Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αν και απο εχθές έχω ένα προβληματάκι. Όποτε πυροβολώ κολλάει το ποντίκι για κάποια δευτερόλεπτα, πολλές φορές συνεχίζει να πυροβολεί για όσο είναι κολλημένο.

    EDIT: Το πρόβλημα λύθηκε. Τα glitches στα γραφικά λόγω ληγμένης κάρτας γραφικών παραμένουν όμως.

    Comment


    • Αμα παίζατε CounterStrike θα παίζαμε μαζί, αλλά Source βαριέμαι.

      Comment


      • Ξεκίνησα το Persona 3 FES πριν μερικές μέρες στο hard. Το έχω μετανιώσει φοβερά 2-3 φορές μέχρι στιγμής. Τα spells στις πρώτες μάχες του παιχνιδιού σχεδόν σκοτώνουν το party και κάποια bosses είναι απίστευτα δύσκολα σε σημείο που μόνο η τύχη μπορεί να σε βοηθήσει (misses κλπ). Παρόλα αυτά πέρασα το πρώτο κομμάτι του dungeon (τα πρώτα 16 floors) και συνεχίζω έτσι. Όσο τα πράγματα δεν γίνονται υπερβολικά πάντως είναι πολύ πιο ευχάριστο σαν εμπειρία έτσι, μιας και το Persona 4 στο normal μου είχε φανεί υπερβολικά εύκολο.

        Σε γενικές γραμμές μου αρέσει πολύ πάντως αν και οι χαρακτήρες και τα σκηνικά που παίζουν είναι αρκετά σκαλιά πιο κάτω από το P4 μέχρι στιγμής κυριώς λόγω του ότι είναι πολύ πιο κλισέ και η γενικότερη emo προσέγγιση μοιάζει κάπως αστεία. Όπως και να χει όμως i'm seriously hooked προς το παρόν.

        Comment


        • Metal Gear Solid 4 με αργά και σταθερά βήματα και σήμερα πήρα το Darksiders που είναι αρκετά ενδιαφέρον.
          sigpic

          Comment


          • Μπατονέτα και lost odyssey.

            To πρώτο είναι απλά το καλύτερο παιχνίδι του είδους που έχω παίξει.Έχει να πορώσει τόσο ανάλογο παιχνίδι από εποχής devil may cry 3.ΙΜΟ είναι πολύ καλύτερο από το ninja gaiden 1 και αιώνες καλύτερο από το απογοητευτικό 2.

            Όσον αφορά το lost odyssey είναι πολύ καλό rpg με αρκετά στρατηγικό σύστημα μάχης και πινελιές που το κάνουν αρκετά εντυπωσιακό αλλά ομολογώ ότι περίμενα πολλά περισσότερο από την ομάδα που μας έδωσε τα μοναδικά shadow hearts.Αυτό που ξεχωρίζει στο παιχνίδι είναι τα κείμενα one thousand years of dreams τα οποία είναι σύντομες αναδρομές στο παρελθόν του βασικού ήρωα και είναι μοναδικά λόγω του έντονα συναισθηματικού τους χαρακτήρα και της υψηλής ποιότητας του script.Πόντους κερδίζει επίσης το παιχνίδι από τα cutscenes οι οποίες χαρακτηρίζονται από πολύ καλή σκηνοθεσία και από καταστάσεις οι οποίες συγκινούν.

            Το έχω φτάσει στις αρχές του τρίτου dvd και συνεχίζουμε.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Eγώ ήδη πριν από την πρωτοχρονιά έχω ξεκινήσει να ασχολούμε συστηματικά μπορώ να πω με το warzone του Killzone 2, δηλαδή το online competitive κομμάτι του τίτλου. Μάλιστα για αυτή την εβδομάδα, για την αποδοσή μου, ανταμείφθηκα με το "brigadier ganeral" τίτλος που δίνεται στο 7-10% των καλύτερων παιχτών της βδομάδας. To παιχνίδι είναι εξαιρετικό, με τους μεγαλύτερους χάρτες να προσφέρουν μια πιο tactical προσέγγιση και τους μικρότερους, όπως η Blood Grach, να προσφέρουν πολύ πιστολίδι και ευκολότερα ίσως kills στους μικρούς χώρους. Σε τέτοιους χάρτες, όπλα σαντο STA -3LMG, ένα είδος machine gun, είναι ότι πρέπει. Οι χειροβομβίδες δίνουν kills αλλά όχι στον βαθμό που ίσως να περίμενα.

