παίξει ακόμη. Το έχω και στέκεται...

          Ίσως αφού παίξω κάποια στιγμή την DS έκδοση να συνεχίσω μετά και με το the after...
          Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
          ---------------------
          animEΛ_ΛΑΣ

          Comment


          • Ta extra dungeons stis epanekdoseis einai toso lame pou parapanw den ginetai...
            Proswpika tha proteina ta original games mono, oi epanekdoseis aksizoun mono gia to Bestiary.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • Final Fantasy IV-2 . Παίζει να μην το έχει παίξει κανείς ff fan του Gamers Odyssey
              Ούτε και το δέκα-δύο έχει. Ή περίμενε, εννοείς το after years ή την αμερικάνικη-easy έκδοση του 4;
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • To After Years είναι το IV-2.

                Το δοκίμασα στον Dolphin Emu αλλά αντιμετώπισα προβληματα και το άφησα.

                Εάν Βορέα θελήσεις να το παίξεις στο Wii σου (soft-mode), ευχαρίστως να σου δώσω λινκ (το έχω ανεβάσει ήδη κάπου )
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • Το θεμα ειναι αν υπαρχει λογος να το παιξει κανεις αυτο το παιχνιδι περαν των bragging rights τυπου "ναι εχω τελειωσει καθε FF".
                  Toυ δωσα μια ευκαιρια για λιγες ωρες και οπως περιμενα δε βρηκα και κατι για να με τραβηξει.
                  Αν ηταν κατι αξιολογο θα το ξεραμε φανταζομαι, αλλα οκ απ την αλλη τι απαιτησεις να εχουμε απο ενα τελειως ακυρο/ετεροχρονισμενο sequel που βγηκε αρχικα σε κινητα και και και...

                  Το FF V παντως μου ειχε κανει κι εμενα μεγαλη εντυπωση. Το ειχα χαρει απιστευτα πολυ. Μεσα στην απλοτητα του ηταν πολυ εθιστικο κυριως λογω του battle system του, αλλα και μουσικα κυμαινοταν στα γνωριμα πολυ καλα επιπεδα της σειρας.

                  Κατα τ' αλλα μολις τελειωσα το Sin and Punishment 2 στο normal.
                  7 χορταστικες πιστες με ατελειωτο gunfire και bullet dodging χωρις ακροτητες τυπου bullet hell, αλλα με σεβαστο επιπεδο δυσκολιας, aka παρα πολλα game overs στα ατελειωτα boss fights που ειχε.
                  Ευτυχως η επιμονη πιανει τοπο και σιγουρα μου αφηνει ενα αισθημα ικανοποιησης το οτι το τερματισα, πραγμα που μου θυμιζει μετα απο καιρο την ευχαριστηση του arcade gaming.

                  Ο χειρισμος του παιχνιδιου ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ, το wiimote πραγματικα απογειωνει την εμπειρια. Κλασεις ανωτερο του προκατοχου του, τοσο λογω χειρισμου, οσο και ποιοτητας γενικοτερα. Πιστες και bosses με μεγαλη ποικιλια, checkpoints για να αντισταθμισουν την υψηλη δυσκολια, συμπαθητικα γραφικα χωρις κατι το ιδιαιτερο και μουσικη την οποια πραγματικα δε θυμαμαι στο ελαχιστο γιατι μονιμως ημουν πληρως απορροφημενος απο τον πανικο που επικρατουσε στην οθονη.

                  Οπως καταλαβατε το χαρηκα ιδιαιτερα και ελπιζω καποια στιγμη να το αγορασω γιατι θεωρω μεγαλο πραγμα το οτι βγαινουν σημερα παιχνιδια τετοιας φιλοσοφιας.

                  Comment


                  • Exw paiksei egw to X-2 BTW.

                    Alla to IV - 2 oute apo makria.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Το θεμα ειναι αν υπαρχει λογος να το παιξει κανεις αυτο το παιχνιδι περαν των bragging rights τυπου "ναι εχω τελειωσει καθε FF".
                      Toυ δωσα μια ευκαιρια για λιγες ωρες και οπως περιμενα δε βρηκα και κατι για να με τραβηξει.
                      Αν ηταν κατι αξιολογο θα το ξεραμε φανταζομαι, αλλα οκ απ την αλλη τι απαιτησεις να εχουμε απο ενα τελειως ακυρο/ετεροχρονισμενο sequel που βγηκε αρχικα σε κινητα και και και...
                      Το λάθος σε αυτή την περίπτωση είναι ότι ταυτίζεις τη δική σου άγνοια ή μη αποδοχή της αξίας του με το σύνολο.

                      Αν έψαχνες περισσότερο, θα έβλεπες ότι έχει λάβει πολύ θετικά σχόλια, ΔΕΝ είναι ερασιτεχνική παραγωγή κι επιπλέον βασίζεται στο πρωτότυπο παιχνίδι τόσο σε σενάριο όσο και Gameplay/γραφικά.

                      Περι ετεροχρονισμού, κυκλοφόρησε πρώτα η DS έκδοση του FF IV κι έπειτα, το After Years μεταφέρθηκε στο wii-ware. Επομένως, μόνο άστοχη δεν είναι η κυκλοφορία του.

                      Περιττώ να αναφέρω πως η έλλειψη φήμης του οφείλεται ξεκάθαρα στο Wii-ware.