              Έπισης άρχισα να παίζω και το single player του Resistance 2. Γενικά το παιχνίδι μου δίνει την εντύπωση πως είναι πιο αργό στον ρυθμό του και μέχρι στιγμής δεν είδα την καταιγιστική δράση που συνάντησα σε πολλά σημεία του πρώτου Resistance. Eπίσης το δεύτερο μέρος έχει μάλλον έναν πιο φουτουριστικό τόνο σε σχέση με τον πρώτο τίτλο, που σαφώς θύμιζε τηρουμένων των αναλογιών βέβαια WWII με την ανάλογη μουντή ατμόσφαιρα. Δεν μπορώ ακόμη να πω εάν είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το πρώτο Resistance καθώς βρίσκομαι στις αρχές του τίτλου (San Francisco).

              Deus όντως το Ninja Gaiden 2, δεν μου άρεσε καθόλου μάπα το καρπούζι. Το προχώρησα λίγο (περίπου έως εκείνο το υπόγειο μέρος με τους αρχαιοελληνικούς ναούς, όπου πολέμάς έναν δράκο) απογοητεύτικα, το παιχνίδι δεν με κρατούσε για να το τερματήσω και το παράτησα εδώ και δύο μήνες. Κάτι τα περιβάλλοντα,κάτι οι αδιάφοροι κακοί που εμφάνιζονται, κάτι τα γραφικά κτλ δεν ξέρω αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Ίσως το NG να ήταν εξαιρετικός τίτλος όταν κυκλοφόρησε εκείνη την εποχή στο xbox αλλά τώρα ίσως έπρεπε να έχουν γίνει αλλαγές που δεν έγιναν (ή ίσως έγιναν αλλαγές που δεν έπρεπε να γίνουν).
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Η σαπίλα,η βρωμιά,τα βρισίδια,το μπόλικο ξύλο,τα τσιτωμένα νεύρα και οι ακραίες δολοφονίες που ζητούν επίλυση δίνουν και παίρνουν στο 2ο μου playthrough του Condemned 2.Ένας ώριμος τίτλος που δεν φοβάται να δείξει απλόχερα τι παθαίνουν όσοι βάζουνε ManoWar μουσική στο τέρμα.

                Επίσης,άρχισα και το Risen της Piranha Bytes το οποίο αν και διαθέτει φτωχό τεχνικό τομέα προσφέρει μία ενδιαφέρουσα και αυθεντική RPG εμπειρία.Ο τίτλος καλεί τον παίκτη στον κόσμο του και τον βάζει να τον εξερευνήσει σχεδόν χωρίς hints.Δεν έχει καμιά σχέση με το Oblivion όσον αφορά την πρόοδο του gameplay και συνίσταται στους gamers που αναζητούν προκλήσεις και δυσκολίες.

                Titus δοκίμασέ το.

                Comment


                • Για το Ninja Gaiden II να πω πως μου αρέσει αρκετά μέχρι τώρα! Όντως το 1 είναι πιο normal. Τι, εννοώ; Έρχεται ένας λογικός αριθμός από κακούς και μπορείς να φτιάξεις τις στρατηγικές σου και να κάνεις ωραίες μάχες. Στο ΙΙ σκάνε μύτη 10 αληταράδες και δεν προλαβαίνεις από που να αποκρούσεις. Και εκεί όμως με λίγη υπομονή, βρίσκεις τα patterns των αντιπάλων και τελικά τους λιγύζεις. Τα περιβάλλοντα και τα γραφικά μου άρεσουν πάρα πολύ. Η Νέα Υόρκη και μετά η Βενετία φαίνονται ωραία σχεδιασμένες.

                  Να πω ότι στο χέρι του χρήστη είναι να πάρει το κάτι παραπάνω από το Ninja. Μπορεί κάθε φορά να πατάει το κουμπί της αποφυγής και να επιτίθεται συνέχεια με το ίδιο κουμπί, πράγμα που το βρίσκω ανούσιο. Μπορεί όμως να μάθει διαφορετικές κινήσεις από κάθε όπλο και να χρησιμοποιεί και τα περιβάλλοντα και να φτιάξει ωραίο gameplay. Τα movelist των όπλων είναι πάρα πολύ μεγάλα και το battle system πολύ πιο πολύπλοκο από αυτό του Devil May Cry και του Bayonetta.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Πολύ ενδιαφέρουσες εντυπώσεις!


                    Εγώ είπα να κάνω ενα διάλλειμα απο Ηd και το'ριξα στο retro. Αυτο το καιρό πάιζω το Xenogears, στο παλιό και καλό Playstation.

                    Tώρα βρίσκομαι γύρω στις 20 ώρες(έφυγα απο Kislev και ξαναβρήκα το Yggdrasil για όποιον ξέρει και ενδιαφέρεται) και μέχρι στιγμής μου αρέσει αρκετά. Είναι νωρίς βέβαια ακόμα, αλλα ενας χαρακτηρισμός "Flawed Masterpiece" δεν πρέπει να απέχει πολύ απο την αλήθεια.

                    Το story και τα in game cut-scenes, όπως η πρώτη εμφάνιση του Grahf, είναι εξαιρετικά και προκαλούν δέος. Δυστυχώς όμως βασικά στοιχεία του gameplay δεν είναι της ανάλογης ποιότητας. Για παράδειγμα, το σπαστικό platforming σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα random battles με εχει φέρει σε σημείο να σκέφτομαι να το παρατήσω.

                    Το combo σύστημα της μάχης με τα deathblows είναι πολύ ενδιαφέρον και απορώ γιατι δεν το έχω ξαναδεί. H μάχη με gears απο την άλλη είναι αρκετά πιο ρηχή με το βάρος να πέφτει κυρίως στο customisation του κάθε mecha και στο αν αγοράζεις τον καλύτερο εξοπλισμό. Η αίσθηση όμως να είσαι μέσα σε gear αποζημιώνει και με το παραπάνω.

                    Για τα γραφικά μια πρόταση τα λέει όλα. Playstation και 3D...
                    Για τα sprites των χαρακτήρων όμως δεν εχω παράπονο. Καλό design, άψογο animation.

                    Γενικά έχω ακούσει για τα προβλήματα που είχε ο τίτλος για να ολοκληρωθεί οπότε δε θα σταθώ στον τεχνικό τομέα. Η ιστορία και οι χαρακτήρες "κωλολένε" και για μένα αυτό μετράει uber alles.
                    Θα δούμε...

                    Comment


                    • Το combo σύστημα της μάχης με τα deathblows είναι πολύ ενδιαφέρον και απορώ γιατι δεν το έχω ξαναδεί.
                      Με εξαίρεση το παραπάνω με το οποίο διαφωνώ (εν τέλει θα δεις πως δεν είναι κάτι το φοβερό και ούτε δίνει κάποια ιδιαίτερη στρατηγική στις μάχες) συμφωνώ με όλα τα άλλα και είναι ακριβώς όπως αισθανόμουν (το έπαιξα πολύ πρόσφατα στο ΠΣΠ). Κάνε ένα κουράγιο να το συνεχίσεις. Δυστυχώς τα βαρετά (με ελάχιστες εξαιρέσεις) dungeons και οι υπερβολικά πολλές μάχες παραμένουν, όμως η ιστορία και οι χαρακτήρες είναι τόσο φοβερά που αξίζει να τα παραβλέψεις και να το φτάσεις στο τέλος.
                      ΥΓ. Δικός μας είσαι εσύ, βάλε και ένα άβαταρ να σε ξεχωρίζουμε.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Valkyria Chronicles.
                        Ότι και να πεις γιαυτό το παιχνίδι είναι ελάχιστο πιστεύω , είμαι στο Ch. 4 και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Evans έχω πολύ μακρυυυ δρόμο μπροστά μου. Η στρατιγική και η σωστή διαχείριση του δυναμικού σου είναι η συνταγή της επιτυχίας κάτι το οποίο θέλει αρκετή υπομονή και επιμονή.
                        Ο κάθε χαρακτήρας έχει την δική του προσωπικότητα και αυτή φαίνεται κατά τη διάρκεια της μάχης αλλά και όσο προχωράς στο παιχνίδι...
                        Για να δούμε ...