                      Όποιος ενδιαφέρεται όμως ψάχνει, μαθαίνει, δοκιμάζει και δεν υπάρχει μόνο το κίνητρο "παίζω γιατί είμαι ff nerd".
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • Δηλαδη ψαξιμο ή αποδειξη ποιοτητας ειναι η γνωμη του rpgfan που μοιραζει 90%+ με το κιλο εδω και ποσα χρονια;

                        Συμφωνω στο οτι το παιχνιδι χανει λογω wiiware (λογω home console release μαλλον - επρεπε να βγει σε φορητα για να ασχοληθει μαζι του ο κοσμος).

                        Κατα τ' αλλα προσωπικα συνηθως διαβαζω γνωμες σε fora που εμπιστευομαι και προτιμω να βγαζω συμπερασματα απο μια κοινη συνισταμενη που προκυπτει απ τις γνωμες πολλων ατομων παρα απο reviews.
                        Κανεις δεν ειπε πως ειναι κακο παιχνιδι, αλλα οταν μια σειρα εχει ξεφυγει τοσο πολυ σε αριθμο τιτλων ιδιως τα τελευταια χρονια, τοτε δε θελει και πολυ για να κανει ο κοσμος τις διακρισεις του στα λογης-λογης FF.

                        Comment


                        • όχι, σου έφερα ένα ενδεικτικό παράδειγμα από ένα site που ασχολείται αποκλειστικά με τα RPGs.

                          Ακόμη, θεωρώ εξαιρετικά άστοχο να κοιτάς την βαθμολογία. Εάν διάβαζες αυτά που έγραφε θα έπαιρνες πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

                          Καλώς ή κακώς, στο rpgfan (Που αναφέρθηκε) προσφέρουν κατά κύριο λόγο καλά κείμενα που είναι αρκετά πιο κατατοπιστικά από τις διάφορες εντυπώσεις, λίγων λέξεων, που post-άρονται στα foras.
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Σε αυτο δε διαφωνω, παροτι θεωρω περα για περα ουτοπικες τις βαθμολογιες του rpgfan, τουλαχιστον εχουν καλα κειμενα και συχνα του ριχνω μια ματια για να παρω μια ιδεα για νεους τιτλους.
                            Απλα επειδη πολλες φορες δε συμπασχω με το hype αυτων των τυπων για αρκετα παιχνιδια/σειρες γι αυτο και ψαχνω και αρκετες γνωμες. Ναι ειναι συντομες, ναι μπορει να ειναι εκτος τοπου και χρονου, αλλα πιστευω πως αν διαβασεις 100 γνωμες μπορεις να καταληξεις καπου με σχετικη σιγουρια.

                            Anyway, ας γυρισουμε προς το θεμα σιγα σιγα, που ναι ο Wesker να σωσει την κατασταση.

                            Comment


                            • στο θεμα με το rpgfan εχει ενα δικιο ο xeno δεν αποτελει και το ποιο αξιοπιστο site οσο αναφορα την βαθμολογια του αλλα ουτε και στα κειμενα που γραφουν που ειναι και η ουσια,
                              βεβαια απο την αλλη το after years εχει παρει 4/5 και απο το rpgamer που ειναι σιγουρα ποιο αξιοπιστο site
                              αλλα αν παρουμε και την κοινη συνισταμενη το ποσοστο του τιτλου ειναι απογοητευτικο

                              αποτελει ευλογο ερωτημα αν θα πρεπει να παιρνουμε τοσο τις μετρητοις σε τοσο μεγαλο βαθμο τα reviews τα οποια πρεπει να καταλαβουμε οτι αποτελουνε μονο την υποκειμενικη αποψη του καθε συντακτη και τιποτα παραπανω,

                              ξερετε οτι πολλες φορες εχω διαβασει αρκετα reviews πριν ασχοληθω με ενα game μονο και μονο για να βρω οτι η δικια μου αποψη οταν ολοκληρωσω τον τιτλο διαφερει κατα πολυ με αυτα που διαβασα στα reviews? και οχι σε ενα και σε δυο reviews αλλα σε ολα οσα διαβασα πριν

                              κατα τα αλλα το after years ειναι και για μενα το μοναδικο ff που δεν εχω ασχοληθει (απο την βασικη σειρα παντα) ακομα οχι γιατι δεν εχω wii αλλα γιατι δεν εχω βρει χρονο για τον τιτλο

                              το x-2 μιας και αναφερθηκε δεν αξιζε το super θαψιμο που εφαγε απο τον τυπο της εποχης, ειχε ενα διασκεδαστικο συστημα μαχης που κραταγε το ενδιαφερον τουλαχιστον στις μαχες,

                              Comment


                              • νομίζω το αδικείς. Εάν έχει ένα καλό στοιχείο το rpgfan είναι τα reviews που τις περισσότερες φορές είναι καλά κι αναλυτικά.

                                Το rpgamer το θεωρώ κι εγώ καλύτερο αλλά όχι για τα reviews του. Απλά γίνεται πιο συντονισμένη προσπάθεια ,δείχνουν να έχουν μία ΑΑΑ οργάνωση και φυσικά έχει μεγαλύτερη κοινότητα.
                                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                                Authenticity sir, authenticity. "

                                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                                Comment

                                Working...
                                X