                        Comment


                        • Ωραίος bartma@r@r@s.(Πω ρε είναι πόνος να γράψεις το όνομα κάποιου μετά τις τελευταίες εξελίξεις!)

                          Το valkyria για εμένα είναι ένα από τα λίγα παιχνίδια της νέας γενιάς που με εξέπληξε και μου προσέφερε κάτι πραγματικά φρέσκο.Έχει πολύ δυνατό gameplay,αρκετά καλή ιστορία και χαρακτήρες ανθρώπινους που σε κερδίζουν ακριβώς για αυτό.Επίσης δεν είναι καθόλου επαναλαμβανόμενο,η κέθε μάχη είναι μοναδική και δεν μοιάζει με τις άλλες.

                          Α και μια συμβουλή.Όταμ έχεις exp για φάγωμα πήγαινε πρώτα στον μπάρμπα στον νεκροταφείο και αν έχει διαθέσιμο command για να σου διδάξει μάθε το.Αυτό γιατί είναι τυχαίο το αν θα σου διδάξει κάτι ή όχι και το ποιό θα σου διδάξει και έτσι μπορεί να δυσκολευτείς λίγο να τα πάρεις όλα.

                          Αγαπητέ ryugr@r@s διαφωνώ!

                          Έχοντας παίξει πολύ bayonetta,dmc και ninja gaiden πιστέυω ότι το σύστημα μάχης του πρώτου υπερτερεί πολύ έναντι των 2 τελευταίων.

                          Στο bayonetta ο αριθμός των combo είναι πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με τα άλλα 2 παιχνίδια(μιλάμε για ντουζίνες!)πολλά εκ των οποίων έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά πχ άλλο εκτοξεύει τον αντίπαλο στον αέρα και μετά μπορείς να ακολουθήσεις και εσύ,άλλο τελειώνει σε επίθεση μεγάλης εμβέλειας που χτυπάει πολλούς μαζί,άλλο είναι 3 hit και άλλο 7 και άλλα πολλά που δεν έχουν δείξει τα dmc,ninja gaiden.

                          Σε αυτά πρόσθεσε το ότι μπορείς να εξοπλίσεις τα περισσότερα όπλα σε χέρια και στα πόδια,κάτι το οποίο ανοιγει ακόμη περισσότερους συδυασμούς χτυπημάτων.

                          Επίσης να πω ότι υπάρχουν και τεχνικές επίθεσης/αντεπίθεσης που σου επιτρέπουν να χτυπάς,να κάνεις evade και έπειτα να συνεχίσεις το combo που έσπασες πριν το evade καθώς και accesories που αλλάζουν εντελώς τον τρόπο παιχνιδιού πχ υπάρχει accesory που σου επιτρέπει να κάνεις counter επιθέσεις πατώντας απλώς το κουμπί της κατεύθυνσης.

                          Το καλύτερο όλων;Όλα τα ανωτέρω συμβαίνουν χωρίς να διακόπτεται ποτέ η ροή της μάχης σε αντίθεση με το ninja gaiden που είσαι υποχρεωμένος να πατάς όλο block για να επιζήσεις.

                          Για εμένα το σύστημα μάχης του ninja gaiden είναι πολύ πιο φτωχό από του μπατονετα.Δεν λέω ότι είναι άσχημο παιχνίδι ή ότι δεν είναι τεχνικό,ίσα ίσα,απλά πιστεύω ότι το νέο δημιούργημα του Kamiya το έριξε από τον θρόνο.

                          Τέλος,το ninja gaiden 2(και μερικές φορές το 1)θεωρώ ότι είναι φτηνά δύσκολο και όχι απλώς προκλητικό.Από το πουθενά σου έρχονται χτυπήματα τα οποία δεν μπορείς να αποφύγεις(πχ τα εκρηκτικά βελάκια που σου έρχονται από όλες τις μεριές)τα throws των εχθρών που σου έρχονται από το πουθενά και άλλα πολλά και είσαι υποχρεωμένος να εκμεταλαύεσαι τα invisibility frames που σου δίνει το παιχνίδι όταν εκτελείς συγκεκριμένες επιθέσεις για να επιβιώσεις κάτι το οποίο εγώ θεωρώ λάθος.


                          Καλώς τον ValarDohaeris!Δικός μας βλέπω,την καλύτερη δουλειά κάνεις που παίζεις το επικό xenogears.Σαν gamplay είναι κομματάκι απαρχαιωμένο αλλά είναι ένα από τα παιχνίδια που έχουν πραγματικά μοναδική ιστορία.Θα δεις και εσύ ότι τέτοιο βάθος σε σενάριο προσφέρουν ελάχιστα παιχνίδια.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Φίλε Deus εσύ έχεις τον τελευταίο λόγο καθώς έχω παίξει bayo πολύ πολύ λίγο!
                            Από αυτά που είπες, και το Ninja έχει attack-->counter/evade-->continue attack καθώς και πέταγμα στον αέρα και συνέχιση του combo με κλασσική κίνηση το Izuna drop (όχι στους βαριούς αντιπάλους). Χαίρομαι πάρα πολύ που έβαλαν και προσθήκες στο ΙΙ όπως κατάληξη του combo σε πιάσιμο (εκτός του izuna) καθώς και αλλαγή του combo αν κρατήσεις μια παύση στα χτυπήματα! Οι περισσότεροι δεν τα λαμβάνουν αυτά υπόψη όταν κρίνουν το ninja και ούτε έχουν αναβαθμίσει τα όπλα στο level 3 που σου δίνει γύρω στις 20 περίπου ουσιαστικές κινήσεις ανά όπλο! Επίσης το block στα fighting το θεωρώ το γκάζι των ράλλυ Εννοείται ότι πρέπει να το χρησιμοποιείς! Τώρα ντάξει ίσως το ninja το απαιτεί λίγο παραπάνω.

                            Επαναλαμβάνω πάντως ότι δεν έχω πλήρη εικόνα του bayo και δεν αμφισβητώ αυτά που λες!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Φίλε ryu αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη την οποία σχημάτισα παίζοντας.Όταν το παίξεις το bayonetta (κάτι το οποίο σου προτείνω να κάνεις γιατί είναι καταπληκτικό παιχνίδι και κατεμε πολύ καλύτερο από τα ninja gaiden και dmc)την συνεχίζουμε την συζήτηση!

                              Ξέρω ότι αυτά τα συστήματα τα έχει και το ninja gaiden,απλά θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα υλοποιημένα στο μπατονετα.

                              Όπως και να έχει,τα λέμε το βράδυ!


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • invisibility frames
                                Tι είναι αυτό;

                                Επίσης θα έρθω κι εγώ να συμφωνήσω με τον Deus πως στο Ninja Gaiden (1&2) πράγματι σε κάποια σημεία σου έρχονται χτυπήματα από το πουθενά όπως πχ τα σπαστικά ψάρια ή καλύτερα ψαροκόκκαλα που έρχονται πάνω σου μαζεμένα και σε σκίζουν. Μια καλή στρατηγική για να τα αντιμετώπισεις ε'ιναι να κάνεις χρήση των φλογών που κινούνται γύρω από τον Ryu και φυσικά ως όπλο να έχεις τα nunchaku.

                                To NG, χωρίς να έχω παίξει το Bayoneta, το θεωρώ το καλύτερο hack&slash που υπάρχει και μετά βάζω το Devil May Cray και πιο μετά το God of War και τα Onimusha (που για μένα τα Onimusha συγκριτικά με τα NG μοιάζουν δισδιάστατα). To Dante's Inferno που έπαιξα πρόσφατα (demo) είναι πάνω κάτω του στιλ God of War.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X